w związku z chęcia nabycia NAS'a, w którym bez większych problemów mógłbym ściągać dane z serwerów ftp/http no i plików torrent zaczałem szukać czegoś co parametrami poprawiłoby zapis i funkcjonowanie downloaderów w mojej sieci.
Wcześniej korzystałem ze zintegrowanego Transmission wkompilowanego w Tomato, ale ze względu na słabszy procesor widoczne były ograniczenia w ściąganiu.
Budżet jaki planowałem przeznaczyć to kwota ~ 500zł. Do wyboru miałem Synology DS112j oraz Qnap TS-112. Ze względu iż moich dwóch kolegów posiadało drugi model, stwierdziłem że pójdę w Ich ślady.
Karton z Nas'em sam w sobie dobrze zabezpiecza urządzenie wewnątrz, a specyfikacja którą podaje producent jest następująca :
System Embeded Linux
Procesor Marvell 1.2GHz
Pamięć 256MB DDR RAM
Ilość dysków 1 x 3.5" SATA
Sieć 1 x Gigabit LAN
Złącza dodatkowe 3 x USB, 1 x eSATA
Wskaźniki LED zasilanie, LAN, eSATA, HDD, Status, USB
Wyświetlacz LCD -
Obsługa trybów RAID -
Przyciski zasilanie, reset, auto kopiowanie
Wymiary 218 x 60 x 165
Waga 790 g
Środowisko 0-40st. C, 0-95% wilgotność
Zasilanie zewn. zasilacz 36W
Pobór mocy 5W uśpienie, 7W praca,
Wake on LAN -
Systemy operacyjne Windows, Mac OSX, Linux, Unix
Protokoły sieciowe CIFS, AFP, NFS, HTTP, FTP, HTTPS, NTP, SNMP, Telnet, SSH
Konfiguracja sieci TCP / IP, stały lub dynamiczny adres
Port trunking -
Multi IP -
Serwer DHCP, dyn. DNS tak
Jumbo Frame tak
Serwice Network Discovery UPnP, Bonjour
Windows Active Directory tak
Bezpieczeństwo sieciowe filtr IP, FPT over SSL, tryb pasywny, szyfrowana replikacja
Zarządzanie dyskami skanowanie złych sektorów, SMART,
Szyfrowanie dysków brak
Inne usługi iSCSI target, Virtual Disk
Serwer plików i FTP FTP over SSL, TLS, tryb pasywny, kontrola pasma FTP
Kopie zapasowe kopia na nośnik zewn., szyfrowana replikacja, QNAP Replicator,
Powiadomienie awaryjne e-mail, SMS, LED,
Inne usługi kosz sieciowy, monitor zasobów on-line, harmonogram wł/wył
Wake on LAN -
Zarządzanie systemem poprzez przeglądarkę internetową
Przycik reset kasowanie hasła administracyjnego / ustawień sieciowych
Logi systemowe użytkownicy, alarmy, błędy, połączenia do plików, przydziały DHCP
Wbudowany serwer www PHP, MySQL, SQLite, phpMyAdmin, Joomla,
Multimedialne usługi UPnP, radio internetowe, galeria www, iTunes serwer,
Pobieranie plików zarządzanie przez aplikacje Windows lub przeglądarkę
Stacja monitoringu zapis, odtwarzanie, podgląd na żywo, detekcja ruchu, alarmy,
Ilość obsługiwanych kamer 2
Max ilośc użytkowników 2048
Max ilość grup 256
Max ilość folderów 256
Max ilość połączeń 256
Język interfejsu Polski, Angielski, Niemiecki, Francuski, Rosyjski, Włoski,
Zawartość kartonu poza samym serwerem uzupełniał, zasilacz, kabel rj, instrukcja, płyta z oprogramowaniem i śrubki do montażu dysku.
Przednia obudowa :
Oraz jej "drugie oblicze"
Widać po procesorze że wzrost z 480MHz jakie miało moje poprzednie urządzenie (ASUS RT-N16) na 1,2GHz powinno mieć zauważalny wpływ na jakość przepływu danych.
Sama obudowa wykonana jest z dobrej jak na pierwszy rzut oka jakości plastyku, a i montaż dysku w obudowie nie sprawił żadnego problemu.
Dysk jakim się posiłkowałem to już kilkuletnia Barracuda serii 10 firmy Seagate, o pojemności 160GB i prędkości obrotowej talerzy 7200/min.
Po 2 minutach (bo tyle zajęło mi sklecenie wszystkiego do całości) urządzenie już podłączone zostało do zasilania.
Obudowę otwiera się bardzo prosto - rozsuwając ją w pionie w przeciwne kierunki.
Cudów w obudowie nie znajdziemy ...
i bez żadnych oporów można zainstalować dysk.
Już na starcie dostałem informację iż dostępna jest nowa wersja firmware dostępna na stronie http://www.qnap.com/en/index.php?lang...1&sc=3359i jest oznaczona numerem 3.8 .
Konfiguracja składała się z 6 punktów : ustawienia nazwy naszego urządzenia, hasła, strefy czasowej, ustawień sieci, rodzaju dysku oraz wyboru usług, które mają działać od uruchomienia serwera.
Screen - ze strony głównej :
Strona usług:
Po zalogowaniu do panelu widzimy calkiem przejrzysty interface, a ilość funkcji w ustawieniach jest bardzo duża.
Począwszy od systemowych : sterowanie obrotami wentylatora w zależności od temperatury urządzenia, wykonywania kopii zapasowych, logów zdarzeń systemu jak i połączeń, zarządzaniem dyskami oraz aplikacjami i usługami sieciowymi przechodząc aż do ściśle określonych ustawień dla każdego użytkownika
Zakładka "Serwery Aplikacji" daje sporo możliwości w zależności od własnych potrzeb. Web File Manager - aplikacja przypominająca eksplorator windows - pozwala na wszelakie kombinacje z plikamy na Nasie. Music Station - aplikacja, dzięki której można tworzyć listy muzyczne , Photo Station - program do katalogowania zdjęć, oraz Download Station - pozwalający na pobieranie danych z serwisów WWW/FTP/BT/RAPIDSHARE I MAGNET.
W związku iż na Tomato używałem Transmission, a nie chciałem z niego rezygnować to przed zakupem upewniłem się że ten Nas pozwala na instalację tej aplikacji.
Dzięki QPKG Center - mamy możliwość pobrania skompilowanych wersji programu działających na tym urządzeniu. Lista jest długa- jednak aktualizacja nie zawsze idzie w parze. Przykład Transmission wersja 2.22, a jak zaznajomieni w temacie wiedzą iż dostępna jest juz wersja z serii 2.7x.
Jako iż jestem posiadaczem Neostrady Fiber w opcji 40/4 - to NAS powinien z rezerwą pozwalać na zapis z pełną prędkościa danych z Internetu. Transmission na Asusie RT-N16 przy ograniczonym procesorze pozwalało na zapis rzędu 1,5-2,5MB/s z bardzo dużą tendencją do skakania między tymi wartościami, obciążając procesor w 100%.
Tutaj przy transferze na poziomie 4,6-4,8MB/s obciążenie procesora wahało się między 50-55% bez większych spadków.
Screen z Transmission
Screeny z transferow (SAMBA):
Odczyt
Zapis
Screeny z transferow (FTP):
Odczyt
Zapis
Screeny z transferow (EKSPLORATOR):
Odczyt
Zapis
Oraz test z Nastestera :
System testujący to Windows8 64bit. Jeśli chodzi o pobór prądu - podczas normalnej pracy z zamontowanym dyskiem miernik wskazywał 11,2-11,5W, a przy maksymalnym obciążeniu procesora 12,9W.
Cena urządzenia w momencie mojej recenzji to blisko 500zł co jest sprawia, że za całkiem nie dużą sumę gotówki możemy zostać szczęśliwymi posiadaczami serwera Nas.
Pomimo braku zatoki na drugi dysk nie jesteśmy skazani na brak możliwości zrobienia kopii zapasowej danych na tym urządzeniu. W opcjach znajdziemy funkcję wykonywania kopii zapasowej o określonej przez Nas godzinie na wybrany nośnik z możliwych dostępnych złącz (eSATA,USB)
Recenzja była robiona na wzór testów House'a - jestem jednak zwykłym userem i mogłem coś pominąć.[img][/img]
2X ASUS RT-N16 Tomato PL 1.28.0000 MIPSR2-11x PL K26 USB AIO QNAP TS-112 MediaDroid MT7005K Dual Sim Z działającym AERO2 - ANDROID 4.04
widzę że energooszczędny coś, czy możesz udowodnić taki pobór mocy abym mógł dziś spać spokojnie ? poza tym napracowałeś się i rzetelnie pokazałeś wyniki, śmiem twierdzić iż ten nas na nowym dysku na pewno by jeszcze pokazał co nieco więcej miłych dla oka MB/s .
Edytowany przez majkel152 dnia 21-12-2012 22:58
nie znam się na tym ^^
kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło
co do poboru mocy , testowalem zwyklym miernikiem za ~40zl.
Wcześniej nim testowalem lampki z zarowkami 40W (pokazalo 40,1W), oraz 60W - pokazało 60,1W. Przy tekewizorach podczas zmiany mocy podswietlenia tez na biezaco zmienial parametry - ale samo w sobie przed testem nie zostało skalibrowane przez Głowny Urząd Miar i Wag
Lampki choinkowe takze poprawnie odczytywal, a na codzien sprawdza zapotrzebowanie pradu na piec - Teraz żałuję iż nie sprawdziłem przed montażem dysku bo bym porównał co producent wskazuje : (Pobór mocy 5W uśpienie, 7W praca).
2X ASUS RT-N16 Tomato PL 1.28.0000 MIPSR2-11x PL K26 USB AIO QNAP TS-112 MediaDroid MT7005K Dual Sim Z działającym AERO2 - ANDROID 4.04
jestem posiadaczem tego sprzętu, przed zakupem zastanawialem sie nad synology ds112 (swietny soft ale cena ... lepiej juz zlozyc itxa) i Netgear RND2000 v2(cena rozsadna taka jak qnapa, parametry lepsze..) ale nie chcialem sie bawic z paczkami dlatego ale ostatecznie wybralem qnapa jestem bardzo zadowony polecam wszystkim ktorzy za rozsadna cene chca miec sprzęt ktorego obslugiwanie nie przysparza problemów
ASUS RT-N16 - Tomato PL 1.28.0000 MIPSR2-115-PL K26 USB AIO Ubiquiti Nanostation Loco M5 - XM-v5.3.5.build11245 QNAP TS-251 - 4.2.0
Fajnie przedstawione, ciekawe jak się ma pobór mocy innych NASów o podobnych parametrach.
Widać tu, że wartości podane przez producenta są zaniżone....
Qnap jest atrakcyjny cenowo jednak dla mnie pod kamery Synology będzie lepszym rozwiązaniem (taki DS112 wg producenta bierze 13.2W). Ktoś używa DS112 i może to potwierdzić?
Posiadam QNAPA TS-119II z zamontowanym dyskiem 2TB WD GREEN. Pobór mocy z działającym transmission - (9W - 11W), nie mówiąc że do tego dochodzi serwer WWW, mysql, SABnzbd+
Od wczoraj też mam na stanie Qnap TS-112 i zapotrzebowanie na moc podawane przez producenta jest zgodne z prawdą i dotyczy samego urządzenia.
Pominięto w toku rozumowania moc potrzebną do zasilania dysku, chyba że mamy dysk który do pracy nie potrzebuje zasilania ;-)
· Łącznie użytkowników: 24,115 · Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.
overflow2
30-09-2024 20:53
Jaki aktualnie najtańszy router do tomato do openvpn?
maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach
maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności", więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.
servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.
maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?