Netgear R7000 Nighthawk
|
shibby |
Dodano 02-05-2014 14:01
|
SysOp
Posty: 17116
Dołączył: 15/01/2009 20:30
|
Wstęp
W tematyce routerów firma Netgear zapadła nam w pamięci jako firma tworząca solidne i szybkie produkty, które cenowo były widocznie tańsze od konkurencji. Przykładem tego stwierdzenia może być model WNR3500L v1 (oraz v2) na tle Asusa RT-N16. Dziś, gdy Asus zadziwia nas nowymi routerami opartych o dwurdzeniowe procesory Broadcom ARM, Netgear wkracza ze swoją gamą routerów z "jastrzębiem" na czele.
Zapraszam Was do recenzji routera Netgear R7000 Nighthawk.
Unboxing
Router dostarczany jest w sporych gabarytów opakowaniu. Sam karton kolorystyką skojarzył mi się z motywem graficznym jaki Netgear prezentuje w najnowszej odsłonie programowania na swoje serwery plików ReadyNAS OS6.
Po otwarciu kartonu naszym oczom ukaże się:
- sporych rozmiarów router
- sporych rozmiarów zasilacz 12V 3,5A
- trzy dwuzakresowe anteny
- kabel sieciowy cat5e
- płyta CD i książeczki informacyjne
Sam router stylizacją nawiązuje do myśliwca Lockheed F-117 Nighthawk i trzeba przyznać, że przyciąga on swoim wzrokiem. Wygląd jest nietuzinkowy i nie da się przejść obok niego obojętnie.
Pomimo, iż większa część routera utrzymana jest w kolorystyce czerni, to wbrew temu czego się spodziewałem nie jest on czarny w całości, co jest dla mnie lekkim szokiem. Na wszystkich zdjęciach, które dotychczas widziałem, R7000 był w całości czarny. Mój egzemplarz posiada wierzchnią część w kolorze matowego grafitu.
W centralnej cześći routera wita nas logo Netgear a tuż pod nim zestaw diód. I tak od lewej znajdziemy:
Power | WAN | 2,4G | 5G | USB1 | USB2 | LAN1 | LAN2 | LAN3 | LAN4 | WiFi on/off | WPS
Dodatkowo dwie ostatnie diody, są równocześnie przyciskami i spełniają przypisaną do nich funkcję. Część diód (Power, WAN oraz LAN) jest dwukolorowa - biało-pomarańczowe. Pozostałe diody świecą jedynie na kolor biały. Na froncie znajdziemy również jeden port USB3.0. Jego umiejscowienie w moim odczuciu nie należy do trafnych i chętniej widziałbym go jednak na tylnim panelu.
W tylniej części routera prócz trzech złącz antenowych znajdziemy (od lewej):
przycisk Reset | porty LAN | port WAN | port USB2.0 | przycisk Power | złącze zasilania
Od spodu znajdziemy jedynie tabliczkę informacyjną z danymi do logowania oraz mniej lub bardziej ważnymi informacjami takimi jak serial lub adres MAC. Prócz widocznej na zdjęciu śrubki, pod gumowymi nóżkami znajdziemy kolejne 4. Mój egzemplarz nie posiadał żadnej plomby gwarancyjnej. Router posiada również otworzy umożliwiające powieszenie go na ścianie.
Wnętrze
Po odkręceniu pięciu śrubek będziemy w stanie zdjąć grafitową część obudowy praktycznie bez użycia siły.
Pod płytą znajdziemy ogromnych rozmiarów radiator, który ma za zadanie odprowadzenie nadmiaru ciepła. Wbrew spekulacjom, ten model nie posiada żadnego aktywnego chłodzenia w postaci wentylatora - i całe szczęście.
W centralnej części PCB znajdziemy piny złacza serialowego. I tak:
- GND - czarny kabel
- RX - zielony kabel
- TX - czerwony kabel
Parametry połączenia to 115200 8in1.
Pełny bootlog: https://openlinksys.info/images/r7000...ootlog.txt
Specyfikacja techniczna
Parametry techniczne "jastrzębia" stoją na bardzo wysokim poziomie. Sercem routera jest dwurdzeniowy procesor Broadcom BCM4709A0 (architektura ARM) taktowany zegarem 1GHz. Pamięć operacyjna jaką router ma do wykorzystania to 256MB szybkiej pamięci DDR3, taktowanej zegarem 800MHz oraz 128MB kość pamięci NAND flash. Zastosowany układ radiowy Broadcom BCM4360 pozwala na jednoczesną pracę na częstotliwościach:
- 2,4 GHz z maksymalną prędkością 600Mbps w trybie 11n
- 5GHz z maksymalną prędkością 1300Mbps w trybie 11ac
Całość uzupełnia gigabitowy przełącznik 4x LAN + 1x WAN oraz dwa porty USB - jeden w standardzie 3.0 od frontu oraz drugi w standardzie 2.0 dostępny na tylnim panelu.
Dokładna specyfikacja dostępna jest na [url="http://www.netgear.com/home/products/networking/wifi-routers/R7000.aspx"]stronie producenta[/url]
Oprogramowanie producenta
Oprogramowanie, z którym producent dostarcza router, to dobrze nam znane Genie. Spotkaliśmy się z nim już w modelu WNR3500L v2. Oprogramowanie jest dość toporne i mi osobiście nie przypadło do gustu a na tle konkurencji (mam na myśli AsusWRT) wygląda zwyczajnie biednie. Funkcjonalność oprogramowania stoi na dość niskim poziomie i nie dostarczaja użytkownikowi nic ponad przeciętność. Powiedzmy sobie krótko: o ile router sprzętowo jest naprawdę dobry tak oprogramowanie to jego pięta achillesowa.
Do najciekawszych funkcjonalności należą:
- obsługa IPv6
- wbudowany serwer DLNA
- obsługa sieci gościnnej (jedna sieć na jedno pasmo)
- wbudowany serwer openVPN
Konfiguracja każdej z tych funkcjonalności stoi na bardzo minimalistycznym poziomie i praktycznie sprowadza się do możliwości włączenia bądź wyłączenia danej usługi. Wyraźnie brakuje dostępu do bardziej zaawansowanych ustawień, pomimo iż menu wyraźnie zostało podzielone na dwie sekcje: Basic oraz Advanced.
Testy wydajności
Wszystkie testy zostały wykonane z wykorzystaniem:
- NAS`a ReadyNAS Pro4 2x1TB w RAID1 jako serwera
- PC z win8, i5-2500k, SSD 250GB 840 EVO, 16GB RAM z kartą Wi-Fi Asus PCE-AC68
- PC z win7, i3-4330, SSD 120GB 830, 8GB RAM z kartą Intel Dual-Port Pro 1000
- dysku Seagate Expansion 3TB USB3.0
- dysku WD Passport 1TB USB3.0
Soft Genie użyty do testów nosił numerek 1.0.3.24_1.1.20, natomiast Tomato-ARM v118.
Odległość routera od PC`ta w testach Wi-Fi wynosiła niecałe 2m bez żadnych przeszkód po drodze.
Wydajność Wireless 2,4Ghz
Prędkość kopiowania dużego pliku między NAS`em a PC`tem - protokół Samba.
Netgear Genie (DL / UL):
Tomato (DL / UL):
Wydajność Wireless 5Ghz
Prędkość kopiowania dużego pliku między NAS`em a PC`tem - protokół Samba.
Netgear Genie (DL / UL):
Tomato (DL / UL):
Tomato przy wykorzystaniu pasma 2,4GHz wyraźnie lepiej wychodzi od Genie. W przypadku linku 5GHz Genie prowadzi, chociaż trzeba przyznać, że wyniki uzyskane przez Tomato też wyglądają przyjemnie.
Wydajność portu USB2.0 - system plików NTFS
Prędkość kopiowania dużego pliku między dyskiem podpiętym do routera do portu USB2.0 a PC`tem - protokół Samba - link 1Gbps.
Netgear Genie (DL / UL):
Tomato (DL / UL):
Wydajność portu USB3.0 - system plików NTFS
Prędkość kopiowania dużego pliku między dyskiem podpiętym do routera do portu USB3.0 a PC`tem - protokół Samba - link 1Gbps.
Netgear Genie (DL / UL):
Tomato (DL / UL):
O ile w obu przypadkach prędkość pobierania jest zbliżona o tyle wysył w przypadku tomato wyraźnie leży. Trwają prace nad rozwiązaniem tego problemu.
Jedna ważna uwaga: router pod kontrolą Genie i podpiętym dysku Expansion 3TB restartował się w kółko. Nie ważne do którego portu dysk został podpięty, efekt zawsze był taki sam. Dlatego też pomiary pod Genie zostały wykonane przy użyciu dysku WD Passport. Mój przypadek nie jest osamotniony. Szukając informacji w internecie o tej przypadłości natrafiłem między innymi na taki oto filmik na Youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=XKarn...Karnuu_PnI
Filmik przedstawia ciągły restart routera przy zaraz po zaczytaniu dysku (w tym przypadku był to dysk Toshiba 2.5"). Zapala się dioda USB na routerze po czym następuje samoczynny restart.
Tomato nie wykazało takich problemów z jakimkolwiek podpiętym urządzeniem USB.
Tomato - wydajność portu WAN
Na koniec chciałem przedstawić wyniki transferów między WAN a LAN z wyłączoną jak i włączoną funkcją CTF. Serwer plików ReadyNAS podpięty został do portu WAN routera natomiast PeCet podpięty został do portu LAN.
Przy wyłączonej funkcji CTF wyniki wyglądały następująco (DL / UL):
DL 414Mbps, UL 369Mbps
Po włączeniu funkcji CTF wynik wzrósł do poziomu (DL / UL):
DL 912Mbps, UL 742Mbps
Tu widać idealnie możliwości "jastrzębia". Po włączeniu CTF router był niemalże w stanie wysycić link gigabitowy. To daje naprawdę wielki zapas względem obecnie oferowanych przez naszych operatorów łącz.
Podsumowanie
Czy netgear jest sprzętem godnym polecenia? I tak i nie. Sprzętowo jest na pewno bardzo wydajnym routerem. Jest też obecnie najsilniejszym routerem wspieranym przez Tomato. Z drugiej jednak strony widać niedociągnięcia producenta. Bardzo liche, wręcz przejawiająca minimalistyczną funkcjonalność oprogramowanie względem konkurencji czy wspomniany problem z pętlą restartów routera po podpięciu dysku USB to dwa najważniejsze minusy tego routera. O ile w przypadku tego drugiego problemu liczyć można na poprawkę w najbliższej aktualizacji do routera, o tyle na rozbudowę funkcjonalności softu raczej nie ma co liczyć. Tu z pomocą przychodzi Tomato oraz DD-WRT. Końcowy użytkownik ma więc szczęście doboru oprogramowania w zależności od swoich indywidualnych potrzeb.
Plusy:
- bezdyskusyjna wydajność
- demontowalne anteny zewnętrzne
- nietuzinkowy wygląd
- wsparcie ze strony Tomato oraz DD-WRT
Minusy:
- bardzo podstawowa funkcjonalność oprogramowania Genie
- problemy z restartami routera po podpięciu dysku USB
- umiejscowienie portu USB3.0 od frontu (psuje design urządzenia)
Cena routera na chwilę obecną wg ceneo zaczyna się od 659zł brutto.
Podziękowania
Podziękowania należą się firmie Sieciovo, która dostarczyła sprzęt do testów.
Pozdrawiam
Edytowany przez shibby dnia 21-05-2014 09:34
Router: Unifi Cloud Gateway Max
Switch: Unifi USW-Lite-16-PoE
Switch: Unifi USW-Flex-Mini - szt. 2
Wi-Fi: Unifi U6-Lite - szt. 2
Proxmox VE: i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD
VM #1: Synology SA6400
VM #2: Debian, WWW
VM #3: Home Assistant OS
|
|
|
|
kille72 |
Dodano 20-05-2014 13:54
|
Administrator
Posty: 2986
Dołączył: 12/02/2007 23:43
|
Fajna recenzja, thx! Dziwne ze u mnie w .se ten router kosztuje 200pln wiecej...inne routery arm sa na podobnym poziomie. |
|
|
|
shibby |
Dodano 20-05-2014 14:20
|
SysOp
Posty: 17116
Dołączył: 15/01/2009 20:30
|
pierwszy z obiecanych testów za nami. Teraz pora na nadgonienie recki o RT-AC68, później szybciutko RT-AC56U a linksysa 1900AC zostawię sobie na deser
Router: Unifi Cloud Gateway Max
Switch: Unifi USW-Lite-16-PoE
Switch: Unifi USW-Flex-Mini - szt. 2
Wi-Fi: Unifi U6-Lite - szt. 2
Proxmox VE: i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD
VM #1: Synology SA6400
VM #2: Debian, WWW
VM #3: Home Assistant OS
|
|
|
|
majkel152 |
Dodano 20-05-2014 18:00
|
OL Maniac
Posty: 1716
Dołączył: 09/06/2010 14:36
|
olać ac68 - ac56 zrób wcześniej
nie znam się na tym ^^
kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło
|
|
|
|
shibby |
Dodano 20-05-2014 18:53
|
SysOp
Posty: 17116
Dołączył: 15/01/2009 20:30
|
mówisz i masz. recka rt-ac56u w trakcie tworzenia
Połączony z 20 maj 2014 18:54:05:
mówisz i masz. recka rt-ac56u w trakcie tworzenia
Edytowany przez shibby dnia 20-05-2014 18:54
Router: Unifi Cloud Gateway Max
Switch: Unifi USW-Lite-16-PoE
Switch: Unifi USW-Flex-Mini - szt. 2
Wi-Fi: Unifi U6-Lite - szt. 2
Proxmox VE: i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD
VM #1: Synology SA6400
VM #2: Debian, WWW
VM #3: Home Assistant OS
|
|
|
|
cyberbob32 |
Dodano 20-05-2014 19:14
|
User
Posty: 174
Dołączył: 04/02/2010 12:19
|
Witam
Mam dylemat co kupić miedzy R7000 a RT-AC68 wiec czekam na racka RT-AC68
Asus RT-AX89X
|
|
|
|
majkel152 |
Dodano 20-05-2014 22:21
|
OL Maniac
Posty: 1716
Dołączył: 09/06/2010 14:36
|
procek takie same takty to kwestia orientacji a sprzętowo jeden pies praktycznie , mnie zajawił shibby tym ac56u i chyba sobie sprawie taki w miejsce mojego N16 , ew r7000 / ac68 bo anteny
nie znam się na tym ^^
kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło
|
|
|
|
emer |
Dodano 20-05-2014 22:50
|
User
Posty: 164
Dołączył: 24/01/2007 10:47
|
troszke inne "takty" i procka i zdaje się pamiontek też
R7000 V1.0.3.80_1.1.38 "back to stock"
Dell 7720 + karta WiFi AzureWave AW-CE123H na Broadcom BCM4352
Dell E7240 + WiFi na Broadcom BCM4352
2x WRT54GL w szafie na sprzedaż ...
|
|
|
|
tamtosiamto |
Dodano 20-05-2014 23:04
|
Super User
Posty: 660
Dołączył: 06/02/2012 22:16
|
ale i tak jak u 97% userów, z lapkiem, ajfonem, pctem i jeszcze jedyn ajfonem da rade
nic nie mam
|
|
|
|
majkel152 |
Dodano 20-05-2014 23:18
|
OL Maniac
Posty: 1716
Dołączył: 09/06/2010 14:36
|
asus ac68 bez problemu śmiga na 1GHz więc wydajność będzie zapewne taka sama , chyba ze w netgearze da się podkręcić jeszcze?
nie znam się na tym ^^
kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło
|
|
|
|
shibby |
Dodano 21-05-2014 07:03
|
SysOp
Posty: 17116
Dołączył: 15/01/2009 20:30
|
tylko stare ac68 (te z taktowaniem ramu na 533mgz) da się podkrecic do 1ghz cpu. Jeżeli ktoś użył Asus ddr tool (czy jakiś tak) lub kupił router w tym roku to pamięć na już taktowana na 667Mhz i nie da rady na takim routerze podkręcić cpu. Natomiast r7000 nie dość że ma cpu 1ghz to tam ma taktowany 800Mhz, tak więc na chwilę obecną jest to najszybszy router pod tomato.
Router: Unifi Cloud Gateway Max
Switch: Unifi USW-Lite-16-PoE
Switch: Unifi USW-Flex-Mini - szt. 2
Wi-Fi: Unifi U6-Lite - szt. 2
Proxmox VE: i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD
VM #1: Synology SA6400
VM #2: Debian, WWW
VM #3: Home Assistant OS
|
|
|
|
pbx |
Dodano 21-05-2014 22:07
|
User
Posty: 17
Dołączył: 11/04/2011 19:11
|
Ja czekam na recenzje Linksys wrt1900ac czy faktycznie wart czy przereklamowany :-) |
|
|
|
majkel152 |
Dodano 21-05-2014 22:45
|
OL Maniac
Posty: 1716
Dołączył: 09/06/2010 14:36
|
hehe poczytać można tu http://openrouter.info/forum/viewtopi...70450200b0 , poza tym legenda się już skończyła bo się nie układają jeden na drugim ;p
nie znam się na tym ^^
kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło
|
|
|
|
shibby |
Dodano 21-05-2014 22:49
|
SysOp
Posty: 17116
Dołączył: 15/01/2009 20:30
|
po pierwszym kontrakcie z wrt1900ac jakoś nie mam ochoty szybko do niego wracać więc...
wracając jednak do tematu to kupiłem dziś dysk wd passport ultra 2TB, podpialem pod netgeara z tomato v119 i po sambie mam odczyt ok 46MB/s natomiast zapis ok 36MB/s... Ciekawe
Router: Unifi Cloud Gateway Max
Switch: Unifi USW-Lite-16-PoE
Switch: Unifi USW-Flex-Mini - szt. 2
Wi-Fi: Unifi U6-Lite - szt. 2
Proxmox VE: i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD
VM #1: Synology SA6400
VM #2: Debian, WWW
VM #3: Home Assistant OS
|
|
|
|
majkel152 |
Dodano 21-05-2014 23:25
|
OL Maniac
Posty: 1716
Dołączył: 09/06/2010 14:36
|
masz jaki ssd pod ręką ?
nie znam się na tym ^^
kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło
|
|
|
|
shibby |
Dodano 22-05-2014 06:53
|
SysOp
Posty: 17116
Dołączył: 15/01/2009 20:30
|
a w jakim celu?
Router: Unifi Cloud Gateway Max
Switch: Unifi USW-Lite-16-PoE
Switch: Unifi USW-Flex-Mini - szt. 2
Wi-Fi: Unifi U6-Lite - szt. 2
Proxmox VE: i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD
VM #1: Synology SA6400
VM #2: Debian, WWW
VM #3: Home Assistant OS
|
|
|
|
majkel152 |
Dodano 22-05-2014 14:02
|
OL Maniac
Posty: 1716
Dołączył: 09/06/2010 14:36
|
pokaże max wydajność usb 3.0 jak i procka przy r/w ext vs ntfs
nie znam się na tym ^^
kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło
|
|
|
|
shibby |
Dodano 22-05-2014 14:24
|
SysOp
Posty: 17116
Dołączył: 15/01/2009 20:30
|
nie mam kieszeni USB3.0 by SSD wsadzić. Ponadto ten dysk WD Passport na PC`cie wyciąga ponad 100/100MB/s. Natomiast w PC`cie mam SSD i na niego robiłem testy.
Router: Unifi Cloud Gateway Max
Switch: Unifi USW-Lite-16-PoE
Switch: Unifi USW-Flex-Mini - szt. 2
Wi-Fi: Unifi U6-Lite - szt. 2
Proxmox VE: i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD
VM #1: Synology SA6400
VM #2: Debian, WWW
VM #3: Home Assistant OS
|
|
|
|
piotrg |
Dodano 22-05-2014 14:59
|
Power User
Posty: 362
Dołączył: 13/05/2006 12:06
|
@shibby
odnośnie recenzji - konkretny tekst o konkretnym sprzęcie. Jest trochę historii, są technikalia, są wrażenia z użytkowania a poglądowych zdjęć nie brakuje.
NETGEAR XR700
Asus RT-N66U - Merlin
Buffalo HS-DH320GL LinkStatin (dysk sieciowy)
|
|
|
|
karoli |
Dodano 05-06-2014 19:34
|
User
Posty: 21
Dołączył: 20/03/2007 09:29
|
Noszę się z zakupem tego routera, mam mieć za kilka miesięcy coś takiego w domu http://enterprise.huawei.com/en/produ...hg8247.htm, czy warto w takim przypadku brać jeszcze tego netgeara , mam już wysłużonego linksysa wrt54gl, i chciałbym coś z usb z dobrą wydajnością. PS. jak myślicie czy ten netgear vs stary linksys54 jeśli chodzi o np: komunikacje w grach typu fps, niedzielny gracz bf3/4 zrobi różnicę, czy szybszy router może poprawić tą jakość połączenia itd. |
|
|