19 Marca 2024 10:36:05
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Optware na CIFS [42]
· [Howto] Xpenology... [7]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
54.242.75.224
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Testy i recenzje
 Drukuj wątek
Asus RT-AC68U
shibby
Wstęp

Ten artykuł powinien ukazać się co najmniej pół roku temu, ponieważ Asus RT-AC68U znalazł się w moich rękach już w grudniu 2013 roku. Oczywistym jest jednak, że ów opóźnienie spowodowane było długimi i ciężkimi pracami nad stworzeniem Tomato-ARM. Wysiłek się opłacił, gdyż tomato wkroczyło w kolejny rozdział swojego życia a Asus RT-AC68U zyskał kolejny alternatywny system.

Dziś tworzenie typowej recenzji o tytułowym routerze nie ma większego sensu, gdyż przez ten czas powstało w sieci ich wiele. Zapraszam Was jednak na wycieczkę po Asusie RT-AC68U wraz z ciekawostkami na jego temat. Ale do rzeczy...

openlinksys.info/images/rt-ac68u/ASUSRT-AC68U.png



Router jaki jest każdy widzi...

Choć ma być to recenzja w trochę innym stylu niż zwykle to jednak bohatera wypada przedstawić. Czarne, kartonowe opakowanie to obecnie "asusowy" standard. Chodzi przecież o to by router był rozpoznawalny i wyróżniał się wśród konkurencji na półce sklepowej.

openlinksys.info/images/rt-ac68u/IMG_20131202_215825.jpg openlinksys.info/images/rt-ac68u/IMG_20131202_215903.jpg


openlinksys.info/images/rt-ac68u/IMG_20131202_215844.jpg openlinksys.info/images/rt-ac68u/IMG_20131202_215932.jpg


Karton zdradza kilka szczegółów ze specyfikacji routera. I tak dowiadujemy się między innymi, że router posiada 128MB pamięci NAND flash oraz 256MB pamięci RAM, dwa porty USB (jeden w standardzie 2.0 i jeden 3.0) oraz dwa interfejsy radiowe, które umożliwiają maksymalną transmisję z prędkością do 600Mbps dla pasma 2.4GHz oraz do 1300Mbps dla pasma 5GHz. Suma tych dwóch wartości (600+1300) tłumaczy nazewnictwo terminu AC1900. Router posiada również gigabitowy przełącznik oraz trzy demontowalne anteny dookólne.

Zawartość routera jest "standardowa":
- router
- anteny
- zasilacz
- kabel LAN
- płyta CD i papierki

openlinksys.info/images/rt-ac68u/IMG_20131202_220020.jpg openlinksys.info/images/rt-ac68u/IMG_20131202_220133.jpg


Sam router wygląda ładnie. Diamentowy szlif znany jest nam od dłuższego czasu. Minusem (w moim odczuciu) jest wymuszona pionowa pozycja routera. Nie da się go położyć lub powiesić na ścianie. Jest to o tyle uciążliwe, że po zamontowaniu anten wysokość routera w krytycznym punkcie wynosi bagatela 31,5cm. Dla mnie osobiście był to problem, gdyż w przygotowanej mojej małej serwerowej wnęce router po prostu się nie mieścił. Rozwiązanie znane z Asusa RT-AC66U, które umożliwiało położenie, powieszenie lub postawienie routera za pomocą dołączanej stopki, bardziej przypadło mi do gustu.

openlinksys.info/images/rt-ac68u/IMG_20131202_220235.jpg


Od czoła router wygląda bardzo znajomo, do złudzenia przypominając swoich poprzedników tj. modele RT-N66U oraz RT-AC66U. Rząd diód świeci na kolor niebieski i patrząc od lewej strony są to:

LAN4 | LAN3 | LAN2 | LAN1 | WAN | USB3.0 | USB2.0 | 2,4G | 5G | Power


openlinksys.info/images/rt-ac68u/IMG_20131202_220300.jpg


Z tyłu znajdziemy:
Przycisk i gniazdo zasilania | USB2.0 | USB3.0 | port WAN | 4-portowy przełącznik LAN


Prócz tego producent umieścił dwa przyciski:
- Reset (a raczej Restore), który służy do wprowadzania routera w tryb Recovery
- LED, sprzętowy przycisk centralnie umieszczony w tylnej części obudowy, który to może mieć podwójne zastosowanie

Przycisk LED w oryginalnym sofcie AsusWRT pozwala na wygaszenie wszystkich diód routera (łącznie z podświetlanym napisem ASUS). W sofcie Merlina funkcjonalność przycisku można zmienić na funkcję OC. W Tomato ten przycisk również może posłużyć nam do trybu OC ale tą kwestię poruszymy w dalszej części recenzji.

openlinksys.info/images/rt-ac68u/IMG_20131202_220349.jpg


Na prawym boku producent umieścił kolejne dwa przyciski:
- WPS
- Wifi On/Off

openlinksys.info/images/rt-ac68u/IMG_20131202_220246.jpg


Od góry znajdziemy trzy gniazda do wkręcenia dołączonych do zestawu anten dookólnych.


Podróż do wnętrza

Demontaż routera nie jest rzeczą prostą. Na początek musimy zerwać tylną naklejkę informacyjną. Pod nią znajdziemy dwie śruby - jedna z nich zabezpieczona jest plombą gwarancyjną. Po odkręceniu śrub delikatnie podważamy przedni panel, który trzymany jest przez kilkanaście (naliczyłem 13) zatrzasków.

openlinksys.info/images/rt-ac68u/IMG_20131202_221207.jpg


Po demontażu przedniego panelu naszym oczom ukaże się wnętrze routera (a dokładniej mówiąc tylna część płyty PCB).

openlinksys.info/images/rt-ac68u/IMG_20131202_221230.jpg


Po odkręceniu kolejnych czterech śrub trzymających płytę będziemy mogli zdemontować ją z obudowy.

openlinksys.info/images/rt-ac68u/IMG_20131202_221439.jpg


Od razu uwagę przykuwa sporych rozmiarów radiator. W górnej części płyty zauważymy rewizję - w moim przypadku była to rev 1.61, oraz wzorowo opisane złącze serialowe

openlinksys.info/images/rt-ac68u/IMG_20131202_221729.jpg


openlinksys.info/images/rt-ac68u/IMG_20131202_221458.jpg openlinksys.info/images/rt-ac68u/IMG_20131202_221537.jpg


Dalsza część demontażu odsłania procesor Broadcom BCM4708A0 (ARM Cortex-A9 Dual-Core). Co ciekawe wg specyfikacji procesor ten powinien być taktowany zegarem 1GHz, Asus zdecydował się zaniżyć je do wartości 800Mhz.

openlinksys.info/images/rt-ac68u/IMG_20131202_222158.jpg


Za transmisję bezprzewodową odpowiedzialne są dwa układy Broadcom BCM4360KMLG

openlinksys.info/images/rt-ac68u/IMG_20131202_222721.jpg


openlinksys.info/images/rt-ac68u/IMG_20131202_222805.jpg openlinksys.info/images/rt-ac68u/IMG_20131202_222748.jpg


Z drugiej strony PCB znajdziemy jednynie kość pamięci NAND flash firmy Spansion

openlinksys.info/images/rt-ac68u/IMG_20131202_223157.jpg



Wersja CFE i taktowanie pamięci RAM

Najważniejszą kwestią dla posiadaczy routera RT-AC68U jest fakt, iż możecie mieć zainstalowaną jedną z dwóch wersji CFE. Jest to o tyle ważne, że od tego zależeć może wydajność routera jak i kwestia ewentualnego OC (tzn tryb Turbo). Modele z roku 2013 posiadały starą wersję CFE. Procesor w nich był taktowany zegarem 800MHz a pamięć RAM zegarem 533MHz. Te modele posiadały jedną ciekawą funkcjonalność - wspomniany wyżej tryb Turbo, który umożliwiał podkręcenie taktowania procesora do wartości 1GHz i to właśnie za pomocą tylnego przycisku. Egzemplarze z roku 2014 posiadają już nowszą wersję CFE. Ustawia ona domyślne taktowanie pamięci z 533MHz na 666MHz, co ma za zadanie wyraźne zwiększenie wydajności jednostki. Upośledza to jednakże tryb Turbo. Próba jego aktywacji powoduje programowe "UWALENIE" routera. Na szczęście sprzęt można bezproblemowo ożywić poprzez reset jego ustawień do wartości domyślnych za pomocą bocznego przycisku.

Dla posiadaczy "starszych" wersji Asus wydał narzędzie Asus AC68U DDR Configuration Upgrade Tools. To narzędzie zmienia CFE naszego routera na nowsze (ze wszystkimi jego zaletami i wadami). Niestety uruchomienie programu może mieć tylko dwa rezultaty:
1) mamy już nowszą wersję CFE i program zakończy swoje działanie
2) program wykryje starszą wersję CFE i bez pytania nam je zaktualizuje

Szkoda, że producent nie daje nam prawa do zdecydowania czy chcemy zaktualizować CFE czy też nie. Na szczęście istnieje sposób by dowiedzieć się, którą wersję CFE posiadamy w naszym egzemplarzu routera. Po wydaniu w konsoli komendy "nvram get clkfreq" zwrócone zostaną nam dwie wartości oddzielone przecinkiem - pierwsza wartość to taktowanie procesora, druga pamięci.


Aktywacja trybu Turbo i podkręcanie CPU

Aktywacja trybu Turbo w Tomato (tylko dla posiadaczy starszej wersji CFE) wymaga wprowadzenia dwóch zmiennych do nvram:

Cytat

nvram set btn_led_mode=1
nvram set btn_turbo=1
nvram commit


Samo wydanie tych komend nic nie daje. Wystarczy natomiast wcisnąć tylni przycisk i zrestartować router. Pomimo, że w nvram wartość clkfreq pozostanie 800,533 to procesor zostanie sprzętowo podkręcony

openlinksys.info/images/rt-ac68u/turbo_mode.jpg


Oto wynik z konsoli:

Cytat

root@unknown:/tmp/home/root# nvram get clkfreq
800,533
root@unknown:/tmp/home/root# cat /proc/cpuinfo
Processor : ARMv7 Processor rev 0 (v7l)
processor : 0
BogoMIPS : 1998.84

processor : 1
BogoMIPS : 1992.29


Aktywacja trybu Turbo w oprogramowaniu RMerlina jest nieco inna. Należy udać się do menu Administration -> Performance tuning i na dole zmienić "rolę" przycisku tylnego z LED na Turbo. Następnie wciskamy tylny przycisk i zapisujemy ustawienia. Router samoczynnie się zrestartuje i przetaktuje procesor.

openlinksys.info/images/rt-ac68u/turbo_mode_rmerlin.jpg


Ale nie tylko "trybem Turbo" człowiek żyje. Router oczywiście można spróbować podkręcić manualnie poprzez modyfikację zmiennej clkfreq. Tutaj wersja CFE również ma znaczenie ponieważ podkręcać możemy jedynie taktowanie procesora. Taktowanie pamięci musi pozostać bez zmian. Próba jego modyfikacji na starym CFE spowoduje jedynie przywrócenie domyślnego taktowania 800,533, natomiast próba modyfikacji magistrali pamięci na nowym CFE spowoduje iż router wpadnie w pętlę restartów. Ratunkiem w tym momencie jest jedynie użycie bocznego przycisku do zresetowania ustawień routera.

Overcloking routera jest prosty. Zczytujemy domyślną wartość taktowania:
nvram get clkfreq

W moim przypadku jest to 800,533. Jak już wiemy druga wartość jest nietykalna. Poprawne wartości taktowania procesora to 800, 1000 lub 1200 (wyżej nie sprawdzałem). Wydając komendy:
nvram set clkfreq=1000,533
nvram commit
reboot


podkręcimy nasz procesor do wartości 1GHz. Czy ma to odzwierciedlenie w transferach? Sprawdźmy. Do routera zainstalowałem Tomato v120. Sprawdziłem wydajność portu WAN bez aktywnej funkcji CTF oraz prędkość pobierania/wysyłania dużego pliku z dysku USB3.0 podpiętego pod router po protokole Samba. Oto wyniki:

Wydajność interfejsu WAN bez CTF - Download i Upload

openlinksys.info/images/rt-ac68u/wan2lan-dl-800.JPG openlinksys.info/images/rt-ac68u/wan2lan-ul-800.JPG

Domyślne taktowanie 800,533


openlinksys.info/images/rt-ac68u/wan2lan-dl-1000.JPG openlinksys.info/images/rt-ac68u/wan2lan-ul-1000.JPG

Taktowanie 1000,533


openlinksys.info/images/rt-ac68u/wan2lan-dl-1200.JPG openlinksys.info/images/rt-ac68u/wan2lan-ul-1200.JPG

Taktowanie 1200,533



Wydajność USB3.0 po Sambie - Download i Upload

openlinksys.info/images/rt-ac68u/usb3-dl-800.JPG openlinksys.info/images/rt-ac68u/usb3-ul-800.JPG

Domyślne taktowanie 800,533


openlinksys.info/images/rt-ac68u/usb3-dl-1000.JPG openlinksys.info/images/rt-ac68u/usb3-ul-1000.JPG

Taktowanie 1000,533


openlinksys.info/images/rt-ac68u/usb3-dl-1200.JPG openlinksys.info/images/rt-ac68u/usb3-ul-1200.JPG

Taktowanie 1200,533


Czy overclocking się opłaca? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam Smile

Na koniec przedstawiam pomiar sygnału WiFi dokonany programem inSSIDer 2. Sprzęt użyty do testów do netbook HP Elitebook 2540p z kartą Intel Centrino 6200. Sieci shibby/shibby5 to Netgear R7000, natomiast Tomato24/Tomato5 to omawiany router RT-AC68U. Na oba routery zainstalowano Tomato v120.

openlinksys.info/images/rt-ac68u/inssider.JPG



Podsumowanie

Asus RT-AC68U to obecnie najsilniejszy router w ofercie tego producenta. Sprzęt niewątpliwie silny i oferujący zadowalającą wydajność. Aspektem, który mi osobiście nie przypadł do gustu jest wymuszenie przez producenta stojącej pozycji routera. Jednakże jest to moje subiektywne odczucie. Pamiętać też trzeba, iż router ten wpisał się w karty historii jako pierwszy router z procesorem Broadcom-ARM, na który zagościło Tomato. Dla kogo jest ten sprzęt? Dla kogoś kto chce wydać blisko 700zł Smile W zamian otrzyma dobry router z bardzo dobrym wsparciem producenta. A jeżeli oczekujemy od routera czegoś więcej to z pomocą przychodzi nam pełna gama alternatywnych firmware`ów (RMerlin mod, dd-wrt, tomato), wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.


Podziękowania

Podziękowania należą się firmie Sieciovo, która dostarczyła sprzęt do testów.

openlinksys.info/images/baner_ol_sieciovo.jpg


Pozdrawiam
Edytowany przez shibby dnia 21-06-2014 16:34
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Portal

Cytat

Ale nie tylko "trybem Turbo" człowiek żyje. Router oczywiście można spróbować podkręcić manualnie poprzez modyfikację zmiennej clkfreq. Tutaj wersja CFE również ma znaczenie ponieważ podkręcać możemy jedynie taktowanie procesora. Taktowanie pamięci musi pozostać bez zmian. Próba jego modyfikacji na starym CFE spowoduje jedynie przywrócenie domyślnego taktowania 800,533, natomiast próba modyfikacji magistrali pamięci na nowym CFE spowoduje iż router wpadnie w pętlę restartów. Ratunkiem w tym momencie jest jedynie użycie bocznego przycisku do zresetowania ustawień routera.

shibby o którym dokładnie przycisku mówisz i czy owa opcja zresetowania działa tylko na wersji Tomato czy także OFW i Merlin ? (jakby cos nie tak poszło, za mocne podkręcenie procka metoda - nvram set clkfreq=xxxx,666)
DASAN H645B (G-PON) <------->Asus RT-AX86U (FW Asus)
 
shibby
z boku są dwa przyciski: WPS i wifi on/off. Nie pamiętam teraz który z nich odpowiada za czyszczenie ale wydaje mi się, że jest to WPS. Reset działa już na poziomie CFE więc wgrany soft nie ma tu nic do rzeczy Smile Ja testowałem do 1200MHz i działało. Wyżej na Asusie już nie testowałem (chociaż 1400MHz odpalałem na R7000) Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
szafran
To według Ciebie, który lepszy pod względem współpracy z Tomato i wydajności oraz ogólnie możliwości (nie biorąc pod uwagę wymuszonej pozycji stojącej Asusa Wink ) RT-AC68U czy R7000 ?
Pozdrawiam
Szafran
___
Router: Proxmox VM OpenWRT x86 + AP: Asus RT-AC5300 + 4x Switch: TP-Link TL-SG108
 
shibby
R7000 bezapelacyjnie szybszy. Ma wyżej taktowany procesor i dużo wyżej taktowane pamięci. To przekłada się na lepszą wydajność WAL-LAN oraz wyższe transfery z USB ALE ... Asusa jeszcze nigdy nie udało mi się uwalić na amen. Netgearów niestety już kilka tak (w tym R7000 i R6300v2). Tak więc pomimo, że sam używam obecnie R7000 to jednak osobom nieobeznanym w temacie ratowania routerów polecam Asusy.

Reasumując jeżeli dla ciebie osiągi i ogólna wydajność routera nie są najważniejsze i bardziej cenisz sobie bezpieczeństwo przed uwaleniem routera to mój głos wędruje na Asusa.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Misiek440
wiem że offtop ale shibby zamierzasz zrobić recenzje tendy n60, kurde szukam routera a mało informacji o tym wynalazku jak się sprawdza szczególnie z twoim tomato oraz z transmission, oraz jak z pokryciem wifi i transferami...będę bardzo wdzięcznySmile
 
shibby
pobieżne info znajdziesz tu
https://openlinksys.info/forum/viewthread.php?thread_id=18170

dużo się tendą nie bawiłem bo przygotowuję recki RT-N18U ora RT-AC52U. Pogodzić to jeszcze muszę z ukończeniem i wydaniem tomato v121, wiec jest co robić Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Misiek440
a zamierasz wspierać ten sprzęt? bo jest to dla mnie kluczowe, twój soft jest megaWink i jestem na nim od wrt54gl
 
shibby
tak. Minusem co prawda jest flash 8MB ale sprżet na pewno będzie jeszcze długo wspierany. Przy czym tak jak pisałem w ww temacie: v120 nie wspiera N60. Napisz do mnie na pw o testowy build lub poczekaj na v121.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
radomir
A mnie dalej nurtuje pytanie dlaczego po wgraniu Tomato do Asusa prędkość pobierania po wifi spada do ok.25Mb/s gdzie na Merlinie działa normalnie tj. ok.250Mb/s.
Najpierw myślałem że jest to wina karty sieciowej w lapku ale sprawdzałem na telefonach i tablecie i sytuacja ta sama.
Może sterownik jest inny albo coś w tomato trzeba dodatkowo włączyć....
Masz @shibby jakiś pomysł ???
UPC Fiber Power 250Mb/s ==>>modem Cisco EPC 3212==>>router Asus RT-AC68U
 
shibby
czyszczenie nvram zrobione? Nawet bez CTF ten router wyciąga ponad 40MB/s na WANie co daje ponad 300mbps. Sam dysponuję łączem 100mbps i nie miałem problemu z uzyskaniem pełnej przepustowości mojego łącza.

"Dla sportu" możesz spróbować aktywować CTF (Advanced -> Miscellaneous)
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
radomir
Niby wszystko zrobione jak trzeba ale niestety bez skutku.
Dzisiaj znajde chwile czasu i sprobuje na najnowszym tomato.

Wynik speedtest z Merlina :
http://www.speedtest.net/my-result/36...3628161470
Edytowany przez radomir dnia 16-07-2014 13:38
UPC Fiber Power 250Mb/s ==>>modem Cisco EPC 3212==>>router Asus RT-AC68U
 
radomir
Sorry że post pod postem ale nie mogę edytować....
Pomiar na merlinie robiony był przez wifi.
Wgrałem nowe Tomato i sukces !!!
Link do pomiaru po kablu na tomato:
www.speedtest.net/result/3628185532.png
Link do pomiaru przez wifi na tomato:
www.speedtest.net/result/3628214080.png

Zaczynam podejrzewać że wcześniejsze problemy powodował modemo-router Technicolor od upc teraz kiedy wymienili mi na zwykły modem problemy się chyba skończyły.

Edit:
Wszystko działa super ale do czasu.....
Po instalacji wifi lata na full ale kiedy zacząłem konfigurację zabezpieczeń sieci po ustawieniu klucza wifi znowu zwolniło do ok.25Mb/s
Kiedy wyłączę zabezpieczenie wraca do pełnej prędkości.
Problem występuje na kluczu WEP przestawiłem na WPA Personal i jest ok.
Edytowany przez radomir dnia 16-07-2014 14:29
UPC Fiber Power 250Mb/s ==>>modem Cisco EPC 3212==>>router Asus RT-AC68U
 
kille72

Cytat

radomir napisał(a):

Problem występuje na kluczu WEP przestawiłem na WPA Personal i jest ok.

Jeszcze ktos uzywa wep??? Uzywaj WPA2 Personal-AES!
 
radomir
Zrobione!!! Wink
UPC Fiber Power 250Mb/s ==>>modem Cisco EPC 3212==>>router Asus RT-AC68U
 
shibby
WPA2-PSK AES. Takie szyfrowanie należy używać. WEP unikać bo to przedszkolak złamie. WPA używać w ostateczności gdy mamy jakieś archaiczne urządzenie, które nie "rozumie" WPA2.

btw dobrze wiedzieć, że WEP tak zaniża prędkości. Wiem, że nie byłeś jedyny, który narzekał na limitowane prędkości. Dobrze wiedzieć zatem w czym leży tak naprawdę problem.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
mp3zenek
Witam

Tak z czystej ciekawości Smile
Czy jest w planach zrobienie żeby przyciskiem Led on/off można było wyłączyć diody na routerze, tak jak to jest w OFW ?

Pozdrawiam
 
Portal
@shibby - czy może orientujesz się, jaka jest max temperatura pracy procesora w ac68 ?
przy podkręcaniu nie chciałbym go spalić.
DASAN H645B (G-PON) <------->Asus RT-AX86U (FW Asus)
 
pepe_lodz
Mnie niestety nie udaje się podkręcić routera na 1000MHz. Mam wgranego merlina i jak ustawie Overclock to router nie odpowiada. Taktowanie u mnie domyslne to 800,666

Czy da się coś z tym zrobić ?
ASUS RT-AC88U 3.0.0.4.380-2064
ASUS RT-AC87U 3.0.0.4.380-1394
NAS Synology DS713+ + Server TVHEADEND 4.1.1533
Raspberry Pi 2 + Home Automation System Domoticz
 
shibby
nie. Tak jak pisałem tryb turbomode nie działa gdy mamy nowe CFE.

Próbowałeś podkręcać przez zmianę nvram?
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 9

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

Adooni
18-03-2024 19:15
@p4v3u Ciezko powiedziec sam pewnie będziesz miusiał sprawdzić. ja u kumpla a AC68Uwyciągnąłem okolo 400 Mbit przy laczy 500 wiec sie nie bawilem i dla niego bylo to akcepowalne

Adooni
18-03-2024 19:12
a masz ustawione Sync to AiMesh Node na router only?

tamtosiamto
17-03-2024 13:11
czy uzywa ktos aimesh asusa? Mam siec goscinna, ktora ma niby korzystc tylko z glownego rutera, a korzyst tez z noda i ciul wie czemu , glowny do dslac68u, nod ac66b1

p4v3u
15-03-2024 19:47
Dzień dobry, dawno tu nie zaglądałem. Czy stary AC68 do FTTH od Orange 900/300 pozwoli w pełni wykorzystać pasmo? Do autoryzacji za ONT konieczne ustawienie VLAN35 na WAN i PppoE-client.

maxikaaz
10-03-2024 10:22
Tak tylko tu zostawię, jako ciekawostkę Wink https://kittenlabs
.de/real-gaming-ro
u...ng-router/

shibby
12-02-2024 11:03
MTU zależy od typu połączenia. Inne jest dla połączenia kablowego inne dla wdzwanianego (pppoe)

PanRatio
11-02-2024 10:02
Jak podłączę Funboxa6 do światłowodu, to ma MTU 1540, a we FreshTomato max to MTU 1500 i samo zmienia na 1492. Tak ma być?

tamtosiamto
04-02-2024 10:36
jakby cos, to mam w dobrej cenie dir868l juz przerobiony na AC66U_B1 Grin i ac56u przerobiony na ac68u(dziala aimesh) tyle ze z wlacznikiem na zapalke Smile

Adooni
03-02-2024 10:36
widze ze oba sa na aledrogo i u nas mozesz sprawdzac w dziale sprzedam

70,131,893 unikalnych wizyt