20 Kwietnia 2024 01:43:33
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Szukam zaproszenia n...
· konfiguracja router ...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [16]
· dodatkowe złącz... [4]
· konfiguracja rout... [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.137.183.14
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Projekty
 Drukuj wątek
WRT54 Script Generator v1.00
robsonn
Proszę o zgłaszanie w tym wątku wszelkich:
- problemów z działaniem programu
- problemów z generowaniem skryptów lub ich działaniem
- sugestii dotyczących rozwoju programu
- konstruktywna krytyka mile widziana
- opinie na temat działania programu
- podziękowania Wink

Link do aktualnej wersji programu znajduje się w dziale DOWNLOAD --> Przydatne Programy
Aby przejść do działu Download kliknij TUTAJ

Życzę miłego użytkowania Grin

Changelog:
- ze względu na to iż jestem leniwy po raz kolejny zmieniłem format zapisu projektu (prawdopodobnie już ostatni raz) Wink
- mniej istotne zmiany w UI i w kodzie programu
- poprawiono kilka drobnych bugów
- optymalizacja i usunięcie nadmiarowego kodu
- dodano możliwość kształtowania ruchu dla wybranego portu
- dodano możliwość kształtowania ruchu dla zakresu portów
- dodano możliwość kształtowania ruchu za pomocą filtra 7 warstwy (Layer 7). Nie dotyczty HyperWRT Tofu 13c.
Funkcja nie wpływa w żaden sposób na pracę QoS. Wszelkie problemy z jej działaniem proszę zgłaszać na maila (Strona O Programie).
np. dynamiczne kształtowanie downloadu za pomocą L7 (uzupełnienie pracy QoS w Tomato)
- dodano możliwość wyboru kierunku, w którym limitujemy transfer dla każdej reguły/użytkownika indywidualnie
(możliwe opcje - DL i UL, tylko DL, tylko UL)
- dodano automatyczny kreator podziału łącza na użytkowników lub wybrane usługi
UWAGA - Automatyczny podział łącza na usługi zakłada, że użytkownik posiada SKONFIGUROWANY i WŁĄCZONY QoS na swoim routerze.
Kształtowanie odbywa się dynamicznie w kierunku do użytkownika (uzupełnienie działania QoS routera).
UWAGA 2 - W przypadku podziału na uzytkowników mamy możliwość wyboru czy generujemy DL i UL, tylko DL lub tylko UL
Edytowany przez robsonn dnia 31-12-2006 02:01
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
piotrq
Chyba mały błąd -nie moge po macu wpisać niektórych liter np-o,i muszę po ip ograniczać,chyba że coś u mnie nie tak,proszę o sprawdzenie .
Wrt54 GL1.1 Tomato 1.21 modified by Trzepako- conanxu-Multimo 6Mb modem w brigde
 
dzigi
piotrq żaden bład, wystarczy sprawdzić na wiki, jeśli masz jakieś problemy jak zapisuje się adres MAC karty sieciowej...

Cytat

Adres MAC (ang. MAC address) jest 48-bitowy i zapisywany jest heksadecymalnie (szesnastkowo)...
Do zapisu liczb potrzebne jest szesnaście cyfr. Poza cyframi dziesiętnymi od 0 do 9 używa się pierwszych sześciu liter alfabetu łacińskiego: A, B, C, D, E, F.

Więc nie ma możliwości wpisania litery O...
Edytowany przez dzigi dnia 01-01-2007 23:32
TO_MA_TO co?
WRT54G+tomato v1.28 shibby
 
piotrq
Dzieki bardzo myliłem 0 z O (zero z ,,O")
Wrt54 GL1.1 Tomato 1.21 modified by Trzepako- conanxu-Multimo 6Mb modem w brigde
 
Ratsu
witam ... a da sie tym generatorem stworzyć taki skrypt aby USEROM przyciąć tylko limit połączeń ? np. na 50 albo na 100 ? i aby UP i DOW zostal bez zmian ? czyli tyle co ma moje łącze ? , a moze jest na to jakis prosty skrypcik ,ktory da sie stworzyć bez generatora ?
 
bles11
Kilka pytań:
1. Po co w opcjach zaawansowanych jest "generowanie uploudu" i "downloadu" jak można w redułach wyszczególnić czy dotyczy ona uploudu, czy downloudu ? Czy to sprawia jakąś różnicę?
2. Czy zaznaczając "zakres IP" (przykładowo 192.168.1.2 ... 5) i wpisująć np: 250 kbps w UL max, to transfer wysyłania 250 kbps dzieli się na 4 użytkowników (IP) - czyli po około 62 kbps, czy każdy ma maksymalnie do wykorzystania po np: 250 kbps jak nikogo nie ma w sieci ?
3. Czym różni się "zakres IP" od "grupy IP" ? Rozumiem że tylko tym że można dodać "wybrane" IP jako zakres.
4. W jaki sposób mogę wygenerować dynamiczny Upload dla użytkowników, oczywiscie wraz z dynamicznym downloadem (to już wiem - chyba Wink ) ?
Pzdr
Leon Wink
Edytowany przez bles11 dnia 26-01-2007 19:05
by bles11
 
kylonik
Enter 'help' for a list of built-in commands.

~ # cat /proc/net/ip_tables_matches
layer7
tcpmss
webstr
string
conntrack
connmark
connlimit
state
u32
time
psd
tos
multiport
mac
mark
iprange
ipp2p
limit
tcp
udp
icmp
~ #
taki efekt dał Script Generator 1.00 w Linksys WRT54GL v1.0 + [b]Hyperwrt 2.1b1 + Thibor15c[/b]
 
robsonn
bles11
Ad1. Czasami np. w celqach testowych nie chcesz w ogóle generować np. Downloadu lub Uploadu i bez sensu byłoby zmieniać specjalnie wszystkich useró - jeśli masz ich np. 20. Poza tym najpierw w generatorze były opcje zaawansowanem, a później dopiero dorzuciłem możliwość wyboru DL,UL,DL i UL dla indywidualnych reguł Wink
Ad 2. Zakres IP polega na tym (tak samo grupa), że wszyscy użytkownicy wewnątrz dzielą sie transferem tzn. mają te 250 kbps razem i nie przeskoczą tego.
Ad 3. Dokładnie zakres to przedział od - do, a grupa to wybrane pojedyńcze IPki
Ad 4. Chwilowo nie da się poprawnie ograniczyć Uploadu dynamicznie - aby to zrobić należałoby wyłączyć QoS bo tylko na interfejscie vlan1 da się kształtować dynamicznie upload. Aktualnie chcę zobaczyć najnowszego Pomidora - ponoć jest w środku wbudowane IMQ a wtedy będzie możliwość kształtowania dynamicznie UL.

kylonik czy mógłbyś opisać dokładniej o co chodzi z tym efektem skryptu? Jak go uruchamiałeś i ogólnie nieco więcej info.
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
bles11
Robsonn, co masz na myśli pisząc "wyłączyć QoS" by móc dynamicznie kształtować upload?:|
by bles11
 
robsonn
Aby dynamicznie kształtować UL musiałbyś użyć tego samego interfejsu co QoS. A nie ma możliwości wspólnego używania jednego interfejsu dla reguł QoS i dla podziału pasma na użytkowników. Głównym celem skryptów jest limitowanie użytkowników/usług itd. wspomagając pracę QoSu bez zaburzania jego pracy stąd muszą być pewne kompromisy.
Jeśli zrobiłbym dynamiczny podział Uploadu kosztem pracy QoS to znowu dużo ludzi narzekałoby, że nie mogą używać QoSu. I tak źle i tak niedobrze, ale w życiu nei można mieć wszystkiego Wink
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
bles11
robsonn, a jak jest z kolejnością czytania reguł? Spójż poniżej...
Pakiety wychodzące według tego prostego skryptu, który zrobiłem są klasyfikowane według jakiej reguły? Tzn. sprawdzane są pokolei od góry i jeśli "pasują" do pierwszej, drugiej.... od góry reguły są klasyfikowane według niej?
Czy wygląda to wten sposób, że najpierw klasyfikacja rozpoczyna się od pogrupowania reguł według priorytetów i najpierw te o najwyższym "współczynniku" proprytetu są jako pierwsze rozpatrywane?
Czy jeśli pakiety pasują do którejś z reguł, to są automatycznie przypisywane do niej, czy sprawdzane są jeszcze inne?
Bo np, stworzę regułe gdzie wszystkie pakiety wychodzące dla danego IP "upload max jest na 100 kbps" i ma priorytet "normalny", a druga reguła ale nie dla IP tylko dla portu np. 80 i ma też "upload max na 100 kbps" oraz priorytet "normalny" - do której reguły zostaną przypisane pakiety?
bles11 załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

by bles11
 
robsonn
Wszystko zależy od priorytetu oraz od przeznaczenia danej klasy. Reguły sprawdzane są od góry, jeśli pakiet trafi i zostanie na daną regułe i zostanie "zatwierdzony" to trafi do odpowiedniej kolejki i nie będzie już dalej sprawdzany czy pasuje do innych reguł - podobnie jak w Tomato.
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
suprnowa
A czy jest mozliwośc,aby cały ruch P2P był ograniczony?Rozumie że siebie bede musiał usunąć z listy.Ale jak to będzie jeżeli w P2P dam max 300kb/s DL to czy rozłoży się to na wszystkich użytkowników czyli powiedzmy 6x50kb/s?Chodzi mi o to aby cały rych P2P ze wszystkich dodanych komputerów(oprócz mnie) ściagał max z P2P 20kb/s(bez róznicy czy każdy użytkownik dostanie tyle,czy rozłoży się to na wszystkich).Czy jest to mozliwe?
Do tego oczywiście jest także dodane normalne ograniczenie pasma.Czy będzie to chodzić?
Czy jak w ten sposób poniżej zrobie skrypt to czy bedzie to dzialac po WiFi,oraz czy reguła dla P2P(przycinanie) będzie obejmować tylko komputery które są dodane do listy,czy wszystkie jakie bedą w sieci?
Oraz czy regułe P2P lepiej zrobić po portach czy po L7?Osobiscie wolałbym po L7.
suprnowa załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

Edytowany przez suprnowa dnia 04-02-2007 21:47
 
kylonik
robson napisał

Cytat


kylonik czy mógłbyś opisać dokładniej o co chodzi z tym efektem skryptu? Jak go uruchamiałeś i ogólnie nieco więcej info.

daje wiec to co wklepałem w thibora 15c

Cytat

modprobe ipt_layer7
TCA="tc class add dev br0"
TFA="tc filter add dev br0"
tc qdisc del dev br0 root
tc qdisc add dev br0 root handle 1: htb
tc class add dev br0 parent 1: classid 1:1 htb rate 1840kbit
$TCA parent 1:1 classid 1:10 htb rate 512kbit ceil 699kbit prio 2
$TCA parent 1:1 classid 1:11 htb rate 12kbit ceil 20kbit prio 4
$TCA parent 1:1 classid 1:12 htb rate 8kbit ceil 20kbit prio 4
$TCA parent 1:1 classid 1:13 htb rate 8kbit ceil 20kbit prio 4
$TCA parent 1:1 classid 1:14 htb rate 8kbit ceil 20kbit prio 4
$TFA parent 1:0 prio 2 protocol ip handle 10 fw flowid 1:10
$TFA parent 1:0 prio 4 protocol ip handle 11 fw flowid 1:11
$TFA parent 1:0 prio 4 protocol ip handle 12 fw flowid 1:12
$TFA parent 1:0 prio 4 protocol ip handle 13 fw flowid 1:13
$TFA parent 1:0 prio 4 protocol ip handle 14 fw flowid 1:14
iptables -t mangle -A POSTROUTING -d 10.0.0.9 -j MARK --set-mark 10
iptables -t mangle -A POSTROUTING -p tcp --sport 1024:65535 -j MARK --set-mark 11
iptables -t mangle -A POSTROUTING -m layer7 --l7proto bittorrent -j MARK --set-mark 12
iptables -t mangle -A POSTROUTING -m layer7 --l7proto edonkey -j MARK --set-mark 13
iptables -t mangle -A POSTROUTING -m layer7 --l7proto directconnect -j MARK --set-mark 14
tc qdisc add dev br0 ingress

$TFA parent ffff: protocol ip u32 match ip src 10.0.0.4 flowid :1 police rate 60kbit mtu 12k burst 10k drop
$TFA parent ffff: protocol ip u32 match ip src 10.0.0.5 flowid :1 police rate 60kbit mtu 12k burst 10k drop
$TFA parent ffff: protocol ip u32 match ip src 10.0.0.6 flowid :1 police rate 60kbit mtu 12k burst 10k drop
$TFA parent ffff: protocol ip u32 match ip src 10.0.0.7 flowid :1 police rate 60kbit mtu 12k burst 10k drop
$TFA parent ffff: protocol ip u32 match ip src 10.0.0.8 flowid :1 police rate 60kbit mtu 12k burst 10k drop
$TFA parent ffff: protocol ip u32 match ip src 10.0.0.9 flowid :1 police rate 40kbit mtu 12k burst 10k drop
$TFA parent ffff: protocol ip u32 match ip src 10.0.0.10 flowid :1 police rate 128kbit mtu 12k burst 10k drop
$TFA parent ffff: protocol ip u32 match ip src 10.0.0.11 flowid :1 police rate 60kbit mtu 12k burst 10k drop
$TFA parent ffff: protocol ip handle 51 fw police rate 2kbit mtu 12k burst 10k drop
iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp --dport 1024:65535 -j MARK --set-mark 51
$TFA parent ffff: protocol ip handle 52 fw police rate 2kbit mtu 12k burst 10k drop
iptables -t mangle -A PREROUTING -m layer7 --l7proto bittorrent -j MARK --set-mark 52
$TFA parent ffff: protocol ip handle 53 fw police rate 2kbit mtu 12k burst 10k drop
iptables -t mangle -A PREROUTING -m layer7 --l7proto edonkey -j MARK --set-mark 53
$TFA parent ffff: protocol ip handle 54 fw police rate 2kbit mtu 12k burst 10k drop
iptables -t mangle -A PREROUTING -m layer7 --l7proto directconnect -j MARK --set-mark 54

wiem wiem l7 na początku ale tak mi lepiej jednak działa.
a tu wynik z telnetu
~ # cat /proc/net/ip_tables_matches
layer7
tcpmss
webstr
string
conntrack
connmark
connlimit
state
u32
time
psd
tos
multiport
mac
mark
iprange
ipp2p
limit
tcp
udp
icmp
~ #

p2p nie maja szans na zapchanie łącza
Edytowany przez kylonik dnia 04-02-2007 22:15
 
Portal
Witam
Czy jest jakas roznica w dzialaniu skryptu ( szybkosc , stabilnosc) gdy zamiast przydzielnia pasma poprzez adresy Ip komputerow wpisze MAC adresy kart sieciowych tych komputerow ?
DASAN H645B (G-PON) <------->Asus RT-AX86U (FW Asus)
 
robsonn
Jak już mówiłęm MAC dodałem jako ciekawostkę i dla własnej satysfakcji. Poza tym nie działa to do końca prawidłowo, a jesli jużto statycznie dzieli.
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
radwan
Witam wszystkich jako ,że jest to mój pierwszys post na tym forum.
Mam nadzieję ,że to odpowiedni temat do znalezienia odpowiedzi na moje pytania jesli nie to prosze usunać post założę oddzielny topic.
A więc tak:
Jakims cudem przebrnołem przez konfiguracje modemu w tryb brigde i wgranie tomato co mojego WRT54GL (wiem ,żę się usmiechacie i wydaje się to wam trywialne ,ale dla mnie to był cud ,że wyszystko zaskoczyo ,bo z kofiguracją urządzeń sieciowych miałem do cynienia pierwszy raz)
Mój obecny problem to podział pasma na 4 userów.
Używane www,poczta,utorrent,może jakies gry.
Generowanie skryptów tym programem jest dosyś przejrzyste ,ale ja potrzebuję jeszcze paru wskazówek.
Czy to co wiać na screenie poniżej bedzie działac jak nalezy jesli chodzi o wymienione usługi?
[img=http://img185.imageshack.us/img185/1160/mooj1cx2.th.jpg]
Jak przypisac stałe ip uzytkownikom bo na razie przydziela im adresy z puli od 100-150 ,a niechciałbym zeby ktos podpioł sobie kolejny komputer i obicążał łącze.
Jeszcze jedna moze nie mniej istotna sprawa łącze to ADSL 1024/256 -mozliwe ze podwyzsze do 6 mb ,ale z tym samym UL
P.S. Moze ktos by wrzucil swoje ustawienia przy podobnych usługach bardzo by mi to pomogło.
Edytowany przez radwan dnia 09-02-2007 11:46
 
robsonn
Jeśli chodzi o screen, który podałeś to pamiętaj aby WSZYSTKIE reguły L7 były umieszczone na górze (jako pierwsze), dopiero później umieszczaj resztę.

Stałe IP przyporządkowujesz w dziale Static DHCP na gui routera (zależnie od softu).
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
MarcinSan
@robsonn: mogę coś zaproponować? gdyby tak twój programik miał mozliwosc wygenerowania osobno filtru reklam było by idealnie i wszystko w jednym miejscu: bo różnie firmware różnie to widzą z tego co czytałem - a mielibyśmy wszytsko co trzeba OpenLinksysowcom pod ręką
 
robsonn
MarcinSan uderzę w tym kierunku i zobaczymy co da się zrobić Wink
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 12

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,181,065 unikalnych wizyt