20 Kwietnia 2024 04:40:49
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Szukam zaproszenia n...
· konfiguracja router ...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [16]
· dodatkowe złącz... [4]
· konfiguracja rout... [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.139.107.241
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: POZOSTAŁE :: » Free zone
 Drukuj wątek
Bezpieczeństwo tomato
marcin1979
Witam jest to mój pierwszy post na forum wiec na wstępie chciałem wszystkich pozdrowić Smile

Jako że zastanawiam się nad zakupem Netgear r7000 i wgraniem do niego tomato by shibby, zastanowiło mnie jedno na ile jest to bezpieczne nie chodzi mi o kwestie sprzętowe tylko o bezpieczeństwo związane z np.hasła, bankowość takie rzeczy.
Czy takie firmware jest jakość weryfikowane przez kogoś np. pod kontem backdoor czy wszystko opiera się na zaufaniu ?
Oczywiście nie chce nikogo urazić pytam czysto z ciekawości bo nie udało mi się nigdzie znaleźć takich informacji.
 
waldop
Witam kolego. Tomato jest współtworzone przez Shibby i pasjonatów. Jasne jest że nie ma systemu w którym nie ma problemów. Ale na bierząco i w miarę możliwości te problemy są rozwiązywane. W przeciwięstwie do OFW gdzie producent skupia się na sprzedaży i ew. kilku łatkach, a potem martw się sam. Ale to są moje rozmyślania, a wybór jest twój.
=================================
R7000 freshtomato 2020.2 K26ARM USB AIO-64K (THX)
APC Back-UPS Pro 1500VA + BR24BPG
2x Planet WGSW-24040 LACP 2Gb/s
EMC IX4-300D RAID 5 4x2Tb LACP 2Gb/s
Netgear WNDR 4700 @shibby
Alienware Aurora Xeon X5670@4.2Ghz
 
hermes-80
Bezpieczeństwo związane z alternatywnym FW jest takie iż masz kod źródłowy, który możesz sobie sam przejrzeć skompilować - to jest najwyższa forma bezpieczeństwa.

A to serwowane przez @shibbiego opiera się na jego rzetelności, uczciwości - bo to on kompiluje i buduje kod.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
marcin1979
Dzięki za odpowiedzi ja oczywiście nie podważam uczciwości deweloperów takich jak @shibbie wrecz podziwiam zapaleńców takich jak on.
Po prostu mam delikatną palmę na punkcie bezpieczeństwa dlatego wole się spytać bardziej obeznanych Wink
Na tomato jestem zdecydowany jutro zakup r7000
 
shibby
Hermes dobrze pisze. Głównym bezpieczeństwem Tomato, jak i innych otwartych systemów jest takie, że masz dostęp do pełnego otwartego kodu. Zawsze możesz sobie prześledzić co, jak i dlaczego się dzieje a jak nie ufasz moim kompilacjom to zawsze możesz źródła sobie sam skompilować, dostosowując przy okazji obraz do swoich potrzeb, np. usunąć funkcjonalności. które nie są ci potrzebne albo w twojej opinii są niebezpieczne.

Kolejna sprawa to paczki. Staram się zawsze na bieżąco aktualizować krytyczne paczki np. openssl lub szybko reagować na poważne luki bezpieczeństwa. Producent nie reaguje aż tak szybko, czasami wręcz zapomina o danym modelu routera.

Tomato również samo z siebie się nigdzie nie łączy (chyba, że właczysz Anona, o czym możesz najpierw poczytać co to jest i z czym się to je). Soft producenta (np. netgeara) łączy się zaraz po pierwszym logowaniu by pobrać język, by sprawdzić czy nie ma aktualizacji softu, również ich chmura łączy się do ich serwera. Nawet mająć źródła netgeara wiele aplikacji jest już prekompilowanych, przez co nawet nie jesteś w stanie stwierdzić, co ona tak naprawdę robi i co wysyła. Alternatywny soft pod tym względem daje dużo większe bezpieczeństwo i kontrolę.

Dobre słowo na koniec: Tomato kompiluję od blisko 5 lat (matko kiedy to zleciało Smile ). Zaufało mi naprawdę wiele osób, co widać chociażby po bazie Anona - blisko 30 tysięcy - (tam są tylko wpisy z ostatniego miesiąca i tylko tych którzy wyrazili zgodę). Osób które kiedykolwiek choć raz zgodziły się na wysłanie danych do Anona jest prawie 90 tysięcy !! A uważam, że to nawet nie połowa osób, które korzysta z mojego Tomato Smile

Pozdrawiam
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,182,600 unikalnych wizyt