19 Kwietnia 2024 23:19:51
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Szukam zaproszenia n...
· konfiguracja router ...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [16]
· dodatkowe złącz... [4]
· konfiguracja rout... [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.119.159.150
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Tomato MultiWAN - otwarta dyskusja
Adooni
ale zes prezent nam zrobil a jeszcze nawet snieg nie spadl Smile

Chyba najbardziej wyczekiwana funkcja tomato. Wielkie dzieki za Twoj trud w rozbudowe mozliwosci tomato.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
shibby
Zabawy z MultiWANem ciąg dalszy. Pierwotnie nie zakładałem tworzenia funkcji failovera - zmieniłem jednak zdanie, ponieważ nawet przy bardzo dużej wadze rzędu 200:1, 200 połączeń poleci do łącza pierwszego ale jedno do łącza drugiego. Jeżeli ów połączenie okaże się przykładowo żądaniem ściągnięcia pliku o wadze 1GB to ściągnie się on z wykorzystaniem drugiego/zapasowego łącza a tego nie chcemy.

Dlatego jednak funkcja Failover została dopisana a jej ustawienie jest banalnie proste. Ustawiając wagę z zakresu 1-256 łącze będzie pracowało w trybie load balance z zadaną wagą. Ustawienie wagi na "0" spowoduje, że łącze zostanie ustawione jako failover i nie będzie brało udziału w routingu. Dopiero gdy zostanie wykryta sytuacja, w której żadne z łącz głównych (o wadze większej niż zero) nie będzie działające, to wszystkie łącza failover zostaną wpięte w routing z wagą 1. W chwili, gdy choć jedno z łącz głównych ożyje, łącza failover zostaną wypięte z routingu.

Status łącz w debug logu oznaczone jako tablica czterech cyfr, z których każda może przyjąć wartość 0, 1 lub 2. Zero oznacza, że łącze nie działa, 1 że łącze jest oznaczone jako failover, 2 że łącze działa w trybie load balance. Zatem status o wartości np. 2200 oznaczać będzie, że pierwsze i drugie łącze działa w load balance a łącza 3 i 4 nie działają lub nie są skonfigurowane. Wartość 2210 oznaczać natomiast będzie, że łącza 1 i 2 działają w load balance, a łącze 3 jako failover, jak na sytuacji poniżej:

Cytat

Dec 8 09:46:29 unknown user.debug dhcpc-event[2662]: IN checkConnect, wan_prefix=wan, wan_iface=vlan2
Dec 8 09:46:29 unknown user.debug dhcpc-event[2662]: OUT checkConnect, wan is connected
Dec 8 09:46:29 unknown user.debug dhcpc-event[2662]: IN checkConnect, wan_prefix=wan2, wan_iface=vlan3
Dec 8 09:46:29 unknown user.debug dhcpc-event[2662]: OUT checkConnect, wan2 is connected
Dec 8 09:46:29 unknown user.debug dhcpc-event[2662]: IN checkConnect, wan_prefix=wan3, wan_iface=eth3
Dec 8 09:46:29 unknown user.debug dhcpc-event[2662]: OUT checkConnect, wan3 is connected
Dec 8 09:46:29 unknown user.debug dhcpc-event[2662]: OUT fun mwan_status_update, mwan_curr=2210


wypięcie kabli z łącz 1 i 2 sprawi, że łącze 3 zmieni status z 1 na 2 i stanie się naszym łączen głównym.

Cytat

Dec 8 09:58:11 unknown user.emerg preinit[1]: OUT checkConnect, wan is disconnected
Dec 8 09:58:11 unknown user.emerg preinit[1]: OUT checkConnect, wan2 is disconnected
Dec 8 09:58:11 unknown user.debug preinit[1]: OUT checkConnect, wan3 is connected
Dec 8 09:58:11 unknown user.info preinit[1]: mwan_status_update, failover in action - WAN3
Dec 8 09:58:11 unknown user.debug preinit[1]: OUT fun mwan_status_update, mwan_curr=0020


O dalszych postępach będę informował Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
wit3k
Nie mogę się doczekać jazdy próbnej.
Mam porównanie z TP-Linkiem TL- R470T+, który nie popisał się wcale, a mikrotikiem rb2011 - chodzi dość dobrze.

Co jeszcze musisz Shibby dopracować by wypuścić pierwszą wersję?
 
shibby
QoS, który mi kompletnie nie działa. Ponadto chcę dodać możliwość wyboru sposobu testowania łącza (ping lub traceroute). Ping prostszy i szybszy ale nie zawsze działa (operatorzy blokują, w szczególności na LTE). I w sumie tyle.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
wit3k
Nie znam się na tym, ale z rozwiązań jakie testowałem qos, czy podział pasma nie działa poprawnie na ustawieniu dla "global".
Tzn pobieranie można ustawić jako jedna kolejka dla kilku wanów bo wszystko wychodzi przez jeden interface (przykładowo lan3 i lan4 jako bridge).
Natomiast od strony klienta musi być zrobiony podział dla każdego wana oddzielnie.

Przy samym qos można zrobić kopiowanie ustawień na każdy wan.

Co do testowania, ping na zewnętrzny adres np. google.pl wystarczyć powinien w zupełności, natomiast o blokowaniu go przez operatorów nie słyszałem. Mam orange oraz plus'a i na każdym działało jak patrzyłem jakiś czas temu.
 
b3rok
A czy da się stan tych logów (dot. WAN-ów) wyciągnąć do zakładki Status/Overview/WAN? Tzn. żeby mieć w prosty sposób dostęp - jaki Wan w jaki sposób pracuje (w jakim trybie) i czy jest aktywny czy nie? Żeby nie trzeba było grzebać po logach.
I. Huawei HG8240 + 1x Netgear r7000 @FreshTomato + Synology DS1512+
II. TP-Link TL-WDR4300 @Obsy OpenWRT Gargoyle
III. TP-Link TL-WDR3600 @Obsy OpenWRT Gargyle
 
shibby
w sumie to wyciągnięcie wagi na zakładkę overview wystarczy ale zobaczę czy udałoby się ładniej to wkomponować.

Połączony z 11 grudzień 2015 20:48:58:
wczoraj Tomato MultiWAN przeszło pierwszy chrzest bojowy. Wieczorem zadzwonił do mnie kolega narzekając na swoją neostradę, która przez cały dzień zrywa połączenie. Nie mogłem się powstrzymać by nie przetestować multiwana w takiej sytuacji. Była to też dla mnie możliwość przetestowania WANu w trybie PPPoE.
Dodatkowo kolegi neostrada osiągała zawrotną prędkość 6Mbps, tym bardziej kolega był zainteresowany innymi możliwościami zwiększenia przepustowości łącza.
Długo nie myśląc zabrałem RT-AC68 i E3372 z kartą t-mobile i udałem się do kolegi. Z racji tego, iż jego główny router RT-N18u ma dość rozbudowaną konfugurację VLANów (3x br) oraz sporą listę w LAN Access, postawiliśmy RT-AC68 przed jego router.

WAN 1 ustawiony został jako PPPoE z wagą 25
WAN2 to E3372 non-Hilink z kartą TM z wagą 25
zatem oba łącza działały w load balane z tą samą wagą.

Save i mamy net. Mwan status 0200 czyli neo nie działa, LTE jako jedyne działające łącze. Pierwszy pomiar na speedtest.pl i mamy 42Mbps co uważam za bardzo dobry wynik. Po chwili wstała neostrada, co potwierdził wpis w logu ze statusem 2200. Ponawiamy test i mamy 50Mbps - speedtest.pl potrafi wysycić kilka łącz jednocześnie (nawiązuje kilka połączeń jednoczesnych). Wykresy BW monitorze to potwierdziły. Od wczoraj do dziś do ok godziny 12 mutliWAN spisał się nawet lepiej niż mogłem sobie wyobrazić. Jeżeli już neo padało to moment przepięcia routingu powodował zanim neta na raptem kilka/kilkanaście sekund. Najlepszy wynik jaki uzyskaliśmy wyniósł niecałe 55Mbps z obu łącz.

Kolega bardzo zadowolony z takiego obrotu sprawy już załatwia sobie abonament w TM na LTE Smile

Niestety kwestia QoSa wciąż nie została naprawiona. Gdy mamy ustawiony jeden WAN to QOS działa. W chwili włączenia dwugiego WANa QoS przestaje poprawnie działać. Możliwe, że wydam publiczną wersję Tomato MutliWAN dla ARM na testy by otrzymać feedback od ludzi skłonnych ją przetestować a równocześnie podejmować próby naprawy QOSa.

tyle na dziś Smile
Edytowany przez shibby dnia 11-12-2015 20:48
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
need_password
Ja jestem chętny do testów. Mam obecnie DSLa 40M i Neo też o takiej prędkości. Chętnie bym to scalił w jedno łącze. U mnie spory jest ruch na tym DSLu, więc sprawdzimy Multiwana w akcji. QOS jest zbędny. Shibby dasz obraz do AC56U do testów?
Asus RT-AC56U
Netgear R7000
Asus RT-N10U
Tenda N60
Linksys WRT54G
 
shibby
myślę, że czas najwyższy na beta testy. Odezwę się do ciebie na pw Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
djwujek
Ja mogę przetestować na modemie lte i łączu stałym Rt-n18u.
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
shibby
poczekam na feedback @need_password 2-3 dni. Jak nie zauważy żadnych krytycznych błędów i potwierdzi działanie mutiWANa u siebie to zaczniemy jeszcze w tym tygodniu publiczne beta testy Smile
Będzie prezent na Święta Wink
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
sulim
prędkości pobierana sumuje a co z prędkościami wysyłania ta sama zależność (mam udostępniony na zewnątrz program na sql i nie ukrywam że przydało by się większe wysyłanie)
 
wit3k
Ja mogę u siebie na 4 Wan przetestować bardzo chętnie na rt-n18u.
Mam w sumie 5 różnych dostępów do neta, ale nie widziałem nic dostępnego z większą ilością portów.

PS. Jest możliwość podłączyć wan jako vlan? Tzn żeby na jeden port lan przypadały 2 podsieci jako wany?
 
shibby
to nie jest tak, że router sumuje wartości. Router balansuje połączeniami zgodnie z ustawioną wagą. Jeżeli klient potrafi nawiązać kilka połączeń jednocześnie tak, że router równoważąc je wyjdzie dwoma łączami to mamy efekt zsumowania prędkości. Identycznie jak w wielordzeniowych procesorach. Jednakże w sytuacji gdy klient potrafi nawiązać tylko jedno połączenie np. pobieranie pliku z http to uzyska on prędkość jednego łącza, tego do którego tracę ustawi mu load balancer. Identycznie jak w sytuacji w której jednordzeniowy proces zechcemy uruchomić na wielordzeniowym procesorze. Zużyje on tylko jeden rdzeń, nawet w 100% pomimo, że pozostałe będą się nudziły.

Identyczna sytuacja będzie dotyczyła wysyłu. Najważniejsze w funkcji load balance jest jednak sytuacja, gdzie jeden user wykorzystuje jedno łącze sprawia, że drugi user zostanie skierowany na drugie łącze i będzie mógł bez przeszkód je wykorzystać nawet w pełni. Dochodzimy do sytuacji w której oba łącza mamy wyssane ale nie doszło do scalenia prędkości.

Połączony z 14 grudzień 2015 19:17:36:

Cytat

wit3k napisał(a):

Ja mogę u siebie na 4 Wan przetestować bardzo chętnie na rt-n18u.
Mam w sumie 5 różnych dostępów do neta, ale nie widziałem nic dostępnego z większą ilością portów.

PS. Jest możliwość podłączyć wan jako vlan? Tzn żeby na jeden port lan przypadały 2 podsieci jako wany?


teoretyzując można by bez większego problemu dodać obsługę nawet 6ciu WANów: 4x RJ45, WLAN oraz modem na USB ale to już chyba przesada Wink

Idąc tym tropem nadchodzący router Asus RT-AC88u ma aż 8 portów LAN + WAN. Teoretyzując można by więc zrobić multiwana na 10 WANów? ;P
Edytowany przez shibby dnia 14-12-2015 19:17
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
wit3k
Jak @shibby postępy idą?
 
shibby
w przyszłym tygodniu wydam publiczną wersję beta dla routerów ARM - ot taki prezent na święta Wink

Jak się spisze i przyjmie to zacznę portować zmiany do mipsela i prawdopodobnie już w nowym roku wyjdzie pełna wersja dla wszystkich routerów wraz ze zaktualizowanymi paczkami openssl, openvpn itd.
Edytowany przez shibby dnia 20-12-2015 09:38
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
dar3k
Czyli docelowo v133 to już multiwan będzie? Czy dwie wersje będziesz rozwijać? (według mnie jeśli jest miejsce we flashu to jedna lepiej).
ER-12 + 4x UAP-AC-PRO
 
shibby
mechanizm multiwana będzie zawarty już od v133 we wszystkich wydaniach. Patch ze zmianami to blisko 11tyś linii - można sobie wyobrazić jak spora część kodu została przebudowana. Jednakże jest do przebudowa funkcji a nie dodawanie ciężkich, które zwiększają wagę końcowego obrazu. Zatem sam obraz we flashu nie będzie ważył jakoś dużo więcej. Co innego nvram. Tu ilość zmiennych ob. obsługi każdego z łącz jest spora zatem musiałem rozgraniczyć Tomato na dwie wersje i tak:
- routery z <64KB nvram - DualWAN
- routery z 64KB nvram - MultiWAN
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
wit3k
Wpadłeś na pomysł naprawy qos i bwl?
 
czipczop
Jestem bardzo ciekawy efektu Wink Na orginalnym firmware rt18 loadbalance dziala strasznie wrecz powiem, że nie działa.

Mam też router z openwrt loadbalance to również pomyłka ale jest znacznie lepszy od asusowego.


Teraz używam banana m3 z debianem 2x modem lte h-link i zapiernicza jak mały motorek loadbalance.

Niezależnie od systemu by dobrze działało trzeba ustawic min max qos na modem niestety w asusie jest to nie możliwe. Nikt nie ma idealnych łącz o tych samych parametrach w modemach lte dochodzi problem niestabilności prędkości co wykrzacza jakość koncową.
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 12

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,179,204 unikalnych wizyt