19 Kwietnia 2024 18:52:07
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Szukam zaproszenia n...
· konfiguracja router ...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [16]
· dodatkowe złącz... [4]
· konfiguracja rout... [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.145.178.240
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Tomato MultiWAN - otwarta dyskusja
shibby
a czemu WAN2 masz disconnected? Tomato utrzymuje wszystkie połączenia WAN w trybie stand-by, czyli wszystkie WANy muszą być połączone i są testowane. Jedynie przez łącza failover nie płynie transmisja (usuwane są z domyślnego routingu). U ciebie WAN2 nie działa, dlatego zalewany jesteś takimi komunikatami, bo co minutę WAN2 jest restartowany.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Boczek
OK. Jeśli połączenie nie jest uruchamiane w razie padnięcia łącza podstawowego to ok.

Mam jeszcze pytanie o DHCP w LANie. STP mam wyłączone a DHCP włączone na puli od 100 do 254. Hosty w LANie i na kablu i przez WiFi nie dostają adresu z puli 10.0.0.100 do 10.0.0.254.

Czy tu trzeba od wersji 137 coś jeszcze ustawić?

Połączony z 03 lipiec 2016 18:47:51:
Kurcze, nie odtworzę teraz jak klikałem, że przestało działać. Przywróciłem konfigurację fabryczną, ustawiłem od nowa i działa.

Połączony z 03 lipiec 2016 19:54:48:
@Shibby Jeszcze jedno pytanie o Keep Alive.

Jeśli łącze z kablówki WAN jest podniesione i działające oraz łącze failover (3G/4G) jest podniesione (w trybie Keep Alive) to w /tmp/state_wan oraz /tmp/state_wan2 mam "1". Pisałeś wcześniej, że w tych plikach można sprawdzać stan łącza i ew. wyłączyć transmission.
Nie mamy zatem możliwości monitorowania czy działa failover i możemy szybko osiągnąć limit operatora.

Czy jest metoda sprawdzenia, które łącze jest podstawowym?
Edytowany przez Boczek dnia 03-07-2016 19:54
EdgeRouter X: EdgeOS
RT-AX56U: AsusWRT
EA6900: tbd
EA6350: tbd
 
shibby
ja w pętli sprawdzam czy działa chociaż jedno łącze podstawowe. W bardzoooo dużymmm uproszczeniu wyglądało by to tak.

count=0
for 1 to MWAN_MAX do
if wan$prefix_state = 1 && wan$prefix_weight > 0; then
count+1
fi

if count > 0; then
działa co najmniej jedno łącze podstawowe
else
nie działa żadne z łącz podstawowych
i tu można sprawdzić czy failover działa czyli poszukać wanu gdzie weight=0 i state=1
fi

W nowej wersji mogę to uprościć i zapisywać do jakiegoś pliku stan czy failover jest w użyciu czy nie.

Inna opcja by wykryć czy failover jest w użyciu to sprawdzić jaka jest brama domyślna. Jeżeli wskazuje na interfejs gdzie weigh=0 wtedy wiesz, że to łącze zapasowe jest używane Smile

Połączony z 04 lipiec 2016 09:12:24:
tak detekcja failover wygląda w skrypcie tomato

https://bitbucket.org/pl_shibby/tomato-arm/src/07d4af129164298070830b808868a99f1189c953/release/src-rt-6.x.4708/router/rc/mwan.c?at=shibby-arm&fileviewer=file-view-default#mwan.c-261
Edytowany przez shibby dnia 04-07-2016 09:12
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Boczek
Łatwiej sprawdzić 0/1 w pliku niż bramkę.

Być może uproszczeniem było by usunięcie opcji Keep Alive/Connect on demand.

Keep Alive = load balance
Connect on demand = failover

Connect on demand w loadbalance nie ma chyba większego sensu. W trybie failover trzeba by liczyć się z tym, że backup musi się podnieść. Tu trzeba sprawdzać czy łącze podstawowe nie wstało jeśli działamy na backupie. Jeśli działamy na podstawowym to backupa nie trzeba monitorować.

Jeszcze nie rozumiem dlaczego mój WAN2 z wagą 0 (failover) na 3G ciągle był sprawdzany oraz czy DHCPDISCOVER - ignored nie był powodem problemów z podłączeniem klientów przez DHCP.
EdgeRouter X: EdgeOS
RT-AX56U: AsusWRT
EA6900: tbd
EA6350: tbd
 
lugas
Mam łącze zapasowe WAN2 na modemie, na głównym mam stałe IP więc chciałbym tylko do modemu używać DDNS. Natomiast w opcji IP address w ustawieniach DDNS jest tylko do wyboru WAN1. Czy to znaczy, że takie ustawienie jest niemożliwe czy ja jestem niedouczony?
 
shibby
wszystko z tobą ok Smile Faktycznie póki co ddns działa tylko dla WAN1. Choć i tu nie zawsze, bo zauważyłem, że czasami potrafi przejąć adres dla innego ipka. Nie miałem jeszcze czasu by się temu przyjrzeć.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
lugas
Dzięki! zamieniłem wany miejscami i wydaje się być OK, jestem tylko ciekaw jak zareaguje w przypadku zmiany IP na modemie ale jakoś nie mogę tego wywołać żeby przetestować
 
Gustaw72
Witam.
Od tygodnia jestem użytkownikiem Asusa RT-N18U. Wziąłem go, ponieważ parametry wydawały mnie się lepsze od wcześniej używanego TP-Linka TL-WDR3600. Obecnie mam do dyspozycji internet dostarczany przez kablówkę oraz modem Huawei E3372s-153 z Imt (HiLink) z kartą z Playa. Chciałbym mieć możliwość korzystania w pierwszej kolejności z internetu z kablówki a w razie awarii tego łącza chciałbym, by automatycznie przełączało się na internet mobilny z Playa. Przy wymuszonym LTE na modemie z Playa mam nieograniczony transfer, dlatego nie potrzebuję dodatkowych opcji. Od wsparcia technicznego ASUSA wiem, że generalnie w Polsce routery ich firmy nie współpracują z mobilnymi modemami LTE wszystkich lokalnych operatorów. Z informacji jakie do tej pory wyszukałem w necie, to z alternatywnym oprogramowaniem jest to do zrobienia. Trochę jednak mam mętlik w głowie, ponieważ raz widziałem opisy, że RT-N18U współpracował z powodzeniem z E3372s-153 HiLink a raz, że trzeba go przerobić na zwykły modem. Dodam, że korzystam z Windowsa10 64-bit i jak próbowałem wcześniej przerobić modem, to nie mogłem zainstalować sterownika Fcserial.sys (w żaden znany mi sposób). Wiem na tę chwilę jak korzystać z telnetu. Po tym wstępie proszę o odpowiedź na pytania:
1. Jaką wersję tomato wgrać by uzyskać multiwan?
2. Jak skonfigurować poprawnie multiwan w tomato z internetami jakie mam do dyspozycji?
3. E3372s-153 HiLink, czy jako zwykły modem? (Ze względu na wspomniany wyżej problem wolałbym pozostać przy HiLink - w miarę możliwości).
4. Jak wspomniałem mam ten router od tygodnia więc mogę go jeszcze zwrócić. Może jednak poszukać innego rozwiązania bez bawienia się w alternatywne rozwiązania? Jeśli jest w miarę tani router, który obsługuje dual-wan z modemem USB E3372s-153, to proszę o sugestie.
5. Jeśli jednak jest opcja by to czego potrzebuję skonfigurować z powodzeniem na tym routerze z wykorzystaniem tomato, to jestem jak najbardziej otwarty na testowanie opcji multiwan.
Asus RT-N18U - tomato-RT-N18U-ARM--140-VPN-64K
INEA 1 Gb/s
Huawei E3272s-153 non-HiLink + PLUS LTE
 
Adooni
1. najlepiej wersje v137
2. na poczatku tego posta masz zdjecia w zalacznikach i na nich jest to pokazane
3. Niestety z Broadcom poza wyjatkiem (Asus RT-N10U) e3372 musi byc jako non hilink
4. alternatywne rozwiazanie jest wlasnie super i radze zostac przy tomato Smile
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Gustaw72
@Adooni:
1. Podpowiedz, która pod multiwan byłaby najlepsza, jeżeli nie potrzebuję jakiś specjalnych ustawień. Są w sumie 4 do wyboru. Nie bardzo wiem czym one się różnią. W sposób niezrozumiały dla mnie jest to opisane w legendzie do oznaczeń plików.
2. Tak, po założeniu konta widzę te zdjęcia. Rozumiem, że identycznie muszę to ustawić dla własnych potrzeb.
3. Z tym pod Windows10 mam właśnie problem - mimo, że wyłączyłem blokadę instalowania sterowników bez podpisu cyfrowego.
4. Dla Ciebie jako znawcy tematu, to pestka. Ja ciągle nie mogę jakoś zrozumieć tych wszystkich pojęć związanych z routerami. Samo instalowanie oprogramowania, to jeszcze prościzna, ale cała ta konfiguracja, to już dla mnie czarna magia. Frown
Asus RT-N18U - tomato-RT-N18U-ARM--140-VPN-64K
INEA 1 Gb/s
Huawei E3272s-153 non-HiLink + PLUS LTE
 
Adooni
zainstaluj ta wersje http://tomato.groov.pl/download/K26AR...-NOSMP.zip

co do softu alternatywnego to Ciebie rozumiem bylem dokladanie w tym samym miejscu dobre kilka lat temu a teraz bez softu alternatywnego nie moge zyc Smile. Na poczatek nawet jak bedziesz uzywac tylko podstawoowe funkcje i tak zobaczysz roznice a konfiguruje sie na dobra sprawe podobnie. Ostatnio zosta dodany adblock i dziala super.

potem polecam poczytac dzial https://openlinksys.info/forum/viewfo...orum_id=66 tutakj lopatologicznie jest przedastawione jak co ustawiac.

hm ciekawe ja mam e3372s i jako non hilink diala mi pod win10 ale teraz jest wpiety do routerka. Przerabialem na non hilink tez na win 10. Mozliwe że musisz recznie dodac sterownik z "device manager"
Edytowany przez Adooni dnia 10-07-2016 07:13
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Gustaw72
Właśnie tę wersję tomato zainstalowałem. Z przerobieniem E3372s-153 sobie poradziłem. Przypadkiem zauważyłem, że po instalowaniu sterowników pojawiła mi się opcja przy zasilaniu: "Zainstaluj i uruchom ponownie". Po tym restarcie poszło już praktycznie gładko. Zainstalowałem firmware dla zwykłego modemu i jeszcze raz musiałem zainstalować sterowniki modemu by zainstalować dashboard. W końcu poszło. Ustawiłem wszystko jak na zdjęciach z pierwszego postu i nie miałem połączenia z netem. Dopiero jak przestawiłem WAN ze Static na DHCP, to połączenie się pojawiło. Problem polega na tym, że mam w tej chwili połączenie z modemem Playa a nie z kablówki. W zakładce Overview widzę, że pod WAN przy DHCP IP Address nie jest nadany. Bardzo proszę o podpowiedź jak powinienem to poprawnie skonfigurować, by w MultiWanie najpierw łączyło się z netem z kablówki a w razie jego awarii przełączało na modem Playa.
Asus RT-N18U - tomato-RT-N18U-ARM--140-VPN-64K
INEA 1 Gb/s
Huawei E3272s-153 non-HiLink + PLUS LTE
 
Adooni
ok to juz prawie wszystko masz jak trzeba
dla WAN DHCP i w Load Balance Weight 1
dla WAN2 (modem LTE) 4G/LTE i w Load Balance Weight 0
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Gustaw72
Tak ustawiłem i nic. Nadal nie mogę połączyć się z netem z kablówki. Tylko Modem Play. Zresztą już sam wcześniej tę opcję wypróbowywałem. Inne sugestie.
Asus RT-N18U - tomato-RT-N18U-ARM--140-VPN-64K
INEA 1 Gb/s
Huawei E3272s-153 non-HiLink + PLUS LTE
 
kille72

Cytat

Gustaw72 napisał(a):

Tak ustawiłem i nic. Nadal nie mogę połączyć się z netem z kablówki. Tylko Modem Play. Zresztą już sam wcześniej tę opcję wypróbowywałem. Inne sugestie.


Zrob screeny Advanced-VLAN oraz Basic-MultiWan to zobaczymy czy czegos nie brakuje...w logach nic dziwnego nie widzisz?
 
Gustaw72
http://www.bankfotek.pl/view/2009521
http://www.bankfotek.pl/view/2009522
Proszę nie pytaj mnie o logi, bo kompletnie się nie znam na ich interpretacji. Mogę jedynie wkleić tyle ile ich będzie trzeba.

Połączony z 10 lipiec 2016 23:31:02:
http://www.bankfotek.pl/view/2009524
Brak nadania IP Address pod WAN mi nie pasuje, ale kompletnie nie wiem gdzie ewentualnie poprawiać te dane. Zresztą nawet nie wiedziałbym jaki adres IP nadać dla mojego usługodawcy internetu kablowego.
Asus RT-N18U - tomato-RT-N18U-ARM--140-VPN-64K
INEA 1 Gb/s
Huawei E3272s-153 non-HiLink + PLUS LTE
 
Steel_Rat
Tam gdzie masz WAN2 w VLAN nie może być zaznaczony port4. Generalnie tam powinno być pusto. Port 4 zwróć VLAN'owi 1.
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
Gustaw72
Co mam napisać. Wcześniej konfigurowałem zgodnie ze zdjęciami zamieszczonymi w pierwszym poście. Teraz zmieniłem ustawienia zgodnie z sugestiami Steel_Rat i nadal uparcie mam połączenie z modemem Play. Internet z kablówki nadal martwy. Fajnie , że mam połączenie z internetem z modemu E3372s-153 non-HiLink, ale jego parametry są stanowczo gorsze od internetu z kablówki (do 100 Mbit/s), dlatego kablówkę chcę traktować jako połączenie główne a Playa jako awaryjne.
Asus RT-N18U - tomato-RT-N18U-ARM--140-VPN-64K
INEA 1 Gb/s
Huawei E3272s-153 non-HiLink + PLUS LTE
 
Steel_Rat
W kablówce pozostaw na static, tak jak miałeś na początku, kiedy wan działa. Sprawdź czy nie pomieszało z MAC. Ja ma takie ustawienia i działa na wan1 w razie czego przełącza się na wan2.
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
Gustaw72
Proszę jeszcze o sugestie odnośnie podłączenia kabli i modemu USB. Może powinienem wpiąć to wszystko w inne gniazda. Modem Playa mam podpięty pod USB 3.0 z przodu i trzy kable do komputerów stacjonarnych pod LAN1, LAN2 i LAN3. Modem z kablówki pod WAN. Może tu mam złą konfigurację, niezgodną z tomato.
Asus RT-N18U - tomato-RT-N18U-ARM--140-VPN-64K
INEA 1 Gb/s
Huawei E3272s-153 non-HiLink + PLUS LTE
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 9

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,173,824 unikalnych wizyt