19 Marca 2024 03:51:39
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Optware na CIFS [42]
· [Howto] Xpenology... [7]
· RT-AX56U - Status... [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
44.220.245.254
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: DYSKI SIECIOWE :: » Rozwiązanie dedykowane
 Drukuj wątek
jaki NAS jako rejestrator do kamer ip
szuldek
Hej,
szukam najtańszego NAS-a 1 max 2 dyski który ma wtyczkę do kamer IP - rejestracja obrazu,
wiem że synology i qnap mają dodatkowe wtyczki a czy jest jeszcze coś innego?
biorę też pod uwagę NASy które oficjalnie nie mają takich wtyczek ale po wgraniu alternatywnego oprogramowania będą to umożliwiały
 
balagaan
to zależy ile kamer chcesz obsłużyć?
na chwilę obecną synology na 2 bezpłatne licencje do kamer,
zerknij na asustor'a on ma chyba 4 bezpłatne.
-----------------------------------------------------------------------------------------
 
szuldek
1 max 2
 
shibby
nasy netgeara są tańsze od synologi ale nie dają ani jednej wiecdzystej licencji na kamerę. Pod tym względem synologi wychodzi dużo lepiej.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
qubek
Hej, jeśli nie kupiłeś jeszcze kamerek, to mogę polecić coś z Hikvisiona (seria DS-2CD*, sam używam kilku DS-2CD2132-I z zasilaniem PoE lub 12V, są wersje z różnymi obiektywami). Mają wbudowany świetny (imho) NVR, w którym ustawisz harmonogram, strefy detekcji ruchu, czułość etc., dwa strumienie i chyba najlepszy stosunek cena/jakość/możliwości. Wspierają ONVIF (ale nie pamiętam, którą wersję, więc trzeba sprawdzić, jeśli chciałbyś uzywać zewnętrznego uniwersalnego softu NVR)

Do tego dowolny NAS (obsługują NFS i CIFS), aczkolwiek (przynajmniej w obecnym fw) musiałem utworzyć osobne partycje na udziały, żeby kamera potrafiła je "sformatować" (czyli utworzyć strukturę katalogów, plików i indeksu) i aby działało nadpisywanie (można dodać do 8 udziałów NFS/CIFS dla jednej kamery).

Jest dostępna darmowa (dla kamer tego producenta) aplikacja iVMS4200 na PC ub iVMS4500 na androdia. Wystarczy wersja klient (gdy zapis jest na NASie). Ustawisz w niej podgląd z wielu kamer (dowolna konfiguracja siatki) i będziesz mógł odtwarzać z zapisu(np. jednocześnie z 4 kamer).
Działa to o tyle fajnie, że zapis może być zrealizowany właśnie na dysku sieciowym (nie wymaga jakiś kosmicznych przepustowości, główny strumień ma domyślnie do 4000 kbps), a PC włączasz tylko gdy chcesz mieć podgląd/odtworzyć zapis.

I na moim przykładzie zyxel nsa310 + debian + kernel z obsługą NFS (mam gdzieś zapisany linki do takiego) + osobne dyski logiczne dla udziałów. Jedyny minus zyxela, to że nie odpali (w przeciwieństwie do np. readynasa) przy napięciu powyżej 13V. Jeśli więc chciałbyś stosować zasilacz buforowy (do ~13,8V), trzeba dokupić przetworniczkę obniżającą napięcie (lub podwyższająco-obniżającą) i ustawić na max. ~12,5V. Jak chciałbyś zerknąć do kamery, to pisz na priv (będę wieczorem).

Gdy używasz buforówki, do zyxela możesz wgrać lm-sensors i kontrolować napięcie - wyłączać go gdy będzie zbyt niskie, żeby nie narobić bigosu na dysku (przy chyba ~11V dysk przestaje działać, a buforówka wyłącza się przy 10,5V).
Edytowany przez qubek dnia 11-06-2014 11:14
 
balagaan
niedawno zamówiłem właśnie te kamerki ( tylko model 2132) i czekam aż chiński statek przypłynie Smile.
A kupiłem je gdyż widziałem w 5*hotelu że mają takie same więc chyba nie będą złe.

Używasz zewnętrznie czy wewnętrznie ??
I jak możesz napisać o obrazie w nocy i na jakie odległości daję radę.
-----------------------------------------------------------------------------------------
 
qubek
Zewnętrznie i wewnętrznie. No to mam te same modele. Fajne jest to, że działa zasilanie PoE po tej samej parze co dane. Są fajne oryginalne uchwyty ścienne (u nas taniej niż na ali, ok 32 zł, tam 15$). Ustawieniami (czas ekspozycji, WDR, wzmocnienie, usuwanie szumu) można dużo poprawić obraz. Fajne jest to (od wersji fw bodajże 5.1.0), że można zdefiniować osobne ustawienia na noc i na dzień (przy czym ustala się ręcznie godziny poranku i zmierzchu). Jest też w necie dostępny skrypt w perlu, który wywołuje się o wschodzie/zachodzie słońca i ustawia żądane parametry w kamerze (przydatny był w starszych wersjach firmware, bez osobnych ustawień dzień/noc). Teraz przydałoby się tylko co kilka dni skryptem przestawiać godzinę wschodu/zachodu w kamerach. Wkrótce powinna się ukazać nowa wersja iVMS na PC (w związku z nową serią kamer - tzw. smart - do poczytania na stronie producenta).

Wewnątrz (pomieszczenia 6x4) bomba. Na zewnątrz diody oświetlają do jakichś 25 metrów (coś jak podaje producent). Jak chcę widzieć dalej bez dodatkowego oświetlenia to wydłużam czas ekspozycji (kosztem rozmycia przy szybkim ruchu). Testowałem też oświetlacze 25-watowe i fajnie to działało na placu 50x60m. Jak masz dalej niż 20-30 m i zupełny brak światła od lamp ulicznych to warto wtedy wypróbować dodatkowy oświetlacz a wyłączyć diody w kamerze (lubią refleksować gdy szkiełko się nieco przybrudzi lub pajęczyna pojawi). Jeśli chciałbyś zobaczyć obraz, to pisz na priv (wolałbym nie umieszczać publicznie z wiadomych względów).

PS: Jak kupiłeś wersję na rynek chiński, to aktualizację firmware przeprowadzisz bez problemu przez tftp (znajdziesz na serwerze tam gdzie fw). IP kamery natomiast domyślnie jest 192.0.0.64 (255.255.255.0) aczkolwiek zdarzyło mi się czasem trafić na egzemplarze z innymi adresami, wtedy możesz je wyszukać (bez znaczenia czy w tej samej sieci) z poziomu klienta iVMS4200 lub SADP (V2.1.0.2) (oba do pobrania od producenta)
Edytowany przez qubek dnia 11-06-2014 23:06
 
shibby
sam w firmie zmieniam teraz rejestratory na właśnie hikvision DS-7216HWI-SH. Są rewelacyjne.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
piotrek1111
Witam. Podepnę się pod temat bo widzę, że jest tu fachowiec od kamer. Zainteresowałem się kamerą BTICAM BT-H16W-P2P-720P. Podoba mi się w niej, że po detekcji ruchu włączało by mi nagrywanie na ftp (tuner Vu Solo2) a w przypadku .avi mógłbym nagrania odtwarzać bezpośrednio na tunerze. Co myślicie o tej kamerce?
Asus RT-N18U
 
qubek
@shibby miałem pytać, czy brałeś pod uwagę zakup jakiegoś "pro" NAS-a zamiast rejestratora, ale teraz widzę, że to jeszcze analog. Podpinałeś te rejestratory w iVMS4200 na PC? Fajnie się je obsługuje? Bo z IP jestem bardzo zadowolony (przełączanie Main/Sub stream, podział na 4 monitory, dowolna konfiguracja siatki dla każdego monitora, szybkie podłączanie z zewnątrz (dużo szybciej niż do strumienia RTSP i płynny obraz nawet przy słabym uploadzie)

@piotrek1111 jeśli ta kamera zapisuje pliki na FTP w takim sam sposób jak na karcie pamięci (na zrzucie widzę, że ścieżka ma postać /0/RRRR-MM-DD/0-GGMMSS.v264 to nawigowanie będzie w miarę szybkie (choć już mniej wygodne przy więcej niż jednej kamerze). Sprawdź też, z jaką prędkością klatek/s może zapisywać po FTP. Być może lepiej byłoby zapisywać tylko na SD, i w cronie pobierać co pewien czas te pliki na dysk (musiałbyś poszukać /napisać stosowny skrypt).
Albo uruchamiasz na tym tunerze serwer nfs/sambę i wtedy masz alternatywę w postaci wspomnianej kamery 3-megapikselowej (2080x1536@4:3 lub 1920x1080@16:9) z aktywnym PoE (zasilasz skrętką do 100m bez problemu).
Kolejna opcja to osobny NAS, na który kamera będzie zapisywać, a w tunerze podmontujesz tylko udział z NAS-a do odtwarzania nagrań. Tylko sprawdź najpierw, czy tuner odtworzy takie rozdzielczości (mogę podesłać kawałek nagrania). Na ESI88 (Graterlia OS, wtyczka IPTV z dodanymi ścieżkami rtsp) nie udało mi się odtworzyć płynnie głównego strumienia rtsp (1920x1080), jedynie pomocniczy (754x576), co na TV wyglądało i tak nieźle.
Edytowany przez qubek dnia 12-06-2014 19:00
 
goabroad

Cytat

piotrek1111 napisał(a):

Witam. Podepnę się pod temat bo widzę, że jest tu fachowiec od kamer. Zainteresowałem się kamerą BTICAM BT-H16W-P2P-720P. Podoba mi się w niej, że po detekcji ruchu włączało by mi nagrywanie na ftp (tuner Vu Solo2) a w przypadku .avi mógłbym nagrania odtwarzać bezpośrednio na tunerze. Co myślicie o tej kamerce?


Jak chcesz to zrobić dobrze to nie kupuj zabawki tylko coś ze stajni Hikvision.

Co do niedrogiego rejestratora to mogę polecić chińczyka mini-NVR. Nie działa w nim co prawda detekcja z Hikiem ale do nagrywania ciągłego spisuje się rewelacyjnie, to tego obraz na monitor po VGA.
wstaw.org/m/2014/06/13/NVR_jpg_300x300_q85.jpg
Pozdrawiam,
Goabroad

-------------------------
- RB2011UAS-2HnD-IN ROS 6.38.1
- RB951U ROS 6.38.1
- RT-N10U + Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-109 K26 USB Nocat-VPN
- Fritz7170
- Hik DS-2CD2032 3Mpix
- Raspberry Pi 3B
- QNAP TS-251
 
shibby

Cytat


@shibby miałem pytać, czy brałeś pod uwagę zakup jakiegoś "pro" NAS-a zamiast rejestratora, ale teraz widzę, że to jeszcze analog. Podpinałeś te rejestratory w iVMS4200 na PC? Fajnie się je obsługuje? Bo z IP jestem bardzo zadowolony (przełączanie Main/Sub stream, podział na 4 monitory, dowolna konfiguracja siatki dla każdego monitora, szybkie podłączanie z zewnątrz (dużo szybciej niż do strumienia RTSP i płynny obraz nawet przy słabym uploadzie)


w tej chwili mam podpięte 5 HIków pod iVMS (2 starsze modele i 3 te nowe). Wszystkie analogowe. Siatkę można sobie dowolnie budować. Odpaliłem maksymalnie jednocześnie 48 kamer na 3ch monitorach i niestety mój i3-4330 już przestał domagać Grin Przyszedł mi właśnie kolejny HIK (ten nowy) i za miesiąc kupię jeszcze dwa Smile Razem 8 HIKów po 16 kamer każdy.

Na komórce (iVMS-4500) też wszystko ładnie działa Smile Jedyne z czym mam problem to włąśnie RTSP po sieci 3G. Wygląda na to, że t-mobile blokuje ten protokół bo niby połączony jestem ale obrazu na komórce brak. A wystarczy, że podepnę się do byle jakiej sieci wifi (np. hotspot w MC lub w sieci domowej) i obraz mam od ręki. Jedynie te dwa starsze rejestratory mi działają na 3G ale one nie chodzą po RTSP.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
qubek
Też zauważyłem, że nie działa RTSP na porcie 554 po 3G (Orange na karte), ale po zmianie portu na inny nie ma problemu. Zatem zarówno na wifi jak i 3G mogę korzystać z iVMS-4500 jak i ipcam viewera (do szybkiego podglądu). W ruterze ustawiam inne porty zewnętrzne (81,82...91,92,..,8001,8002,..), więc nie było potrzeby przestawiania ich w kamerach/rejestratorze (co jest wygodniejsze przy lokalnym połączeniu, gdy mam domyślne porty w każdej)

Połączony z 13 czerwiec 2014 13:40:10:
Zrobiłem na TV podgląd z kamer przełączanych pilotem (xbmcbuntu + atom), ale jest problem taki, że obraz ze strumienia RTSP potrafi się na chwile zszarzyć, do połowy rozmazać na kilka sekund (nie jest to kwestia słabego sprzętu, bo to samo dzieje się na i5, sieć też nie powinna wpływać bo próbowałem bezpośrednio kablem jak i po wifi). Ponadto jest zuważalne opóźnienie. W VLC to samo. Próbowałem zwiększać bufor itd. ale nic to nie dało (tylko większe opóźnienie). Nie ma tego problemu w iVMS, gdzie wideo jest bez zniekształceń i niemal w czasie rzeczywistym (z tego co widzę, to łączy się on z kamerami na porcie 8000, w kamerach nazwanych SDK).

[small2]PS: Nie wiem czemu nagle zniknęła mi możliwość edycji, proszę o połączenie Wink[/small2]
Edytowany przez qubek dnia 13-06-2014 13:40
 
piotrek1111
Skoro polecacie firmę Hikvision to może zaproponujecie jakąś kamerkę, najbardziej zależy mi na tym aby uruchamiała nagrywanie przy detekcji (nie chcę nagrywać ciągle). Na razie chcę założyć jedną na próbę a później dokupię drugą więc myślę, że przy 2 szt rejestrator nie jest potrzebny. Oświetlenie jest dość dobre ponieważ przy ogrodzeniu stoi latarnia uliczna.
Asus RT-N18U
 
shibby
@qubek - ciekawostka. Zrobiłem upgrade tych mowych rejestratorów i doszła mi opcja dodawani kamer IP Grin - oczywiście hik`a tylko. Fajna sprawa bo dzięki temu mam teraz rejestrator hybrydowy Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
qubek
@piotrek1111 - przejrzyj te z serii DS-2CD to ten sam software (firmware).

Np. z tanich wersji Dome (kopułkowe) wybrałbym DS-2CD2132 (są w wersjach z obiektywem od 2.8mm, gdybyś potrzebował objąć szeroko) Można je też montować na ścianie (dokupując oryginalne uchwyty), ale jeśli będzie pod daszkiem (w przeciwnym razie woda spływając po niej będzie brudzić szkiełko).
Lub DS-2CD2032 - to samo w wersji tubowej z regulowanym uchwytem (też 3Mpix, obiektywy od 4mm wzwyż - nie zobaczy tak szeroko jak kopułka 2.8mm).

Jeśli chcesz mieć regulowany obiektyw to np. model DS-2CD2712F-I - dużo droższa, ale ma gniazdo microSD, porty we/wy audio, porty i/o np. na czujkę ruchu i sterowanie syreną/lampą, jest dużo większa niż "2132" i uchwyty ścienne do niej też są sporo droższe.

Połączony z 14 czerwiec 2014 13:20:28:
@shibby, chodzi o DS-7216HWI-SH? à propos, każdy rejestrator ma swój dysk, czy może korzystają ze wspólnego NAS-a?

@szuldek, zatem jeśli wybierzesz kamerę, która może nagrywać na dowolny zasób CIFS/SMB/NFS (np. jak wspomniany hikvision), to wystarczy dowolny NAS - byle można było ustawić przydziały (quota) dla userów lub katalogów, ew. stworzyć osobne dyski logiczne. Z tanich miałem do czynienia z netgearem readynas (tu można ustawić quoty dla userów, każdemu userowi przydzieliłem osobny udział CIFS) oraz zyxelem nsa310 (nie sprawdziłem czy miał możliwość tego samego, ale od razu zainstalowałem debiana, sambę i udziały na osobnych partycjach (można też spróbować skonfigurować quote).
Edytowany przez qubek dnia 14-06-2014 13:20
 
balagaan
@piotrek1111 mam na sprzedaż Hikvision DS-2CD2032-I.
http://allegro.pl/kamera-ip-hikvision...78310.html

Polskie menu.

cena dla forumowiczów 560 z przesyłka.
albo możesz samemu zamówić taniej w chinach.
-----------------------------------------------------------------------------------------
 
piotrek1111
dziękuje za pomoc. Chyba jednak się skuszę na DS-2CD2132 (kopułową). Jeśli zależy mi na jak najszerszym zakresie to mam brać 2.8 mm? Napiszcie mi jeszcze jak to jest z tym zasilaniem PoE bo nigdy nie miałem styczności. Można kamerę zasilić z dowolnego routera czy to musi być jakiś specjalny? U mnie router główny Fritzbox7390+WD My Net 600 (Gargoyle)+Asus (Tomato), najbliżej bym miał do WD.
Asus RT-N18U
 
qubek
Tak, tutaj kawałekze specyfikacji (kąt zależy też od wybranej rozdzielczości w ustawieniach).

Dla kopułowych:
2048 × 1536 (4:3):
Angle of view: 86°(2.8mm), 70°(4mm), 43.3°(6mm), 20.6°(12mm)
1920 × 1080 (16:9):
Angle of view: 98.5°(2.8mm), 79°(4mm), 49°(6mm), 23.2°(12mm)

Wersje bullet od 4 mm (reszta jak wyżej)

Zasilić możesz na dwa sposoby:
1. Zwykłym zasilaczem 12V min. 700mA + takie pasywne adaptery (zasilanie dodatkowymi parami) images.dipol.com.pl/pict/n9205+.jpg - jeśli odległość nie jest duża (na 18m podłączałem bez problemu na dobrej skrętce)
2. Aktywne PoE (do 100m) np. switch PoE TL-SF1008P (4 porty PoE) lub injector PoE TL-POE150S (dla pojedynczej kamery)
 
piotrek1111
koledzy a możecie napisać mi czy Hikvision korzysta ze swojego własnego serwera ddns czy ma u jakiegoś providera? Zastanawiam się czy domenę będę mógł wpisać do routera i korzystać na innych urządzeniach czy tylko do obsługi kamery?
Asus RT-N18U
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 40

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

Adooni
18-03-2024 19:15
@p4v3u Ciezko powiedziec sam pewnie będziesz miusiał sprawdzić. ja u kumpla a AC68Uwyciągnąłem okolo 400 Mbit przy laczy 500 wiec sie nie bawilem i dla niego bylo to akcepowalne

Adooni
18-03-2024 19:12
a masz ustawione Sync to AiMesh Node na router only?

tamtosiamto
17-03-2024 13:11
czy uzywa ktos aimesh asusa? Mam siec goscinna, ktora ma niby korzystc tylko z glownego rutera, a korzyst tez z noda i ciul wie czemu , glowny do dslac68u, nod ac66b1

p4v3u
15-03-2024 19:47
Dzień dobry, dawno tu nie zaglądałem. Czy stary AC68 do FTTH od Orange 900/300 pozwoli w pełni wykorzystać pasmo? Do autoryzacji za ONT konieczne ustawienie VLAN35 na WAN i PppoE-client.

maxikaaz
10-03-2024 10:22
Tak tylko tu zostawię, jako ciekawostkę Wink https://kittenlabs
.de/real-gaming-ro
u...ng-router/

shibby
12-02-2024 11:03
MTU zależy od typu połączenia. Inne jest dla połączenia kablowego inne dla wdzwanianego (pppoe)

PanRatio
11-02-2024 10:02
Jak podłączę Funboxa6 do światłowodu, to ma MTU 1540, a we FreshTomato max to MTU 1500 i samo zmienia na 1492. Tak ma być?

tamtosiamto
04-02-2024 10:36
jakby cos, to mam w dobrej cenie dir868l juz przerobiony na AC66U_B1 Grin i ac56u przerobiony na ac68u(dziala aimesh) tyle ze z wlacznikiem na zapalke Smile

Adooni
03-02-2024 10:36
widze ze oba sa na aledrogo i u nas mozesz sprawdzac w dziale sprzedam

70,118,779 unikalnych wizyt