24 Kwietnia 2024 13:48:44
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.217.144.32
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » DD-WRT - firmware
 Drukuj wątek
QoS przy zmiennej prędkości łącza
michalkos
Witam

Korzystam z routera D-Link DIR-300 z oprogramowaniem DD-WRT. Do tej pory nie korzystałem z QoS. Jednak sieć się rozrosła i obecnie składa się z:
- 5 komputerów
- telewizora z WiFi
- konsoli PlayStation 3
- dekodera Cyfrowego Polsatu
- smartfonów i tabletów

Chciałbym, żeby to wszystko działało jak najlepiej.
Zależy mi, żeby strony www, filmy z internetu (YouTube itp.), Skype, gry on-line (na PC i na konsoli) miały najwyższy priorytet i zawsze działały szybko, a pobieranie plików (zarówno przez przeglądarkę, torrent, jak i gry na konsolę) miały priorytet najniższy i nie wpływały na inne usługi. Problem jest w tym, że prędkość mojego łącza jest zmienna. Gwarantowana prędkość to 4/1 Mbits/s (i taka jest zawsze), ale zdarza się że download osiąga poziom 10 Mbits/s. W związku z tym nie mogą w ustawieniach QoS na sztywno wpisać prędkości downloadau i uploadu. Co prawda mógłbym wpisać prędkości gwarantowane, ale szkoda mi tych kilku megabitów (jeśli łącze nie jest wykorzystywane w inny sposób to chciałbym, żeby torrent leciał maksymalną prędkością). Jak rozwiązać ten problem? Czym może skutkować wpisanie wyższych prędkości niż rzeczywiste?

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie i rady.

Pozdrawiam

Połączony z 05 January 2015 23:12:32:
A co by się stało, gdybym wpisał w QoS prędkość downloadu np. 8Mb/s, a faktyczna prędkość w danym momencie wynosiłaby 4 Mb/s?
Edytowany przez michalkos dnia 05-01-2015 23:12
 
grz3si3k
Z QoS to jest tak, że niestety trzeba sobie samemu dopracować reguły, jak pewnie zauważyłeś jest w sieci kilka pomocnych reguł, ale finalnie zawsze wyjdzie tak że każdy oczekuje czegoś innego.
Jak używałem QoS, robiłem je sam, posiłkując się oczywiście innymi, ale finalnie testowałem każdą z osobna, dziś nie używam i jestem zdrowy Wink

Połączony z 06 January 2015 09:52:48:

Cytat

A co by się stało, gdybym wpisał w QoS prędkość downloadu np. 8Mb/s, a faktyczna prędkość w danym momencie wynosiłaby 4 Mb/s?

Nadal będzie wynosiła 4Mb/s ??
A jak ma wynosić więcej jak nie ma więcej a górna granica ustawiona jest na 8.
Edytowany przez grz3si3k dnia 06-01-2015 09:52
RT-AC68U
 
michalkos
Ustawiłem sobie QoS następująco:
http://naforum.zapodaj.net/1b7ede6b97...8.jpg.html

Jednak wygląda na to, że nie działa. Gdy włącze pobieranie jakiegoś pliku przez uTorrent to strony chodzą strasznie wolno. Prędkości ustawiłem 4/1 (czyli takie jak mam gwarantowana), jako algorytm ybrałem HFSC. Nie wiem gdzie popełniłem błąd?
 
grz3si3k

Cytat

michalkos napisał(a):

Ustawiłem sobie QoS następująco:
http://naforum.zapodaj.net/1b7ede6b97...8.jpg.html

Jednak wygląda na to, że nie działa. Gdy włącze pobieranie jakiegoś pliku przez uTorrent to strony chodzą strasznie wolno. Prędkości ustawiłem 4/1 (czyli takie jak mam gwarantowana), jako algorytm ybrałem HFSC. Nie wiem gdzie popełniłem błąd?

Ponieważ torrent łączy się z dużą ilością peerów i zapycha ci łącze
RT-AC68U
 
wajs
Stwórz dla testu nową usługę, w niej porty 1025-65535, później daj ją na bulk i zobacz, czy dalej torrenty będą zamulać neta.
 
michalkos

Cytat

wajs napisał(a):

Stwórz dla testu nową usługę, w niej porty 1025-65535, później daj ją na bulk i zobacz, czy dalej torrenty będą zamulać neta.


Ustawiłem bulk na porty 1025-65535 i nic to nie dało. Może strony ładują się odrobinkę szybciej, ale nie ma szans na oglądnięcie filmiku na YouTube, a prawie całe łącze wykorzystuje uTorrent

Cytat

grz3si3k napisał(a):

Ponieważ torrent łączy się z dużą ilością peerów i zapycha ci łącze


A jak sobie z tym poradzić? Myślałem, że QoS eliminuje właśnie takie problemy Smile
 
grz3si3k
z torrentem nie jest tak łatwo, poszukaj było już o tym na tym forum
RT-AC68U
 
kille72

Cytat

michalkos napisał(a):

A jak sobie z tym poradzić? Myślałem, że QoS eliminuje właśnie takie problemy Smile


Wylacz QOS a wlacz Bandwidth Limiter, kazdemu MAC/IP przydziel pasmo i niech sobie zamulaja sami sobie...ew dodaj TCP Limit UDP Limit.
Chyba ze sam sobie zamulasz, wiec proponuje zmniejszyc download/upload/peers w kliencie torrent.

Edit:
Sorry, nie przeczytalem ze masz DD-WRT, ale tam tez chyba mozna uzyc skryptu do podzialu lacza.
Edytowany przez kille72 dnia 06-01-2015 19:31
 
wajs
A sprawdź jeszcze:
Administration -> Management -> IP Filter Settings (adjust these for P2P) -> Maximum Ports
ustaw tam na test 500.
 
michalkos
Zmniejszyłem ilość portów na 500
Szukałem jeszcze na forum informacji na temat podziału łącza i znalazłem wzór skryptu. Przerobiłem go trochę i wygląda następująco:

Cytat


DEV="br0"

TCA="tc class add dev ${DEV}"
TFA="tc filter add dev ${DEV}"
TQA="tc qdisc add dev ${DEV}"
SFQ="sfq perturb 10"

CEIL=4096

WWWMAX=1000000

PRIO0="27964,27015:27016,27045"

PRIO1="20:110,8080"

P2P="62000:62100"

tc qdisc del dev ${DEV} root
tc qdisc add dev ${DEV} root handle 1: htb
tc class add dev ${DEV} parent 1: classid 1:1 htb rate ${CEIL}kbit

$TCA parent 1:1 classid 1:10 htb rate 512kbit ceil 512kbit prio 0
$TCA parent 1:1 classid 1:11 htb rate 2048kbit ceil ${CEIL}kbit prio 1
$TCA parent 1:1 classid 1:12 htb rate 1024kbit ceil ${CEIL}kbit prio 3
$TCA parent 1:1 classid 1:13 htb rate 512kbit ceil ${CEIL}kbit prio 4

$TQA parent 1:10 handle 10: $SFQ
$TQA parent 1:11 handle 11: $SFQ
$TQA parent 1:12 handle 12: $SFQ
$TQA parent 1:13 handle 13: $SFQ

$TFA parent 1:0 prio 0 protocol ip handle 10 fw flowid 1:10
$TFA parent 1:0 prio 1 protocol ip handle 11 fw flowid 1:11
$TFA parent 1:0 prio 3 protocol ip handle 12 fw flowid 1:12
$TFA parent 1:0 prio 4 protocol ip handle 13 fw flowid 1:13

iptables -t mangle -A PREROUTING -j BCOUNT

iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m mport --dports ${P2P} -j MARK --set-mark 13
iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m mport --dports ${P2P} -j RETURN
iptables -t mangle -A PREROUTING -p udp -m mport --dports ${P2P} -j MARK --set-mark 13
iptables -t mangle -A PREROUTING -p udp -m mport --dports ${P2P} -j RETURN

iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m mport --sports ${PRIO0} -j MARK --set-mark 10
iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m mport --sports ${PRIO0} -j RETURN
iptables -t mangle -A PREROUTING -p udp -m mport --sports ${PRIO0} -j MARK --set-mark 10
iptables -t mangle -A PREROUTING -p udp -m mport --sports ${PRIO0} -j RETURN

iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m mport --sports ${PRIO1} -m bcount --range 0x0-${WWWMAX} -j MARK --set-mark 11
iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m mport --sports ${PRIO1} -m bcount --range 0x0-${WWWMAX} -j RETURN
iptables -t mangle -A PREROUTING -p udp -m mport --sports ${PRIO1} -m bcount --range 0x0-${WWWMAX} -j MARK --set-mark 11
iptables -t mangle -A PREROUTING -p udp -m mport --sports ${PRIO1} -m bcount --range 0x0-${WWWMAX} -j RETURN

iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m mport --sports ${PRIO1} -m bcount --range $(($WWWMAX+1)) -j MARK --set-mark 12
iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m mport --sports ${PRIO1} -m bcount --range $(($WWWMAX+1)) -j RETURN
iptables -t mangle -A PREROUTING -p udp -m mport --sports ${PRIO1} -m bcount --range $(($WWWMAX+1)) -j MARK --set-mark 12
iptables -t mangle -A PREROUTING -p udp -m mport --sports ${PRIO1} -m bcount --range $(($WWWMAX+1)) -j RETURN

iptables -t mangle -A PREROUTING -j MARK --set-mark 13

iptables -t mangle -A PREROUTING -m layer7 --l7proto shoutcast -j MARK --set-mark 11
iptables -t mangle -A PREROUTING -m layer7 --l7proto skypetoskype -j MARK --set-mark 11
iptables -t mangle -A PREROUTING -d 192.168.1.200 -j MARK --set-mark 11
iptables -t mangle -A PREROUTING -m layer7 --l7proto .youtube -j MARK --set-mark 11


Bardzo bym prosił o sprawdzenie jego poprawności. W sumie niwiele w nim zmieniałem. Jedynie prędkość downloadu i rate oraz ceil w poszczególnych klasach.
Dodałem także regułę przypisująca adres 192.168.1.200 (telewizor z wi-fi) do klasy z najwyższym priorytetem. Ustaliłem też dla każdego komputera na sztywno port do uTorrenta (z zakresu 62000:62100).
 
wajs
Działa ci ten skrypt?
Próbowałem kilka podobnych na dd-wrt i nie działały.
 
sszpila
Nie wiem co wy macie z tym QoS. Ja jadę na lekko zmodyfikowanym przeze mnie standardowym od Toastmana (jest on standardowo w tomato od wersji 100cośtam) i strony mi ładują się błyskawicznie mimo że NAS wysyca łącze w obydwie strony. Trzeba tylko właściwie określić maksymalny upload i download w limitach QoS. Powinien być ok 20% niższy od zmierzonego na łączu. Przy moim łączu 25/1.5 ustawione mam 21.5/1200 i nie ma że torrent nie pozwoli mi oglądać filmu w HD na youtube.
APU2E4 4GB OpenWRT Snapshot
UAP-AC LITE
Xpenology@Microserver gen8
 
qrs
odnośnie QoS - zapytam jeszcze o jedną rzecz, mając łącze Download ~ 100 Mb/s i Upload ~20 Mb/s jakie muszę ustawić Max Bandwidth Limit oraz Max Bandwidth Limit? Czy te wartości to np 30% wartości jakie daje mi mój IPS? Dodatkowo czy ACK SYN FIN RST muszę być aktywne?
---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 40

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,289,885 unikalnych wizyt