19 Kwietnia 2024 18:07:59
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Szukam zaproszenia n...
· konfiguracja router ...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [16]
· dodatkowe złącz... [4]
· konfiguracja rout... [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.191.171.235
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: HOME MEDIA :: » ITX / Media Center
 Drukuj wątek
Terminal HP 5720 czy normalny router do 250zł?
doman18
Witam
Z racji że uwaliłem mojego tplinka 1043nd szukam alternatywy. Potrzebuję czegoś do transmission i zwykłego routingu. Żadnych streamów Full HD nie zamierzam robić. Internet mam z UPC 10Mbps/1Mbps. Tplink dosyć często się wykrzaczał przy osiąganiu 1-2Mbps. Chciałbym tego uniknąć

Wpadłem na pomysł żeby wykorzystać do moich celów terminal. Wrzuciłbym do niego kartę (jakiś Realtek, nie pamiętam) na pci i dokupiłbym jakąś kartę wifii (np TL-WN722N 150Mbps). Do tego mam dysk 100Gb na system i torrenty (bootloader byłby pewnie na compact flashu). Terminal podłączony byłby swoim wbudowanym portem do internetu, sieciówka na pci dawała by mi internet po kablu a sieciówka wifi usb siała by neta po mieszkaniu na netbooka żony i mojego htc desire Z. System to pewnie byłby Debian, oczywiście bez żadnych Xów. Wypaliłby ten pomysł?

Ponadto, jest duża różnica w działaniu między systemem postawionym na penie a takim z dysku? Bo chyba i tak na linuksach większość się dzieje w ramie więc teoretynie gigantycznej byc nie powinno. Mylę się? Bo myślę też nad kupnem dysku ata 20gb i taśmy 44pin i podpięcie ich w miejsce Compact Flasha tak jak ludzie mają. Ale torrenty i tak byłyby zbierane na zewnętrzny.

Czy sobie tyłka nie zawracać i znów kupić 1043nd lub coś innego z OpenWRT?
 
michalb
Cześć,
Ja miałem na HP5520 OpenWRT (AA) na flashu 64MB (obraz wgrany przez dd) i chodziło szybko.
Flash powinien wystarczyć na to co chcesz. Z kartą WiFi na usb pobór prądu miałem 15-25W i terminal trochę się grzał.
Edytowany przez michalb dnia 30-05-2013 23:47
 
belliash
Pomysl moze nad wdr3600? Ten router pobiera moze 6W...
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
doman18
Właśnie ktoś mi napisał o nim i go obczajałem. Fajowa maszynka i coś mi się wydaje że chyba się na nią skuszę jeżeli znajomemu nie uda się wskrzeszenie mojego starego tp-linka. Najbardziej podoba mi się w nim 128ramu (transmission) i 2 porty usb (torrenty i system na 2 różnych dyskach). Do tego gigabitowy switch i 300mbps radio to dużo lepiej niż 100mbps switch i 150mbps radio.

@michalb
Na flasha raczej nie wrzucę debiana. No chyba że bym go skroił, czego nie robiłem nigdy. Ale z tym OpenWRT to też jakiś pomysł jest.
 
michalb
Debian to wielka krowa w porównaniu do OpenWRT, ze 128MB ramu będzie mu ciężko. Dodatkowo w OpenWRT masz od razu GUI i ustawienie zajmuje 5 minut. Instalacja też jest o wiele szybsza: uruchamiasz sobie na terminalu (z cd po usb, pendrive'a, dysku na usb) jakąś małą dystrybucję np: Slitaz i piszesz coś podobnego do:

dd if=./openwrt.img of=/dev/hda 
sync
reboot

przestawiasz w biosie z powrotem na bootowanie z flash'a i gotowe

Połączony z 31 maj 2013 11:56:50:
@doman18 pamiętaj też, tak jak już belliash wspomniał, że terminal pobiera 4x więcej energii niż zwykły router. Może do tego co potrzebujesz wystarczy wydajność jaką oferują zwykłe routery.
Edytowany przez michalb dnia 31-05-2013 11:56
 
belliash
Akurat, jezeli ktos lubi modyfikacje (w tym sprzetowe) to 3600/4300 jest moim zdaniem idealnym wyborem teraz... Calkiem sporo mozna z nich wycisnac, chociazby juz poprzez zmiane flasha z 8MB na 16MB.

Ew mozna poczekac az WDR4900 bedzie dostepny. On ma procesor PPC Freescale 800MHz, ktory jest znacznie wydaniejszy.
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
doman18
michalb
Miałem OpenWRT z Gargulcem na tym uwalonym tplinku. Było tam ftp i transmission. Oczywiście zrobiony był też extroot i swap. Więc doskonale sobie zdaję sprawę z tego jak wielkie możliwości ma Open. Tylko że u mnie coś ostatnio często router się wywalał. Jak żona siedziała na Ipli odpalonej w XBCD na swoim netbooku a ja miałem odpalone (jak zwykle) 60-80 zakładek w operze i do tego był odpalony jakiś torrent który się ściągał z prędkością większą niż 400kbps no to w ciągu kilkunastu/dziesięciu minut wykrzaczenie to był pewniak.

beliash
4900 jak będzie dostępny to pewnie będzie poza moim zasięgiem cenowym.


W tej chwili myślę jeszcze nad jakimś podstawowym (ale porządnym) routerku + NAS. Ale niestety to będzie albo tanie i prądożerne (router 100zł + terminal za 90zł) albo będzie drogie (router + gotowy nas z allegro)
 
majkel152
ten terminal dużo prądu bierze, lepiej tego tplinka 3600 , albo atoma, jak nie masz szybkiego łącza to spoko, w innym wypadku bym kupił/złożył nas i niech on sobie ściąga
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
belliash
ten wdr3600/4300 powinien sobie poradzic z laczem do 50mbps... Mowie tu o HTB, torrentach z duza iloscia polaczen i innych operacjach obciazajacych dosc mocno CPU. Jezeli lacze ma byc szybsze, to moze nie dac rady. Nie mowie tu tylko o openwrt, ale nawet ofw. Jezeli nie spieszy Ci sie, to wiecej bede w stanie powiedziec i pokazac po weekendzie.
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
majkel152
a tam zdaje się procek jak w rb2011 gdzie można go na 800MHz+ podgonić
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
belliash
W tplinkach ma taktowanie 560MHz - takie jak w specyfikacji.
W Microtikach jest juz podkrecony do 600MHz i producent daje mozliwosc zmiany taktowania co 50MHz w zakresie 500-800MHz. Przy czym nie oznacza to ze tyle pojdzie. TpLink nie daje takie mozliwosci w swoim sofcie.

Inna sprawa ze microtik montuje na SoC radiator - tplink nie.

Jak juz mowilem cos wiecej bedzie wiadomo po weekendzie. Wtedy opublikuje pelnej wyniki moich testow.
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
doman18
Majkel152
Też dochodzę do wniosku że NAS chyba będzie najlepszym rozwiązaniem. Nawet jeżeli zaadaptowałbym do tego terminal to i tak nie używałbym go nonstop, bo transmission nie chodzi u mnie 24/h ale mimo to dość często.

Oprócz hp 5720 mam na oku Futro S400 (kusi gigabitowa karta sieciowa i riser pci w razie potrzeby) oraz Dell Wyse C10LE który ponoć nie bierze więcej niż 10W w stresie. Tyle że o nim nic nie wiem, a jego procek (Via) z tego co wiem może być bardziej problematyczny dla "normalnych" linuksów niż AMD Geode.
Jest jeszcze raspberry pi Pfft


Co do kręcenia to TUTAJ macie topik gdzie kręcą go do 780Mhz. Tyle że ja akurat nie czuję się na siłach żeby grzebać w bootloaderze.

//edit
A, widzę że beliash znasz ten temat Smile
Edytowany przez doman18 dnia 01-06-2013 17:32
 
belliash
Ojjjj niecierpliwcy... Wink
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
doman18
Zapomniałem też dodać że oprócz terminala biorę pod uwagę jeden fabryczny NAS - Zyxex NSA 310. Ale on wychodzi drożej.

Tak w ogóle, przyjmując pomysł z osobnym NASem , czy do niego znalazłby się jakiś dobry niedrogi router z gigabitowym switchem, n'ką 300mps i openwrt lub dobrym natywnym firmware (bez bajerów ale stabilne pod jakimś większym obciążeniem)? Nie musi być z usb.
 
belliash
jakie w ogole masz lacze?
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
doman18
Podałem w pierwszym poście - UPC 10Mbps/1Mbps
 
belliash
Faktycznie, nie zauwazylem...

W takim razie mysle ze router z transmission powinien dac rade na takim laczu.
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
majkel152
może napraw swojego 1043 i po prostu dokup nasa lub złóż sobie na atomie który wciąga nosem tego zyxela.wiem bo mam 4hdd+ssd na atomie d510 a rządzi tym debian wheezy bez iksów a load znikomy
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
doman18
1043nd już wysłałem do naprawy. Ale jeżeli się ona nie powiedzie to chcę przez ten czas rozpatrzeć wszystkie możliwości.

Ale z atomem nie złożę niczego do 200-230zł. A i pewnie pobór prądu będzie większy niż w przypadku terminala prawda?


Ogólnie to chyba zrobię tak:
1. Jeżeli kolega odratuje 1043nd: rozejrzę się za NASem. Najbardziej mi się podoba to Futro. Ale jeszcze poczytam jak linuksy latają na prockach VIA i jeżeli ok to wezmę pod uwagę Della (kusi ten gigabitowy NIC i oszczędność energii.

2. Jeżeli nie da rady wskrzesić 1043nd to kupię WDR3600 który mam nadzieję sprosta ruchowi generowanemu przeze mnie, żonę i torrenty. System wrzucę na pena a torrenty na dysk 2,5. Wrzucę jakiś skrypcik montująco/odmontowujący pod przycisk WPS i nawet nie będę musiał wyłączać routera do przerzucania danych (nie będę obciążał go jeszcze ruchem przez ftp)
 
majkel152
on ma całkiem mocny procek, co do poboru prądu to u mnie pracuje przeważnie tylko ssd z osem i 1 dysk na download, reszta śpi aż ktoś go wybudzi jak coś chce oglądać itp, więc spokojnie zamykam się w 23-25W z atomem d510 i pico psu, nie twierdzę że kupisz tanio ale wydajność jest spoooro większa niż jakieś pudełeczko z marvelem (nsa310 ma tylko 256MB ramu, poczytaj o problemach jakie z nim są ) Smile po 10tym będę zmieniał to i tak na celka g1610 z h67 więc wystawię na allegro . poczytaj sobie o tym http://www.openmediavault.org/
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 9

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,172,628 unikalnych wizyt