19 Marca 2024 09:48:52
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Optware na CIFS [42]
· [Howto] Xpenology... [7]
· RT-AX56U - Status... [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
23.20.220.59
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Tani dysk sieciowy do DLNA
johny
Witam forumowiczów

Zwracam się z prośbą o pomoc w wyborze dysku sieciowego.
Moje wymagania nie są duże i potrzebuję urządzenia do takich banalnych czynności jak odtwarzanie zdjęć, filmów i muzyki na kilku telewizorach.
Niby wymagania niewielkie ale im więcej czytam testów i recenzji tym więcej nabieram wątpliwości. Najbardziej martwi mnie temat odtwarzania filmów z napisami poprzez DLNA - czy faktycznie jest z tym taki duży problem?
Budżet jakim dysponuje to 400-450zł razem dyskiem i urządzenia jakie brałem pod uwagę to:
1)WD My Cloud
2)Lenovo Iomega EZ
Który z w/w będzie lepszy i przede wszystkim czy nie będzie problemów przy odtwarzania filmów z napisami w odrębnym pliku. Jeśli są inne lepsze wybory chętnie je poznam

z góry dziękuje
 
shibby
Na pewno Zyxel NSA310 jest godny rozważenia. To chyba najtańszy NAS godny polecenia ze względu na szybki procesor (1.2GHz jak pamiętam).

Kolejny godny polecenia to netgear 102 (procek armada 1,2GHz i nowy OS6). To już nas dwudyskowy. Niestety jego cena to ok 600zł brutto bez dysków.

Ogólnie kupując NASa sprawdzaj jaki ma procek i ile RAMu. Od tego zależą prędkości jakie osiągniesz.

Co do filmów z napisami to zmartwię cię bo nikt chyba nie zna na to odpowiedzi. Bardzo wiele zależy od tego jaki serwer DLNA będzie postawiony na NASie i jak telewizor stoi z obsługą DLNA. Z jednego NASa jeden TV będzie miał problemy z napisami a inny już nie.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
pokrzys
Również uważam, że najlepszą opcją będzie Zyxel NSA310 lub NSA310S plus HDD. Wydatek nieco większy niż napisałeś ale daje Ci przynajmniej jakieś pole manewru - jeśli coś nie będzie Ci działać na stockowym DLNA możesz zastąpić go innym z optware.

A jeśli już masz jakiś dysk zewnętrzny (lub wewnętrzny + kieszeń z wyjściem USB) to do samego strumieniowania wideo wystarczy router z USB i wsparciem Tomato. Sam takiego rozwiązania używam i nawet tani WNR3500Lv2 pozwala na bezproblemowe strumieniowanie filmów o rozmiarze do 20GB (większych nie próbowałem, bo połączenie jest na wifi 300Mbit/s, a prędkość odczytu z dysku podłączonego przez USB do routera nie przekracza 7MB/s).

Co do czytania napisów to w głównej mierze zależy od modelu Twojego TV. Dla przykładu mój Panas G30 nie czyta napisów z osobnych plików, natomiast bez problemu czyta wszystkie napisy "wmuxowane" w kontener .mkv lub .mp4 (wmuxowane nie znaczy hardsubbed).
Dla odmiany Philips PFL5008H czyta napisy z osobnych plików pod warunkiem, że ich nazwa jest taka sama jak nazwa pliku wideo, którego dotyczą.

Poza napisami są też inne ograniczenia dotyczące plików wideo, które zamierzasz strumieniować i one również w głównej mierze zależą od telewizora. Dla przykładu G30 nie odczyta plików mkv, które mają włączony HeaderStripping, nie odczyta również plików posiadających więcej ReFrames niż 10 dla 720p i 4 dla 1080p. Nie odczyta również dzwięku zakodowanego w TrueHD, bez problemu czyta natomiast AAC czy DTS.
Przytoczony wcześniej PFL5008H nie czyta ani TrueHD ani DTS - także każdy TV to inne możliwości DLNA i kupując lepszy dysk sieciowy czy NAS tego nie przeskoczysz.
Edytowany przez pokrzys dnia 17-04-2014 18:04
 
johny
Witam ponownie i dziękuje za zainteresowanie.

Na wstępie chciałem jeszcze napisać o pewnym aspekcie bardzo ważnym z mojego punktu widzenia, jednak pominiętym przy pierwszym wpisie. Otóż zależy mi również na jak najmniejszej głośności NASa, najlepiej aby chłodzony był pasywnie, ponieważ te wszystkie niewielkie wiatraczki przy dłuższym obcowaniu z nimi dają się we znaki.

W sprawie obsługi w telewizorze wszelakich formatów audio czy wideo jestem o to spokojny, ponieważ sprzęt, który posiadam bardzo dobrze sobie z nimi radzi.

Bardzo ciekawie natomiast brzmi opcja sam router + dysk na usb. Czy mógłbym dowiedzieć się czy udałoby się uruchomić takie rozwiązanie na moim Asusie RT-N10U czy może jest to zbyt prosty model na takie bajery?
 
shibby
oczywiście że da radę. Cudów jeżeli chodzi o prędkości z USB nie oczekuj bo tam siedzi procesor raptem 300MHz ale do DLNA powinien wystarczyć.

Masz na nim zainstalowane tomato?

Co do np. zyxela 310 to znajomy odłączył wiatraczek a na procesor przykleił ratiator i ma pasywne chłodzenie. Rozwiązanie sprawdza się od ponad roku.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
emer
mam problem u siebie z trochę podobną sprawą, więc moze tu zapytam ...

Mam Netgeara R7000, kupiłem HD WD My Passport Ultra 2.5 cala USB 3.0, podpiąłem go do R7000 do właśnie USB 3.0
W laptopie karta WiFi AzureWave AW-CE123H na Broadcom BCM9432, czyli standard AC jest po obu stronach.
Prędkość wg "NAS performance tester 1.7" mam słabiutką, tj write/read rzędu 10-15/17-25 MB/s.
Podpiąłem ten dysk też pod USB 2.0 w tym routerze i własciwie są podobne prędkości - jakby nie działał standard USB 3.0 ?
Net od od dostawcy 300Mb/s, no i po WiFi mam tez taka prędkość a nawet większą czasem wg Ookla.

Co zrobić, jak sprawdzić które ogniwo nawala ?
R7000 V1.0.3.80_1.1.38 "back to stock"
Dell 7720 + karta WiFi AzureWave AW-CE123H na Broadcom BCM4352
Dell E7240 + WiFi na Broadcom BCM4352
2x WRT54GL w szafie na sprzedaż ...
 
shibby
to czy router poprawnie widzi dysk USB3.0 sprawdzisz podpinając się kablem gigabitowym. Wtedy sprawdz transfer. Jak będzie ok to znaczy, ze azure nie do końca "lubi" się z broadcomem.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 24

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

Adooni
18-03-2024 19:15
@p4v3u Ciezko powiedziec sam pewnie będziesz miusiał sprawdzić. ja u kumpla a AC68Uwyciągnąłem okolo 400 Mbit przy laczy 500 wiec sie nie bawilem i dla niego bylo to akcepowalne

Adooni
18-03-2024 19:12
a masz ustawione Sync to AiMesh Node na router only?

tamtosiamto
17-03-2024 13:11
czy uzywa ktos aimesh asusa? Mam siec goscinna, ktora ma niby korzystc tylko z glownego rutera, a korzyst tez z noda i ciul wie czemu , glowny do dslac68u, nod ac66b1

p4v3u
15-03-2024 19:47
Dzień dobry, dawno tu nie zaglądałem. Czy stary AC68 do FTTH od Orange 900/300 pozwoli w pełni wykorzystać pasmo? Do autoryzacji za ONT konieczne ustawienie VLAN35 na WAN i PppoE-client.

maxikaaz
10-03-2024 10:22
Tak tylko tu zostawię, jako ciekawostkę Wink https://kittenlabs
.de/real-gaming-ro
u...ng-router/

shibby
12-02-2024 11:03
MTU zależy od typu połączenia. Inne jest dla połączenia kablowego inne dla wdzwanianego (pppoe)

PanRatio
11-02-2024 10:02
Jak podłączę Funboxa6 do światłowodu, to ma MTU 1540, a we FreshTomato max to MTU 1500 i samo zmienia na 1492. Tak ma być?

tamtosiamto
04-02-2024 10:36
jakby cos, to mam w dobrej cenie dir868l juz przerobiony na AC66U_B1 Grin i ac56u przerobiony na ac68u(dziala aimesh) tyle ze z wlacznikiem na zapalke Smile

Adooni
03-02-2024 10:36
widze ze oba sa na aledrogo i u nas mozesz sprawdzac w dziale sprzedam

70,130,721 unikalnych wizyt