Na początek informacja nadesłana przez dział PR firmy Netgear :
Nowa linia routerów Netgear Centria to kolejnym krok tej firmy w kierunku dostarczenia rozwiązań do budowy zaawansowanej technologicznie domowej sieci. Netgear Centria przede wszystkim oferuje trzy funkcje: automatyczne tworzenie kopii zapasowych danych z komputera, multimedialny serwer umożliwiający pobieranie plików z każdego urządzenia mającego dostęp do Internetu oraz dwuzakresowy router WiFi.
Netgear Centria jest dostępny w dwóch modelach. WNDR4700 oferuje możliwość zainstalowania własnego dysku twardego, natomiast router WNDR4720 został w niego wyposażony (pojemność 2 TB).
W razie potrzeby dysk można w prosty sposób wymienić na posiadający większą pojemność. Urządzenia posiadają dwa porty USB (SuperSpeed USB 3.0), poprzez które można podłączyć znacznie więcej pamięci oraz czytnik kart SD.
Routery Netgear Centria posiadają funkcję ReadyShare, która umożliwia tworzenie kopii zapasowych dla komputerów z systemem Windows oraz dla użytkowników OS X i aplikacji Apple Time Machine.
Co ważne, dane mogą być archiwizowane na dyskach podłączonych do urządzenia za pomocą portów USB w sposób bezprzewodowy. Funkcja ReadySHARE umożliwia też podłączenie dowolnego urządzenia z USB, a co za tym idzie pozwala na odtwarzanie lub przeglądanie treści multimedialnych, drukowanie plików czy przesyłanie muzyki do dowolnego komputera, laptopa, iPada czy smartfona.
Oferowany przez routery Netgear Centria transfer sięga 450 Mb/s, dzięki czemu możliwe ma być bezproblemowe oglądanie video w standardzie HD 3D, grę w trybie on-line czy jednoczesne ściąganie wielu plików. Dwa zakresy pracy WiFi 2,4 oraz 5 GHz mają być natomiast gwarancją niezawodnego i stabilnego połączenia. Router posiada również panel kontrolny do monitorowania i naprawy sieci domowej. Netgear Centria umożliwia także kontrolę rodzicielską nad przeglądanymi stronami oraz oferuje dedykowany dostęp do sieci wybranym gościom z zachowaniem ochrony bezpieczeństwa sieci WiFi.
Do urządzenia załączono oprogramowanie Netgear Genie.
Urządzenie można zakupić w dwóch wersjach, z już zainstalowanym dyskiem twardym 2TB, oraz bez dysku z możliwością instalacji własnego napędu. Wewnętrzny dysk twardy może w każdej chwili zostać wymieniony na oferujący większą pojemność. Oba modele wyposażone są w dwa porty USB 3.0 SuperSpeed. Czytnik kart SD zapewnia prosty, backup multimediów do wewnętrznego dysku twardego.
Routery Netgear Centria trafiły już na półki sklepowe w cenie ok. 899 zł (WNDR4700) oraz 1280 zł (WNDR4720).
Materiały promocyjne producenta :
YouTube Video
YouTube Video
YouTube Video
Do mnie trafił model WNDR4700 (bez dysku).
Pierwsze wrażenie i wygląd
Router dostarczany jest w ogromnych rozmiarów kartonowym pudle :)
W środku znajdziemy:
* router WNDR4700 (bez dysku twardego)
* zasilacz sieciowy
* 2 kable zasilające (różne wtyczki)
* ramkę do dysku 2,5"
* kabel Ethernetowy (skrętka) w kolorze żółtym
* płytkę CD z oprogramowaniem
* dokumentację
Pierwsza informacja o ty modelu pojawiła się publicznie podczas tegorocznych targów CES a pierwszym który o tym poinformował była kolega @potrq : http://openlinksys.info/forum/viewthr...post_98001.
Router na pierwszy rzut oka wygląda nieźle. Czarna obudowa z błyszczącego, lustrzanego plastiku doskonale spisuje się jako "zbieracz" odcisków palców :). Urządzenie jest duże ale biorąc pod uwagę do jakich celów zostało zaprojektowane jego stylistyka jest swoistym mariażem pomiędzy routerem a jednodyskowym nas'em. Całość w formie stojącej bez możliwości montażu na ścianie.
Wizualnie router prezentuje się dobrze.
W centralnym punkcie umieszczono podświetlane logo NETGEAR natomiast na dolnej krawędzi przedniego panelu umieszczono podswietlane diody sygnalizujące pracę urządzenia.
Od lewej diody:
* zasilanie
* stan połączenia WAN
* działanie WiFi
* podłączenia dysku USB.
* podłączenia zamontowanego dysku 3,5"
Dokładne ich oznaczenia i poziom informowania usera obrazuje poniższa tabela:
Dla porównania obok siebie - WNDR4700 i RT-N66U:
Na tylniej ściance (od lewej):
* jeden port USB 3.0
* 4 x LAN (gigabit)
* 1 x WAN
* przycisk reset
* włącznik zasilania
* gniazdo zasilacza
Z lewej strony obudowy
* zatoka na dysk 3,5"
Z prawej strony obudowy
* przycisk WPS
* przycisk WiFi ON/OFF
* przycisk automatycznego back-up'u
* drugi port USB 3.0
* slot kart SD
Zasilacz
Wejście prądu przemiennego : 100 ~240 V(50~60HZ)
Wyjście prądu stałego : 12 V/5.0 A
Zużycie mocy: ?
Wnętrze
Wnętrze routera wygląda poprawnie - po prostu konstrukcja do spełniania określonych zadań. Najbardziej przykuwającym uwagę elementem jest wentylator :)
W normalnej pracy jest on niesłyszalny ale w momencie czerpania z zasobów zamontowanego dysku staje się on wyraźnie obecny :) - nie jest to jednak dźwięk uciążliwy.
W miarę upływu czasu pewnie pojawią się w sieci domowe "manuale" jak go wydłubać i zastąpić jakimś radiatorem :).
Specyfikacja techniczna
CPU AMCC PowerPC APM82181 Rev. E at 1000 MHz (PLB=166, OPB=83, EBC=83 MHz) (http://www.radiolocman.com/news/new.h...l?di=64352) Switch Atheros AR8327N RAM 256 MB Flash 128 MB 2.4 GHz Radio - Atheros AR9380 dual-band 3-stream 11n SoC - Unidentified manf. power amp (x3) 5 GHz radio - Atheros AR9380 dual-band 3-stream 11n SoC (guess) - Unidentified manf. power amp (x3)
Oto kilka wydobytych informacji po podpięciu kabla serwisowego : GND, TX, RX, VCC parametry połączenia 115200 8in1:
[WNDR4700]# cat /etc/config/system
config system
option hostname OpenWrt
option timezone UTC
config rdate
option interface wan
Ciekawostką jest fakt iż jest tu openwrt (oparte na starej wersji kamikaze). Z tym, że bez overlay tak więc system jest tylko read-only!
To dość duże zaskoczenie, bardzo dobrze rokujące na przyszłość w kwestii alternatywnych wersji FW. Pełnią zadowolenia byłoby doskonałe Gargoyle-PL by obsy :)
Z pewnych źródeł wiem ,że trwają prace nad dodaniem czystego wsparcia tego routera przez openwrt - jak się to uda to gargoyle będzie na wyciągnięcie ręki ;)
* Microsoft Windows 7, Vista, XP, 2000, Mac OS, UNIX, or Linux
* Microsoft Internet Explorer 5.0, Firefox 2.0, Safari 1.4, or Google ChromeTM browsers or higher
* Aby uzyskać największą wydajność korzystaj z laptopa wyposażonego w kartę 3x3 450 Mbps np. Centrino 6300/5300
* Obsługa Windows 8
Bezpieczeństwo:
* WiFi Protected Access (WPA/WPA2R12;PSK)
* Double firewall protection (SPI oraz NAT firewall)
* Ochrona przed Denial-of-service (DoS)
Interfejs
Tutaj zaskoczenia nie ma :) Interfejs oparty jest o flagowe GUI Netgear'a - GENIE. Było opisywane u nas wiele razy. Jest prawie identyczne do tego stosowanego w WNR3500lv2 : http://openlinksys.info/forum/viewthr...post_95409. Są tacy którzy je lubią i tacy którzy widzą go jedynie raz zanim zainstalują alternatywę :)
Wydajność
Tutaj bardziej skupiłem się na wydajności "ficzeru" jakim jest podłaczany dysk. W kwestii wydajności interfejsów WiFi postaram się niniejszy tekst uaktualnić w miarę upływu czasu.
Do połączenia użyłem karty Netgear WNDA4100 - dostałem "skądś" :) info ,ze w paśmie 5Ghz można wyciągnąć na niej transfer na poziomie 22MB/s :/ zobaczymy...
Ustawiłem obie sieci na default'owe wartości, puścilem speedtest.net - pełna wartość mojego łącza i tyle :)
Zaciekawiła mnie jedynie jedna informacja - przy zmianie ustawień pasma 2,4GHz na 450Mbit wylazło mi info :
ok, nie będę się kłócił :)
zapis i oczyt testowego 8GB pliku z dysku (samba) :
co prawda obiecanych 22MB/s nie było ale wynik 17MB/s uważam za calkiem dobry.
Do routera wsadziłem dysk Samsung 1TB model HD103SJ.Dysk został automatycznie wykryty, zamontowany i gotowy do pracy - posiadał już partycję ext4.
W zakładce Readyshare pojawił się gotowy do konfiguracji:
Dostęp do danych możliwy jest na kilka sposobów :
* udział w sieci lokalnej (samba),
Wyniki i konkretne ich wartości jak i elementy całego testu poddaję Waszej ocenie :) Nie będę się spierał ,czy mogło być szybciej lub wolniej - należy pamiętać ,że w tego typu all-in-one pudełku są całkiem przyzwoite. Może zastosowanie innego dysku np WD z serii RED pozwoli podnieść te wartości.
Podsumowanie
Router tani nie jest. Ale nie jest też drogi. O cenach wspomniałem na początku mojego wywodu. Biorąc pod uwagę parametry sieciowe jakim dysponuje to urządzenie, wydajność, koszt alternatywnego rozwiązania opartego na dwóch osobnych maszynkach (osobno router - osobno 1 dyskowy nas) to rozwiązanie jest naprawdę bardzo interesujące. Możliwość wyklikania wszystkiego w GENIE i to jeszcze w zrozumiałym języku jest zapewnie zaletą dla wielu potencjalnych kupujących. Może trochę zniechęcać wydajność zapisu na dysku, ale znajdą się użytkownicy dla których prezentowana wartość jest do zakceptowania np posiadacze starych D-Link'ów DNS-323 :). Ja jestem zmanierowany nas'em na itx więc dla mnie zapis był za wolny :) Ale z drugiej strony są tacy którzy wrzucą na dysk swoją kolekcję 8 sezonów house'a i będą je męczyć tygodniami więc wydajność odczytu pozowli im na spokojne rozkoszowanie się swoimi zasobami :)
Zalety:
* Wydajny sprzęt z mocnym procesorem i sporą ilością pamięci RAM;
* Gigabitowy przełącznik oraz możliwość użytkowania obu częstotliwości sieci bezprzewodowej jednocześnie;
* Wbudowane serwery Samba, FTP oraz DLNA;
* Obsługa drukarek;
* wygląd który może się podobać;
* dobra wydajność interfejsu dyskowego;
* intergracja kilku rozwiązań (router, nas, backup box) w optymalizacji domowego biura.
Wady:
* Brak narzędzi typu "download master" i klienta torrent.
* Cena ? (tutaj dyskusyjna wada - dla niektórych może być nieistotna).
* brak alternatywnego FW (może w przyszłości się to zmieni).
* jedna sieć guest na każde pasmo (ale z oddzielnym zestawem zabezpieczeń)
* duża różnica w zapisie i odczycie danych z dysku
* brak obsługi dysków powyżej 2TB (zapewne ograniczenie FW które z czasem może się zmieni).
Edytowany przez shibby dnia 02-03-2013 17:09
· Łącznie użytkowników: 24,115 · Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.
overflow2
30-09-2024 20:53
Jaki aktualnie najtańszy router do tomato do openvpn?
maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach
maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności", więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.
servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.
maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?