29 Marca 2024 11:36:50
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.206.185.68
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Testy i recenzje
 Drukuj wątek
RaspberryPi - recenzja
radzio
Wstęp

W zeszły czwartek w moje ręce dotarła w końcu moje Raspberry Pi. Nie obyło się bez mały problemów z Pocztą Polską, ale nie jest to tematem tego posta. Ogólnie od czwartku spędziłem trochę czasu z tym maleństwem i mam już wyrobioną opinię na jego temat.

Pierwsze wrażenia

"Jakie to małe!" - pierwsze co pomyślałem. Malinka jest rzeczywiście wielkości wizytówki ;-). Jakość wykonania - nie miałem zastrzeżeń, ale aż prosi się o jakąś obudowę, żeby przypadkiem nie zahaczyć o jakąś wystającą część (kondensator np.). Nie robiłem zdjęć tego co do mnie przyszło gdyż nie różni się w ogóle do tego co ludzie wrzucają do sieci:

YouTube Video


Eksperymenty

Na początku na malince postawiłem typowego LAMPa (Apache + MySQL + PHP) jednak apache jednak za dużo ramu mi zjadał Grin więc przerzuciłem się na lighttpd - o wiele lepiej. Ogólnie świetnie się to nadaje na jakiś prosty serwer www. Jeśli dodamy do tego wyjścia GPIO to mamy naprawdę niezłe narzędzie do zabawy w małego elektronika - np zbudowanie czegoś co jest sterowane przez RPi zdalnie za pomocą www ;-).

Następnym krokiem było przetestowanie samby - co chyba bardzo wszystkich tutaj interesuje.

Ściąganie z RPi - od 7 do 9 MB/s
Wysyłanie na RPi - od 4 do 8 MB/s

Wszystko to lądowało na kartę SD na której siedzi system (Kingstone class 10). Jeszcze nie podpinałem do malinki dysku bo nie mam aktywnego huba ;(. Aczkolwiek myślę, że transfery powinny być porównywalne.

Niektórzy pewnie chcą podpiąć RPi do telewizora. Sprawdziłem czy rzeczywiście uciągnie FullHD. Powiem tyle - to maleństwo lepiej odtwarza FullHD niż mój laptop xD. Wideo poniżej:

YouTube Video


Użyłem tutaj omxplayera, który korzysta z GPU. Dzięki akceleracji sprzętowej możliwe jest odtworzenie filmu FullHD. Film ten odtwarzałem z dysku podpiętego do routera (E4200), zasoby udostępnione po sambie. Jak widać RPi radzi sobie z tym świetnie. Podpiąłem głośniki do analogowego wyjścia audio i wszystko śmiga. Widzicie pewnie tam jeszcze CLI. Używam normalnego Debiana a nie RaspXMBC albo OpenElmec przez co nie mam ładnego UI. Jak ktoś chce z tego sobie zrobić media center to trzeba sobie wgrać inne distro i będzie lepiej przygotowane pod TV. Mój monitor ma poczciwe proporcje 4:3 więc może na 16:9 filmy będą lepiej się wyświetlać nawet na zwykłym debianie.

Jak zdobędę drugą kartę SD (lub uda się mi zrobić backup obecnego systemu i wgram inny) to potestuję dystrybucje przygotowane typowo pod MediaCenter i uaktualnię tę recenzję.

No i sam koniec spróbowałem odpalić Quake'a 3. Nie śmiejcie się, że grałem jak lama Grin, ale w drugiej ręce trzymałem telefon Grin.

YouTube Video


Co warto wiedzieć

Jeśli nie mamy w domu jakiegoś starego sprzętu, który mogliśmy podłączyć do RPi i musimy kupić coś nowego to warto brać rzeczy, które już są potwierdzone jako działające z RPi: http://elinux.org/RPi_VerifiedPeripherals

[b]Podsumowanie[\b]

Jeśli uda się Wam zdobyć malinkę to z całą pewnością znajdzie u Was zastosowanie. Przy tak małym zużyciu energii ( max 3W !!!) naprawdę wielkie możliwości. Malinka spokojnie jest w stanie odtwarzać filmy FullHD, można ją podpiąć do każdego telewizora, jeśli zechcemy to bezproblemu postawimy na niej LAMPa. Cóż więcej chcieć?

Co ważne wytworzyła się duża społeczność i ciągle powstają nowe projekty, które mogą nam się przydać ;-).

PS.

Nie wiem czy znacie weeb.tv, ale podobno na RPi działa ich wtyczka dla XBMC. Jak tylko uda się mi to potwierdzić to dam Wam znać ;-).
Linksys E4200 v1 - Tomato 1.28 092V K26 RT-N USB AIO by shibby

Linksys WRT54G v3.1 - Tomato 1.28 062 K26 VPN by shibby
 
orcad

Cytat



PS.

Nie wiem czy znacie weeb.tv, ale podobno na RPi działa ich wtyczka dla XBMC. Jak tylko uda się mi to potwierdzić to dam Wam znać ;-).



Działa i do bardzo dobrze Smile chodzi o ta wtyczkę !!!!
na "RPi" nie sprawdzałem bo go nie ne mam !!
Edytowany przez orcad dnia 01-07-2012 21:12
Asus RT-N18U DD-WRT v3.0-r28598 std
Synology DS412+ [1 TB WD RED]
 
radzio

Cytat

orcad napisał(a):

Cytat



PS.

Nie wiem czy znacie weeb.tv, ale podobno na RPi działa ich wtyczka dla XBMC. Jak tylko uda się mi to potwierdzić to dam Wam znać ;-).



Działa i do bardzo dobrze Smile


Jakiego distro używasz? Raspxbmc :>?
Linksys E4200 v1 - Tomato 1.28 092V K26 RT-N USB AIO by shibby

Linksys WRT54G v3.1 - Tomato 1.28 062 K26 VPN by shibby
 
orcad
ja ta wtyczkę sprawdziłem w ubuntu

http://mirrors.xbmc.org/releases/XBMC...u-11.0.iso
Asus RT-N18U DD-WRT v3.0-r28598 std
Synology DS412+ [1 TB WD RED]
 
ZzackK
Hmmm do MC przydało by się wsparcie dvbs i t.
 
arteq

Cytat

Ściąganie z RPi - od 7 do 9 MB/s
Wysyłanie na RPi - od 4 do 8 MB/s


Spory rozrzut Smile

Na karte Class 4 miałem 4,5MB/s, na pendrive PQI 4GB ~8-9MB/s ale po FTP.

Na NAS się to nie nadają, są lepsze urządzenia (np. iconnect).
Pozdrawiam, Artur
http://digi-led.pl Elementy elektroniczne | urz?dzenia sieciowe | us?ugi informatyczne
http://openwrt.pl - Polskie Centrum OpenWrt
o p e n (your) r o u t e r . p l
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 9

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,440,970 unikalnych wizyt