20 Kwietnia 2024 04:51:57
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Szukam zaproszenia n...
· konfiguracja router ...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [16]
· dodatkowe złącz... [4]
· konfiguracja rout... [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.144.124.232
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: POZOSTAŁE :: » Free zone
 Drukuj wątek
drukarka - telefon lub drukarka - router po VPN
termitek12
Witam. chodzi mi o polaczenie drukarka - telefon lub drukarka - router po VPN (nie lacze sie z zewnatrz tylko router to serwer vpn, drukarka klient, telefon klient). Cos takiego jest mozliwe do ustawienia? Bo z tego co sie orientuje to drukarka nie moze byc klientem vpn i nie obsluzy zadnego polaczenia szyfrowanego, prawda?
 
hermes-80
Jeżeli masz drukarkę sieciowa - można to zrobić podpinając go do routera z klientem VPN.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
termitek12
oooo, dzieki nie wiedzialem, a jaka drukarka jest "sieciowa" - rozumiem, ze ze zlaczem rj-45 i router wtedy jest ustawiony jako klient VPN ?

I na jakiej zasadzie to wtedy dziala ? Prosze o wytlumaczenie tak lopatologicznie.

Ruch od routera do drukarki nie jest szyfrowany (bo inaczej drukarka nie wydrukuje - nie zrozumie polecen, ktore do niej trafiaja - [czy w przypadku rj-45 jednak zrozumie? - druknie szyfrem a potem te dane zostana zdeszyfrownae na komputerze])?

Czyli teoretycznie gdy ten ruch jest nieszyfrowany (router - drukarka) wpinamy sie w kabel (pomiedzy routerem a drukarka) i wiemy co drukuje. Szyfrowane jest tu polaczenie od kompuera do routera - tak ?


Jak drukarka jest podpieta do routera przez USB to jest ten sam efekt jak przez rj-45 ?

A w przypadku wi-fi szyfrujemy tez od kompa do routera i rozumiem, ze slabym punktem byloby wi-fi gdyby router laczyl sie z drukarka po wi-fi - wtedy rozumiem, ze teoretycznie dane najlatwiej przechwycic... czy takie polaczenie tez moze byc jakos szyfrowane?

A moze dziala to tak, ze pzrez rj-45 moze przejsc szyfr a przez ubs i wi-fi z racji przechodzenia przez inne czipy na plytach itp. juz nie?

Przepraszam ale nie rozumeim tutaj zasady deszyfrowania - komputer szyfruje wiadomosc (jednostka logiczna - wyjany procesor i system operacyjny, ktory to obsluguje) i przesyla do routera ( to samo - jednostka logiczna - procesor i system operacyjny, ktory to obsluguje - czyli mozliwosc deszyfrowania poprzez klucz klienta) a w przypadku drukarki - brak oprogramowania do deszyfrowania... slaby procesor, ktory sie do tego nie nadaje...

Wiec rozumiem, ze drukarka moze w jakis sposob drukowac to co otrzyma 'zaszyfrowane' (nie musisz deszyfrowac) czy po prostu linia router - drukarka juz jest pozbawiona szyfrowania/zabezpieczen?

Z gory dziekuje za przedstawienie jak to wyglada.
 
hermes-80
Najlepiej drukarka sieciowa z interfejsem eth (RJ-45) - podpinasz ja do routera, a na routerze odpalasz Serwer/klient VPN.
Drukarka z szyfrowaniem nie ma nic wspólnego szyfrowaniem zajmuje się klient/serwer VPN w tym przypadku router- PC (aplikacja kliencka) router - router. Po prostu dane z drukarki lecą w tunelu szyfrowanym pomiędzy routerem, a druga końcówką (aplikacją VPN).

Aby Dane były szyfrowane bezpośrednio na drukarce - musiałbyś zakupić drukarkę z taką możliwością co za pewne nie będzie tanie.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
termitek12
ok, wszystko jasne, bardzo dziekuje!
 
henrix343
Pytanie czy da sie to ustawic z drukarka wifi?
 
khain
Da się. Klientem lub serwerem openvpn jest router, więc nie z ma znaczenia czy podłączysz drukarkę po wifi czy po kablu.
TP-LINK TL-WDR3600 @ Openwrt - 300/20Mbps
HP ProLiant DL360e Gen8 @ ESXi 7.0.1:2 x Intel Xeon CPU E5-2450L @ 1.80GHz, 160GB RAM ECC, 2x 1TB SSD
ASRock J4205-ITX @ Debian 11 16BG RAM, 2x 1TB SSD, 1x 1TB HDD
 
henrix343
@khain dzieki, bo probuje, polaczyc sie przez jeden router z drugim routerem (ddns) i ten drugi router jest laczony z drukarka (mac do IP, IP do portu) po wifi.

I nie moge druknac, musze sprobowac wlasnie przez VPN.

Połączony z 10 czerwiec 2016 17:47:40:
Probuje jeszcze bez vpn, dodaje w "urzadzeniach i drukarkach" dodac drukarke sieciowa i wbic jako ip ades ddns + port do jakiego w routerze przypisane jest ip (wifi) drukarki. Ale jest dupa. Pytanie czy moze to byc spowodowane tym ze abydwiesieci sa na tych samych adresach - 192.168.1.X czy moze w niczym to nie rpzeszkadza?

Połączony z 10 czerwiec 2016 20:28:05:
Jak tylko lapie moment to mecze ta siec i mecze, i tak, jak polacze sie z routerem (putty - tunelowanie) i normlanie przez przegladarke z DDNS to widze, ze drukara chodzi. Jak prubuje cos druknac nie ma polaczenia z drukarka (z drugiego routera) a przeciez router-router sie widza i widze tak nawet drukarke... nic trzeba to testnac z wpietym rjotem, chyba ze ktos ma jakis pomysl.
Edytowany przez henrix343 dnia 10-06-2016 20:28
 
hermes-80
Napisałeś, że masz 2 router- może one blokują bo masz je źle skonfigurowane (przekierowanie portów) powinno nawet drukować przez tunel ssh - według tego założenia tylko innej konfiguracji: https://openlinksys.info/forum/viewth...d_id=11745
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
henrix343
mac drukary wifi (ona ma nawet print center - ale dziala tylko w lokalnej sieci) jest przypisany do IP, IP do portu. Router ma dostarczany internet przez neo wiec IP nadany przez ppoe przypisane do ddns. Drugim routerkiem lapie tego ddns (na router wejsc moge) ale nie chwyta portu drukarki (co w sumie jest prawidlowe, bo drukarka nie ma co tam pokazac - ale nie drukuje).

Na jednym i drugim routerze sa poustawiane adresy 192.168.1.X

Dzieki za link ale tak sie wlasnie laczylem jak byl jeden router, teraz sa dwa i cos sie gryzie, dopiero w poniedzialek bede na miejscu aby zerknac czy da rade po rj i czy bez problemu mozna wejsci na pulpit tinyVNC jakiejs maszyny.

To normalnie powinno chodzic, nie wiem co jest grane. Najdziwniejsze jest to, ze przy instalowaniu drukarki windows wykrywa ta drukare (jej producenta)...
 
hermes-80

Cytat

Drugim routerkiem lapie tego ddns
- nie rozumiem jak łapie ddnsa?
Masz na nim skonfigurowane konto DDNS i ustawiony jako AP bo bezpłatnego DDNS-a nie było na routerze z neo?

Cytat

Dzieki za link ale tak sie wlasnie laczylem jak byl jeden router
- też nie rozumiem - w jakiej konfiguracji to działało.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
henrix343
Za pomoca komputera za drugim routerem (ktory ma przypisany inny ddns) wklepuje adres ddns (np. mojddns.no-ip.com) i bez problemu lacze sie z pierwszym routerem i urzadzeniami za nim.

Wczesniej dzialalo to tak, ze na komputerze za neo laczylem sie przez putty z routerem, za ktorym byl inny komputer oblsugiwany przez np. tightVPN.

Routery dzialaja, moge laczyc sie przez tunelowanie putty, VPNviewer itp. ale nie dziala drukara po wifi. Ma ona mac przypisany do wlana (i osobny do LAN), ten mac jest przypisany do IP w routerze, IP jest przypisane do portu, jednak nie mozna wbic na ten port z urzedzenia spoza sieci wewnetrznej (czyli zza drugiego routera).

Połączony z 11 czerwiec 2016 21:17:29:
EDIT: dobra zle to robie. Dam znac jak uda mi sie rozwiazac ten problem.

Połączony z 11 czerwiec 2016 23:20:50:
Ustawilem wszystko na nowo, remote chodzi przez wifi, drukara nie... rece opadaja. Jutro wieczorem bede na miejscu to podlacze przez RJ i podejrzewam, ze wtedy pojdzie. Ale bardzo chcialem zrobic to przez wi-fi.
Edytowany przez henrix343 dnia 11-06-2016 23:20
 
kerios83
Jeżeli dobrze rozumiem, masz 2 domowe sieci w każdej router do zarządzania, i chcesz udostępnić ogólnie dla wszystkich tą jedną drukarkę po wifi?

Może to coś z samą drukarką? Jaki o model?
Dzięks dla społeczności OpenLinksys za rewelacyjny soft!
 
henrix343
tak, dokladnie. drukarka to brother DCP-L2560DW.
 
hermes-80
Jedynie szczegółowy schemat sieci by mógł rozjaśnić schemat twojej pajęczyny bo to jest tak poplątane, że jak czytam to po drugim zdaniu mam dość Wink.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
henrix343
no bo ja laik jestem ale to jest proste. Zreszta nic zaawanasowanego bym nie wymyslil Smile

SIEC1:
komp1
drukara wifi
spiete przez router 1 (wnr3500lv1 z tomato + speedstream4100 - neostrada):


SIEC2:
komp2
komp2a
komp2b
spiete routerem2 (tez tomato - kablowka):

na pierwszym routerze ze wzgledu na dynamiczny IP jest przypisany DDNS (np siec1.ddns.net), na routerze2 pomimo, ze kablowka zmienia IP bardzo zadko tez jest DDNS (np siec2.ddns.net) aby sie nie meczyc.

na routery moge sie logowac bez problemu, wzbudzac komputery - bez problemu, remote control - bez problemu, wydrukowac cos przez wifi nie moge.

probowalem putty i ustawienie drukarki jako lokalnej np. localhost:5000 ale tez nie smiga.
 
kerios83
Wiem, ze niektóre drukarki nie obsługują wireless i lana jednocześnie, trzeba coś wybrać, może u Ciebie jest podobnie.

Próbowałeś w ustawieniach drukarki w sieci 2 wskazać port, który w routerze 1 kieruje na ta drukarkę wifi? Na pewno w tablicy siedzi dobry MAC drukarki?
Dzięks dla społeczności OpenLinksys za rewelacyjny soft!
 
henrix343
Tak probowalem, sprawdzalem to po 3 razy. Drukarke instalowalem na komp2 jako lokalna i sieciowa. Jak uruchamialem putty to takze prubowalem jako lokalna z portem taki jaki byl wpisany w putty, a takze z portem przypisanym do drukarki w routerku1 - dupa.
 
hermes-80
AAAA teraz już jest prawie wszystko jasne - a ja sobie jakieś kombinacje alpejskie wyobrażałem.

Pokaz SS z ustawieniem drukarki w sieci LAN na PC oraz przekierowanie portów na WNR + sprawdź komendą w CMD na kompie2 nslookup (siec1.ddns.net) czy poprawnie rozpozna IP ustawione na WNR.
W tej konfiguracji powinno to działać bez problemu.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
henrix343
nslookup pokazuje poprawny IP (ten, ktory jest na routerze1, jako Non-authoritative answer), w routerze, mac drukarki (wlan) jest przypisany do IP a IP do portu i na takiej zasadzie cala reszta dziala i drukarka tez powinna (drukarka lapie sygnal - pokazuje to router w menu devices). Ustawienia drukarki w sieci LAN nie ma bo na razie nie jest podpieta pod RJ - sprawdzalem ja tylko jako print server i w tej lokalnej pierwszej sieci dzialala.

Bede tam na miejscu wieczorem, to podlacze pod LAN i podejrzewam, ze pojdzie tylko nie wiem czemu za chiny ludowe nie chce po wifi drukowac. Hermes jak Ci jakis SS potrzebny to napisz tylko dokladnie co, to wkleje.

Połączony z 12 czerwiec 2016 23:50:50:
Jestem na miejscu i nie moge sie dostac z sieci 1 do 2. nslookup pokazuje dobry ip ale nie moge wbic na router 2 - tutaj moze byc problem ale nie wiem jak go rozwiazac. Router 2 jest niemal identycznie skonfigurowany jak 1.

Połączony z 19 czerwiec 2016 18:24:46:
Okazalo sie, ze router nawalal, po ponownym wgraniu tomato i ustawieniu wszystkiego od poczatku, zaczelo hulac.

Dzieki uzytkownikom @hermes-80 i @kerios83 wszystko udalo sie ustawic i wyjasnic, dzieki!
Edytowany przez henrix343 dnia 19-06-2016 18:24
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 11

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,182,734 unikalnych wizyt