06 Maja 2024 00:27:51
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [HOWTO] Kompilacj... [67]
· [Howto] Xpenology... [24]
· nju swiatło pytania [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.226.4.239
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Jaki Router + Dysk Sieciowy?
dmin
Witam, proszę o poradę w związku z wyborem wydajnego routera i współdzielonego dysku.

Początkowo chciałem kupić router + dysk USB (bardziej uniwersalny), jednak po lekturze kilkunastu recenzji wiem już, że przy takim połączeniu nie osiągnie się wysokich transferów. Nawet przy wykorzystaniu routera Asus RT-N66u transfer pomiędzy dyskiem a siecią wynosi max 15 MB/s.

W takim razie chciałbym kupić dysk sieciowy WD My Book Live 2TB.
Przykładowy test - http://www.anandtech.com/show/4952/wd-my-book-live-network-attached-hard-disk-review
Dysk ma udostępniać pliki multimedialne w sieci i jednocześnie być miejscem zapisu torrentów.

Przy takiej konfiguracji jaki router z Tomato warto wybrać?
Zastanawiam się nad najnowszym RT-N66u, ale czy inne tańsze rozwiązanie może być wystarczające do moich zastosowań.

Zastosowanie sieci:
- laptop połączony via GE
- 3 laptopy + smartfon via WiFi (b i n)
- 2TB shared drive
- torrent 24h (do 100 procesów)
- print server drukarki via USB
- czasami połączenia FTP z zewnątrz
- w przyszłości przesyłanie HD wideo via DLNA do TV

ISP to UPC 50/5 Mbps, na dniach zwiększenie do 120/10.


Jeszcze wpadło mi do głowy, czy moc obliczeniowa routera/ NAS pozwoli na wykonanie skryptu rozpakowania archiwum na inną partycję np. po zakończeniu ściągania torrenta?
Edytowany przez dmin dnia 26-03-2012 19:57
Asus RT-N16 + Tomato v1.28 K26USB RT-MIPSR2-092 AIO
+ WD My Book Live [NAS, torrent, FTP]
 
shibby
ja na twoim miejscu poszukał bym NASa, na ktorym to bedzie mozna postawic klienta torrenta, dlna czy nawet podpiąc drukarkę. Dopczytaj... moze ten WD już to potrafi. Widzę w recenzji że mają dostęp do SSH a to już duzo.
Wtedy router kupujesz duzo tanszy byle by mial gigabit i wifi N. USB w routerze wykorzystujesz wtedy do np logów czy ew drukarki lub innych ciekawych rozwiazan. Z ciekawych i tanszych propozycji jest np Netgear 3500L v1 lub v2. niedawno testowany Asus RT-N15u lub ceniony RT-N16. Kupno RT-N66u w twoim przypadku to przesada IMO.

Cytat

czy moc obliczeniowa routera/ NAS pozwoli na wykonanie skryptu rozpakowania archiwum na inną partycję


unrar`a na routerze to ja robiłem już na wl500gp z prockiem 240MHz Wink
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
lQl
I jakie wybrałeś w końcu rozwiązanie dla UPC 120/10 i Twoich wymagań. Stoję przed takim samym dylematem, więc przydałyby się jakieś porady Smile
Też zastanawiam się nad RT-N66u, ale być może istnieje jakieś tańsze rozwiązanie ?
Edytowany przez lQl dnia 13-05-2012 12:07
 
anonim747874734
Ja zainwestowalbym w itxa np na Intel gsejt a router np wnr3500v2. nasy mają to mnie do siebie że mają ą mało ramu a więc operacje i/o muszą być gdzieś cacheowane, a trzeba pamiętać że 120mbit potrafi się na torrentach rozkręcić do 13, 5 mb/s zapisu na dysk. Niby teoretycznie mało ale w praktyce u mnie nie dawały rady 2szt synology (ds110j i ds212+) i jeden qnap a na d945gsejt wszystko bangla.
 
lQl
Z tego co się zorientowałem D945GSEJT został zastąpiony przez DN2800MT więc nawet ciężko kupić D945GSEJT. Jaką obudowę do takiej płyty, która pomieściłaby z 2 dyski 3,5" a nie kosztowałaby więcej niż płyta ?
 
anonim747874734

Cytat

lQl napisał(a):

Z tego co się zorientowałem D945GSEJT został zastąpiony przez DN2800MT więc nawet ciężko kupić D945GSEJT.

zdarzają się na alledrogo po ok 300zł z ramem, musisz upolować... DN2800MT rzeczywiście jest następcą ale na chwilę obecną jest za drogi...
może zmienię swojego gsejta na nią więc będzie do kupienia z 2GB ram za dobrą kwotę wkrótce...


Cytat

lQl napisał(a):
Jaką obudowę do takiej płyty, która pomieściłaby z 2 dyski 3,5" a nie kosztowałaby więcej niż płyta ?


ja przy 3,5" dyskach używałem takiej : http://itx-sklep.pl/obudowy/pozostale...i-itx.html
na alledrogo bez zasilacza można ją znaleźć za mniej niż 90zł (ale pod inną nazwą) Smile

teraz mam 2x 2,5" więc używam M350.
 
lozik
Witam, szukając dysku zewnętrznego znalazłem wspomnianego WD MY BOOK LIVE w niezłej cenie i zainteresowałem się opcją dysku sieciowego w mieszkaniu. Zastosowanie to backup z Maca i Windowsa + multimedia i czasem podłączenie się do dysku przez internet żeby pobrać niewielkie pliki ale to już jako dodatek.
Czy konfiguracja wspomnianego dysku z podłączeniem go przez gigabit ethernet do routera Netgear WNR3500L z Tomato 1.28 przez WIFI N da sensowne transfery i komfort użytkowania? Przesyłane będą przez wifi spore pliki, filmy fullhd i backup dlatego chciałbym żeby dało się tego używać bez czekania 5 godzin na przesłanie filmu ok 6gb.

Wspomniany WD obsługuje DLNA i serwer sieciowy więc z tym nie powinno być problemu bo dysk sam sobie to obsłuży, kwestią jest tylko szybkość transferu i działanie tego zestawu.

Będę wdzięczny za pomoc Smile
 
wojtas29
odświeżę temat
Mam podobny problem, rt n66 nie wyrabia się z transmission przy moim łączu:
80/20Mb/s
Delikatnie mówiąc wszystko zaczyna klękać przy transferze powyżej 35Mb/s
Ja również zastanawiam się nad "my book live" od wd, oparty jest na debian lenny, a na pokładzie ma Micro APM82181 processor 1 GHz + 256MB RAM
Poniej link do opisu procesora, który wyglada obiecująco
http://www.apm.com/products/embedded/.../apm82181/
Co najważniejsze, na tej wersji linuxa jest możliwe postawienie transmission i jest to bajecznie proste, przy czym nie trzeba go hakować.
Lub
Mozna go zhakować i zainstalować optware.
poniżej link z tut jak doinstalować transmission do oryginalnego fw
http://highlevelbits.free.fr/index.ph...81&lang=en
http://highlevelbits.free.fr/index.ph...82&lang=en
ponizej link do tut jak zhakować
http://mybookworld.wikidot.com/hacks-...-and-howto

edit
dziś sprawdziłem i działa idealnie
zamykam licznik na 80/20Mb/s
Edytowany przez wojtas29 dnia 29-09-2012 22:38
 
poldekk
Posiadam WNR3500L v2 i ReadyNAS Duo i do zastosowań opisanych powyżej hula aż miło.
 
anonim747874734

Cytat

wojtas29 napisał(a):
dziś sprawdziłem i działa idealnie
zamykam licznik na 80/20Mb/s


ja na itx zamykam 100/8 Mbit/s Wink większej rury do netu w okolicy nie mam Smile
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 7

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,593,626 unikalnych wizyt