28 Marca 2024 17:10:00
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.235.139.122
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Projekty
 Drukuj wątek
Repozytorium Extware
belliash
Witam,

Chcialbym wszystkim przedstawic projekt repozytorium Extware, ktory ma byc alternatywa na Entware i Optware. Bazuje on co prawda na tym pierwszym, jednak gdyby blizej przyjrzec sie obu projektom dostrzec mozna roznice ideowe. W odroznieniu od Entware, Extware nie trzyma sie sztywno OpenWRT, przez co pakiety moga byc nowsze, skonfigurowane w odmienny sposob, dostosowane do potrzeb uzytkownikow oraz realiow DD-WRT i oczywiscie TomatoUSB. Projekt w chwili obecnej jest niezalezny - oznacza to ze decydujac sie na Extware, nie potrzebne jest juz nic innego.



Dlaczego powstalo Extware?
Jak wszyscy doskonale wiedza, projekty tego typu juz istnieja - mam na mysli Optware i Entware. Ten pierwszy, choc bardzo rozbudowany, z pokazna liczba pakietow jest nieco stary. Zawarte w repozytorium pakiety maja już swoje lata i nie sa aktualizowane, a samo zbudowanie toolchaina na chwile obecna graniczy juz niemal z cudem - ja spędziłem tydzień aby to wszystko zbudować, a i tak do dziś nie przekompilowalem wszystkich pakietów bo co chwilę pojawia się jakis blad. Poprawienie tego wszystkiego i dostosowanie do dzisiejszych realiow wymagaloby sporych nakladow pracy i mnostwo wolnego czasu. Tutaj pojawia sie Entware. Nowsze wersje pakietow zbudowane sa za pomoca nowszej wersji toolchaina. Jednak, mimo iz repo stworzone z myślą między innymi o DD-WRT i TomatoUSB, bazuje na OpenWRT, co samo w sobie złe nie jest, jednak autor silnie stara się zachowac z nim kompatybilność. Swego czasu próbowałem uruchomić drukarkę na Entware. Dodam, że na Optware ruszyła dosłownie z palca, po minucie, bez zadnych tutoriali, bawienia sie z plikami konfiguracyjnymi, etc. Przy Entware kosztowało mnie to sporo więcej nerwów. Jak się okazało, autor zbudował paczke w konfiguracji takiej samej, jak OpenWRT. Sęk w tym, że ta paczka nie zawiera ani plików PPD dla CUPSa, ani plików niezbednych do skanowania, wiec sane również z tego nie skorzysta. Jednym słowem paczka jest, ale do niczego się nie nadaje. Z pozostalymi pakietami nie jest zreszta lepiej - niektore zawierają wrecz pliki startowe umieszczane w /opt/etc/init.d, dodane przez autora, które usiłują zapisywać w /etc. Odnoszę zatem delikatnie wrażenie, że ryzhovau momentami nie do końca wie co czyni, oczywiscie z calym szacunkiem do wlozonej przez Niego pracy i zangazowania w projekt.


Dlaczego nie pomoc przy Entware?
Usiłowałem kontaktować się w tej sprawie z autorem, jednak komentarze w stylu:
"[package] compiled as in OpenWRT trunk, no more, no less. You can bless it or blame it, but Entware _is_ OpenWRT repo: with all its benefits or misfits."
do mnie nie przemawiaja i wg mnie zabijaja idee wolnego oprogramowania. W moim odczuciu autor silnie przekonany jest do swoich racji, ktorych sie trzyma i nie probuje nawet zrozumiec istoty problemu. Dlatego powstalo Extware - repozytorium bardziej przyjazne uzytkownikowi i otwarte na jego problemy oraz potrzeby!


Jak moge uzyc Extware?
To proste. Tak na prawde sprowadza sie do tego samego co instalacja Optware czy Entware. Wystarczy nosnik USB (dysk, pendrive) lub karta SD na ktorej instalowane beda pakiety. Nosnik (odpowiednia partycja - zalecam EXT3) musi byc oczywiscie zamontowany w /opt. Opis mozna znalezc tutaj - procedura jest taka sama jak dla Optware. Nastepnie wystarczy juz tylko zainstalowac Extware. W tym celu nalezy zalogowac sie na router poprzez SSH i wydac nastepujace polecenia:

cd /opt
wget http://downloads.asiotec.eu.org/extware/scripts/extware.sh
chmod +x ./extware.sh
./extware.sh

W tym miejscu mozna juz korzystac z Extware. Dostarcza on narzedzie opkg za pomoca ktorego mozemy instalowac dodatkowe pakiety:

opkg update               => aktualizuje liste pakietow
opkg list                 => wyswietla liste pakietow
opkg install [pakiet]     => instaluje dany pakiet


Jak uruchamiac uslugi?
W /opt/etc/init.d znajduja sie skrypty startowe, ktore mozna edytowac. Szczegolnie istotna jest linijka "ENABLED=yes". Zmieniajac wartosc tej zmiennej na "no" sprawimy ze usluga nie bedzie sie uruchamiala automatycznie przy starcie. Jednak aby pozostale odpalaly sie automatycznie potrzeba jeszcze w skryptach startowych routera dopisac nastepujaca linijke, ktora spowoduje wywolaniu skryptu uruchamiajacego wszystkie uslugi po kolei:

/opt/etc/init.d/rc.unslung



Czy moge jakos pomoc?
Oczywiscie. Aktualnie poszukuje osob chetnych do wspolpracy, ktore pomoglyby przy uaktualnianiu repozytorium, dodawaniu kolejnych pakietow czy usuwaniu istniejacych bledow. Jezeli jest ktos chetny - czekam na wiadomosc - najlepiej PW :)



Zycze owocnej pracy z Extware!
Edytowany przez belliash dnia 23-08-2012 21:07
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
przemasisko
1. To bardzo dobrze, że powstała taka idea i alternatywa!

2. Jaką będziemy mieć pewność, że projekt z dnia na dzień nie padnie, nie zniknie serwer z paczkami i będzie on aktualizowany na bieżąco?

3. Czy entware jest zgodne z extware? Szczerze mówiąc, właśnie jestem na etapie przejścia z optware na entware. Połowa już za mną.

4. Czy paczki będą kompilowane na życzenie? W Entware tak było. Autor Entware je kompilował na moje potrzeby, których tu np. "jeszcze" nie ma.
 
belliash
ad2: Wszystkie paczki leza na serwerze asiotec.org - zajmujemy sie rozwojem Linuksa juz 2 lata, co prawda do tej pory jedynie reGen2, jako dystrybucja na desktopy/serwery. Teraz staram sie takze wspomoc srodowisko routerow, gdyz i tutaj jest pewna luka ptora wg mnie przydaloby sie wypelnic. Paczki na pewno nie znikna, nawet jesli projekt zostalby porzucone, te nadal beda dostepne na serwerze. Czy bedzie aktualizowany - na tyle na ile bede w stanie i na tyle na ile znajda sie osoby chetne do pomocy

ad3: Entware jest zgodne z Extware - oba sa budowane przy wykorzystaniu tego samego toolchaina. W sytuacjach gdy paczka nie jest dostepna w Extware - mozna uzyc tej z Entware i na odwrot. Mozna takze dodac oba repozytoria, tak jak ma to miejsce w przypadku paczek budowanych przez shibbiego i optware. Nie jestem jednak w stanie powiedziec z ktorego repo paczki beda wtedy instalowane jako pierwsze (czyt. ktore repo bedzie mialo wyzszy priorytet).

ad4: Osobiscie bede staral sie by tak bylo. Nalezy miec jednak na uwadze ze nie jest to moj jedyny projekt (rozwijam takze reGen2), oraz mam zycie prywatne Wink Dlatego jezeli tylko znalazlby sie ktos chetny do pomocy, to repozytorium z cala pewnoscia powiekszyloby swoj zbior paczek.


Osobiscie Extware widzialbym jako repozytorium rozwijane wokol spolecznosci - gdzie kazdy znalazlby to czego szuka, gdzie paczki udostepniane bylyby w formie wstepnie skonfigurowanej, gdzie uzytkownik nie musialby juz nic robic, jak ma to miejsce w przypadku np entware i mc (konieczne jest stworzenie /opt/etc/profiles). Co prawda w Extware rowniez jest to jeszcze niezbedne, ale zamierzam to zmienic w ciagu najblizszych godzin, moze 1-2 dni.
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
przemasisko
Jednak nie bardzo entware jest zgodne z extware.
Przy update praktycznie każda paczka wyświetla się w następujący sposób:


Package unrar version 4.0.7-1 has no valid architecture, ignoring.
 
belliash
Paczka sama w sobie powinna dzialac. Mysle ze problem lezy w nazwie pliku. Czy nawet nie tyle w nazwie pliku co pliku kontrolnym... Z 1 strony entware, z 2 extware. W optware z kolei jest mipsel. Opkg traktuje to jako rozne architektury i pewnie stad ten komunikat. Zato gdyby pakiet poprostu wypakowac, to powinien zadzialac. Pomysle co z tym fantem mozna zrobic Wink
Edytowany przez belliash dnia 16-08-2012 00:36
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
krisan
gdyby dalo sie, aby rownoczesnie mozna bylo korzystac z optware i exware, migracja do nowego systemu nastapila by dosc naturalnie i szybko. Kilka dni temu probowalem zakolegowac entware z optware ale utknalem.

beliash, moze sprobujesz rozwijac extraware w ten sposob, aby umozliwial istnienie optware i jego plikow/katalogow nie ingerujac/nadpisujac ich?

sorry za brak pl literek.
[small]Asus RT-N16: http://tomato.groov.pl/tomatoanon.php...0c5eb9d583
Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-12x K26 USB VPN

[b][color=#000099]Siemens Gigaset C475IP VoIP & Land
 
belliash
Z optware kompatybilny na pewno nie bedzie.
Po pierwsze oba repozytoria uzywaja roznyh bibliotek i ich wersji
Po drugie oba kompilowane sa za pomoca roznych toolchainow

Co nie znaczy ze niektore pakiety moga dzialac prawidlowo, choc nie musza.

W przypadku Entware i Extware tych problemow nie ma. Aczkolwiek jesli juz mozemy mowic o jakiejs kompatybilnosci, to na zasadzie, potrzebuje pakiet X, nie ma go tu ale jest tam, wiec moge go uzyc i bedzie dzialal. Chociaz wtedy to najmniejszy problem, bo pakiet mozna latwo sportowac i umiescic w repo Extware. Zastanawiam sie wiec czy ta kompatybilnosc jest aby na pewno potrzebna...

@przemasisko: Jakich pakietow dokladnie Ci brakuje w Extware?
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
przemasisko
Hmmm, widzę że zaktualizowałeś repo Smile
Na obecną chwilę tylko paczki transcode mi brakuje.
 
belliash
@ryzhov_al: I'm not aggressive. I'm just writing that that some of your work is senseless. Some due to staying so close to OpenWrt, some by adding strange files into repository, like sane init.d script that's trying to write into read-only area. Sometimes it looks very strange. I understand the idea, but in some situations, for some packages it's not a good way to develop repository.
And please stop talking about outdating like optware... Maybe it will, maybe not - but actually going to turn into reality as you are using single revision all the time Wink
EOT... If you wanna discuss, PM me or start another topic please.


@przemasisko: Zamierzam stopniowo dodawac kolejne pakiety, transcode sie wlasnie kompiluje wiec za niedlugo mozesz spodziewac sie go w repozytorium Wink Tylko musze go jeszcze naprawic, bo wersja z rtndev nie chce sie budowac gdyz wymaga XOrga Grin
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
belliash
Well, that's what i have already written to you by PM, even before you replied here (about --without-x), so don't rip a hustla... You should be happy i have sent a bug report to upstream and said exactly what you should do in order to fix that.

This topic is extware-related, not entware, so plz stop trolling here; i wont feed you.
EOT
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
przemasisko
Chłopaki bez sensu jest ta wasza zażarta dyskusja. Niech każdy tworzy i działa na rzecz swojego projektu. Czas pokaże, który okaże się lepszy i który wybiorą końcowi użytkownicy repo.

Najważniejsze, że mam kilka dobrych alternatyw.
Zarówno @ryzhov_al, jak i @belliash odwalili(ją) kawał dobrej roboty tworząc en(ex)tware, dlatego że stare optware się już wypala.

W każdym razie ja będę bacznie obserwował i korzystał z obu rozwiązań Smile
 
belliash
Skonczylem aktualizacje repozytorium. Dodalem w sumie blisko 100 pakietow. Jakbys czegos jeszcze potrzebowal - daj znac Wink
Poprawilem jeszcze hplipa, dbusa, mc.
Edytowany przez belliash dnia 16-08-2012 12:51
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
przemasisko
O super Smile Rozumiem, że do mc teoretycznie nie trzeba już /opt/etc/profiles ?
Extware będę na dniach testował Smile Jak się sprawdzi to zostaję.
 
belliash
Dokladnie tak. Plik ten jest juz zawarty w paczce
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
Pirek
Zainstalowałem extware i na razie testuję - nie znalazłem vsftpd
Jak można zmienić w mc a^ na | ? bo trochę denerwuje ten widok
pozdrawiam
Asus RT-N16 [B4] Tomato v1.28 K26 USB K26 123 EN-AIO
 
hermes-80

Cytat

Jak można zmienić w mc a^ na | ? bo trochę denerwuje ten widok
pozdrawiam

Ktoś już poruszał ten temat - podobno wystarczy w putty zmienić kodowanie na utf-8.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
Pirek

Cytat

hermes-80 napisał(a):

Cytat

Jak można zmienić w mc a^ na | ? bo trochę denerwuje ten widok
pozdrawiam

Ktoś już poruszał ten temat - podobno wystarczy w putty zmienić kodowanie na utf-8.


Zmiana w putty kodowania na UTF-8 działa.
Asus RT-N16 [B4] Tomato v1.28 K26 USB K26 123 EN-AIO
 
belliash
Dodalem kilka nowych pakietow do repozytorium, w tym takze wspomniany przez Pirka vsftpd. Jak bedziesz mial chwile to przetestuj ten pakiet i daj znac czy dziala prawidlowo. W koncu poczatki sa trudne, ale mam nadzieje ze wszystko bedzie grac Wink

Na aMule trzeba bylo poczekac troche dluzej - musialem dokompilowac wszystkie zaleznosci, biblioteki, popoprawiac bledy, ale udalo sie. Pakiet jest juz w repozytorium Wink
Edytowany przez belliash dnia 16-08-2012 20:13
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
kille72
Super robota @belliash Smile W weekend postaram sie wytestowac extware.
 
hermes-80
oscam-a popełnij jeszcze.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 40

· Użytkowników online: 1
pedro

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

70,422,992 unikalnych wizyt