15 Maja 2024 16:42:09
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· Takedown 2000
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [29]
· Takedown 2000 [3]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.147.44.121
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Wydajny router
macos87
Witam wszystkich serdecznie to mój pierwszy post i od razu z prośbą o doradzenie.

Chcę wymienić obecny router na coś współpracującego z tomato albo openwrt. Byłem bardziej skłonny ku openwrt ale tomato mnie bardzo zainteresowało.

Obecnie sytuacja wygląda tak:
Łącze: Netia na kablach TP 20mb
Router: TP-Link TD-W8960N (spina tak na 19mb gdzie netiaspot ok17 + wiecej błędów)
2 mosty na ubiquiti

Na stałe podłączonych jest troje użytkowników oczekujących stabilności łącza.
Liczba użytkowników waha się do 10. (studia, rozjazdy itp.).
Po moście hula komunikacja voip (chwilowo 2 tel) + wymiana danych w przyszłości monitoring (do ogarnięcia przez qos).
Domyślnie ma być nisko prądożerny serwer co pewnie zweryfikuje monitoring ip i atom lub cel. odpadnie w przedbiegach jednakże jest to w planach.

Od routera oczekuję działającego qos'a czyli takiego żeby voip i przeglądanie stron nie cierpiało względem pijawek obecny router posiada qos'a i tylko tyle.
Przyszłościowo patrząc switcha 1Gb.
Co do wifi nie musi być dualband spokojnie styknie 2,4 raczej kabel jest priorytetem.
Przydałby się USB, redundantne łącze w oparciu o Aero2 + FTP może chmura, samba.
Torrenty możliwe ale raczej własne pliki na własne potrzeby.
Udostępnianie plików dla TV i innych multimedialnych urządzeń (brak PS3).
Czy statystyki z ubiquiti po snmp można zaimplementować w tomato do openwrt da radę chyba w oparciu o rrdtool.

Dlaczego wymieniam: brak switcha 1giga, wykresików brak, brak USB.

Jako, że nie ma mnie więcej w domu niż jestem i jedynie zdalne zarządzanie sprzętem wchodzi w grę chciałbym żeby to był stabilny sprzęt oferujący w sumie nie wiem czy nie za dużo. W zamian oferuję mu stałe zasilanie i chłodne miejsce na ścianie za drzwiami Smile

Z jednej strony kręci mnie ten asus (netgear też niezły) ale czy warto pakować tyle kasy jak nie wykorzystam wszystkiego? Na pewno radia nie wykorzystam gdyż obecne jest skręcone na min i może raz na miesiąc jakiś lapek albo tel się pożywi.

Głównie interesują mnie te statystyki (z ubnt też), możliwość limitowania i kolejkowania łącza aby wszyscy byli happy, szczególnie jak się to trochę jeszcze rozrośnie. Nie jest to komercyjna sieć tylko rodzinna Smile.

Ale się rozpisałem, ale przeglądam to forum wzdłuż i wszerz i chyba za dużo bym chciał Smile

PS. Można jakiś przekaźnik pod wyjścia GPIO podrzucić aby w razie zawieszenia Tp-linka restartować go? A może jakoś skryptowo? Czyli czy można pisać swoje skrypty pod Tomato?
 
dragon79
Witaj,
O ile się nie mylę, to nie ma alternatywnego oprogramowania dla routerów z modemami...
http://openrouter.info/index.php?opti...&Itemid=55
Więc jeśli chcesz mieć te wykresiki Wink to w grę wchodzi dostawienie kolejnego sprzętu.
Jeśli natomiast Twój TP-Link TD-W8960N jest wąskim gardłem, to takie rozwiązanie niczego nie zmieni pod względem stabilności i szybkości połączeń.

Ja ze swojej strony uważam, że niezłym zestawieniem jest niedrogi TP-Link TL-WDR3600 (ma 1GbE i 2x USB) + Gargoyle PL
Z drugiej strony jest jeszcze Tomato, które bardzo dobrze współpracuje z takimi urządzeniami jak Netgear WNR3500L, ASUS RT-N10u czy RT-N66u - można wybierać w zależności od zasobności portfela Wink Pewnie ktoś jeszcze podpowie inne rozwiązania.
TL-WR1043ND V1.8 + Gargoyle 1.5.10.12 by obsy
TL-WDR3600 V1.2 OFW 130320
NSA310 (OFW 4.51) + WD20EARX
 
macos87
Wiem, że nie ma dla routeromodemów alternatywnego softu i ten tplink nie jest wąskim gardłem, bo net to tylko 20mb.

Chodzi o funkcjonalność i szybkość w sieci (po kablu). Chcę mieć podgląd na wykorzystanie łącza (ogólne i przez każdego z osobna), kolejkowanie i limitowanie.

Do tego chmurke albo ftp'a, sambe w sieci, możliwe jak pójdzie to jakiś lekki serwer http do jakiś prostych bajerów + co nie co do crona.

Ze starszą wersją openwrt miałem styczność a z tomato nie ale mnie bardzo ciekawi no i jego możliwości. Czy ktoś mi powie czy można w tomato zaimplementować statystyki z innych urządzeń po snmp?

Nie jestem pewny czy warto dać 0.5kzł na asusa czy połowę tego na jakiegoś tplinka z openwrt.

Połączony z 06 czerwiec 2013 10:05:30:
Jako, że nie ma znaczka edit. :/

Jako, że nie potrzebuje dualband'a to jak wydajnościowo różnią się modele asus RT16 a Netgear3500v2?
Kryteria:
1) Transfer USB (1 USB + aktywny hub != 2xUSCool
2) Transfer po LAN

Jak zużycie procesora przy włączonym tortach i ftp?

Różnica cenowa tych urządzeń to ok. 60zł.

Czy duży skok wydajnościowy jest względem RT66, 4500 (nie patrząc na radio).

I jak z tymi statystykami ? Tomato da radę zbierać staty z zewnątrz po snmp?

Połączony z 06 czerwiec 2013 10:06:04:

Cytat

macos87 napisał(a):

Wiem, że nie ma dla routeromodemów alternatywnego softu i ten tplink nie jest wąskim gardłem, bo net to tylko 20mb.

Chodzi o funkcjonalność i szybkość w sieci (po kablu). Chcę mieć podgląd na wykorzystanie łącza (ogólne i przez każdego z osobna), kolejkowanie i limitowanie.

Do tego chmurke albo ftp'a, sambe w sieci, możliwe jak pójdzie to jakiś lekki serwer http do jakiś prostych bajerów + co nie co do crona.

Ze starszą wersją openwrt miałem styczność a z tomato nie ale mnie bardzo ciekawi no i jego możliwości. Czy ktoś mi powie czy można w tomato zaimplementować statystyki z innych urządzeń po snmp?

Nie jestem pewny czy warto dać 0.5kzł na asusa czy połowę tego na jakiegoś tplinka z openwrt.

Połączony z 06 czerwiec 2013 10:05:30:


Jako, że nie potrzebuje dualband'a to jak wydajnościowo różnią się modele asus RT16 a Netgear3500v2?
Kryteria:
1) Transfer USB (1 USB + aktywny hub != 2xUSCool
2) Transfer po LAN

Jak zużycie procesora przy włączonym tortach i ftp?

Różnica cenowa tych urządzeń to ok. 60zł.

Czy duży skok wydajnościowy jest względem RT66, 4500 (nie patrząc na radio).

I jak z tymi statystykami ? Tomato da radę zbierać staty z zewnątrz po snmp?

Edytowany przez macos87 dnia 06-06-2013 10:06
 
hermes-80
A nie lepiej coś ze stajni Mikrotika + do tego jakiś NAS??
Niż stawiać to na jednej maszynie - obawiam się, że za dużo oczekujesz, a efektem końcowym będzie rozczarowanie.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
macos87
Bardzo możliwe.

Chyba się trochę ogarnę z tymi wymaganiami. Ale skoro są dostępne porty usb to chciałbym redundatne połączenie WAN i mały ftp na małe pliki. I cały czas te staty chodzą mi po głowie ale to może trochę inaczej rozwiążę.

Czy na tomato są generowane staty dla każdego hosta czy tylko dla WAN?

Jak obecnie wygląda porównanie softowe tomato vs openwrt w kategorii qos, limitowanie łącza i wydajność na tym tle?

Połączony z 23 lipiec 2013 11:40:14:
Kupiony okazyjnie 3500 v2 z gwarancją. Wgrane tomato i problem z voip (gigaset.net) w sieci - temat otwarty w innym wątku.

A tak wszystko działa bez zarzutu.
Minus jaki mu stawiam to za brak otworów montażowych na ścianę (typowy biurkowiec).

Temat chyba do zamknięcia.
Edytowany przez macos87 dnia 23-07-2013 11:40
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 9

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
12-05-2024 18:22
Ma ktos sim Plus lub Plush? Mam kod to terabajta danych na 30 dni z blikomanii Smile

RaTaJ
10-05-2024 15:43
Czy intel n100 4x 3,40Ghz z Intel HD i DDR5 byłby dobry, widziałem za 550zł z 8gb ram i ssd 512gb?

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

71,813,618 unikalnych wizyt