19 Kwietnia 2024 17:38:45
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Szukam zaproszenia n...
· konfiguracja router ...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [16]
· dodatkowe złącz... [4]
· konfiguracja rout... [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
13.59.218.147
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Bandwidth Limiter - Konfiguracja.
cross
Mógłby ktoś rzucić okiem na konfigurację moją BandWith? Posiadam łącze 150 / 12 i był problem po stronie operatora z konfiguracją ich routera brzegowego (router działa w trybie bridge). Technik podłączony do routera nie miał 150 ale 100 Mb/s maksymalnie. Dzisiaj technik był podpiął się bezpośrednio pod router ich i... na zegarku 150 Mb/s. Zawinął klamoty i poszedł w pizdu.

Teraz czas na testy moje. Komputer stacjonarny podłączony skrętką (1Gb/s) do Routera Asus RT-N66U firmware ver: Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-124 K26AC USB AIO-64K

i nie dostaję 150. Skoczyło z o 10 więcej czyli ~110 Mb/s po tym jak operator zniwelował problem po swojej stronie. Wyłączyłem Bandwither i wskoczyło na 150 Mb/s Coś nie tak z konfiguracją a wydaje się poprawna.

Proszę o pomoc

sonic.net.pl/stuff/img/bandwidth.PNG

Włączenie ponowne powoduje spadek do 110
 
shibby
niestety dla ciebie ale wszystko jest w porządku. Włączenie BW Limitera lub QoSa sprawia, że każdy pakiet musi przejść przez dodatkowe filtry tc i regułki firewall. One dodatkowo obciążają procesor, przez co wydajność WAN-LAN znacznie maleje. Tak było jest i będzie.

To też tłumaczy, czemu po aktywacji fastnatu (czy to bcmnat czy CTF) BW Limiter i QoS przestaje działać. Otóż FastNAT wyłącza pewne mechanizmy w modułach iptables tak by pakiet był w stanie przejść przez nie szybciej, obciążając tym samym procesor routera.

Co gorsza nie mam dla ciebie idealnego rozwiązania. Mipsel jest za słaby na takie łącze z aktywnym limiterem pasma. ARM dałby sobie radę bez problemu ale na nim występuje problem, że jak włączymy BW Limiter to wydajność USB magicznie maleje do 10MB/s, nie wiadomo czemu Sad

Możesz spróbować podkręcić procesor
http://www.snbforums.com/threads/cfe-...ost-124664

To powinno dać pewny wzrost wydajności ale obserwuj temperatory. Zrób też wcześniej backup ustawień, w razie jakby router po O/C nie chciał wstać - wyczyścisz nvram i odtworzysz ustawienia z pliku.

Zdaj relację czy się udało zwiększyć wydajność routerka.

Pozdrawiam.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
michalb
Suma pól '*rate' powinna być mniejsza od całkowitego pasma - *ceil - to są widełki a u Ciebie teraz jest ustawione na sztywno
 
cross
No na sztywno, Rate to minimum a Ceil to całkowity. Mi minimum niepotrzebne. I tak nie dochodzi do maksimum przy włączonym limiterze. A nie rozumiem jak suma pól rate? Czyli rate dla każdego br(x) powinna być tak ustawiona aby łącznie dawały ceil? Czyli to jest rezerwacja pasma? Dziwne. Nie wydaje mi się, że tak powinno być. Ja jak wycinam wifi dla gościa to zmieniam mu pasmo na mniejsze. Według tego co sugerujesz wydzielenie 2 Mb/s dla br2 (dla gościa , niewidoczne na zrzucie) i Default unlisted (powielenie ust. z br2) spowoduje, że wykorzystuje 4 Mb/s na 150 Mb/s dlatego dla reszty Powinienem domyślnie ustawić (listed MAC) 146 Mb/s? Pierwsze słyszę, że tak to działa.

Zrobię w weekend jak starczy czasu (remont kuchni Smile ) OC Smile jeśli to nie pójdzie to pozostanie chyba sprzedać router i kupić jakiegoś MikroTika i oddzielnie dobry Access Point Smile np UnIFi

Połączony z 16 June 2015 22:09:47:
shibby a jak mocny musi być router (CPU) aby radził sobie w miarę? Bo 600 MHz to nie jest mało. Chyba, że tak jak powiedziałem, zastosować dywersyfikację funkcji w urządzeniach - osobny router , osobne wifi. Wtedy więcej mocy obliczeniowej będzie stosowana dla podstawowych funkcji routera (bez AP)

Połączony z 18 June 2015 20:40:42:
CPU podkręcone:

www.speedtest.net/result/4442552980.png

Ale przy wyłączonym bandwidth limiter dopiero taka prędkość mi się zestawiła.

Przy włączonym 110 na speedtest.net. Na teście od ISP na włączonym 120.

Połączony z 18 June 2015 20:56:27:
Najlepsze jest to, że w rankingach ASUS powinien zestawiać się do ponad 700 Mb/s. A nie radzi sobie z włączonym limiterem do 150 Mb/s.

http://www.smallnetbuilder.com/tools/...outer/view
Edytowany przez cross dnia 18-06-2015 20:56
 
shibby
zgadza się. Bez limiterów pasma na AsusWRT aktywuje się domyślnie CTF, dzięki któremu pomijane są niektóre funkcje w łańcuchach iptables. To pozwala pakietom "wędrować" szybciej przy jednoczesnym niższym zużyciu zasobów routera. Dlatego możliwy jest tak duży skok w wydajności WAN.

Nie ma co się dziwić, że bw limiter tak mocno limituje pasmo. Pamiętam jak stawiałem router na debianie na maszynie 2x Xeon Quad-Core (czyli razem 8 rdzeni) i przy zaawansowanym skrypcie HTB (2 łącza, 3 LANy) ledwo co radził sobie z pełnym łączem 200/200mbps!! Zestaw to teraz z Asusikiem Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
wlen
Asus N16 Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-132 K26 USB AIO
Czy takie ustawienie będzie działać OK?
http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/dca0c4911c4ea7e8
Jak narazie jest 20 urządzeń, 6 x pc, 4 x Tv i na tych urządzeniach zależy mi najbardziej, reszta to smartfony i inne mobilne.
Czy ma znaczenie że część jest podłączona przez WiFi a część po kablu

Połączony z 20 luty 2016 13:36:40:

Cytat

wlen napisał(a):

Asus N16 Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-132 K26 USB AIO
Czy takie ustawienie będzie działać OK?
http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/dca0c4911c4ea7e8
Jak narazie jest 20 urządzeń, 6 x pc, 4 x Tv i na tych urządzeniach zależy mi najbardziej, reszta to smartfony i inne mobilne.
Czy ma znaczenie że część jest podłączona przez WiFi a część po kablu


Coś ie udawało mi się dodanie fotki
imageshack.com/a/img922/5183/1zxF2r.jpg
Edytowany przez wlen dnia 20-02-2016 13:36
 
shibby
powyższe rozwiązanie ma dwa błędy.

1) każde urządzenie z ip z poza puli 101-120 będzie miało full łącze, gdyż nie aktywowałeś klasy domyślnej, w którą łapały by się hosty, których nie ująłeś w tabelce

2) dodałeś jeden duży wpis z cała grupą hostów. Sprawi to, że współdzielić one będą zadaną klasę, określony przydział łącza. Rozwiązanie o tyle niewłaściwe, że gdybyś wyłączył bw limiter to hosty również by współdzielimy łącze między sobą i nadal jeden host byłby w stanie wysycić cały przydział. By temu zaradzić musisz każdemu hostowi ustawić widełki określając w ten sposób minimum łącza, którego nikt inny nie zabierze.

Reasumujac:
1) 90% prędkości łącza podziel na ilość hostów i przydziel każdemu jako łącze gwarantowane (zarówno dla dl jak i ul). Zaś jako makx ustaw np. 31mbps.

2) ustaw klasę domyślną dla br0, w która wpadną pozostali nieujęci w tabelce. W ten sposób nie będzie przypadku w którym jeden host wysyci całe łącze.

Pozdrawiam
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
wlen
Czy o to chodziło?
Czy tak ustawione hosty w br0 mają mniejszy priorytet od tych wyżej?

imageshack.com/a/img924/7431/7JGFaN.jpg
 
mark129
Posiadam:
Name Tomato
Model Asus RT-N12 B1
Chipset Broadcom BCM53572 chip rev 1 pkg 8
CPU Freq 300MHz
Flash Size 8MB
Pasmo limitować chcę poprzez Bandwidth Limiter i mimo ustawień otrzymuję limity ustawione z
Default Class for unlisted MAC / IP's in LAN (br0)
Dotyczy to połączeń po LAN, po wifi ładnie dzieli zgodnie z ustawieniami.
Gdzie tkwi mój błąd?
Gdy limitowanie przełączę na QoS to po LAN i wifi wszystko jest OK

Połączony z 19 maj 2017 09:23:38:

Cytat

mark129 napisał(a):

Posiadam:
Name Tomato
Model Asus RT-N12 B1
Chipset Broadcom BCM53572 chip rev 1 pkg 8
CPU Freq 300MHz
Flash Size 8MB
Pasmo limitować chcę poprzez Bandwidth Limiter i mimo ustawień otrzymuję limity ustawione z
Default Class for unlisted MAC / IP's in LAN (br0).
Gdy wyłączę Default Class szybkości są z Bandwidth Limitera.
Dotyczy to połączeń po LAN, po wifi ładnie dzieli zgodnie z ustawieniami.
Gdzie tkwi mój błąd?
Gdy limitowanie przełączę na QoS to po LAN i wifi wszystko jest OK


Połączony z 20 maj 2017 06:59:27:
Po dokonaniu kilku zmian Download zmienił się na większy natomiast Upload pozostał na niezmienionym poziomie. Jest to i tak niezadowalające, gdyż przy wyłączonym limiterze pasma dane są o wiele większe.
Czy ktoś może temu się przyjrzećSmile czemu tak się dzieje

Połączony z 20 maj 2017 07:53:03:
Oj już znalazłem przyczynę, a wszystko jest na załączonych fotkach Smile
mark129 załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

Edytowany przez mark129 dnia 20-05-2017 07:53
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 11

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,172,003 unikalnych wizyt