20 Maja 2024 01:43:42
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-MI...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· [Howto] Xpenology na...
· Takedown 2000
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Firewall nie zawsze ...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [870]
· [MOD] FreshTomato... [405]
· [MOD] Tomato64 (x... [35]
· [Howto] Xpenology... [30]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.117.186.92
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Pomoc w wyborze: Asus RT-AC1200G+ ASUS DSL-AC56U ew N18u
Terxeh
Witam,
Jest to mój pierwszy post na forum, więc chciałbym się przy okazji przywitać, forum wertuje już kilka dni w poszukiwaniu urządzenia które spełniło by moje oczekiwania w zadanym budzicie 320 zł. Mój internet to Multimedia 60 Mb/s do tygodnia będzie 120Mb/s router Cisco EPC3008.
Wybór padł jak na razie po przeczytaniu kawałka forum 3 modele z tematu.
Niestety AC56U znacznie przekracza budżet natomiast od routera oczekuje:
Obsługa protokołu AC na razie tylko 2 urządzenia na 5ghz lecz będzie więcej.
- dual band - drukarka,stary laptop na 2.4
- serwer drukarki dla hp 1020
- Obsługę VPN na forum czytałem że AC56 ma problemy np. z NordVPN (strasznie obcina łącze)
- Średnio rozbudowany Qos niestety mając 4 użytkowników w sieci potrafią oni przez Youtube/Allegro trzeba porozdzielać pasmo, zwłaszcza żeby móc odpalić grę sieciową.

Pytanie czy to wszystko da radę osiągnąć na 1200G+ bez Tomato ? Nie ukrywam że kwestię finansowe mają znaczenie więc dołożenie 150 zł do AC56U jest ostatecznością i 1200g+ byłby optymalnym wyborem (może w przyszłości wyjdzie tomato)

Nie zależy mi na super sprawnej obsłudze/ wydajności portu USB za magazyn sieciowy odpowiada jak na razie NUC PC a w przyszłości NAS, dlatego N18U wykluczam narazie.
Czy jest jakiś inny sprzęt na który powinienem zwrócić uwagę ?
Dziękuje z góry za pomoc i przepraszam za kolejny temat z seri "jaki router"
 
shibby
jak u ciebie z zaszumieniem pasma 2,4GHz? Jeżeli nie masz natłoku w eterze to proponuję skoncentrować się na N18u z prostego powodu: masz alternatywę w postaci Tomato! jeżeli oryginalny soft nie spełni twoich oczekiwań. Wybierając AC1200 oczywiście zyskujesz pasmo 5GHz AC i to jest ważny aspekt ale "skazany" jesteś na AsusWRT. Specjalnie dałem to słowo w cudzysłów, bo soft nie jest zły ale gdyby nie spełnił on twoich oczekiwań nie będziesz miał alternatywy.

Drukarki HP1018/1020/1022 wymagają wysłania firmware by działały. Sam użytkuję 1018 pod Tomato z powodzeniem od kilku lat. Czy ta drukarka zadziała na OFW tego nie wiem ale mam w sumie powody sądzić że możesz mieć problemy.

VPN zawsze będzie przycinał pasmo. Mając łącze 120Mbps nie uzyskasz tylu po VPNie rzecz jasna. Pamiętaj też że w AC1200 na asuswrt masz tylko VPN PPTP. Nie posiada on wbudowanego openVPN - przynajmniej w chwili obecnej.

RT-AC56u jest wyborem optymalnym. Masz wydajność (procesor dual-core), masz AC, którego nie ma N18, i masz alternatywę w postaci Tomato i RMerlin MOD czego znów nie można powiedzieć o AC1200.

Mam nadzieję, że pomogłem.
pozdrawiam
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Terxeh
Dzięki za tak szybką odpowiedź Smile, Bardzo pomocna, nie wiedziałem że asus 1200g+ ma tylko VPN PPTP
Co do drukarki to znam problem firmware, założyłem pewnie błędnie że na Asus WRT da radę Smile.
Sieci na 2.4 aktualnie 12 natomiast na 5 Ghz 0, natomiast w razie wyprowadzki, do innego miasta co jest możliwe UPC zrobi tamł taki **** w eterze z upc free że może i być ze 30.
Dlatego nie chce rezygnować z 5GHZ inaczej nawet bym się nie zastanawiał i przygarnął N18u Smile
Na openvp na razie mi aż tak nie zależy ale prawo internetowe robi się nie spokojne... w sumie to myślałem o 2 routerach jeden do obsługi openvpn na zasadzie ap+client (szkoda że do leżącego w szafie ovsilinka g duo nie można wsadzić open)
Wychodzi na to że że rzeczywiście bez Asus N56U może się nie obejść, chodź wydatek nie mały.
Chciałem skorzystać z promocji asusa na pendrive w sklepie Xcom ale tam cena N56U jest nie do przyjęcia. więc pozostaje mi morele.
 
Steel_Rat
Nie chcę Cię martwić ale RT-AC56U możesz kupić tylko na Allegro za ok. 500 zł za nowy, ok 400 zł za, jak nowy. RT-N56U jest na mediatek, czyli nie działa na nim tomato.
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
Adooni
AC56U mozna jeszcze w morele kupic za 449PLN http://www.morele.net/router-asus-rt-...-0-587463/
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Steel_Rat
Sprawdzałem w serwisach gdzie porównują ceny. Tam już ten router AC56U wypadł z zestawienia. Kolejną rzeczą, w temacie pisze DSL-AC56U, który zestawiany jest z RT-N18U jak i RT-AC1200+. A to nie to samo co RT-AC56U. Myślę, że to błąd przy pisaniu tematu i jednak autor nie szukał go w sklepie.
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
Terxeh

Cytat

Steel_Rat napisał(a):

Sprawdzałem w serwisach gdzie porównują ceny. Tam już ten router AC56U wypadł z zestawienia. Kolejną rzeczą, w temacie pisze DSL-AC56U, który zestawiany jest z RT-N18U jak i RT-AC1200+. A to nie to samo co RT-AC56U. Myślę, że to błąd przy pisaniu tematu i jednak autor nie szukał go w sklepie.


Chodziło mi właśnie o model z Moreli, wprowadziłem niepotrzebne zamieszanie, rzeczywiście w Xkom jest co najwyżej wersja DSL-AC56u i N. (Rozumiem że różni się tylko modemem DSL i jego brakiem ) ? Mam nadzieję że dobrze liczę że moje Cisco z 480 Mb/s w zupełności wystarczy i nie potrzebuje wbudowanego DSL ? Przepraszam za wprowadzenie w błąd. Nadal się waham trochę co do AC56u czy w pełni go wykorzystam, bo tak jak pisałem USB 3.0 jest mi zbędne.
Tak offtopując to dzięki za tak duże zainteresowanie tematem Smile rzadko spotykane zwłaszcza że to kolejny temat z serii "jaki router"/
 
Steel_Rat
Cisco EPC3008 co piszesz to jest modem który działa na kablówkach (sygnał bierze z kabla koncentrycznego od TV), nie zastąpisz go żadnym routerem Asusa, który zaczyna się na DSL (te routery obsługują linie telefoniczne). Tak, że w sumie jesteś na niego "skazany". Ponieważ ma jedno wyjście LAN, to podłączysz do niego jedno urządzenie. Tak więc jeśli myślisz mieć podłączone jeszcze jakieś urządzenia musisz mieć router. Np. jeden z tych co w temacie.
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
Terxeh

Cytat

Steel_Rat napisał(a):

Cisco EPC3008 co piszesz to jest modem który działa na kablówkach (sygnał bierze z kabla koncentrycznego od TV), nie zastąpisz go żadnym routerem Asusa, który zaczyna się na DSL (te routery obsługują linie telefoniczne). Tak, że w sumie jesteś na niego "skazany". Ponieważ ma jedno wyjście LAN, to podłączysz do niego jedno urządzenie. Tak więc jeśli myślisz mieć podłączone jeszcze jakieś urządzenia musisz mieć router. Np. jeden z tych co w temacie.


Przepraszam za kolejnego "babola", za dużo zakładek czytania testów i wychodzi zmęczenie, dobra decyzja podjęta biorę Asusa et-ac56u mam nadzieję że zainwestowane środki zaprocentują w przyszłości. Smile
Mam takie laickie pytanie poza konkursem, czy idea tego co wspomniałem żeby jeden router obsługiwał vpn ciągnąc neta z drugiego to dobra idea ? W skrócie chodzi mi o to żeby tylko część urządzeń dajmy 1 korzystało z vpn na 1 routerze i tam pozostawało prywatne a reszta urządzeń w tym wypadku na asusie korzystała z neta z pełną prędkością (router do vpn "pobierał by internet z asusa) ?
 
Adooni
na wersje DSL nie ma alternstywnego softu wiec bym na to nie patrzyl

masz CISCO to sie ciesz nic lepszego nie mogles dostac Smile podlaczasz do niego ac56u z tomato i masz perfekt net.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Terxeh
Witam,
Rano złożyłem zamówienie oczywiście router bez DSL Wink więc mam nadzieję że router będzie u mnie już jutro, teraz czas zacząć czytanie na temat softu, i możliwości Tomato by Shibby, rozumiem że bez problemu utworzę sieć dla gości oraz skorzystam z funkcji NAS ? Oprogramowanie nazywa się owncloud jak zdążyłem się zorientować, ale to pewnie nie miejsce na omawianie możliwości softu.
 
Adooni
na forum masz dzial tutoriale i np tam jak ustawic siec goscinna

https://openlinksys.info/forum/viewth...d_id=14849

oczywiscie w tutku jak i ponizej masz chmure na tomato Smile

http://tomato.groov.pl/?p=664
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Terxeh
Dzięki za linki, No nic pozostaje mi czekać na router, jeszcze wiele wody w rzece upłynie za nim ogarnę cale tomato i dostosuje do moich potrzeb. Wyczytałem że VPN można dodać do jako interface i w routingu ustawić żeby tylko jedno urządzenie korzystało z vpn reszta normalnie z łącza, jest to realne ? (Jedno urządzenie o określonym macu/ip korzystało z VPN) mam nadzieję że nie zagmatwałem znów.

Połączony z 12 kwiecień 2016 15:33:09:
Witam,
Ponownie w sumie to nie wiem czy wypada mi to tutaj ciągnąć ale do rzeczy.
Router dotarł, i muszę powiedzieć że na na razie jestem zawiedziony co prawda router na domyślnym Asus-wrt (ale to chyba nie ma znaczenia) , Postawiony obok starego tplinka mr-3420 v1, zasięg w sumie taki sam Rssi od -51 do - 62 (w zależności od ustawień). Tplink wyciągał max z łącza 55-60 Mb/s stabilny link na 300Mb/s tak Asus max 35 Mb/s. Sad
Bez znaczenia rożne kanały,na automacie link z karta spada nawet do 40 Mb/s na tryb N only link z kartą szaleje od 120 do 300
Na ręcznie ustawionym 13 kanale (najmniej zaśmiecony) tryb automat, pasmo 40mhz stabilny link 300 ale max 35 Mb/s, Testowane ciągle do tego samego serwera. Karta w laptopie to Intel(R) Centrino(R) Wireless-N 2230. Szyfrowanie WPA 2 personal - AES na obu routerach takie same.
Jeszcze coś powinienem pozmieniać/wyłączyć ? Mogę załączyć screeny Pozdrawiam

@Router zaktualizowany.

Połączony z 12 kwiecień 2016 15:46:08:

Cytat

Terxeh napisał(a):

Dzięki za linki, No nic pozostaje mi czekać na router, jeszcze wiele wody w rzece upłynie za nim ogarnę cale tomato i dostosuje do moich potrzeb. Wyczytałem że VPN można dodać do jako interface i w routingu ustawić żeby tylko jedno urządzenie korzystało z vpn reszta normalnie z łącza, jest to realne ? (Jedno urządzenie o określonym macu/ip korzystało z VPN) mam nadzieję że nie zagmatwałem znów.

Połączony z 12 kwiecień 2016 15:33:09:
Witam,
Ponownie w sumie to nie wiem czy wypada mi to tutaj ciągnąć ale do rzeczy.
Router dotarł, i muszę powiedzieć że na na razie jestem zawiedziony co prawda router na domyślnym Asus-wrt (ale to chyba nie ma znaczenia) , Postawiony obok starego tplinka mr-3420 v1, zasięg w sumie taki sam Rssi od -51 do - 62 (w zależności od ustawień). Tplink wyciągał max z łącza 55-60 Mb/s stabilny link na 300Mb/s tak Asus max 35 Mb/s. Sad
Bez znaczenia rożne kanały,na automacie link z karta spada nawet do 40 Mb/s na tryb N only link z kartą szaleje od 120 do 300
Na ręcznie ustawionym 13 kanale (najmniej zaśmiecony) tryb automat, pasmo 40mhz stabilny link 300 ale max 35 Mb/s, Testowane ciągle do tego samego serwera. Karta w laptopie to Intel(R) Centrino(R) Wireless-N 2230. Szyfrowanie WPA 2 personal - AES na obu routerach takie same.
Jeszcze coś powinienem pozmieniać/wyłączyć ? Mogę załączyć screeny Pozdrawiam
@Router zaktualizowany.


Chyba problem rozwiązany wyłączyłem szyfrowanie na asusie przeprowadziłem test na poleciał na max 60 Mb/s, włączyłem szyfrowanie znowu i też poleciał na max. Czekam na łącze 120, a teraz testuje dalej Qos i ustawienia kontroli łącza. (post powyżej zacytowałem bo długi a edycja co 15 min)
Edytowany przez Terxeh dnia 12-04-2016 15:46
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 11

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
12-05-2024 18:22
Ma ktos sim Plus lub Plush? Mam kod to terabajta danych na 30 dni z blikomanii Smile

RaTaJ
10-05-2024 15:43
Czy intel n100 4x 3,40Ghz z Intel HD i DDR5 byłby dobry, widziałem za 550zł z 8gb ram i ssd 512gb?

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

72,125,859 unikalnych wizyt