29 Marca 2024 15:19:38
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [28]
· [Howto] Xpenology... [15]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
35.153.106.141
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: DYSKI SIECIOWE :: » Rozwiązanie dedykowane
 Drukuj wątek
Zakup NAS
backlit
Mam potrzebę zakupić NAS (do zastosowań domowych). Podłączony dysk USB do routera to już za mało. Pomóżcie w wyborze.
Moje wymagania:
- budżet to jakieś 300 PLN bez dysku/dysków,
- interesuje mnie coś dedykowanego ( ostatecznie wystarczy jedna zatoka na dysk)
- transfery na poziomie ~ 100 MB będą wystarczające,
- pobór prądu - nieistotny,
- chce odciążyć router i uruchomić usługi typu transmission, VPN (mam łączę 250/20). Chciałbym na uplodzie VPN wysycić pełną stabilną prędkość. Dodatkowo FTP, może własna chmura. Doraźnie rejestracja z kamery IP. Oczywiście traktowałbym go jako zasób materiałów audio/video, miejsce na backup itp.
-system - jestem otwarty ale podoba mi się intuicyjność i podejście np. Synology
- sprzęt nie musi być nowy.
Jakoś nie śledzę obecnych sprzętów więc każda wskazówka mile widziana.
------------------------
Asus RT-N18U+ 1.28 -130 K26ARM USB AIO-64K
 
SzalonyPtak
Jak Cie nie interesuje prąd to postaw zwykły komputer do tego OMV http://www.openmediavault.org/
Dodatkowo postawisz sobie serwer www wydajnego ownCloud i co tylko chcesz. Praca z OMV to czysta przyjemność. Wejdź w demo i sam oceń czy tego potrzebujesz.
 
Steel_Rat
Albo PC z xpenology.
Udało mi się na na nim pstawić jdownloadera.
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
backlit
Znam OMV (jest bardzo przyjemne w użytkowaniu). Problem w tym, że miejsce postawienia NAS-a wyklucza duże gabaryty a i akurat nie mam niczego co mógłbym "z marszu" zaadaptować... patrz wolny zgrabny komp.
------------------------
Asus RT-N18U+ 1.28 -130 K26ARM USB AIO-64K
 
SzalonyPtak
Gdybyś chciał zrezygnować z transferów to może Banana PI+OMV Masz jedno zatokowy serwer + dysk 2,5 albo 3,5 ale zasilanie osobne dysku.
Sam mam kilka w sieci postawionych Banana Pi i jako nasy +VPN działają wysmienicie. Banana Pi kupisz za 100zł z groszami na Aliexpress.
No ale na większa skale to nie sa to demony transferów.
 
backlit
Banana PI za mało wydajna wydaje mi się....
------------------------
Asus RT-N18U+ 1.28 -130 K26ARM USB AIO-64K
 
kamilj
Niestety w tej cenie może być ciężko jakiegoś składaka kupic.
http://allegro.pl/hp-microserver-n40l...35665.html
Tu masz w miarę kompaktowe rozwiązanie.
------------------------------------------------------------------------------
[b]RegulaminOpenlinksys.info v0.1
[url=http://openlinksys.info/forum/viewthread.p
 
drawsko
Przejrzyj gotowce: http://us.hardware.info/reviews/5108/...conclusion

W tej cenie możesz poszukać:
- Netgear Readynas 102 - cpu 1,2 GHz + 512 MB ram
- Netgear Readynas Ultra 2 (RNDU2000) - cpu 1,8 GHz (procesor Intel Atom) + 1024 MB ram (można rozszerzyć do 2048 MB)
- ZyXEL NSA325 - cpu 1,6 GHz + 512 MB ram
- ZyXEL NSA325v2 (b.ciche chłodzenie) - cpu 1,6 GHz + 512 MB ram
Edytowany przez drawsko dnia 17-11-2015 13:59
 
backlit
Tak oglądam sobie te propozycje i widzę , że te 300 PLN może być mało. Transfery na oczekiwanym poziomie też mogą być problematyczne (ale powiedzmy, że to mogę przeboleć). Temat wcale nie łatwy przy ograniczonym budżecie. Trzeba polować na coś na portalach typu alledrogo itp. A nuż coś się trafi w dobrej cenie....
------------------------
Asus RT-N18U+ 1.28 -130 K26ARM USB AIO-64K
 
joseph
Ja polecam ReadyNas 102, może uda Ci się wylicytować za jakąś ciekawą kwotę:
http://allegro.pl/neatgear-readynas-102-warszawa-bcm-i5802774781.html
 
backlit
Będę monitorował...
------------------------
Asus RT-N18U+ 1.28 -130 K26ARM USB AIO-64K
 
Cieplak
Zastanawiam sie nad synology ds 215j lub ds 115 z dyskiem wd red 4tb. Brac 2 kieszenie czy 1? Domowy uzytek, muzyka, filmy itd. Sa jakirs roznice w predkosciach, poborze pradu?
 
shibby
dwie zatoki to:
1) możliwość rozbudowy macierzy w przyszłości (dołożenie drugiego dysku bez raid jako osobny storage)
2) możliwość zabezpieczenia danych poprzez RAID1 (dane są bezpieczne przed padem jednego dysku)
3) możliwość scalenia dysków i teoretycznie zwiększenia wydajności poprzez RAID0 (w praktyce NAS jest za słaby by podwoić prędkości z takiego RAIDa a trzeba pamiętać, że jak padnie jeden dysk w RAID0 to traci się wszystko)
4) możliwość bezstratnej migracji na większe dysku przy działającym systemie w RAID1 (wsadza się jeden większy dysk, czeka na synchronizację, wsadza się drugi większy dysk i po kolejnej synchronizacji macierz automatycznie się zwiększa o nowy rozmiar

Zatem moim zdaniem warto kupić NASa dwuzatokowego do domu nawet jeżeli pierwotnie nie zakładamy kupowania dwóch dysków. Drugi dysk zawsze można dołożyć później.

pozdrawiam
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
drawsko
Rzuć tez okiem na http://allegro.pl/zyxel-nsa325v2-gwar...01924.html
 
Cieplak
Wielkie dzieki za info . Zyxel cenowo jest ok jednak Synology to inna liga. W gre wchodzil jeszcze qnap ale tez odpadl. Skorzystam z rady Shibby + 2 razy wd 3tb.

Dzieki. Pozdrowienia.
 
shibby
za 300zł zyxel 325 jest ok. Synology to inna lipa ale nie tylko jakościowa ale i róznież cenowa - za 215j trzeba liczyć ok 650zł.

Po środku jest natomiast Netgear ReadyNAS 102 którego ja bardzo często polecam jako bardzo dobry NAS, który chodzi bardzo przyjemnie, interfejs OS6 jest wystarczająco funkcjonalny a pod względem możliwości od strony konsoli SSH bije na łeb wszystkie synki i qnapki razem wzięte - netgear ma w pełni odblokowanego Debiana 7 z dostępnym apt-get`em. Brałeś go pod uwagę?
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
dar3k
Ostatnio na olx udało mi się dorwać RN102 za 400zł, nowy jeszcze nie odpakowany (lecz kupiony kilka dni wcześniej) z pełną gwarancja itp. Szukaj a może uda Ci się kupić używkę (lub jak mi nówkę) w dobrej cenie - jeśli Ci się nie spieszy itp.
ER-12 + 4x UAP-AC-PRO
 
backlit
Netgear ReadyNAS 102 oglądałem jego możliwości. Wydaje się wystarczający na moje potrzeby. Soft przyjemny. Szybki przegląd po necie i bywały oferty za około 350 zeta (krótko używane z gwarancją). Za nówkę to może do tego 400 PLN bym dołożył... Nie spieszy mi się - nie ma presji czasu...
------------------------
Asus RT-N18U+ 1.28 -130 K26ARM USB AIO-64K
 
dar3k
to polecam ustawić sobie powiadomienie o ofertach na olx i allegro itp. i czekać na okazję.
ER-12 + 4x UAP-AC-PRO
 
Cieplak
Jednak synology ds215j do zastosowan domowych jest lepszy od netgear readynas 102.
Po pierwszype duzo lepszy soft, ktory ma czeste aktualizacje. Poza tym netgear jest za glosny do domu. Roznica w cenie to okolo 30zl.
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 27

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,444,808 unikalnych wizyt