16 Kwietnia 2024 19:19:42
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· Szukam zaproszenia n...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [14]
· dodatkowe złącz... [4]
· RT-N18U - nie mo... [3]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.188.20.56
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Testy i recenzje
 Drukuj wątek
[mini recenzja] TP-Link AV200 Nano PowerLine Starter Kit
shibby
Witajcie,

Tym razem mini recenzja bardzo ciekawego i taniego rozwiązania, które może przydać się nie jednemu, kto potrzebuje przesłać sygnał swojej sieci między piętrami domku lub pokojami mieszkania a nie ma możliwości przeciągnięcia kabla sieciowego. Często w takim przypadku sięgamy po rozwiązania bezprzewodowe a w tym wolny i przereklamowany w mojej ocenie repetear. A jest przecież PowerLine, czyli sieć z gniazdka. Zapraszam wam do bliższego przyjrzenia się produktowi TP-Link AV200 Nano.

openlinksys.info/images/av200nano/nano.jpg



AV200 Nano Starter Kit to zestaw dwóch adapterów wpinanych wprost do gniazda prądowego, które w sposób automatyczny tworzą logiczną sieć LAN w oparciu o instalację elektryczną. Choć producent wprost nigdzie tego nie podkreśla, takich urządzeń możemy ze sobą spiąć aż 6. Jedyne o czym musimy pamiętać, to by wszystkie adaptery były na tej samej fazie. Producent zaleca wpinać adaptery wprost do gniazda naściennego. Wpięcie ich do listwy może znacznie pogorszyć prędkość negocjacji linku lub wręcz uniemożliwić nawiązanie komunikacji. Nie mniej jednak, jeżeli nie mamy możliwości wpięcia PowerLine wprost do gniazda to możemy posłużyć się zwykłym przedłużaczem lub listwą bez filtra. Spadek prędkości nie powinien być znacząco duży a co najważniejsze uda nam się w ten sposób spiąć link między docelowymi lokalizacjami.

openlinksys.info/images/av200nano/tplinkamz_home_lg.jpg



Opakowanie utrzymane jest w biało-zielonej kolorystyce produktów firmy TP-Link. W środku znajdują się dwa urządzenia, dwa kable LAN, płyta CD oraz instrukcja obsługi.

openlinksys.info/images/av200nano/IMG_20141212_200623.jpg openlinksys.info/images/av200nano/IMG_20141212_200623.jpg


openlinksys.info/images/av200nano/IMG_20141212_200723.jpg openlinksys.info/images/av200nano/IMG_20141212_200900.jpg



Same urządzenia są przyjemnie małe. Od spodu znajduje się jedno gniazdo LAN 10/100Mbps, od czoła znalazł się jeden przycisk "pair" służący do parowania urządzeń ze sobą (choć w moim przypadku urządzenia dogadały się same) oraz 3 diody: Power, Link oraz LAN.

openlinksys.info/images/av200nano/IMG_20141212_200807.jpg openlinksys.info/images/av200nano/IMG_20141212_200823.jpg


Uruchomienie całości jest dziecinnie proste. W moim przypadku wpiąłem jedno urządzenie we wnęce, w której trzymam sprzęt sieciowy i spiąłem go dostarczonym kablem do wolnego portu LAN w routerze. Drugie urządzenie wpiąłem do wolnego gniazda w salonie i spiąłem go z laptopem. Od ręki laptop otrzymał adresację z serwera DHCP i już mogłem cieszyć się internetem.

openlinksys.info/images/av200nano/IMG_20141212_200958.jpg openlinksys.info/images/av200nano/IMG_20141212_201052.jpg


Prędkości jakie udało mi się uzyskać z mojego NAS`a wyglądają następująco.

openlinksys.info/images/av200nano/dl.png

ReadyNAS Pro4 -> R7000 -> AV200 -/-/-/- AV200 -> HP 2560p


openlinksys.info/images/av200nano/ul.png

HP 2560p -> AV200 -/-/-/- AV200 -> R7000 -> ReadyNAS Pro4



Na płycie CD dostępny jest program umożliwiający diagnostykę naszego PowerLine

openlinksys.info/images/av200nano/soft1.png openlinksys.info/images/av200nano/soft2.png



Mam nadzieję, że ten krótki test przybliżył wam zalety i wady (jeżeli takowe są) rozwiązania PowerLine.
Cena takiego zestawu waha się w granicach 129-149zł brutto za komplet.

Pozdrawiam
Edytowany przez shibby dnia 21-12-2014 13:35
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
jack78
Prędkości nie powalają, ale jako alternatywa dla n-ki wystarczy. Cena za to bardzo przyzwoita.
Podaj jeszcze z jakiej odległości (orientacyjnie) łączyły się urządzenia.

Mikrotik hAP ac2
UniFi AP AC v2
-OFW, UniFi AP PRO- OpenWRT,
Linksys E1000v2 - Tomato-RT-N5x-MIPSR2-116-Hyzoom.4M-Mini
Tenda AC10 - AC1200 OFW
NAS - HP Microserver Gen8 i3-3220T, 8GB RAM 5x 3TB WD RED | Xpenology
 
shibby
podczas powyższego testu było to ok 4m w linii prostej ale ile metrów instalacji prądowej było tego ci nie powiem bo nie wiem Smile

Docelowo testowane urządzenia zostały zamontowane w domku jednorodzinnym między strychem (ubnt od usługodawcy) a parterem gdzie stał router wifi. Link nadal wyciągał ok 7MB/s, więc bardziej moim zdaniem prędkość zależy od jakości instalacji sieciowej niż od odległości między gniazdkami.

To jest świetna alternatywa dla n-ki, przede wszystkim pod względem prostoty konfiguracji i jakości połączenia / niskich pingów. Cztery lata temu gdy testowałem PowerLine od Asmaxa jak dobrze pamiętam to transfery oscylowały w granicach 3MB/s, tak więc poprawa jest znaczna. Nikt przez to gigabajtów danych pchał nie będzie (chyba) ale do prostych zadań jako np. link do multiroomu nc+ czy wpięcie do sieci odległego urządzenia, które nie potrzebuje wydajności a stabilności to jest świetne rozwiązanie. Użyłem tego zestawu w jednej instalacji do podłączenia panelu do sterowania inteligentnym domem, gdzie jakoś nikt nie przewidzieł, że będzie on wymagał dostępu do internetu, albo myśleli, że będzie łączył się bezprzewodowo i zwyczajnie nie przygotowali instalacji sieciowej pod niego Grin Powerline zwyczajnie uratował właścicielowi "dupsko" Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
jack78
Nie ukrywam że rok, może 2 lata temu takie rozwiązanie (w takiej cenie) było by dla mnie rewelacją.
Nie mogłem się niczym dostać z sygnałem z piętra gdzie mam cały sprzęt do kuchni, gdzie mam laptopa (stacjonarnego Smile ), skończyło się na Ubiquiti UniFi PRO, a więc cena lekko zaporowa, ale to była jedyna rzecz na jaką się żona zgodziła. Żaden kabel i router nie wchodził w grę, tylko to cudeńko pod sufitem.

Co do odległości, to myślę że największy wpływ na transfery będą miały urządzenia, które po drodze między kolejnymi gniazdkami wepniemy.
I najważniejsze rzecz. Korzystanie z jednej fazy, co w wypadku nowych domów i nowych instalacji nie jest takie pewno, bo elektrycy próbują jak najwięcej rzeczy rozdzielić na tablicy bezpiecznikowej. Ale to już chyba każdy musi sam przetestować.

Mikrotik hAP ac2
UniFi AP AC v2
-OFW, UniFi AP PRO- OpenWRT,
Linksys E1000v2 - Tomato-RT-N5x-MIPSR2-116-Hyzoom.4M-Mini
Tenda AC10 - AC1200 OFW
NAS - HP Microserver Gen8 i3-3220T, 8GB RAM 5x 3TB WD RED | Xpenology
 
LuCzeK
po przeczytaniu recenzji zdecydowałem zlikwidować tryb AP+WDS na 2 rutery i kupiłem dzisiaj na szybko powerline fritz 510E
strych RJ45
pietro RJ45
problem na jaki natrafiłem to ze to puszczeniu tego co dostaje od ISP pietro niżej po powerline to nie mogę uzyskać adresu IP na WAN z DHCP na tomato, kiedy zrealizuję takie połączenie bezpośrednio do komputera przydziela adres z automatu bez problemu
sprawdzone również na wrt54gl oraz rt-n16 oba po czyszczeniu nvram Sad
DHCP od M$ różni się czymś od tego co jest w tomato od strony WAN ?

Połączony z 02 January 2015 14:31:49:
nie moge edytować ostatniego postu a chce napisać sprostowanie
winna jest kiepskiej jakości instalacja elektryczna na strychu a że wszystko jest przykryte deskami to dąłem sobie z tym spokój, powerline między piętrem a parterem zestawia się na 400mbit więc wykorzystam urządzenie na pewno do czegoś innego Smile puki co wróciłem do ap+wds
Edytowany przez LuCzeK dnia 02-01-2015 14:31
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 11

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,108,181 unikalnych wizyt