26 Kwietnia 2024 02:39:36
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [1]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.138.134.107
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Netgear
 Drukuj wątek
Jak zwiększyć stabilność sieci? Jak sprawdzić gdzie jest słabe ogniwo?
Gwido33
Poniżej schemat mojej sieci.
Tym razem chodzi o stabilność i połączenie z siecią laptopa na poddaszu.
Chodzi o to, że czy przy połączeniu przez wifi z Netgearem czy przy połączeniu lanem przez plc internet jest, ale prędkość pozostawia wiele do życzenia, jednak często zanika - głupie filmy z YT czy strony w przeglądarce zawieszają się. W tym samym czasie u mnie na 2 piętrze wszystko działa.
Internet u mnie na 2 piętrze przy samym netgearze też nie jest zbyt szybki - cóż - transmitery PLC nie pracują na jednej fazie.
Chociaż i u mnie lubi się internet zgubić i co ciekawe, objaw jest taki: internet znika a sieć jest - mogę zalogować się nawet do modemu na pierwszym piętrze - restart netgeara pomaga - internet wraca.
Zdaję sobie sprawę, że poddasze to już jest ekstremalnie daleko, ale ciągnięcie kabla nie wchodzi w rachubę.
Szukam rozwiązania, żeby ustabilizować połączenie przede wszystkim na poddaszu, a jeśliby udało się to zrobić również u mnie, aby unikać restartowania Netgeara średnio co dwa, trzy dni - byłoby super.
Myślę, że grunt, to dobrze skonfigurować cały osprzęt - tylko, że tp-link ma tyle funkcji, że głowa mała. Jednak z drugiej strony wątpię, żeby to była wina jego, bo jeśli chodzi o mnie i moją sieć na drugim piętrze, to ja tylko korzystam z niego poprzez pociągnięcie do mnie kabla na górę. Cała reszta siedzi u mnie... I u mnie pewnie problem się zaczyna - tylko jak go znaleźć...
Jak sprawdzić i czym, gdzie jest słabe ogniwo - która część sieci zawodzi? Jakie są transfery na poszczególnych odcinkach sieci? Co spowalnia sieć?

Modem ADSL na 1 piętrze pokazuje takie parametry:

Upstream Downstream
Current Rate (Kbps) 1069 12448
Max Rate (Kbps) 1184 17076
SNR Margin (dB) 7 11.4
Line Attenuation (dB) 10.7 22
Errors (Pkts) 0 0

Bardzo proszę o pomoc - jeśli jakieś informacje trzeba uzupełnić - zrobię to jak najszybciej.
Gwido33 załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

Edytowany przez Gwido33 dnia 17-10-2015 17:10
 
Steel_Rat
Bardzo ciekawa konfiguracja.
Nie wiem jakim cudem działa ci ten PLC na różnych fazach. Z tego co pamiętam do poprawnej współpracy muszą być na jednej fazie. Zauważ że 2 różne fazy w zasadzie się ze sobą nie łączą jedynie przy trafo ale to nie oto chodzi. Ja bym jednak stawiał na tą samą faze. Netgear działa tylko jako AP czy tez router?
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
Gwido33
Co do PLC, to te nowsze modele działają na różnych fazach - czy TP-Linka, czy Zyxela - tyle, że wolniej i tego jestem świadom... Jednak według specyfikacji miga mi dioda pomarańczowa, czyli przesył jest na średnim poziomie, a transmitery są gigabitowe, więc przesył jest na dobrym poziomie. Obie fazy są w tym samym liczniku - to jest taki podlicznik - no chyba, że faza jest ta sama Smile nie mam jak tego sprawdzić do końca, chyba, że będę wyłączał bezpieczniki po kolei i będę wiedział, w których gniazdkach brakuje prądu Smile. Jest tylko pytanie - mam parę potencjalnie słabych punktów - jak sprawdzić, który najbardziej zawala.
1. kabel LAN z 1 piętra z modemu ADSL jest średniej jakości, nieekranowany ze zwykłymi końcówkami, w części idzie na zewnątrz pod elewacją
2. kabel LAN z 1 piętra zakończony jest gniazdkiem, z którego idzie krótki kabelek ekranowany cat 6 do transmitera gigabitowego, który jest wpięty do sieci obok.
3. netgear działa na dd-wrt jako AP, ale także jako router - może coś źle skonfigurowałem skoro lubi czasami stracić połączenie
4. kabel LAN na poddaszu od transmitera FAST do laptopa syna jest średniej jakości ze zwykłymi końcówkami

Dla ciekawostki powiem, że do NASa na poddaszu jest jeszcze podłaczona drukarka przez usb - i drukuje Pfft
Wszędzie w pozostałych połaczeniach kablowych zorganizowałem kable ekranowane CAT 6
Edytowany przez Gwido33 dnia 17-10-2015 18:09
 
hermes-80
Pytanie tylko czy te kable ekranowane masz porządnie uziemione bo inaczej możesz napytać sobie biedy.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
Gwido33
Czyli? Wyjaśnisz bliżej - ja sam ich nie robiłem - gotowe kupiłem...
 
hermes-80
Nie stosuje się kabli ekranowanych gdy się ich nie uziemia - nie wiesz co to jest uziemienie (PE)?
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
Gwido33
To może lepiej zrezygnować z ekranowanych, tylko wsadzić same CAT 6.
Te ekranowane to są FTP - nie miałem pojęcia, że muszę je specjalnie uziemiać... A jeśli miałbym uziemiać, to jak to zrobić?
Może tu jest problem z zanikaniem czasami netu lub niestabilnością...
 
hermes-80
Ekran jest po to by go uziemić i ładunki zakłóceniowe odprowadzić do ziemi - na prawdę nie wiesz co to jest uziemienie w sieci elektrycznej - polecam google?

Jeśli nie uziemiasz to tylko kabel nieekranowany.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
Gwido33
Kurczę, wiem, co to jest uziemienie - pytam jak to zrobić z tym kablem - czy ma to sens, bo jak nie, to zmienię na kable CAT6 bez ekranu - może tu jest też problem z dzialaniem sieci
 
hermes-80
Nie rozumiem co masz na myśli - ma to sens i jak to zrobić ekran jest po to by go uziemić inaczej sam może wprowadzać zakłócenia.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
Gwido33
No chodzi mi o to, czy mam jakiś drucik puścić np. do bolca w gniazdku elektrycznym, a z drugiej strony owinąć go na metalowej wtyczce... Czy jeśli mam w pobliżu tylko jedno gniazdko elektryczne, to czy mogę z wszystkich wtyczek urządzeń, np. wpiętych do routera puścić takie kabelki
 
hermes-80
To powinno być w skrzynce zrobione na patchpanelu. poza tym myszą być odpowiednie RJ-45 pod ekran - poza tym parametry uziemienia powinny być odpowiednie dla tej funkcji - bo zazwyczaj uziemienie robi się bez pomiarów sprawdzających.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
Gwido33
To są kable z wtyczkami zatapianymi, a wtyczki mają metalowe obudowy. Ale jak dla mnie, to chyba za dużo zabawy z tym uziemianiem. Kombinować z patchpanelem i parametrami uziemienia w mojej sieci domowej myślę nie ma co. Nie będę się z tym bawił - sądziłem, że kwestia ekranowania przedstawia się podobnie jak z kablem antenowym i nie potrzeba jakoś specjalnie ich uziemiać. Nawet mi to do głowy nie przyszło - znalazłem w sieci kable ekranowane, chciałem maksymalnie wykluczyć wszelkie zakłócenia, ale być może zrobiłem sobie nieświadomie pod górkę. Zmienię je na kable nieekranowane ale też CAT 6 pod gigabitowe łącza i zobaczymy.
A jeszcze jedno pytanie - kable STP ekranowane też się uziemia - obejrzałem napis na koszulce kabla i tam jest napisane STP a nie FTP
 
majkel152
a czy to nie plc ci się zakłócają same? zostaw tylko od modemu do routera i zobacz czy dalej to samo
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
hermes-80
STP też się uziemia - jak nie masz pewnego uziemienia z odpowiednimi parametrami i jakiś kabli/urządzeń siłowych to załóż zwykłe UTP.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
Gwido33

Cytat

majkel152 napisał(a):

a czy to nie plc ci się zakłócają same? zostaw tylko od modemu do routera i zobacz czy dalej to samo
PLC mogą zakłócać, ale wątpię zresztą mogą działać wolniej. Jak podepnę router bez plc, to nie podepnę do niego żadnego sprzętu przez lan, poza tym nie chcę mieć routera w sypialni Smile A nawet gdyby to musiałbym rozesłać z sypialni sygnał wifi do sprzętów w salonie przez dwie ściany i na bank sygnał by miał z -80dbi. A zastosowanie repetera który zabiera 50% prędkości skończyło by się takim samym lub gorszym skutkiem. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Połączony z 18 październik 2015 07:45:41:
W sumie to może być wina PLC, ale jak się ich pozbędę i zdecyduję na router w sypialni, to jak to ogarnąć, żeby stabilnie działało i sygnał w salonie był mocny i stabilny na pozostałych sprzętach. Tam mam wszystko.

Połączony z 18 październik 2015 11:25:57:
Nawiązując do całej zmiany konfiguracji...
Gdybym ustawił router w sypialni, musiałbym wrzucić do konfiguracji kolejne urządzenia... a mianowicie biorąc pod uwagę dwa NASy, które muszą mieć połączenie LAN z routerem (a odpada, aby były w sypialni jeszcze one) musiałbym dokupić kolej router, który by spełniał rolę repetera i zarazem AP i routera kablowego... Czy taka konfiguracja jest możliwa i czy dodatkowe urządzenia zamiast usprawnić, nie przyniosą więcej problemów?
Edytowany przez Gwido33 dnia 18-10-2015 11:25
 
hermes-80
A nie da się po prostu skrócić drogi dla PLC?
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
Gwido33
No właśnie nie bardzo... nie ma blisko gniazdek, poza tym nie mam którędy kabla puścić.

Połączony z 24 październik 2015 11:31:01:
No niestety to raczej PLC. Najgorsze jest to, że nie mam właściwie alternatywy.
Zrobiłem taki test:
Próbowałem przekopiować plik 700mb z mojego laptopa do komputera teścia na 1 piętrze.
I sprawa wygląda tak, że domyślny czas przesyłania to prawie 40 minut z prędkością około 300-400kb.
Droga, jaką musiał przejść plik to:
Laptop - wifi - router netgear - lan - PLC - prąd - PLC - lan - modem adsl router - komputer teścia.
Spróbowałem drugiego wariantu. Skopiowałem plik na dysk NAS z laptopa, aby wykluczyć połączenie wifi. Z NASa mam gigowe połączenie do routera, więc powinno być szybciej. W konfiguracji mojego laptopa zastąpił dysk NAS. I niestety zmiana nic nie dała, pomimo, że pomiędzy moim laptopem a dyskiem NAS ten plik skopiował się w ciągu minuty.
Tak więc są dwie możliwości:
- najbardziej prawdopodobna - zakłócenia pomiędzy PLC
- komunikacja pomiędzy PLC a modemem na dole. Chodzi mi konkretnie o kabel.
Zastanawiałem się też, czy kabel do wejścia w gniazdku jest dobrze założony - a może zarobić wtyczkę i pominąć gniazdko? Może ono spowalnia...
Edytowany przez Gwido33 dnia 24-10-2015 11:31
 
Steel_Rat
Masz 4 PLC, które działają razem. Najpierw bym zostawił jedną parę między routerem a dołem. Sprawdził jak to działa. Jak ok to dołożył 2 parę. Tez sprawdził. Może konfiguracja 4 działających wspólnie powoduje kłopoty.
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
Gwido33
Jeden już wyrzuciłem. Zlikwidowalem Fasta a zostawiłem na górze jednego giga. Mogę go jeszcze usunąć ale wątpię czy to coś pomoże.

Połączony z 08 listopad 2015 08:26:19:
Tak się zastanawiam. A może zlikwidować PLC i kupić drugi router ac z funkcją ap client to znaczy żeby odbierał sieć przez WiFi i najlepiej rozsiewal sieć wifi, do niego podpiąć tv, multiroom i nasy. Netgear natomiast w sypialni podpięty kablem do modemu działający jako ap. Ciekawe czy nie stabilniej by to działało.
Edytowany przez Gwido33 dnia 08-11-2015 08:26
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 30

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,347,674 unikalnych wizyt