27 Kwietnia 2024 06:06:04
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [2]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.145.191.214
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Jaki obecnie dysk do NAS-a
maglo18
Stoje przed wyborem dwóch dysków do NAS-a wielości 2 lub 3 Tb. Poprzedni WD green rozleciał się po 2,5 roku. Czytałem gdzieś że ogólnie dyski większe niż 2 Tb są bardziej awaryjne. Jak zawsze cena jest ważna ale jak to w nasie ważniejsze są dane. Czy jedna słuszna wersja to WD RED 3Tb? Czy są sprawdzone tańsze alternatywy?
------------------------------------------------------------------------------------------
2 x TL-WR1043ND | Gargoyle by obsy
Intel DQ77KB | PC | W8
Intel DN2800MT | 2TB NAS | DEBIAN-WEBMIN
 
shibby
Redy są niby dedykowane do nasow więc przy nich bym pozostał. Jeżeli kasa schodzi na drugi plan to możesz pomyśleć o dyskach klasy enterprise czyli WD z serii se lub re. To dyski biznesowe do serwerów i macierzy, więc ich trwałość jest znacznie wyższa niż w rozwiązaniach do domu. Niestety za tym idzie też wyższa cena.

Pozdrawiam.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
dar3k
I dyski pro mają, dużo wyższe zużycie prądu, dysk RED ma 4,5W w stresie i 3,5W bezczynny, a dyski RED PRO mają 8,6W stres i 6,5W bezczynne, a dyski RE to już 10W (bezczynny jest nie podany - pewnie nie przyjmowali, że one mogą być bezczynne).

Ja analizowałem temat jaki dysk kupić do NASa, i według mnie WD Red będzie najlepszym wyborem, jeżeli używasz NAS w domu i odczyt/zapis to jest tylko kilka godzin dziennie, najczęściej z jednego / dwóch urządzeń, a jeśli jest to małe biuro i użytkowników jednoczesnych jest kilkanaście lub kilkadziesiąt to brałbym Red Pro.

BTW: Do dzisiaj mam dysk 1TB ADATA CH64 podpięty do routera (chodzi już tak ok 3 lat) i prócz kilku ostrzeżeń,w HD tune pracuje ok, ostrzeżenia pojawiły się po wyłączeniu i kilkukrotnej próbie załączenia zasilania przez energetykę - od czasu gdy router zasilam przez zasilacz buforowy - taki UPS na 12V, to wszystko działa ok (lecz dane na nim nie są pewne), myślę, że dużo zależy od egzemplarza, według opinii jakie znalazłem w internecie to jak dysk WD ma się uszkodzić to stanie się to w pierwszych kilku tygodniach, jeżeli działa to będzie już działał kilka lat - opinie osób co kupowały dyski z pierwszych partii produkcyjnych.
Edytowany przez dar3k dnia 21-09-2015 09:26
ER-12 + 4x UAP-AC-PRO
 
maglo18
Czyli zostje WD RED. Czy macie jakieś uwagi co do awaryjności ze względu na pojemność? Najlepiej mi pasują 3Tb.
------------------------------------------------------------------------------------------
2 x TL-WR1043ND | Gargoyle by obsy
Intel DQ77KB | PC | W8
Intel DN2800MT | 2TB NAS | DEBIAN-WEBMIN
 
Kontrolny

Cytat

maglo18 napisał(a):

Stoje przed wyborem dwóch dysków do NAS-a wielości 2 lub 3 Tb. Poprzedni WD green rozleciał się po 2,5 roku. Czy są sprawdzone tańsze alternatywy?


Miałeś WD Greeny w NASie i padły po 2,5 roku?
Greeny to zasadniczo nie są dyski do NAS, ponieważ parkują głowice co parę sek.
Można jednak przy pomocy odpowiedniego programu zmienić ustawienia parkowania głowic i wtedy taki WD Green może spokojnie chodzić w NASie. U siebie mam 2 × WD Green 1 TB. Przez pierwszy rok, albo więcej chodziły włączonym parkowaniem i jeden zdążył nastukać 500 tys., drugi 350 tys. cykli parkowania. Dopiero wtedy wtedy użyłem wdidle2, zmieniłem ustawienia i nadal pracują - na razie 3 lata i 4 mies. non-stop i bez żadnych uwag.
Więc jak chcesz oszczędzić kasy, to weź Greeny i wyłącz im parkowanie.
--
Netgear R6300 v1 OFW :-o
Netgear WNR3500L v2 × 3
Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB AIO
ReadyNAS Duo v1
 
majkel152
na przechowywaniu danych ważnych się nie oszczędza , kup redy, ja mam jednego purple i też śmiga, mam tylko dlatego że kupiłem nówkę okazyjnie 2tb, działa cicho , zimny jest i bezgłośny,
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
shibby

Cytat

I dyski pro mają, dużo wyższe zużycie prądu, dysk RED ma 4,5W w stresie i 3,5W bezczynny, a dyski RED PRO mają 8,6W stres i 6,5W bezczynne, a dyski RE to już 10W (bezczynny jest nie podany - pewnie nie przyjmowali, że one mogą być bezczynne).


z prostego powodu: REDy mają 5400obr Smile Wiem, że na necie podają, że one mają zmienną prędkość od 5400 do 7200 ale prawda jest taka, że REDy nie przyśpieszają. Przy dużym obciążeniu RED niewydala\. Kiedyś porównywałem wydajność w NASie między REDem a Blue i RED był znacznie wolniejszy (jakies 20-30MB/s).

Miałem w jednym serwerze macierz 4x2TB na REDach. Przy tysiącach jednoczesnych połączeń serwer potrafił mieć CPU load rzędu 50.0, bo dyski nie wyrabiały. Zmieniłem je na WD SE i problem zniknął.

Oczywiście do domu REDy sa jak najbardziej ok (sam w swoim mam obecnie REDy) ale trzeba pamiętać, że ich większa żywotność nie bierze się z zastosowania lepszych elementów a wręcz ze zmniejszenia prędkości obrotowej.

Gdyby w Greenie wyłączyć dokowanie głowicy to byłby de facto red Wink
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
drawsko
To i ja dorzucę swoje 3 gr ... dyski RED też parkują głowice i potrafią to robić namiętnie. Domyślnie dla dysku WD RED 1GB 2,5" ustawione jest parkowanie na 8 sek. !!! Dodatkowo model 3,5" WD10EFRX jest bliźniakiem 2,5" (różnią się ilością cache), więc czas parkowania będzie pewnie identyczny.

RED w zakresie parkowania to technologia Intellipower - czyli parkowanie dostosuje się do potrzeb serwera. I najważniejsze jeżeli RED nie dogaduje się odpowiednio z NAS to Load/Unload Cycle count rośnie jak szalony, bo jest ustawione na 8 sek.

Zanim kupisz dyski sprawdź czy znajdują się na liście urządzeń kompatybilnych.
Edytowany przez drawsko dnia 21-09-2015 11:23
 
Max Monroe

Cytat


Miałeś WD Greeny w NASie i padły po 2,5 roku?
Greeny to zasadniczo nie są dyski do NAS, ponieważ parkują głowice co parę sek.
Można jednak przy pomocy odpowiedniego programu zmienić ustawienia parkowania głowic i wtedy taki WD Green może spokojnie chodzić w NASie. U siebie mam 2 × WD Green 1 TB. Przez pierwszy rok, albo więcej chodziły włączonym parkowaniem i jeden zdążył nastukać 500 tys., drugi 350 tys. cykli parkowania. Dopiero wtedy wtedy użyłem wdidle2, zmieniłem ustawienia i nadal pracują - na razie 3 lata i 4 mies. non-stop i bez żadnych uwag.
Więc jak chcesz oszczędzić kasy, to weź Greeny i wyłącz im parkowanie.


A w dyskach WD Green dla NAS'a zalecacie wyłączenie parkowania głowicy czy zwiększenie czasu po którym to następuje?
Routery: MikroTik hEX
AP: 2xMikrotik wAP AC
Net: Connected FIBER 100mbit (90/19 real)
VoIP: SPEEDPORT W900V podróba FRITZ Box'a 7240
NAS: HP N54L + RPi4
 
Kontrolny
U siebie przełączyłem na maksymalny czas, na jaki pozwalał program - w tej chwili już nie pamiętam ile konkretnie ile to było. W każdym razie od tego momentu klumkanie całkowicie ustało i load cycle count przyrasta śladowo. W ciągu roku przyrasta tyle, ile wcześniej w jeden dzień.
--
Netgear R6300 v1 OFW :-o
Netgear WNR3500L v2 × 3
Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB AIO
ReadyNAS Duo v1
 
maglo18
W moich WD Green miałem od samego początku wyłączone parkowanie głowic. Zamówiłem na razie jeden WD RED 3Tb.
Co do kompatybilności z WD RED-em to jak to sprawdzić? Mój nas jest postawiony na debianie z lini komend.
------------------------------------------------------------------------------------------
2 x TL-WR1043ND | Gargoyle by obsy
Intel DQ77KB | PC | W8
Intel DN2800MT | 2TB NAS | DEBIAN-WEBMIN
 
Max Monroe
Dzisiaj sprawdzałem w swoich dwóch dyskach:
- WD WD30EZRX - od nowości wyłączone parkowanie głowicy
- WD WD20EZRX - od nowości wyłączone parkowanie głowicy

Dla dociekliwych porównanie dysków Green z Red z zaznaczonymi na czerwono różnicami:

https://www.pugetsystems.com/labs/art...rives-602/
Routery: MikroTik hEX
AP: 2xMikrotik wAP AC
Net: Connected FIBER 100mbit (90/19 real)
VoIP: SPEEDPORT W900V podróba FRITZ Box'a 7240
NAS: HP N54L + RPi4
 
majkel152
ja mam jeszcze sigejta 2TB Z1E ST2000DM001 z tajlandii , wysoce wydajna konstrukcja 7200rpm na dwóch talerzach, mam ją na /tmp do obróbki multimediów i nie powiem złego słowa na niego a nie idlluje zbyt często, poluje na drugi taki do raid0, w nasie mam 4x hd204ui , wd20purx, hd154ui i jakieś 20GB 2.5" sata seagate na debiana, używany jest praktycznie tylko systemowy i hd154ui, reszta uśpiona, więc cisza spokój i 20W idlle ze ściany nie przekracza g1610 na pico psu z tymi gratami Smile
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
balagaan
Jeżeli chodzi o gwarancję:
WD green - 2 lata
WD red - 3 lata
WD red pro - 5 lat

Mi kilka tygodni temu padły 2 redy po ponad 2 latach gwarancji ( ok 10tyś h), więc rok dodatkowej to jest dla mnie spory argument.
Szkoda tylko, że odsyłają dysk recertyfikowany, i okres gwarancji pozostaje bez zmian.
-----------------------------------------------------------------------------------------
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 24

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,396,549 unikalnych wizyt