26 Kwietnia 2024 08:54:37
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [1]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.149.213.209
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: DYSKI SIECIOWE :: » Rozwiązanie dedykowane
 Drukuj wątek
alternatywny backup danych
edgar
Witam

Chcialbym w bezpiecznym miejscu (tz 100% niezawodnosci) i w szybko dostepnym skladowac dane w swojej sieci domowej. Dysponuje TP link AC750. Mam mase zdjec, filmow ktore zrobilem w zyciu. Zajmuja juz ponad 1 TB. Wiem ze plyty DVD sie zuzywaja , a nie chcialbym stracic bezpowrotnie danych. Poszukuje alternatywy.
jaka opcje proponujecie?
Myslalem o plytach blue ray? Mysle o dysku sieciowym.
Tyle ze zdaje sobie sprawe z tego ze dysk sieciowy w ktorym sa dyski mechaniczne jest tak samo awaryjny jak dyski ktore sa w nim. A dyski mechaniczne sa niestety awaryjne i chyba nie mozna im do konca zaufac.
Co proponujecie? Jesli dysk sieciowy to: cichy, wygodny, z dobrym szybkim intrefejsem, oblugiwany z poziomu androida i windowsow. Szybki dostep do danych. Inteligentna archiwizacja. Bez fejkowego i awarayjnego firmware. Sprawny zapis i odczyt na podlaczonych dyskach przenosnych z NTFS, FAT.
To ma byc stabilna konstrukcja ktora moglbym powiekszac , ktora ma mi sluzyc latami i na ktorej moje dane beda 100% bezpieczne.
wrt54g+Tomato 1.28, asus rt-n16+TomatoUSB,
neoware ca 10 + Linux Voyage + CF + DVR Connexant 878a+ 3 kamery CCTv + czujniki temperatury 1-wire + syntezator mowy Milena + analiza polece? HTK
ovislink wl 5460 v 2
sinus w 500 v
Linksys spa 3102
 
shibby
bezpieczny system backupowy to system gdzie dane trzymane są w dwóch lokalizacjach. Bo pomyśl: budujesz jeden sprawny NAS, dobrą macierz RAID i nagle NAS pada, albo co gorsza leci impuls elektryczny, który pali NASa i dyski.

W jednej firmie, która się do mnie zwróciła o pomoc właśnie taki był scenariusz... jeden NAS z 4 dyskami w RAID10, na którym trzymane były wszystkie projekty. Żeby tego było mało, na tych danych wprost z NASa pracowali wszyscy - nikt nie miał ich kopii lokalnej. NAS zdechł a danych nie udało się odzyskać. Jakimś cudem mieli kopię sprzed kilku tygodni na dysku 2.5".

Rozwiązanie jakie zaproponowałem to dwa NASy Synologi, po 2 dyski 2TB w RAID1 i pełna, codzienna kopia pierwszego NASa na drugi. NASy spięte gigabitem w dwóch różnych pokojach (na różnych fazach). Rozwiązanie dające pewny poziom bezpieczeństwa, choć nie idealne. Na pewno lepiej by było wynieść drugiego NASa na zewnątrz i wykonywać synchronizację po necie ale do tego trzeba mieć niestety dość konkretne łącze.

Do domowego użytku w mojej ocenie wystarczy NAS 2 lub 4-dyskowy i macierz RAID1 lub RAID10. Wiadomo 10tka szybsza, pojemniejsza i bezpieczniejsza ale i droższa. Dodatkowym atutem NASa jest jego skalowalność. Dziś masz np. macierz RAID1 z dwóch dysków 1TB. Zabraknie ci miejsca to kupujesz większe, wyciągasz jeden dysk, wsadzasz nowy i czekasz na synchronizację, po czym wymieniasz na większy drugi dysk i znów czekasz aż się macierz odbuduje. Po zakończonym procesie NAS sam zwiększy pojemność woluminu o przestrzeń nowych dysków.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
RaTaJ
a nie lepiej po kosztach kupić dysk usb 2,5 cala, jak na archiwum to na biede starcza.

Dysk 1TB od WD kosztuje jakoś 199zł
 
shibby
tylko przy takim dysku nie może być mowy o 100% pewności bezpieczeństwa danych.

Nawet RAID1 nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa, bo składając nowego NASa kupujemy przeważnie dyski z tej samej serii. Co w sytuacji gdy seria okaże się wadliwa i padną oba dyski jednocześnie?

Dziś miałem taką sytuację, że padł mi WD Red 2TB w jednym z backupów. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że dysk kupiłem raptem tydzień temu. Dysk niby sprawny, SMART ok, przechodzi wszystkie testy, fsck twierdzi, że system plików też jest ok (ext4) ale montowanie partycji trwa ok 1,5min, wyświetla się jedynie drzewo katalogów, natomiast po plikach nie ma ani śladu. Próba zapisu lub odczytu czegokolwiek z tego dysku odbywa się w bajtach na sekundę...

I jak tu mówić o bezpieczeństwie przy dysku twardym? :/

Ja mam tak:
1) NAS w domu, 2x 2TB w raid1
2) NAS u rodziców, 1x 500GB

Na NAS u rodziców kopiuję naprawdę ważne dla mnie dokumenty, pity, umowy itd. Niestety zdjęcia i filmy zbyt dużo wazą by je synchronizować po necie dzień w dzień ale chociaż dokumenty i inne mega ważne pliki mam zabezpieczone.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Lacky
Odzyskiwałem ostatnio dane z dysku Samsunga 750MB 2.5", elektronik u mnie z takich dysków już leży z 5 i samych dysków 2,5 też kilka leży z czego coś tam się udało odzyskać.

Jak shibby sugeruje jest OK, chociaż uważam że lepiej dokonać zakupu dwóch miniPC (wczoraj kupiłem takie maleństwo na dual core z 2GB ram oraz dyskiem 160gb "Viglen Genie USFF Windows 7 Pro COA" właśnie co ciekawe z licenją windows 7) koszt komputera 269 zł. + oczywiscie należało by dokonać zakupu większego dysku. Sam taki pc ma miejsce na 2-gi dysk w miejsce napędu więc można ztrobić raida no i np. Soft wrzucasz na maszyny np. DSM czyli niejako masz 2 nasy "synologi" które się między sobą synchronizują w dwóch różnych lokalizacjach, dla pewności UPS.

Połączony z 31 lipiec 2015 20:33:45:
To co shibby pisze ostatnio koledze poradziłem HDD do nas WD serii RED, takiego kupił 3TB i co się okazało od razu był strzelony. Wysłał z reklamacją, sprzedawca ku zaskoczeniu twierdził, że 4 lata nie miał reaklamacji na ten dysk a teraz z odstatniej dostawy to już 5-ty.

Ja sam miałem podobnie kupiłem HDD WD RE4-GP i podziałal 2 dni...
Edytowany przez Lacky dnia 31-07-2015 20:33
Asus RT-AC68U
 
Marco76
Ja od lat posiadam ST2000DL003, o którym krążyły opinie, że padają jak muchy. Mam nawet ten niny wadliwy firmware CC3C - i co? I nic, chodzi jak złoto, kupowałem go zaraz jak się pojawił na rynku (2011?). Także z dyskami jest tak, jak się trafi, nie ma już reguły typu określony model czy producent.
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
shibby
zgadza się. Moja myśl dążyła do tego, że jak się "nie-daj-boże" trafi na wadliwą serię to może się zdarzyć, że oba dyski w RAIDie padną jednocześnie lub w niedługim od ciebie okresie czasu i tyle będzie z nowego, bezpiecznego NASa i danymi na nim.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
edgar
No ok, fajne macie pomysły, ale ja jeszcze raz powtarzam dysk mechaniczny to dla mnie ryzyko z natury rzeczy. Jaki by on nie byl, zawsze sie moze wykrzaczyc i koniec piesni.

Rozwazam nastepujaca rzecz raid z 2 dyskami ssd + do tego chmura dropboxa dla wybranych katalogow. Postawienie na jakims hardware linuxa minmalnego distro (ja lubie voyage), odpalanie go do ramu (read only system) z karty CF.
Teraz pytanie do was:
jaki hardware? ma byc cichy i mały (co z wentylacja, musi byc solidna i cicha?), obudowa prosta jak cep i nie rzucajaca sie w oczy, zadnych swiecidełek, porty usb 3.0. zewnetrzne sata, karta sieciowa gigabitowa + wifi (jakie?)
ja mam tp-linka ac750 z 5 GHz ktorego nie uzywam, korzystam tylko z 2.4 , 5 GHz zmniejsza zasieg i jest wg mnie o kant d..y w warunkach domowych
NAS bedzie podlaczony do tp linka przez rj-45, ale czasami bedzie koniecznosc odlaczenia go i przejscia na wifi (powiedzmy n, 2.4GHz)

co sadzicie o nagrywaniu na blue ray? ewentualnie na DVD? uruchomienie w linuxie oprogramowania ktore automatycznie kopiuje dane (okreslone porcje z nowych katalogow) na plytki w trybie open session(dogrywania)?
wrt54g+Tomato 1.28, asus rt-n16+TomatoUSB,
neoware ca 10 + Linux Voyage + CF + DVR Connexant 878a+ 3 kamery CCTv + czujniki temperatury 1-wire + syntezator mowy Milena + analiza polece? HTK
ovislink wl 5460 v 2
sinus w 500 v
Linksys spa 3102
 
Marco76
Każdy robi jak uważa. Ja uważam dyski SSD za mniej pewne od mechanicznych - z mechanicznego można chociaż coś odzyskać w razie "W".
Co do hardware - ludzie polecają HP ProLiant n36l - jest eSATA i slot PCI-e, można wgrać normalnego Linuxa. Lub złożenie czegoś własnego przy takich wymaganiach.
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
shibby
również uważam, że na backup zwykły dysk HDD będzie lepszym pomysłem niż SSD. Są mniej awaryjne, tańsze, pojemniejsze i wydajnościowo do NASa wystarczają.

Z Hp Proliant to też bardzo dobry pomysł. Jeszcze pół roku temu można było kupić N54L za ok 600zł a N40L za ok 500zł. Jeden mój kumpel dał się skusić i używa od pół roku na nim z powodzeniem Xpenology. Obecnie jest lekka posucha. Na Morele widzę mają nowego N36L za trochę ponad 900zł. Na allegro jest używka N54L również w podobnej cenie. Dodatkowy dla ciebie aspekt to miejsce na nagrywarkę - w końcu do serwer a nie NAS.

Jedyne co trzeba sobie dopowiedzieć to bezgłośne to to nie będzie. Raz spory wentylator, dwa dyski - im ich więcej tym głośniej.

To co ja bym zaproponował: ReadyNAS 102 + 2x HDD WD Red w RAID1. Do tego synchronizacja wybranych rzeczy do chmury np. do dropboxa. Backup na Bluray to też jakiś pomysł ale jego wykonywał bym ręcznie na kompie. Nie łączył bym tego w automatyczny backup. Przynajmniej będziesz miał pewność, że płyta nagrała się dobrze, czytelnie i zawiera dokładnie to co chcesz.

Ew z czasem będziesz mógł rozszerzyć backup o drugi identyczny NAS i wykonywać synchronizację między nimi. To na pewno podniesie poziom bezpieczeństwa.

BTW jeszcze odnośnie wifi, to zgodzę się, że pasmo 5GHz gorzej roznosi się w pomieszczeniach ale tam gdzie na 2.4GHz mam full zasięg ciągnę max może 10-12MB/s, gdy przełączę się na 5GHz to sygnał mam 3-4 kreski ale prędkość wifi wzrasta ponad 2-krotnie. Zatem siła sygnału to jedno ale wydajność pasma 5GHz przy zaszumionych paśmie 2.4GHz to druga sprawa. Twój router jest dual-band zatem potrafi działać na dwóch pasmach jednocześnie. Ja bym został oba włączone i korzystał z 5GHz wszędzie tam gdzie Ci sygnał sięga.

Pozdrawiam

Połączony z 03 sierpień 2015 10:33:03:
edit: jednak w morele N36L jest niedostępny.
Edytowany przez shibby dnia 03-08-2015 10:33
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
edgar
Dzieki za rady. Kilka pytan jeszcze w zwiazku z tematem:

1. Skad wiecie i gdzie sa testy ktore mowia ze ssd jest bardziej zawodne niz hdd?

2. Jak wlacze 5 i 2.4 w ac750 to spada mi zasieg 2.4. Czy 5GHz zakloca 2.4? Sprawdzalem na s5, laptopach (lenovo flex 2-15) i s2. Wiem ze s5 moze pracowac w pasmie 5 Ghz ale po co?Zauwazylem ze s5 preferuje siec o silniejszym sygnale , a wiec prawie zawsze wybiera 2.4 (zasieg 5 GHz spada znacznie za 2 scianami dzialowymi w 90m2 mieszkaniu).W pozostalym sprzecie mam karty b, g i n , a wiec takie co pracuja tylko w 2.4 (b, g i n moga pracowac tylko w 2.4?).

3. Jesli wspolpracujecie z chmurami to jakie chmury polecacie? Dropbox i co jeszcze?

4. Czy jest alternatywne oprogramowanie na tp-link ac750?Jesli jest to czy warto instalowac?
wrt54g+Tomato 1.28, asus rt-n16+TomatoUSB,
neoware ca 10 + Linux Voyage + CF + DVR Connexant 878a+ 3 kamery CCTv + czujniki temperatury 1-wire + syntezator mowy Milena + analiza polece? HTK
ovislink wl 5460 v 2
sinus w 500 v
Linksys spa 3102
 
RaTaJ

Cytat

edgar napisał(a):

Dzieki za rady. Kilka pytan jeszcze w zwiazku z tematem:

1. Skad wiecie i gdzie sa testy ktore mowia ze ssd jest bardziej zawodne niz hdd?


Test wytrzymałości dysków SSD na przykładzie OCZ ARC 100

http://www.benchmark.pl/testy_i_recen...24401.html
 
shibby
1) własne, prywatne i służbowe perypetie z dyskami które użytkowałem na przełomie ostatnich lat. Ponadto pamiętaj, że dysk SSD ma ograniczoną ilość zapisów. RAID dbając o synchronizację macierzy wykonuje bardzo wiele operacji zapisu. Dysk SSD traci na żywotności gdy jest w macierzy RAID w porównaniu do sytuacji gdy jest użytkowany osobno. Dlatego też zamiast RAID0 z 2x256GB bezpieczniej jest zakupić jeden dysk SSD 512GB. Podobnie zamiast 2x SSD w RAID1 bezpieczniej zakupić SSD + HDD i wykonywać cyklicznie backup/synchronizację/kopię

2) N oznacza standard transmisji i nie definiuje pasma. Zatem N możesz dotyczyć zarówno pasma 2.4GHz jak i 5GHz. U mnie w mieszkaniu wszystkie sprzęty chodzą na 2.4GHz prócz mojego laptopa który ma kartę dual-band i dla tego jednego laptopa pozostawiłem pasmo 5GHz aktywne.

3) ja używam osobistą chmurę na owncloudzie. Nie użytkuję dropboxa a gogle drive mam tylko na "bzdury", przykładowo sample HD. Osobiście nigdy nie wysłałbym tam prywatnych rzeczy jak skany pitów czy inne wrażliwe dokumenty. Zdjęcia również zaliczam do danych wrażliwych Smile

4) powinien być wspierany przez openwrt.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 24

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,360,497 unikalnych wizyt