25 Kwietnia 2024 10:09:38
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· nju swiatło pytania
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.117.182.179
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Sprawdzony zestaw do LTE 4g oparty na Tomato
komputerowylamer
Założyłem nowy temat ponieważ w istniejących wątkach nie udało mi się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej zestawienia dobrze działającego zestawu do Internetu LTE na sofcie Tomato.

Planuję zmianę dostawcy Internetu i przejście na technologię LTE. Zdaję sobie sprawę że konieczna będzie zmiana modemu oraz routera. Do tej pory mam neostradę. Szybkość nie przekracza 5 Mb/s. Za modemem ADSL pracuje routel Ovislink WL-1600 z zainstalowanym tomato ( o ile dobrze pamiętam wersja 1.25).
Bardzo mi zależy aby po przejściu na LTE zachować obecną funkcjonalność sieci.
Funkcjonalność którą chciałbym dalej posiadać to:
1. Możliwość ustawienie na nowym routerze Dynamic DNS z serwisem No-IP
2. Możliwość ustawienia bezpiecznego połączenia SSH nowego routera z dowolnym komputerem podpiętym do Internetu (PuTTY z kluczem).
3. Zdalne zarządzanie routerem oraz pozostałymi urządzeniami i komputerami w sieci po protokole SSH (PuTTY).
4. Stabilna praca sieci.
5. Działanie w sieci bramek VoIP.
6. Modem LTE przystosowany do podpięcia anteny zewnętrznej.

Wypadłem nieco z obiegu i nie wiem jaki sprzęt kupić. Dostawcą Internetu będzie prawdopodobnie Play.
Na forum doczytałem się że są duże problemy z routerami pod Tomato i LTE. Zapamiętałem informację że niektóre modemy blokują dostęp do sieci z zewnątrz. Jak jest w rzeczywistości?
Co mam kupić (router + modem) aby uniknąć przykrej niespodzianki i móc dalej pracować na Tomato.
Jak antena dobrze się sprawdza.
Na router planuję przeznaczyć 200-250 zł. Modem chciałbym kupić w podobnej cenie.


Pozdrawiam
Asus RT-AC56U - Tomato Firmware 1.28.0000 -2017.3-kille72- K26ARM USB AIO-64K
Netgear WNR3500L v2 - Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-132 K26 USB AIO
 
sulim
zestaw sprzętowy to jedno ale to proponowanej konfiguracji potrzebujesz zewnętrznego IP a miesiąc temu dowiadywałem się u operatorów i żaden z nich nie dawał zewnętrznego IP.
(pozostaje tylko VPN )
 
komputerowylamer
1. Czyli bez zewnętrznego (nawet dynamicznego) IP serwis No-IP na LTE nie pójdzie? IP zewnętrznego nie dostanę. Rozumiem. Lipa.
2. Czy mój sprzęt z podpisu nadaje się do zainstalowania klienta VPN aby mieć dostęp do nowego routera do LTE?
3. Są jakieś tutoriale które pomogą mi skonfigurować VPNa? Nie wiem czy podołam temu zadaniu. Jestem z tych którzy lubią okienka i tryb graficzny. Komendy dla mnie to magia. Czy VPN to już wyższa szkoła?
4. Na ile połączenie VPN jest bezpieczne?
5. Czy poprzez VPNa będę mógł wejść na router do LTE jaki i bramki voip za routerem?
6. Rozumiem że obecna funkcjonalność pozwalająca na telefonowanie pomiędzy bramkami po IP odpadanie (brak zewnętrznego IP). Zostanie ewentualnie dzwonienie pomiędzy użytkownikami po loginie. Dobrze rozumiem?
7. Czy poprzez VPNa uda się zrobienie monitoringu kamerką IP postawioną za nowym routerem?
8. Czy modem LTE może blokować VPNa?

Na koniec wracam do wstępu: co zatem kupić aby wszystko stabilnie chodziło? Wifi 2,4 GHz w routerze będzie wystarczające.
Asus RT-AC56U - Tomato Firmware 1.28.0000 -2017.3-kille72- K26ARM USB AIO-64K
Netgear WNR3500L v2 - Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-132 K26 USB AIO
 
jimmy
Ad.1 Zewnętrzne IP dostaniesz tylko porty są zablokowane - efekt ten sam.
Ad.2 Na WRT mam wersję z OpenVPN ale faktycznie może być problem z zestawieniem tego z portalem VPNOnline (dla zdalnego dostępu) - ktoś pisał o tym ostatnio w innym wątku. W grę wchodzi jeszcze pptp albo inne warianty - powinno się dać ale trzeba to sprawdzić. Portal vpnonline ma tutoriale do konfiguracji na poszczególnych klientów (tomato, ddwrt, mikrotik) - tylko w sprawie dostępu z zewnątrz trzeba napisać do nich maila, żeby ustawili taką opcję i wymaga wykupienia publicznego IP
Ad.3 Masz na stronie vpnonline.pl dla Tomato po pptp
Ad. 4 Zależy jaką metodą i do czego. Z niekomercyjnych to chyba najbezpieczniejszy obecnie jest OpenVPN
Ad.5 Są dwie kwestie - jedna to VPN (VPNOnline) do wystawienia na zewnątrz usług np. strony WWW routera albo własnego serwera VPN przy korzystaniu z LTE. Druga to połączenie VPN od Ciebie do własnego serwera VPN na routerze albo w sieci domowej. łącząc się w ten sposób masz pełny dostęp do własnej sieci domowej i nic więcej nie musisz wystawiać na zewnątrz (poza samym portem serwera VPN)
Ad. 6 Nie korzystam z takiego ale podejrzewam, że sam możesz się do kogoś dodzwonić kto ma zewnętrzne IP a do Ciebie już się nie da - chyba że wystawisz port na zewnątrz przez VPN Online
Ad. 7 Da się na tej samej zasadzie co w pkt 5 - wystawienie portu kamerki na zewnątrz albo połączenie się do sieci domowej prze VPN (bezpieczniejsze) i stamtąd do kamery.
Ad. 8 W tym wariancie jaki mam u siebie - nic nie blokuje. Router lte daje NAT - a za nim stoi mikrotik podpięty pod vpnonline. Wszystko sprowadza się do konfiguracji. Jeśli sam modem to przerobić na nonhilinka - nie będzie podwójnego nat

Co kupić:
- jak chcesz żeby chodziło stabilnie to nie oszczędzaj bo wydasz na próby więcej niż potrzeba.
- można np. tplinka mr3020 (100 zł) albo lepiej stacjonarnego 3240 + modem huawei 3276/3272/3372 (200 zł - chyba że sprowadzane z zagranicy) tyle że u mnie takie rozwiązanie się wieszało przy większym obciążeniu. Nie pomagał hub aktywny usb 3.0 (może wina huba) Testowałem na Netgear 3500l v1 - to samo.
- teraz mam router lte huawei b593-s22 jako modem lte za nim mikrotik, który załatwia temat połączenia z vpnonline (dostęp z zewnątrz) + antena zewnętrzna cybertecha 15dBi - koszt 350 zł router b593 (używka), mikrotika nie polecam dla początkujących - może wystarczy ovislink albo wrt54 - byle dało się skonfigurować połączenia vpnonline, do tego opcjonalnie antena do 200 zł (z mocowaniem i kablem) + miesięczny abo vpnonline za 20 zł + 10 zł za publiczne ip.
Przede wszystkim sprawdź jak jest u Ciebie z dostępami lte np na pożyczonym modemie albo chociaż telefonie z lte. Wyszukaj jak daleko masz nadajniki operatora. Teoretycznie u siebie mam blisko ale jest dużo osiedli i bts jest mocno obciążony że wyciągam na lte jakieś 3mbit/s a w innej lokalizacji spokojnie 20-25 Mbit/s a do nadajnika jest dalej.
WRT54 GL v1.1 + Tomato + NetGear 3500L + PAP2T
 
komputerowylamer
Wielki dzięki za odpowiedz.

W odległości ok. 2,5 km są dwa nadajniki Play (w różnych kierunkach). Sprawdzałem speedtestem na tablecie stojąc w oknie i otrzymywałem wyniki powyżej 10 Mb/s. Na zewnętrznej antenie na pewno podbiję prędkości. Wiele zależy od przeszkód po drodze.

LTE - fajna sprawa tylko jak to często bywa bywa diabeł tkwi w szczegółach.

A. Poza wydatkiem za internet muszę się liczyć z dodatkową opłatą za VPNa i to wcale nie symboliczną - 20 zł.
B. Tańsze sprzęt (modemy LTE na USB) to duże prawdopodobieństwo występowania problemów i loteria czy modem będzie prawidłowo współpracowała z routerem na tomato?

Muszę chyba pomyśleć czy warto inwestować w LTE aby zachować obecną funkcjonalność sieci?

1. Nie do końca jednak rozumiem ograniczenia operatorów usługi LTE. Dają czy nie dają zewnętrzne IP? Np. Play?
2. Które porty blokują? Widziałem u znajomego że miał w domu podpiętą bramkę VoIP pod jakiegoś TP-Linka. Net miał LTE z Play. To by oznaczało że portów VoIPa nie blokują.
3. Czy w mojej sytuacji soft Gargoyle będzie miał przewagę nad tomato? Podobno chodzi bez przeszkód z modemami na USB. Czy Gargoyle ma coś więcej czego nie posiada tomato?
Asus RT-AC56U - Tomato Firmware 1.28.0000 -2017.3-kille72- K26ARM USB AIO-64K
Netgear WNR3500L v2 - Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-132 K26 USB AIO
 
jimmy
U mnie - nadajniki play 400-500 metrów LOS na "uszkach" dokręconych do routera były transfery 10 do 15 Mbit RSSI jakieś -61. Po wystawieniu na zewnątrz anteny Cybertecha 15 dBi mam stałe 25Mbit w obie strony. RSSI -51

Opłata za VPNonline jest potrzebna tylko w jednym wypadku - jeśli potrzebujesz dostępu do sieci "z zewnątrz" (czyli wystawić albo serwer vpna, albo jakąś kamerkę itp.) To samo możesz osiągnąć "za darmo" jeśli masz kogoś, kto ma publiczne IP np. w orange czy kablówkach i podepniesz swój router po VPN z tamtą lokalizacją. Niestety nie znalazłem prostych opisów jak to zrobić. Z vpnonline działa bez problemu. Można taniej korzystając z pakietu 25GB transferu na 3 miesiące (też za 20 zł) - tylko wtedy potrzebny jest rozbudowany router np. mikrotik, gdzie tylko ruch przychodzący (połączenia do vpn czy kamerki) przechodzi przez vpnonline. Takiego transferu przychodzącego na pewno będzie dużo mniej.
Co do modemów lte to mam 3272 hilink i jest jak pisałem - przy większym obciążeniu się wiesza (testowałem na tplinku 3020, netgear 3500L v1 i mikrotiku). Z hilink na play (na tomato i innych softach) jest też problem z otwieraniem niektórych stron (podobno nie dotyczy asusa rt-n10u bo to inny procek). Można przerobić na nonhilink i działa.

Ograniczenia LTE - chodzi o to, że nawet jeśli dostaniesz IP publiczne to nie będziesz mógł wystawić na zewnątrz żadnej usługi np. serwera www czy vpn. Kiedyś podobno plus coś takiego oferował ale już się z tego wycofał. W drugą stronę nie ma problemu - jak długo połączenie jest inicjowane u Ciebie i odwołuje się do usługi gdzieś w sieci internetowej. Bramka voip przecież łączy się do serwera usługodawcy. Może gdyby tworzyła połączenie bezpośrednie do innej bramki i obie znajdowałyby się za nat to wtedy nie dałoby się zestawić połączenia. To trochę sytuacja jak kiedyś z DC czy torentami - jedna ze stron połączenia musi być aktywna tzn. mieć publiczne IP z otwartym portem.
Z Gargoyle nie korzystałem więc się nie wypowiem
WRT54 GL v1.1 + Tomato + NetGear 3500L + PAP2T
 
komputerowylamer
jimmy - huawei B593-s22 którego polecasz licytowany jest na aukcjach za niecałe 400 zł. Używane. Jak na urządzenie do testów to znaczący wydatek.

Może na początek przygody z LTE (od Play) kupię np. huawei E3372 Hilink i asusa rt-n10u lub tende N60? Może pójdzie?

Do tego zestawu zamówię antenkę 15 dBi za ok. 150 zł. W sklepie cybertecha zauważyłem że sprzedawane są anteny dualne. Czy modemy LTE o których piszemy (B593-s22 i np. E3372) mają dwa złącza antenowe? To dziś standard?

Jeszcze jedno pytanie: czy kupując B593-s22 ustawiamy na nim parametry połączenia internetowego (pracuje wyłącznie jako modem) a do konfiguracji sieci wewnętrznej mogę użyć dowolnego routera z tomato np. mojego starego ovislinka?

Co w przypadku kiedy zestaw do LTE się wiesza. Wystarczy restart zasilania urządzeń. Modemy samodzielnie nawiązują nowe połączenie?
Asus RT-AC56U - Tomato Firmware 1.28.0000 -2017.3-kille72- K26ARM USB AIO-64K
Netgear WNR3500L v2 - Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-132 K26 USB AIO
 
shibby

Cytat

Może na początek przygody z LTE (od Play) kupię np. huawei E3372 Hilink i asusa rt-n10u lub tende N60?


tendę odpuść, bo w wersji dual-band nie wspiera ona usługi 4G/LTE. Musiałbyś zrezygnować z drugiego radia. Wtedy mógłbyś zainstalować tomato z obsługą 4G. Asus Rt-N10U może jest słabszy (brak gigabitu, N150) ale to jedyny router na broadcomie który nie ma problemu z Hilinkiem, czyli wtedy bez problemu możesz kupić E3372 Hilink o go używać.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
jimmy
Huawei b593-s22 był wielokrotnie polecany na wielu forach dlatego też trzyma cenę (nówka za 600-700 zł) a używki - przynajmniej 300-350 zł. Można wziąć też wersję u12, która obsługuje transfer do 100Mbi/s zamiast 150 - w naszych warunkach różnicy wielkiej nie będzie - nie wiem jak ze stablinością. Zresztą większość routerów lte to koszt kilkuset złotych - co najwyżej w podobnej cenie kupisz nowy zamiast używanego. Wybierz taki jaki Ci będzie pasował cena vs parametry.
Przechodziłem identyczną ścieżkę jak Ty teraz - najpierw "testy" kolejnych komponentów aż do docelowego rozwiązania. Na początek kupiłem e3272 (200 zł) i mikrotika - przy większym obciążeniu była zwiecha i trzeba było fizycznie restartować router/wyciągać modem albo robić usb reset (w mikrotiku jest coś takiego - reset zasilania). Nie do przyjęcia przy poważniejszym zastosowaniu. Co ciekawe zwiechy nie występowały w jednej z lokalizacji (może tam był lepszy zasięg). Ale wystarczyły testy na tym modemie wpiętym do lapka, żebym wiedział jakich operatorów w ogóle rozważać i czy w ogóle gra jest warta świeczki.
Potem dokupiłem huawei b593 wstawiłem przed mikrotika i działało tak parę miesięcy. Na sam koniec dokupiłem antenę cybertecha - wystawiłem na dach i dopiero wtedy uzyskałem docelową konfigurację. Najwięcej zabawy jest z ustawianiem dostępu z zewnątrz. Bez pomocy suportu vpnonline bym sobie nie poradził.
Tak więc jak chcesz tylko zrobić testy to po najniższym koszcie - np. kiedyś na alle były modemy e3272 z jakiejś łotewskiej dystrybucji - dawało się to bez problemu przerobić na inny soft a kosztowały poniżej 100 zł.

Modemy/routery LTE mają dwa gniazda antenowe - anteny lte mają dwa kable - trzeba tylko mieć odpowiednie końcówki (można dokupić osobno). Tylko do huawei b593 będą oczywiście inne niż do e3372. W cybertechu sprzedają komplety antena + kable + końcówki do odpowiedniego routera a nawet mocowanie na ścianę (jeśli nie masz masztu na dachu). Zauważ tylko, że ta antena jest przeznaczona do częstotliwości 1800 a nie np 2100 (sprawdź na btsearch jakie częstotliwości daję te nadajniki play z których będziesz korzystał). Oczywiście wzmocni też sygnał na innych częstotliwościach ale mniej niż na dedykowanej. Temat anteny bym zostawił na sam koniec - jeśli będzie działać na wbudowanych to na antenie zewnętrznej będzie tylko lepiej.

Jak postawisz router typu b593 to możesz go wykorzystywać dwojako - od razu do postawienia wifi, lan itp. albo tylko jako modem. Nie ma on trybu bridge więc nie obejdzie się bez podwójnego NAT ale jest opcja DMZ. Pamiętaj tylko, że jeśli chcesz wystawić jakąkolwiek usługę przez LTE na zewnątrz to router musi obsługiwać tryb połączenia VPN (pptp, l2tp czy openvpn) do serwera typu vpnonline lub innego publicznego IP z jakim to zestawisz. Huwawei chyba nie ma czegoś takiego - pozostaje tomato albo inny zaawansowany soft. Inaczej to po prostu nie zadziała w trybie LTE.

Co do automatycznego nawiązywania połączenia po resecie zasilania - zależy jaki modem - w trybie hilink automatycznie nawiązuje połączenie. W trybie non-hilink nie testowałem ale w tym wypadku to router steruje modemem więc pewnie albo automatycznie albo jakimś skryptem w tomato.
WRT54 GL v1.1 + Tomato + NetGear 3500L + PAP2T
 
komputerowylamer
Panowie bardzo Wam dziękuję za informacje.

1. BTSy Play w mojej okolicy nadają sygnał LT w paśmie 1800 a UMTS w paśmie 2100.
2. Poczytałem wczoraj o modemach na USB i coraz bardziej skłaniam się do zakupu B593. Jimmy - można gdzieś znaleźć informację jak skonfigurować B593 jako modem?
3. Za huawei B593 postawię obecnego Ovislinka. W drugiej lokalizacji mam WRT54GL.
4. Na Linksysa i Ovislinka wrzucę tomato w wersji : Tomato 1.28 VPN MOD. Oba urządzenia powinny podołać ? Chyba nie ma przeciwwskazań do tej wersji tomato?
5. Do konfiguracji VPNa wrócę kiedy zestawię i uruchomię sieć.
Asus RT-AC56U - Tomato Firmware 1.28.0000 -2017.3-kille72- K26ARM USB AIO-64K
Netgear WNR3500L v2 - Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-132 K26 USB AIO
 
jimmy
Tak jak napisałem - bierz taki router LTE jaki możesz dostać w akceptowalnej cenie a jednocześnie nie będzie na jego temat narzekania w necie. Ja miałem trochę szczęścia bo monitorowałem aukcje na alle i widziałem po ile chodzą licytacje - dobijały do 400 zł za wersję s22. Trafiło mi się, że dwie aukcje "kup teraz" były po 350 - złapałem i mam - nawet z antenkami w komplecie (koszt około 90 zł dodatkowo jeśli nie ma).

Sam huawei jest prosty w konfiguracji - ustawiasz połączenie 3g/lte - można wymusić tylko tryb LTE. Na LAN jest dhcp z przypisaniem statycznego IP do drugiego routera np. 192.168.1.1 to LAN IP huawei a 192.168.1.2 WAN IP ovislinka. Dodatkowo w DMZ ma huawei ustawiasz ip 192.168.1.2 (czyli cała komunikacja "wchodząca" na WAN huawei trafia od razu na WAN ovislinka). Wifi huawei można wyłączyć - dostęp do zarządzania będziesz miał wchodząc z sieci za ovislinkiem po 192.168.1.1.
Ovislink musi mieć już inną adresację na LAN np. 192.168.10.x.

W sofcie na moim huawei jest możliwość sprawdzania/wysyłania smsów a także opcje sprawdzania jakości połączenia (nazywa się to Kontrola stanu funkcji bezprzewodowej - podaje parametry typu RSSI). To chyba soft z plusa/CP. Podobno w innej wersji softu może nie być części z tych funkcji ale osobiście nie sprawdzałem.

W sumie fajną opcją jest ten asus 4g, który recenzował @shibby (jest w dziale Testy) bo może też pełnić funkcję normalnego router az WAN na RJ45 ale chyba nie ma obsługi żadnego klienta VPN ani tym bardziej serwera VPN więc za nim musi stać drugi sprzęt z tomato. Poza tym koszt przynajmniej 600 pln - ale jak ktoś potrzebuje nówki i tylko do podstawowego użytkowania to w sumie fajna opcja.

EDIT: Nie doczytałem ale skoro masz wrt w drugiej lokalizacji (z publicznym IP) to możesz spiąć podsieci i nie potrzebujesz vpnonline. Ovislink podepnie się do vpnserver na wrt (tun) - trzeba tylko zapewnić komunikację w obie strony (serwer z podsieci A widzi całość w podsieci B i odwrotnie). Wtedy łącząc się z zewnątrz VPN (drugi vpn serwer na wrt) będziesz miał dostęp do całej podsieci za wrt jak i całej podsieci za ovislinkiem.
Edytowany przez jimmy dnia 07-10-2015 13:16
WRT54 GL v1.1 + Tomato + NetGear 3500L + PAP2T
 
komputerowylamer
Jimmy to już wiem wszystko odnośnie sprzętu. Jestem wdzięczny za wyczerpujące wyjaśnienia.

Poszukam sobie na allegro B593 a miedzy czasie wrzucę na swojego WRT54GL (mam IP z kablówki) oraz WL-1600 (u rodziny, będzie LTE)) tomato w wersji : Tomato 1.28 VPN MOD.

Cytat

EDIT: Nie doczytałem ale skoro masz wrt w drugiej lokalizacji (z publicznym IP) to możesz spiąć podsieci i nie potrzebujesz vpnonline. Ovislink podepnie się do vpnserver na wrt (tun) - trzeba tylko zapewnić komunikację w obie strony (serwer z podsieci A widzi całość w podsieci B i odwrotnie). Wtedy łącząc się z zewnątrz VPN (drugi vpn serwer na wrt) będziesz miał dostęp do całej podsieci za wrt jak i całej podsieci za ovislinkiem.


Chyba jestem za cienki i sam tego nie zrobię. Jeśli możesz to napisz gdzie mogę o tym poczytać.

Na razie dziękuję. Za jakiś czas na pewno poproszę o wsparcie przy konfiguracji VPNa.
Asus RT-AC56U - Tomato Firmware 1.28.0000 -2017.3-kille72- K26ARM USB AIO-64K
Netgear WNR3500L v2 - Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-132 K26 USB AIO
 
lulo
Co do dostępu z zewnątrz na modemie LTE - masz normalnie dostęp z zewnątrz (tak, publiczny adres i wszystkie porty możliwe do przekierowania w routerze - warunek jest jeden - musi coś na tych ustawionych portach słuchać, czyli typowo jak u innych ISP z publicznym adresem) na darmowym apn: vpn w Orange, o który trzeba lekko zawalczyć, by łaskawie to włączyli w Twoim numerze na abonament (w praktyce bez znaczenia czy sama usługa internetu LTE,czy usługa + modem, czy na SIM od telefonu) - jedyny minus to zmienny IP (jak ma być za darmo - bo odpłatnie i ze stałym adresem - 15 zeta/mc, ale tylko w abonamencie na firmę), ale po cą są w końcu usługi typu ddns ?

Połączony z 07 październik 2015 23:55:49:
Skąd wiem ? - bo sam tak korzystam kiedy modem LTE w usłudze Orange jest moim głównym WAN, w moim routerze.
Edytowany przez lulo dnia 07-10-2015 23:55
 
komputerowylamer
Na routerach już mam nowy soft. B593-s22 zakupiony, ustawiony jako modem. LTE od Play odpalone. DDNS ustawione w obu lokalizacjach.

Mam dwie lokalizacje:
dom WRT54GL i internet od UPC (chyba co jakiś czas zmieniają IP)
rodzina za miastem WL1600GL z B593 pracującym jako modem do LTE od Play

Cytat

Nie doczytałem ale skoro masz wrt w drugiej lokalizacji (z publicznym IP) to możesz spiąć podsieci i nie potrzebujesz vpnonline. Ovislink podepnie się do vpnserver na wrt (tun) - trzeba tylko zapewnić komunikację w obie strony (serwer z podsieci A widzi całość w podsieci B i odwrotnie). Wtedy łącząc się z zewnątrz VPN (drugi vpn serwer na wrt) będziesz miał dostęp do całej podsieci za wrt jak i całej podsieci za ovislinkiem.


Proszę o wsparcie dotyczące dalszej konfiguracji. Chętnie jakiś link.

Połączony z 18 grudzień 2015 08:07:17:
Bardzo bardzo dziękuję za wsparcie.

O dalszym zmaganiach związanych z konfiguracją VPNa napisałem w innym wątku. Nie obyło się w bez wymiany routerów ale nowy soft wymaga lepszych urządzeń.

Modem B593-s22 do tej pory dobrze się sprawdza. VPN zestawiony.

Pozdrawiam
Edytowany przez komputerowylamer dnia 18-12-2015 08:07
Asus RT-AC56U - Tomato Firmware 1.28.0000 -2017.3-kille72- K26ARM USB AIO-64K
Netgear WNR3500L v2 - Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-132 K26 USB AIO
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 24

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,321,592 unikalnych wizyt