18 Kwietnia 2024 22:55:08
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· Szukam zaproszenia n...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [14]
· dodatkowe złącz... [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.188.40.207
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Jakie urządzienia kupić do LTE
Integre
Witam!
Jako, że do końca miesiąca kończy mi się obecny internet jestem zmuszony znaleźć innego dostawcę. Niestety nie mam wyboru i będzie to prawdopodobnie LTE z Plusa. No i tu się nasuwa pytanie czym to podzielić?
Do czego mi to będzie potrzebne: jeden laptop, dwa telefony, dwa tunery sat.(po lan) dobrze by było gdyby się dało zainstalować oscam, a już jak by się dało podłączyć dysk twardy na usb był by wypas.
Obecne moje sprzęty to Ovislink WL-1600GL na Tomato i Ovislink WL5460 na APlite więc mi się raczej te sprzęty nie przydadzą.
Z góry dzięki za pomoc!
Zapomniałem o budżecie ok 300zł, może być więcej jeżeli będzie to konieczne lub będzie się "opłacało"
 
jarek7714
Z fabrycznych gotowców to Dovado Tiny (nie wiem czy się zmieścisz w budżecie, posiada jeden LAN, WiFi N-lite 150Mbps, sprawnie obsługuje modemy LTE i na tym koniec, zastosowanie ma sens jedynie jak mamy już modem). Z routerów pod alternatywy to zdecydowanie sprzęt pod Open-WRT/GargoylePL i tu polecam 2 modele TL WDR3500 (tańsza opcja bez gigabit i z jednym USB) lub WDR3600 z gigabit i 2xUSB do tego zestawu dobry aktywny HUB i masz sprzęt spełniający ww oczekiwania. Smile
jareq
 
piotrg
TL-WDR3600
http://openrouter.info/forum/viewtopi...38&start=0
NETGEAR XR700
Asus RT-N66U - Merlin
Buffalo HS-DH320GL LinkStatin (dysk sieciowy)
 
Integre
Oczywiście jeżeli trafiłem tu na forum to chodzi mi o coś na alternatywnym. Polecasz openWRT, tylko czy ja "Windowsowiec" poradzę sobie z tym firmware?
 
jarek7714

Cytat

Integre napisał(a):
Polecasz openWRT, tylko czy ja "Windowsowiec" poradzę sobie z tym firmware?
Widzę że powielasz stereotypy o OpenWRT. Dziś nowe softy a zwłaszcza Gargoyle konfigurowane jest jak każdy inny soft przez GUI.
jareq
 
Kontrolny

Cytat

Integre napisał(a):

Witam!
Jako, że do końca miesiąca kończy mi się obecny internet jestem zmuszony znaleźć innego dostawcę. Niestety nie mam wyboru i będzie to prawdopodobnie LTE z Plusa. No i tu się nasuwa pytanie czym to podzielić?
Do czego mi to będzie potrzebne: jeden laptop, dwa telefony, dwa tunery sat.(po lan) dobrze by było gdyby się dało zainstalować oscam, a już jak by się dało podłączyć dysk twardy na usb był by wypas.
Obecne moje sprzęty to Ovislink WL-1600GL na Tomato i Ovislink WL5460 na APlite więc mi się raczej te sprzęty nie przydadzą.
Z góry dzięki za pomoc!
Zapomniałem o budżecie ok 300zł, może być więcej jeżeli będzie to konieczne lub będzie się "opłacało"


Nie trzeba daleko szukać: Netgear WNR3500Lv2, Tomato i hub aktywny, żeby można było przypiąć jednocześnie modem i dysk USB.

Osobiście nie testowałem na LTE, ale testowałem na HSDPA+ i bardzo sprawnie mi działało.

Prędzej, czy później pojawią się sterowniki do modemu, które pozwolą działać w LTE. Ale czy w LTE przepustowości będą istotnie większe niż w HSDPA+, to się zobaczy.
--
Netgear R6300 v1 OFW :-o
Netgear WNR3500L v2 × 3
Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB AIO
ReadyNAS Duo v1
 
jarek7714

Cytat

Kontrolny napisał(a):

Osobiście nie testowałem na LTE, ale testowałem na HSDPA+ i bardzo sprawnie mi działało.

Prędzej, czy później pojawią się sterowniki do modemu, które pozwolą działać w LTE. Ale czy w LTE przepustowości będą istotnie większe niż w HSDPA+, to się zobaczy.
Od lat używam HSPA+ z routerami, obecnie LTE na iPlus i polecam to co jest sprawdzone i działa. Może i ten Netgear jest dobry do tej "najnowszej" technologi HSDPA+ której jeszcze nie używałem ale nie do LTE! . Smile
jareq
 
piotrg

Cytat

Ale czy w LTE przepustowości będą istotnie większe niż w HSDPA+, to się zobaczy.


Przecież już jet to osiągalne Przepustowość do abonenta 1 Gb/s,
od abonenta 500 Mb/s - zasięg do 1 km od stacji.

HSPA+ - to odpowiednio 28 Mb/s Downlink, 11 Mb/s Uplink
NETGEAR XR700
Asus RT-N66U - Merlin
Buffalo HS-DH320GL LinkStatin (dysk sieciowy)
 
Kontrolny
Ile Ci wyciąga na LTE?

U mnie LTE wyciąga tyle samo co HSPA+.

Jeśli chodzi o przepustowość do abonenta 1 Gb/s, to o co chodzi? Bo chyba w gazecie o tym było napisane.
--
Netgear R6300 v1 OFW :-o
Netgear WNR3500L v2 × 3
Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB AIO
ReadyNAS Duo v1
 
piotrg

Cytat

Jeśli chodzi o przepustowość do abonenta 1 Gb/s, to o co chodzi? Bo chyba w gazecie o tym było napisane.


w polskiej gazecie tylko tyle http://media2.pl/telekomunikacja/8865...0-Mbs.html

Cytat

U mnie LTE wyciąga tyle samo co HSPA+

współczuję - nie zaproponuję Tobie zmiany zamieszkania lub operatora

Natomiast jeśli chodzi o LTE to rozumiem, że mowa o usługach zgodnie z przyjętymi założeniami/zasadami wynikającymi z dokumentu TR 36.913 dla pasma nadawania w Europie - 800, 900, 1800, 2600, 3400, 3600 MHz

Twoje porównanie/spostrzeżenie do jakiej częstotliwości się odnosi? Zapewne do LTE 1800 MHz - nadajnik ok. 5-8 km.
NETGEAR XR700
Asus RT-N66U - Merlin
Buffalo HS-DH320GL LinkStatin (dysk sieciowy)
 
dodo02
Chciałbym się podpiąć pod temat, mam nadzieję, że Integre nie będzie miał nic przeciwko Smile

Przeprowadziłem się z miasta na wieś i tu szok. Bo jest pole, nie ma internetu. Szok nie taki wielki bo pomieszkiwałem tu przez 2 lata i przyzwyczaiłem się że pracować się nie da, ale coś z tym trzeba w końcu zrobić.

W tej chwili dysponujemy z żoną jednym iPlusem całkiem nieźle hulającym z LTE (czasami trzeba podpiąć przedłużacz USB i powiesić na oknie, czasami coś mu odbija i trzeba go resetować) oraz trzema kompami - dwa laptopy w 802.11n i wysłużony PC z kartą 802.11g. Do tego jeden telefon w g. PC w standardzie G nie jest problemem bo kartę miałem wymieniać już dawno, a i kompa niedługo wymienię. Swojego laptopa przestanę używać jak tylko odzyskam net na PC. Czasami ktoś może wpaść z laptopem.

Potrzebuję routera do 400 zł maks (najlepiej do 300 zł). Chciałbym coś przyszłościowego z możliwością obsługi printservera, dysku USB (serwer FTP, zdjęcia + filmy - w niedługim czasie wymienimy TV, ale na telewizję internetową na razie nie liczę z tymi ograniczeniami od Plusa), możliwością obsługi kamerki. Dodatkowo w niedługim czasie będę dłubał przy 1-wire lub i2c i chciałbym móc to spiąć w jedną całość. Jeśli chodzi o użytkowanie na zewnątrz to wspomniany serwer FTP, czasami w coś pogram przez sieć i koniecznie Skype. Pokrycie jakiego potrzebuję to stary dom jednopiętrowy 80 m2 (ale zastanawiam się czy nie ulokować sprzętu na poddaszu), do tego drugie mieszkanie przez ścianę 35 m2, przyległy warsztacik i jak najdalej ogród. Działka ma 15x70 m a wszystkie zabudowania stoją w jednej linii. Liczę się z tym że np w garażu/warsztacie zainstaluję kiedyś drugie urządzenie. Pomieszkam tu co najmniej 2 lata, potem może wrócę do zaszumionego miasta.

Polecacie tego tp-linka TL-WDR3600. Czy jest coś jeszcze wartego obejrzenia do czego warto dopłacić? Dlaczego właśnie ten model wszyscy polecają? Czy jest sens abym wchodził w 5 GHz? Wszystko w tej chwili mam na 2,4 GHz, a w okolicy nie ma ani jednej dostępnej sieci. Wiem że niektórzy próbowali lub mają net radiowo od jakiegoś drobnego operatora, ale podobno same problemy. Ja sam dopiero na wiosnę zacznę się rozglądać za alternatywą dla Plusa ale rok temu sąsiedzi mnie ostrzegali...

Najchętniej wziąłbym coś co zadziała z iPlusem w LTE od razu, ale równie dobrze mogę się na początek trochę pomęczyć. Byle bym mógł skonfigurować alternatywę przez GUI. Teraz mam mocne postanowienie poprawy i chciałbym trochę pogrzebać przy linuksie, ale jeszcze nie od razu.

Kiedyś, kiedyś miałem Asusa WL-500gp V1 z openWRT. Z linuksem nigdy się nie otrzaskałem i korzystałem głównie z rad kolegów z tego forum, ale w końcu z powodu braku czasu sobie darowałem. Miałem na routerze wszystko co chciałem ale problemem było wolne USB i kłopoty ze stabilnością. Po padnięciu Asusa, byłem trochę uprzedzony do tej firmy i kupiłem linksysa 160nl, ale wtedy nie miałem już w ogóle czasu na dłubanie i pozostał na oryginalnym sofcie. Działa od 4 lat bez żadnych problemów rodzinnym domu - 4 komputery, dwa telefony, ściąganie, skype, gry itp. Potrzebuje od czasu do czasu reseta.
 
jarek7714
Polecany jest często TL WDR3600 ze względu na stosunek cena-możliwości, to tani, wydajny router, z możliwością instalacji alternatywnego oprogramowania i trybem ratunkowym w przypadku nie udanego upgrade. @dodo02 Twoje wymagania są spore i jeżeli masz niechęć do TL to możesz sobie kupić np. http://allegro.pl/router-bezprzew-net...51266.html, w obu przypadkach wskazany na dzień dobry do modemu LTE aktywny HUB USB (chcesz wydać więcej-kup WNDR3800). Jak chcesz obsługę samego modemu z prędkościami ok. 40Mbps to dobrym wyborem jest np. AirRouter Ubiquiti Networks gdyż w tym przypadku nie musimy spieszyć się z kupnem HUB-a. W realu wyciąga takie prędkości http://speedmeter.de/speedtest/result...t/77049836
jareq
 
Integre
Załóżmy że to będzie TL TDR3600 to jaki modem do tego wziąć, ZTE MF823 czy HUAWEI E3276 LTE?
 
jarek7714

Cytat

Integre napisał(a):
to jaki modem do tego wziąć, ZTE MF823 czy HUAWEI E3276 LTE?
Tu zdecydowanie łatwiejszy wybór-Huawei E3276. Smile
jareq
 
Kontrolny

Cytat

piotrg napisał(a):

Cytat

Jeśli chodzi o przepustowość do abonenta 1 Gb/s, to o co chodzi? Bo chyba w gazecie o tym było napisane.


w polskiej gazecie tylko tyle http://media2.pl/telekomunikacja/8865...0-Mbs.html



Przeczytałem i piszą, że ma osiągnąć nawet 150 Mbit/sek.
Czy komuś już osiągnęło w praktyce te 150?
Gdzie jest 1 Gbit/sek?
Nie kapuję.
--
Netgear R6300 v1 OFW :-o
Netgear WNR3500L v2 × 3
Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB AIO
ReadyNAS Duo v1
 
piotrg
Kolega matematykę i fizykę "ogarnia" - jak z dzieckiem za rączkę.
LTE do 30 b/s/Hz DL, do 15 b/s/Hz UL nadawanie i odbiór na kilku częstotliwościach w tym samym czasie (tak jak w sieciach domowych 2,4 i 5 GHz). Infrastruktura operatora decyduje o możliwości dostarczenia określonego przepływu danych.
np.
30 b/s/1800Hz + 30 b/s/36000Hz to max. wykorzystania pasma jakie daje technologia. Operatorzy będą ograniczać transfery tak jak to my robimy w Tomato BW Limiterem. LTE to obecna technologia a nie max. transfer jaki Ty osiągasz.
Możliwości LTE są ogromne i nie mogą być w pełni dostępne dla przeciętnego Kowalskiego (studenta), który będzie ssał torrenty 24/24 (w LTE nie chodzi o większą prędkość ale o więcej gigabajtów, chodzi o przepustowość!!! - dlatego w nocy u operatorów "no limit") Każdy człowiek zachowuje się jak niedźwiedź i wypija miód bez opamiętania (ryj do beczki i do samego dna) a tu trzeba z umiarem łyżeczką ale całe życie.
Dlatego np. Play oferuje klientom LTE o szybkości 30 Mb/s a Plus 150 Mb/s ale technologia LTE umożliwia dużo więcej.
NETGEAR XR700
Asus RT-N66U - Merlin
Buffalo HS-DH320GL LinkStatin (dysk sieciowy)
 
johnny86
LTE wcale nie jest takie wolneSmile Szkoda tylko ze limitySmile Jedynie co w nocy dzieki nocnemu pakietowi zawsze można coś pobrać.
Tutaj są wyniki ludzi którzy posiadają LTE, osobiście osiągnąłem max D. 90Mb/s U. 49Mb/s
http://www.plusforum.pl/viewtopic.php...&start=120
Kolejną zaletą są dobre pingi.

Pamiętajmy że to jest internet przenośny zależne od wielu czynników, a nie stałe łącze.
 
jarek7714

Cytat

johnny86 napisał(a):

LTE wcale nie jest takie wolne:) Szkoda tylko ze limity:) Jedynie co w nocy dzieki nocnemu pakietowi zawsze można coś pobrać.
Tutaj są wyniki ludzi którzy posiadają LTE, osobiście osiągnąłem max D. 90Mb/s U. 49Mb/s
http://www.plusforum.pl/viewtopic.php...&start=120
Kolejną zaletą są dobre pingi.

Pamiętajmy że to jest internet przenośny zależne od wielu czynników, a nie stałe łącze.
LTE na dziś wcale nie jest adresowane dla użytkownika mobilnego (poza ofertami na kartę i ograniczonej opcji dla abonentów telefonicznych z pakietami danych oraz telefonami posiadającymi modemy LTE). Korzystam stacjonarnie w Łodzi od 1.09.2013/E398/WR703N z aktywnym HUB-em Belkina i przez ten czas nie było dnia ani godziny aby z siecią coś się działo. To jest jak napisał wyżej @piotrg zupełnie inna technologia (osobiście do sieci, oferty i sprzętu mam dostęp od 1,5 roku-ale nie korzystałem przez ten czas z LTE gdyż przy sygnale z nadajnika -79dB było bardzo niestabilne, upload gorszy od HSPA+, stacja była tak położona że w sposób racjonalny nie dało się zastosować anteny, sytuacja zmieniła się od lipca po update stacji do LTE), teraz mam podłączoną antenę zewnętrzną i z odległości do stacji ok. 2km mam takie parametry sygnału

 Signal Information
CSQ :
30
 
Signal Strength :
96%
 
RSSI :
-53 dBm
 
ECIO :
-5 (RSRQ) dB
 
RSCP :
-79 (RSRP) dBm
 
Cell Information
MCC MNC :
- -
 
RNC :
78 (120)
 
LAC :
FFFE (65534)
 
Cell ID :
5B01 (23297)
 
Maximum Qos :
--
. Ten internet działa o wiele lepiej od dziesiątek tysięcy łącz ADSL. Jego głównym w tej chwili mankamentem są limity danych-ważne dla "ssaków" którzy często więcej ściągają niż są w stanie obejrzeć. Powiem więcej w kwestii jakości wypada lepiej od łącza lokalnego ISP z którego korzystam w innej lokalizacji (a ma infrastrukturę opartą na światłowodzie i oferuje łącza 3x szybsze od wiodącego dostawcy w tym mieście-klienckie do 100Mbps ), gdyż "cedzi" dane na sprzęcie Mikrotika. OT P.S Co do największej słabości LTE-limitów to przecież cała masa użytkowników ściąga-wysyła nie wiele danych a internet jest dobrem powszechnym i w końcu i oni włączą myślenie i przestaną płacić za łącza ADSL i inne marnej jakości po 80+...zł. (to nie jest rok 2007 gdy na iPlus miałem za 60zł m-c limit całodobowy 1GB). :) i jeszcze dodam jak stabilnie dziś działa router na oprogramowaniu OpenWRT

 System
Hostname   ROOter
Model   TP-LINK TL-WR703N v1
Firmware Version    Huntsman 2013-09-15 / LuCI Trunk (svn-r9811)
Kernel Version   3.8.9
Local Time   Sun Nov 17 20:53:45 2013
Uptime   41d 3h 38m 38s
Load Average   0.01, 0.11, 0.17

Edytowany przez jarek7714 dnia 17-11-2013 20:57
jareq
 
dodo02
Potwierdzę, co napisał @jarek7714. U nas na wiosce pod Karczewem w Mazowieckim (obok Otwocka) ledwo działają telefony. Latem gdy są liście na drzewach wszyscy wychodzą na drogę, żeby się gdziekolwiek dodzwonić. Panowie z Plusa powiedzieli, że nadajnik działa w ograniczonym trybie i się to na razie nie zmieni i żeby wyłączyć zasięg 3G. Ale internet LTE działa praktycznie bez zastrzeżeń. Owszem czasami się przełącza na 3G lub HSDP. Nie jest to net do regularnego zasysania przez wspomniane limity. Najgorsze, że do mojej domowej pracy czasami potrzebuję pobierać przez cały tydzień po 500MB danych dziennie i nie mogę być ograniczony porą dnia. Ale LTE to naprawdę skok do przodu...

@jarek7714, dzięki za podpowiedzi. Muszę poczytać o tych routerach na spokojnie i wtedy zadam bardziej konkretne pytania co do modeli. Mój chyba największy problem na teraz to to, że jestem kompletnie zielony w temacie. Przez ostatnie 4 lata nie interesowałem się w zasadzie w ogóle tymi zagadnieniami i nie wiem nawet czego szukać, żeby od razu wybrać dobrze. Chciałbym tylko zapytać o parę rzeczy.

Czy modem Huawei MF821 działa bez problemów i stabilnie na OpenWRT? Czy w tej chwili soft sam się przełącza jeśli zgubi zasięg LTE i pozostanie HSDPA lub 3G? Jak jest z pobieraniem danych przy konfiguracji z routerem - ciągnie sobie cały czas jakieś dane? Chciałbym żeby rozwiązanie było bezobsługowe jeśli chodzi o sam internet Wink

Jak to teraz wygląda ze zmianą softu na OpenWRT oraz wspomnianym trybem ratunkowym? Jak on się dokładnie nazywa, żeby wiedzieć czego szukać, oraz jak łatwo teraz udupić pudełko? Pamiętam, że za czasów moich podejść do Asusa vl-500 gp było bardzo łatwo, chociaż mi się nie udało. Czy teraz z instalacją alternatywy jest łatwiej?

Obawiam się też tego, żeby router na który się zdecyduję nie mulił tylko przez to że ma podłączony modem na USB (konkretnie mamy Huawei MF821). Jak to wpływa na obciążenie procka? Boję się sytuacji w której sam modem będzie niepotrzebnie zamulał całą resztę.

Do TPL nie jestem uprzedzony, chociaż kiedyś kojarzył mi się z badziewem mimo że żadnego nie miałem. Trochę jestem uprzedzony do Asusa, bo wspomniany przeze mnie wl-500 miał tragiczny zasięg w niewielkim mieszkaniu. Wiem, że to była inna technologia i inne czasy, ale jakoś uraz pozostał. Właśnie, a jak zasięgi, bo czytałem na innych forach że polecany TL WDR3600 wypadał słabo pod tym kątem?

Ogólnie, powiedzcie mi na co w ogóle zwracać uwagę przy wyborze routera pod LTE, od czego zależy obsługa modemów USB na LTE?

I jeszcze jedno, zacząłem się zastanawiać, czy nie kupić czegoś małego bardzo taniego tylko do obsługi modemu USB z LTE a resztę funkcji realizować porządniejszym sprzętem po połączeniu kablem. Co o tym myślicie i co byście polecili i czy to dobrze rozwiązanie?
 
johnny86
może huawei b593s ?? wiem że w plusie go oferują
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 22

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,146,722 unikalnych wizyt