26 Kwietnia 2024 01:06:28
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [1]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.117.148.105
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Tomato MultiWAN - otwarta dyskusja
Adooni
Twoja konfiguracja wyglada OK

a jak ustawisz tylko 1 WAN to dziala Tobie z kabla (wylacz WAN2). Pytam bo po zainstalowaniu Tomato na 100% sie zmienil MAC routera i moze dostawca sieci sprawdza MAC. W tomato w zaawansowanych masz pole MAC address i mozesz wpisac tam MAC ktory podales dostawcy internetu.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Gustaw72
@Adoni MAC routera się nie zmienił, ale we wskazanej przez Ciebie zakładce zauważyłem, że ten sam MAC Address przydzielony był dla routera i dla Wireless Interface. Zmieniłem na domyślny MAC Address Wireless Interface. Zgodnie z instrukcją po takiej zmianie zrestartowałem modem i router, i... na WANie pojawił się w końcu IP Address, Subnet Mask i Gateway. Łączność została nawiązana.W końcu SUKCES. Dzięki wielkie chłopaki. Teraz chciałbym jeszcze uzyskać odpowiedź na pytania:
1. Czy TomatoAnon jest projektem, który umożliwia autorowi programu wprowadzać zmiany na podstawie anonimowych danych z naszych routerów? Jeśli tak, to jak najbardziej jestem za włączeniem tej opcji.
2. Jak ustawić Load Balance Weight dla WAN i WAN2, by dostępne prędkości się ewentualnie sumowały? Chociaż tak prawdę powiedziawszy, to nie wiem czy ma to jakiś sens, w sytuacji kiedy z kablówki mam przynajmniej 75 Mbps a z mobilnego Playa czasami tylko 3 Mbps.
3. Do modemu Playa mam podpiętą dookólną antenę zewnętrzną na 5 metrowym kablu. Niewątpliwie poprawia mi ona jakość połączenia, bo zamiast 2 kresek mam 4. Mam dwa BTSy w pobliżu jakiś 1-1,5 km ode mnie, przesłonięte blokiem na przeciwko. Pomijając kwestię ilości użytkowników obciążających daną stację nadawczą, czy mam możliwość poprawienia czegoś u siebie? Może zmiana anteny na jakąś kierunkową LTE. Czy jest opcja, by trochę lepszą szybkość wycisnąć z tego łącza? Czy może zmiana jakiś ustawień modemu w tomato lub poza nim jest w stanie coś tutaj poprawić?
Asus RT-N18U - tomato-RT-N18U-ARM--140-VPN-64K
INEA 1 Gb/s
Huawei E3272s-153 non-HiLink + PLUS LTE
 
domestos007
Też posiadam internet z Play, podobna odległość od BTS około 1,5 km bez zewnętrznej anteny, siła sygnału -77 dBi, modem e3372s-153 wpięty na przedłużaczu usb 1 metrowym do routera R7000 pod usb 2.0, transfer na poziomie 3-4 MB/s.
 
Adooni
to nie tak ze DualWAN sumule lacza jak masz polaczenie to nie przeskoczysz predkosci 1 lacza jak sa 2 polaczenia to 1 mzoe isc WAN a 2 WAN2 i wtedy szybciej sciagasz Smile

cos slabe transfery po LTE ja mam powyzej 30Mbit ustaw na Auto albo wymus 3G i zobacz czy bedzie szybciej.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Gustaw72
Nie chcę wymuszać 3G, ponieważ tylko przy LTE mam nieograniczony transfer. W mojej lokalizacji zwyczajnie jest już przeciążony BTS (przynajmniej taką informację uzyskałem od konsultanta z Playa, który odpowiadał na moją reklamację) i dlatego transfer w godzinach szczytu ma niskie wartości. W momencie kiedy jest mniej użytkowników obciążających BTS odczyty są w granicach 15-20 Mbps. Na początku ubiegłego roku, to nawet miałem i po 40-45 Mbps poza szczytem.
Dzisiaj w nocy mój operator kablowy INEA zapewne przeprowadzał prace konserwacyjne i doszło do rozłączenia internetu. Miałem nadzieję, że przy obecnych ustawieniach routera automatycznie przełączy się na PLAYa. Niestety tak się nie stało. Co mam ewentualnie jeszcze skonfigurowane nieprawidłowo?
Asus RT-N18U - tomato-RT-N18U-ARM--140-VPN-64K
INEA 1 Gb/s
Huawei E3272s-153 non-HiLink + PLUS LTE
 
Adooni

5) Pod opcją konfiguracji ilości interfejsów WAN doszła nowa opcja "Check Connections every". To swoisty watchdog, który sprawdza każde łącze z osobna co zadany interwał czasu i po wykryciu zmian w dostępności łącz aktualizuje politykę routingu MultiWAN. Jeżeli więc dane łącze padnie lub wznowi działanie to routing zostanie zmieniony dopiero po wykonaniu testu przez Watchdoga. Domyślny czas to 2 minuty. Test odbywa się przez sprawdzenie ruchu przychodzącego na danym interfejsie. sztuczny ruch generowany jest poprzez sprawdzenie trasy (traceroute) do dwóch zdefiniowanych w Targer hostów.


pod Number of WAN Ports masz budkę Check connections every wlacz to i wybierz poten dla WAnow Watchdog Mode >ping moze akurat u Ciebie traceroute nie dziala. Pokaż logi czy na 100% modem LTE byl wykryty? Czy w logach widać siłe syglalu LTE?
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Gustaw72
@Adooni Watchdoga widziałem i z wcześniej wyczytanych informacji kojarzę jego funkcję. W nocy jak go uruchamiałem, to miałem wrażenie , że mi zrywał połączenie, ale to mogła być wina po stronie INEI. Odpaliłem go teraz i na razie jest OK. W logach widziałem, że siłę sygnału LTE mam na poziomie od -73 do -77 dBm. Ostatnio właśnie te -77 dBm.

Jul 12 11:18:14 unknown user.notice root: 4G MODEM Signal Strength: -77 dBm

Połączony z 12 lipiec 2016 12:20:13:
Miałem jeszcze pytać czy router ASUS RT-N18U do współpracy z tym mocno prądożernym modemem Huawei E3372s-153 potrzebuje akywnego HUBa? W poprzednim routerze TP-Link TL-WDR3600 było takie rozwiązanie zalecane.
Edytowany przez Gustaw72 dnia 12-07-2016 12:20
Asus RT-N18U - tomato-RT-N18U-ARM--140-VPN-64K
INEA 1 Gb/s
Huawei E3272s-153 non-HiLink + PLUS LTE
 
evangelion69
wskazany hub jak będzie się wywalało połączenie, u mnie nawet tablet nie da rady odpalić tego modemu jak łapie sygnał lte
Mikrotiki
 
Adooni
nie wiem jak na Asus RT-N18U ale u mnie na Asus RT-N16 i AC56U chodzi bez dodatkowego zasilania. Problem w tym że im slabszy sygnal tym modem LTE pobiera wiecej "pradu"
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Gustaw72
Spoko, będę się przyglądał sytuacji.
Asus RT-N18U - tomato-RT-N18U-ARM--140-VPN-64K
INEA 1 Gb/s
Huawei E3272s-153 non-HiLink + PLUS LTE
 
kelobb
Obecnie sobie testuje MultiWan - mam 2 lacza: 1 GSM (przez dlinka DWR-921) i 1 zapasowe lacze radiowe (slabej jakosci).
Wszystko pieknie dziala, natomiast mam pytanko odnosnie MultiWAN Routing Policy.
Otoz chce zeby oba lacza dzialaly osobno (load balancing mnie nie interesuje, uwazam to za niezbyt praktyczne rozwiazanie) i niektore hosty w sieci mialy preferencje co do wybranych WANow.
Natomiast jesli wpisze w MultiWAN Routing Policy ze taki IP ma WAN1 a inny ma WAN2 to szlag trafiaja mi regulki statycznych tras dotyczacych akurat niektorych adresow ktore maja isc przez inny host w sieci lokalnej (nic dziwnego) - natomiast moze ktos wie (poza Shibbym) w ktorych tablicach iptables mozna by dopisac wyjatek?
Natomiast jesli wpisze ze tylko jeden IP ma WAN2 (zapasowe) to wszystko dziala, natomiast reszta sieci ma dosyc losowo (troche bawie sie wagami LB 256:1) przydzielany WAN.
I wtedy statyczny routing dziala - ale denerwuje mnie Load Balancing WANow.

Dzieki i pozdrawiam
 
shibby
a nie lepiej ci ustawić łacze zapasowe jako failover? (waga na 0).
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kelobb
0 daje odciecie lacza (nieaktywne, szkoda ze tak to dziala ale rozumiem) i wtedy multiwan routing policy odcina mi internet tego hosta co ma miec te zapasowe lacze.
Na razie ustawilem 265:1 wagi i dziala dobrze, tzn nie zmienia mi lacza.
Natomiast moze mozna cos zmienic/dodac do multiwan ze regulka z wyjatkiem itp.
Btw mozna dodac tez opis w jakiej kolejnosci dzialaja regulki (od gory czy od dolu).
Chcialem dodac cos z konsoli routera ale nie wiem gdzie - mozesz naposac w ktorym miejscu dodac wyjatek?.
Dzieki i pozdrawiam
 
Gustaw72
Puki co mam stabilny dostęp do internetu na podstawowym łączu. Nie miałem od ostatniej sytuacji przerw na podstawowym łączu, dlatego nie jestem w stanie na razie sprawdzić poprawności działania opcji MultiWAN w obecnej konfiguracji.
[img]http://www.bankfotek.pl/view/2010224[/img]
Przy tej okazji mam pytanie, czy można dokładnie na odwrót skonfigurować MultiWAN? Konkretnie chodzi mi o to, czy mogę mięć pod WAN ustawiony internet mobilny jako awaryjny a pod WAN2 internet z kablówki jako podstawowy? Oczywiście zmieniając też ustawienia w Advanced-VLAN. Kolejna rzecz o jaką chciałem zapytać to, czy można w jakiś sposób wykorzystać kartę SIM w modemie do wykonywania połączeń telefonicznych? W moim przypadku jest to zwykła karta SIM, która po włożeniu jej do telefonu pozwala na wykonywanie połączeń. Pytam o to tutaj, bo wcześniej nie udało mnie się nigdzie wygooglać konkretnych informacji. Jedyne co kiedyś znalazłem, to oferta Playa za bodaj 3,- PLN miesięcznie, ale ani nie pamiętam teraz nazwy aplikacji, ani nie chciałbym płacić za taką możliwość. Poza tym, jak dobrze pamiętam, to Play się z tej aplikacji raczkiem wycofywał i może nawet już to zrobił.
Asus RT-N18U - tomato-RT-N18U-ARM--140-VPN-64K
INEA 1 Gb/s
Huawei E3272s-153 non-HiLink + PLUS LTE
 
kelobb
Gustaw72:
Tzn pod WAN1 ustawiasz kablowke (waga=1) i pod WAN2 (waga=0) i dziala to tak jak piszesz - w czym problem?
 
Gustaw72
Może nie chodzi tu o kwestię problemu, ale chciałbym mieć odwrotnie, czyli pod WAN mobilnego Playa (waga=0) a pod WAN2 kablówkę (waga=1). Wolałbym mieć to tak skonfigurowane na wypadek, gdyby automatyczne przełączenie łącza nie zadziałało prawidłowo. Wówczas wyłączyłbym w Tomato MultiWAN i korzystał tylko z mobilnego Playa. Pod warunkiem, że w Advanced-VLAN zmieniłbym wyjście na WAN Port z WAN jak jest obecnie na WAN2. Wydaje mnie się, że powinno to działać tak samo jak w obecnej konfiguracji. Zadaję tu to pytanie, ponieważ są na tym forum osoby, które na pewno o wiele lepiej ode mnie znają Tomato. Korzystam z niego raptem od niespełna tygodnia.
Asus RT-N18U - tomato-RT-N18U-ARM--140-VPN-64K
INEA 1 Gb/s
Huawei E3272s-153 non-HiLink + PLUS LTE
 
Adooni
nie rozumiem przeciez mozesz wtedy wybrac WAN jako disabled i bedzie dzialal WAN2 jako 4G/LTE.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Gustaw72
Dzięki Adooni. Faktycznie masz rację. Ślepy jestem po prostu i nie zauważyłem wcześniej tej opcji. Cool Widać, że nie znam jeszcze Tomato. Nic więc nie zmieniam.
A to jeszcze raz pytanie, które wcześniej zamieszczałem a nie padła na nie odpowiedź.
Czy można w jakiś sposób wykorzystać kartę SIM w modemie do wykonywania połączeń telefonicznych? W moim przypadku jest to zwykła karta SIM, która po włożeniu jej do telefonu pozwala na wykonywanie połączeń. Pytam o to tutaj, bo wcześniej nie udało mnie się nigdzie wygooglać konkretnych informacji. Jedyne co kiedyś znalazłem, to oferta Playa za bodaj 3,- PLN miesięcznie, ale ani nie pamiętam teraz nazwy aplikacji, ani nie chciałbym płacić za taką możliwość. Poza tym, jak dobrze pamiętam, to Play się z tej aplikacji raczkiem wycofywał i może nawet już to zrobił.
Asus RT-N18U - tomato-RT-N18U-ARM--140-VPN-64K
INEA 1 Gb/s
Huawei E3272s-153 non-HiLink + PLUS LTE
 
Adooni
pewnie nikt nie odpowiedzial bo z nie mail z tym do czynienia. Sad ja o czym takim nie slyszalem i mi np to by sie nie przydalo.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
genezyp
Z opcją dzwonienia na kartę sim w modemie spotkałem się tylko w routerze B593, gdzie pod gniazdo telefoniczne podłączamy zwykły stacjonarny telefon z którego można dzwonić. Opcja działa chyba jako VoLTE bo chodzi to tylko na LTE właśnie. Osobiście nie testowałem. Mnie zaś ciekawiło czy można pod to podpiąć centrale alarmową, ale w tym temacie google też nie pomogło :/
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,345,253 unikalnych wizyt