18 Kwietnia 2024 13:58:58
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· Szukam zaproszenia n...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [14]
· dodatkowe złącz... [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.133.154.106
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Pozostałe
 Drukuj wątek
Draytek Vigor2830n + 5x AP
KenyBDG
Mam pewien problem z routerem Vigor 2830n w sumie to nie jestem pewien czy problem leży po stronie routera czy też po stronie AP, ale od początku. W hotelu mam łącze SHDSL 10Mbps, operator dostarczył modem który jest podłączony do routera Draytek( nie pamiętam dokładnie modelu), do tego routera podłączony jest wspomniany Vigor2830n na którym mam ustawiony IP dostawcy. Do Vigor2830n mam podłączone 5 AP Engenius, 3x ECB600 i 2x EAP600. Wszytskie AP mają ustawiony stały IP i taki sam SSID.
Niestety nie wiem dlaczego większość klientów hotelu zgłasza problem iż nie mogą podłączyć się do WiFi, komputera/tablet/telefon pobiera adres IP i niestety nie może pobrać. Oczywiście na moim komputerze wszystko jest OK, po kablu jak i po WiFi.
Co może być problemem ?
 
domgl
Problemem jest to że wszystkie urządzenia mają ten sam SSID. Zmień je na np. Hotel1, Hotel2, Hotel3 itd.. Na używanych przez Ciebie urządzeniach nie da się zrobić tak aby w Twoim hotelu była jedna sieć bezprzewodowa (jedna nazwa sieci, a klient przemieszczał się swobodnie po hotelu przełączając się pomiędzy nadajnikami)
Jeśli poległeś na tak prostej konfiguracji to znaczy że masz bardzo małą wiedzę z zakresu sieci komputerowych i urządzeń dostępnych na rynku. Też popełniłem podobny problem gdy się zaczynałem uczyć.
A teraz dobrze Tobie radzę, lepiej wynajmij jakąś firmę żeby Ci postawiła w hotelu jakiś porządny system HotSpotowo - bilingowy, np takich firm jak Ubiquiti, MikroTik, Fortigate....
 
KenyBDG
Nie do końca zgadzam się z tym co napisałeś. Może nie jestem specjalistą w sieciach komputerowych ale coś tam się znam, ale nie o to mi chodzi.
W moim przypadku mam ustawioną jeden SSID i chodząc po całym hotelu przełączam się pomiędzy AP, czasem zgubie jeden ping ale to nie jest wielki problem.
Problem polega na tym że czasem niektórzy goście nie mogą się podłączyć do WiFi, nie dostają IP. Nawet jeśli ustawiłem inne SSID dla każdego z AP to i tak problem występował.
W tej chwili wrzuciłem nowy FW do Drayteka(ten co daje adresy IP) i na tą chwile wszystko działa ok, mam na myśli że klienci nie zgłaszają problemów.

Wracając do tego co napisałeś, nie widzę sensu inwestowania w sprzęt o którym piszesz bo i po co, w końcu to niewielki hotel a koszty inwestycji byłby absurdalne. W innym hotelu mam postawiony Asus RT-N18 + dwa routery ustawione jako AP z wyłączonym DHCP i wszystko działa jak należy od kilku lat, bez żadnych problemów, no i jest jeden SSID.
 
domgl
No to ciekawie to działa....
Proponując system HotSpotowo - bilingowy miałem również (a może i przede wszystkim) na uwadze uregulowanie prawne udostępniania Internetu Twoim klientom.
Wszystko będzie pięknie dopóki do hotelu nie przyjedzie jakiś haker który z Twojego IP coś większego nabroi w necie lub hejter, który kogoś opisze na forum. Wtedy to Ty będziesz odpowiadał karnie za szkody i zniesławienia których nie dokonałeś. Pomyśl o tym.

Urządzenia Ubiquiti nie są aż tak drogie, wiele hoteli je posiada.
 
KenyBDG
Gdybym to ja kupował ten sprzęt to kupiłbym Ubiquiti. Z dobrodziejstwem inwentarza otrzymałem EnGenius EAP600 które też nie są takie złe.


.... a jak to działa
Nie będę się rozpisywał bo już istnieje taki post:
https://openlinksys.info/forum/viewthread.php?thread_id=18504

W moim przypadku mam tak samo jak opisał Shibby

Co do odpowiedzialności prawnej, hmm gdzieś kiedyś czytałem o tym artykuł i nie jest tak jak ty piszesz, odszukam artykuł i wkleję.
 
domgl
No rzeczywiście EnGenius EAP600 nie są złe - na początku pomyliłem urządzenia, wcześniej marki EnGenius nie znałem, poczytałem trochę.
Będę wdzięczny za podanie linka do artykułu.
Z góry dziękuję.
Edytowany przez domgl dnia 23-10-2015 11:37
 
Maniek91PL
bramy na urządzeniach masz poprawnie ustawione ?
dhcp po wyłączane ?
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
KenyBDG

Cytat

Maniek91PL napisał(a):

bramy na urządzeniach masz poprawnie ustawione ?
dhcp po wyłączane ?


Tak, bramy ustawione poprawnie, DHCP wyłączone na AP.

Wracając co odpowiedzialności za udostępniane WiFi.
Rozmawiałem kiedyś z kolesiem który pracował dla firmy która dostarczała soft m.in. dla hoteli, poniżej artykuł:
http://newsgastro.pl/wydarzylo-sie/zabezpieczenie-wifi-od-1-lipca-obowiazkowe/
...niestety firma szybko się wycofała z tego co mówił Pan Krzysztof, ponieważ jak się okazało Hotele, kawiarnie, restauracje, nie biorą odpowiedzialności za to co robi klient poprzez ich WiFi.
Tak jak pisałem prędzej, czytałem nawet o tym artykuł, niestety było to dość dawno temu i nie mogę go już znaleźć......ale znalazłem coś takiego:
http://www.wardynski.com.pl/biuletyn_nowych_technologii/2015-08/B06_PL_Publiczne_hotspoty.pdf
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 10

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,140,578 unikalnych wizyt