28 Marca 2024 15:31:31
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [13]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
54.205.116.187
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Testy i recenzje
 Drukuj wątek
Asus RT-N15U - rodzynek w rodzinie
shibby
Wstęp

O Asusie RT-N15U chyba nikt wcześniej nie słyszał chociaż jest już na rynku niecałe 3 miesiące. Sam Asus zresztą się nim nie chwalił, w przeciwieństwie do np modelu RT-N66u. Podchodząc do tego testu nastroje miałem neutralne - ot kolejny routerek średniej klasy. Jednakże na każdym kroku router ten mnie pozytywnie zaskakiwał. Spośród całej gamy routerów RT-N1x, ten model jest poprostu rodzynkiem. W dalszej części dowiecie się czemu Smile

openlinksys.info/images/rt-n15u/N15U-5.jpg openlinksys.info/images/rt-n15u/ASUS11.jpg


Wygląd

Router posiada nowy design wzorowany na styl czarnego diamentu i jest bliźniaczo podobny do modelu RT-N56u. Ma on powłokę błyszczącą. Daje to naprawdę piękny efekt, jednakże na takiej powierzchni w większym stopniu widoczne są odciski palców.

openlinksys.info/images/rt-n15u/IMAG0455.jpg openlinksys.info/images/rt-n15u/IMAG0458.jpg

Router nie ma zewnętrznych anten. Ma 3 anteny na płytce PCB, pomimo iż radio jest jedynie 2T2R. Identyczne rozwiązanie pamiętamy z modelu Netgear WNR3500L(v1). Z racji wbudowanych anten, producent niejako wymusza na nas pionowe ustawienie routera. Z tego samego powodu router od spodu nie posiada żadnych gumowych nóżek. W komplecie znajdziemy więc podstawkę umożliwiającą nam ustawienie routera w pozycji wertykalnej. Dodatkowo tą samą podstawkę można użyć jako mocowania routera do ściany. W czarnym opakowaniu prócz routera i podstawki znajdziemy dodatkowo zasilacz 12V 1A, płaski, czarny kabel sieciowy, płytę CD, skróconą instrukcję obsługi oraz kartę gwarancyjną.

Na pobłyskującej diamentowej powierzchni znajdziemy tylko 5 niebieskich diód (od góry):
- USB
- LAN
- WAN
- Wi-Fi
- Power

Diody WAN, LAN i USB są statyczne i sygnalizują nam jedynie fakt podpięcia kabla. Nie sygnalizują (nie błyskają) podczas pracy. Diody ładnie komponują się z diamentową powłoką i swięcą na kształt litery X, imitując w ten sposób "błysk".

Z tyłu znajdziemy standardowy zestaw złącz czyli WAN, 4x LAN, port USB oraz złącze zasilania. Dodatkowo umieszczono 2 przyciski: włącznik zasilania oraz WPS. Przycisk RESET umieszczono niestandardowo od spodu.


Specyfikacja

Pełna specyfikacja wg producenta dostępne jest na stronie: http://pl.asus.com/Networks/Wireless_...ifications
nie będę więc jej powielał. To co jednak producent nam nie mówi, musimy odkryć sami Smile

CPU BCM5357 taktowany częstotliwością 500MHz !

Cytat

root@unknown:/tmp/home/root# cat /proc/cpuinfo
system type : Broadcom BCM5357 chip rev 2 pkg 10
processor : 0
cpu model : MIPS 74K V4.9
BogoMIPS : 249.85
cpu MHz : 500
wait instruction : no
microsecond timers : yes
tlb_entries : 64
extra interrupt vector : no
hardware watchpoint : yes
ASEs implemented : mips16 dsp
shadow register sets : 1
VCED exceptions : not available
VCEI exceptions : not available

unaligned_instructions : 1


Pamięć 64MB:

Cytat

root@unknown:/tmp/home/root# free
total used free shared buffers
Mem: 61516 22832 38684 0 3060
-/+ buffers: 19772 41744
Swap: 0 0 0
root@unknown:/tmp/home/root#


Flash 8MB:

Cytat

Found a 8MB ST compatible serial flash


Prócz tego:
- jeden port USB 2.0
- 5x Gigabit
- radio b/g/n 2T2R 300Mbps
- 3 zintegrowane anteny? producent podaje ze dwie

Teraz już wiecie czemu nazwałem go roczynkiem. Niepozorny router okazuje się naprawdę wydajną maszynką - wydajniejszą np od Netgeara WNR3500L(v1) dzięki wyżej taktowanemu procesorowi. W dalszej części dowiemy się jak taktowanie rzędu 500MHz wpływa na uzyskiwane prędkości.


Wnętrze

Router rozbiera się bardzo ciężko. Dawno się tak nie namęczyłem by otworzyć router bez uszczerbku na obudowie. Od razu powiem, że się nie udało i są widoczne bardzo delikalne ślady. Przede wszystkim musimy zerwać ulotkę informacyjną, gdyż pod nią znajdują się dwie śrubki - brak plomb gwarancyjnych. Następnie za pomocą linijki delikalnie podważać zatrzaski, których jest aż 15!. Gdy już uda nam się zdjąć górną obudowę naszym oczom ukaże się spodnia część płytki. Odkręcamy jescze jedną śrubke i mamy pełny dostęp do płytki.

openlinksys.info/images/rt-n15u/IMAG0454.jpg openlinksys.info/images/rt-n15u/IMAG0452.jpg

Procesor zakryty jest przez cieńki radiatorek. Widzimy 3 anteny - no wlaśnie 3, chociaż producent w specyfikacji podaje "wewnętrzna 3 dBi antena x 2". Możliwe, że jedna z nich nie jest zmostkowana. Złacza anten nie są w pełni wartościowe (identycznie jak w 3500L v1). Z lewej strony widzimy zestaw podłączeń do konsoli i jtaga. Złącze serialowe jest pięknie opisane i nie wymaga komentarza. Wykonanie routera jest nienaganne.

openlinksys.info/images/rt-n15u/IMAG0446.jpg openlinksys.info/images/rt-n15u/IMAG0447.jpg

openlinksys.info/images/rt-n15u/IMAG0450.jpg openlinksys.info/images/rt-n15u/IMAG0451.jpg


Oprogramowanie

Jak w każdym modelu RT-N1x i na testowanym modelu znalazł się dobrze nam znany soft z "doktorkiem". Oprogramowanie pomimo dość słabego zaplecza funkcjonalnego wydaje się być dopracowane. Interfejs reaguje szybko, bez zbędnych komunikatów, błędów czy nieprzewidzianych reakcji. Z ciekawych funkcji można wymienić:
- QoS - można priorytetować do czterech usług: gry, aplikacje internetowe, ftp oraz strumieniowanie wideo i VOIP.
- Serwer Samby oraz FTP
- możliwość ustawienia do 4ch SSID
- możliwość zmiany trybu pracy routera.

Ta ostatnia funkcja pozwala nam dobrać jeden z trzech dostępnych trybów pracy:
- Router, czyli domyślny tryb. Internet odbierany przez przez port WAN i rozdzielany na LAN i WiFi. Funkcja NAT jest aktywna
- Repetear, czyli tryb poszerzania zasięgu. Sygnał WiFi odbierany jest z innego AP/Routera i przekazywany dalej bezprzewodowo do klienta. Funkcja NAT jest wyłączona.
- AP, czyli "switch" dla sieci bezprzewodowych. Funkcja NAT jest wyłączona. Tryb ten pozwala na komunikację klientów przewodowych z bezprzewodowymi.

Brakuje mi tu trybu AP Client oraz WISP, chociaż pierwszy tryb można po części uzyskać przez tryb Repetear. Prawdopodobnie zrezygnowano z nich ze względu na wbudowane anteny.

Dodatkową funkcję sieciową "Printserver" można uzyskać dopiero po instalacji oprogramowania na komputerze. Warto wspomnieć, że obsługa drukarek wspiera również urządzenia wielofunkcyjne.
Nie znalazłem jednak narzędzia "Download Master" ... Czyżby Asus o nim zapomniał? Brakuje mi też opcji użycia portu USB dla połączeń 3G.

openlinksys.info/images/rt-n15u/gui1.png openlinksys.info/images/rt-n15u/gui2.png

openlinksys.info/images/rt-n15u/gui3.png openlinksys.info/images/rt-n15u/gui4.png

openlinksys.info/images/rt-n15u/gui6.png openlinksys.info/images/rt-n15u/gui5.png


Alternatywa

Na OpenWRT nie ma co liczyć a DD-WRT narazie milczy. Tomato jednak nie zawiodło i po paru godzinach pracy mamy efekty:

openlinksys.info/images/rt-n15u/rtn15u.png

WAN, WIFI, USB, przyciski oraz VLANy - wszystko działa poprawnie. Jedyny mankament, z którym nie potrafię sobie poradzić to niedziałająca dioda LAN.
Ciekawostką jest za to mrugająca podczas pracy dioda USB.

Obraz jest już opublikowany (wersja 088) i dostępny pod adresem:
http://tomato.groov.pl/index.php?dir=K26RT-N%2Fbuild5x-088-EN%2FRT-N15U

Wgrywamy go przez oprogramowanie Asus Firmware Restoration, który to Asus dostarcza nam na płycie CD. Router wprowadzamy w tryb diagnostyczny przy pomocy dolnego przycisku "reset". Oczywiście trzeba pamiętać o przypisaniu ręcznie adresacji TCP/IP.


Wydajność USB

Mocniejszy procesor względem takich routerów jak: Netgeara WNR3500L v1 oraz v2 a nawet Asusa RT-N16 czy Linksysa E3000/E4200 powinien zaowocować wyższymi transferami. Wszystkie testy przeprowadzone były na OFW w wersji 2.1.1.1.35 oraz na Tomato by Shibby RT-N-088. Do testów użyty został dysk Toshiba 160GB 2,5" w obudowie Sunbright z systemem plików ext2.

SAMBA:
openlinksys.info/images/rt-n15u/pomiar_samba.png

FTP:
openlinksys.info/images/rt-n15u/pomiar_ftp.png

Nie ma nawet co komentować. Wyniki uzyskiwane na tomato są dużo wyższe niż na OFW. Pamiętając, że routery z procesorem 480MHz osiągają transfery przy odczycie rzędu 7-8MB/s, wyniki Asusa RT-N15u na tomato trzeba uznać za wspaniałem. Wkońcu to tylko 20MHz wyższe taktowanie w porównaniu przykładowo do RT-N16.


Wydajność portu WAN

openlinksys.info/images/rt-n15u/pomiar_wan.png

Ten wynik mnie zaskoczył i szczerze powiem nie wiem jak się do niego ustosunkować. Teorie mam dwie:
- OFW wspiera FastNAT - Tomato nie
- port WAN na Tomato ustawił się na 100Mbps


Sygnał Wi-Fi

Mając dostęp do karty Asus USB-N53 postanowiłem sprawdzić jakość sygnału omawianego routera względem bezpośredniego konkurenta czyli Netgear WNR3500L(v1). Na netgearze wgrany był soft Tomato. Asusa sprawdziłem na OFW jak i na Tomato. Za każdym razem pokonywałem tą samą drogę i przeszkody. Do pomiaru użyty został program inSSIDer 2.0

OFW:
openlinksys.info/images/rt-n15u/n53_ofw.png

Tomato:
openlinksys.info/images/rt-n15u/n53.png

Na OFW wynik Asusa jest conajmniej dziwny. Wykres jest zbyt jednostajny a wahania zbyt małe by jednoznacznie porównać siłę radia. Na Tomato wynik jest już bardziej miarodajny. Widoczna jest przewaga Asusa nad Netgearem.


Podsumowanie

Asus RT-N15u jest idealnym routerem który wypełnia lukę miedzy niższą półką routerów jakimi są RT-N10/10U/12 a routerem wyższej klasy (i jednocześnie wyższej półki cenowej) czyli RT-N16.
Mocny procesor, wystarczająca ilość RAM, ładny wygląd w połączeniu z akceptowalną ceną może zaowocować sporym sukcesem tego modelu wśród potencjalnych konsumentów. Cena routera na chwile obecną kształtuje się w okolicach 340zł brutto.

Plusy:
+ mocny sprzętowo router
+ wysokie transfery z USB na Tomato
+ wsparcie ze strony Tomato
+ ładny wygląd
+ akceptowalna cena

Minusy:
- niezbyt rozbudowane oficjalne oprogramowanie
- 8MB flash może z czasem boleć
- podobnie z 32KB przestrzenią dla nvram


Podziękowania

Podziękowania należą się firmie Sieciovo, która dostarczyła sprzęt do testów.

openlinksys.info/images/baner_ol_sieciovo.jpg


Pozdrawiam
Edytowany przez shibby dnia 25-03-2012 16:32
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kille72
Super recka, brawo!

Widze ze CPU taki jak 3500Lv2. Jakie parametry cpu/szyny/pamieci mam wpisac w 3500Lv2 zeby chodzil na 500MHz, chce wytestowac roznice transferow po usb.

Edit:
nvram show |grep clkfreq pokazuje tylko
clkfreq=480,160,80
w 3500Lv2
http://openlinksys.info/forum/viewthread.php?thread_id=13762&rowstart=420#post_99916
Edytowany przez kille72 dnia 25-03-2012 19:20
 
buniaczek
Podoba mi się jego wygląd i możliwości Smile
Jednak na chwilę obecną cena nie jest jego mocną stroną (a to może skutecznie odstraszać). Moim skromnym zdaniem sprzęt wart uwagi Smile
-------------------------
Netgear WNR3500L || Tomato-K26USB-1.28 RT5x MIPSR2 101V Big-VPN ||
Asus RT-N56U || Asus firmware 3.0.0.3.135 - wygrania w konkursie na openlinksys.info||
[b]Asus RT-N10U v.B1 [small]
 
shibby
dzis jestem na urlopie. Jutro sprawdze ta wartosc nvram na asusie i dam znac.

btw tak mam na rt-n16
clkfreq=480,240,120

Połączony z 27 marzec 2012 13:11:17:
RT-N15u
clkfreq=500,200,100
Edytowany przez shibby dnia 27-03-2012 13:11
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
jack78
Gdyby nie te 8MB flash i wyższa cena, to byłby dobra konkurencją dla WNR3500L v2, ale tak to patrząc przyszłościowo lepiej zainwestować w Netgeara.
Mój Netgear jest rozebrany, więc chyba czas założyć na niego radiator i czekać na pierwszych śmiałków, który go podkręcą i przetestują, bo widać że procki są identyczne.

Mikrotik hAP ac2
UniFi AP AC v2
-OFW, UniFi AP PRO- OpenWRT,
Linksys E1000v2 - Tomato-RT-N5x-MIPSR2-116-Hyzoom.4M-Mini
Tenda AC10 - AC1200 OFW
NAS - HP Microserver Gen8 i3-3220T, 8GB RAM 5x 3TB WD RED | Xpenology
 
eRd
Powiem tylko, że u mnie bez zarzutu działa już dłuższy czas na 500MHz wersja 1, więc nie widzę przeszkód dlaczego v.2 miałaby nie działać Wink
WRT54GL v 1.1 Tomato Firmware 1.28.0005 108 ND VPN + 11 użyszkodników na kablu + 1 wifi Wink
Netgear WNR3500L v1 @500MHz Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-108 K26 USB BTgui-VPN
PAP2T soft 5.1.6 LS / IPFON
Zotac HD-ID11 (ION2),
 
kille72

Cytat

eRd napisał(a):

Powiem tylko, że u mnie bez zarzutu działa już dłuższy czas na 500MHz wersja 1, więc nie widzę przeszkód dlaczego v.2 miałaby nie działać Wink


Dziwia mnie tak niskie czestotliwosci pamieci i szyny, to inne procki. Nie wiem tak naprawde jak ustawic do konca...
 
shibby
@kille72

v1 to procek BCM4718 czyli taki jak w RT-N16, dlatego tu można śmiało podkręcić netgeara v1 z 453 na 480 a więc 480,240,120. U mnie v1 tak chodzi od ponad miesiąca.

v2 to już procek BCM5357. Dlaczego ma niższe taktowanie to nie wnikajmy. Nie zawsze MHz jest najważniejsze Wink Ale skoro i v2 i rt-n15u mają ten sam procek to nie widzę przeszkód by podkręcić v2 do wartości 500,200,100. Wpisałem takie wartości u siebie na v2. Router wstał, jest 500MHz. Nie mam niestety teraz przy sobie dysku by sprawdzić wydajność USB Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
eRd

Cytat

shibby napisał(a):
v1 to procek BCM4718 czyli taki jak w RT-N16, dlatego tu można śmiało podkręcić netgeara v1 z 453 na 480 a więc 480,240,120. U mnie v1 tak chodzi od ponad miesiąca.


U mnie V1 działa na 500,250,125 już kilka miesięcy bez zarzutu.
WRT54GL v 1.1 Tomato Firmware 1.28.0005 108 ND VPN + 11 użyszkodników na kablu + 1 wifi Wink
Netgear WNR3500L v1 @500MHz Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-108 K26 USB BTgui-VPN
PAP2T soft 5.1.6 LS / IPFON
Zotac HD-ID11 (ION2),
 
shibby
zgadza się ale to już overclocking Wink 4718 powinien miec domyslnie 480MHz a nie wiadomo czemu dla netgeara jest underclocking zrobiony na 453MHz.

Podobnie w przypadku 5357. Powinien byc on taktowany na 500MHz tak jak ma to miejsce w RTN15u lub RTN53 i tu znów netgear zaniżył taktowanie do 480MHz. Tak więc podane wartości:
v1 - 480MHz
v2 - 500MHz

to wartosci domyslne i my je tylko przywracamy. Wszystko ponad te wartości to juz O/C. Kto chce to może oczywiście podkręcać procka.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Jacek5
Asus RT-N15U czy RT-N16?
Dziwne, ze ten router nie jest zbyt popularny.
Rozważam zakup pomiedzy tymi dwoma modelami. Chce głownie podczepiac dysk i łaczyc sie przez sambe, ftp, miec torrenty...
Starszy model jest drozszy o paredziesiat złotych...różnica malo istotna. Zależy mi na kupnie lepszego sprzetu, możliwie szybkiego.

ps jak rozumiem wydajność dysku pod usb jest lepsza niz w RT-N16?
Edytowany przez Jacek5 dnia 12-12-2012 22:39
Asus RT-AC56U @1200,666 + Tomato 138 AIO
GPON 75/75
ASUS RT-N16 + Tomato 132 AIO
Multimedia 60Mb/3
 
Jacek5
Drukarke i tak mam po wifi, ale nie wiem jakie pomysly beda mi przychodzic do glowy w trakcie uzywania nowego routera. A jeden port moglby sie okazac niewystarczajacy, z reszta latwiej zasilic dysk...racja.
Dzieki za pomoc. Wypunktowales zalety, ktore okazaly sie dla mnie wystarczajacymi argumentami za n16...

ps co do procesorow. Predkosc predkoscia, ale pewne roznice technologiczne zapewne sa...
Asus RT-AC56U @1200,666 + Tomato 138 AIO
GPON 75/75
ASUS RT-N16 + Tomato 132 AIO
Multimedia 60Mb/3
 
Dudzio
Jest na chwilę obecną coś ciekawczego w cenie do 250?

Asus RT-N15U można mieć za 220 z wysyłką.

Obecnie mam netgara WNR3500L v1 ale przydała by się większa wydajność usb.
- MikroTik RB2011UiAS-2HnD-IN
- Tplink 1043ND + Attitude Adjustment -
- Netgear WNR3500L + Tomato
 
gooru2
tplink wnr-3600
DS920+
Asus RT-AC56U MarlinMod
Tp-Link Archer C2600 OFW
 
Pirek

Cytat

gooru2 napisał(a):

tplink wnr-3600


wdr-3600 Smile
Asus RT-N16 [B4] Tomato v1.28 K26 USB K26 123 EN-AIO
 
Dudzio
Gdybym zmieniał Tplink 1043ND to zmieniłbym na wdr-3600
ale na tym ma działać tomato.
- MikroTik RB2011UiAS-2HnD-IN
- Tplink 1043ND + Attitude Adjustment -
- Netgear WNR3500L + Tomato
 
Gikey
Hej,
przymierzam się do zakupu routera Asus RT-N15U (po nieudanej przygodzie z Netgear WNr3500L v2) i mam pytania odnośnie tego co jest w recenzji tego routera.
- Czy na dzisiaj w najnowszych wersjach tomato kwestia niewłaściwie działających diod LED została naprawiona? Pewnie do prawidłowej pracy nie ma to znaczenia ale mnie takie rzeczy denerwują (bez urazy dla kogokolwiek).
- Czy przepustowość WAN-LAN w najnowszych wersjach tomato uległa poprawie czy jest na poziomie jak w recenzji?
- Czy na dzień dzisiejszy są z tym routerem jakieś problemy (mając na uwadze router z wgranym tomato)?

Tak naprawdę kuszącym rozwiązaniem jest (mając na względzie cenę oraz to, że chcę mieć stabilny router z Tomato oraz WiFi 'N' i gigabitowym switchem) Asus RT-N16 ale ten RT-N15U jest ładniejszy z wyglądu, przynajmniej dla mnie i takie rzeczy mają dla mnie duże znaczenie.

Czy jeśli po routerze oczekuję:
1. Przede wszystkim bardzo stabilnie działający firmware Tomato.
2. Stabilne WiFi 'N' osiagające bez problemu prędkość do 300Mb.
3. Gigabitowy switch.
4. Najbardziej podstawowe funkcje tomato jak WOL, QoS.

to stawiając na na wygląd urządzenia powinienem być zadowolony z RT-N15U czy raczej się na tym przejadę? W końcu RT-N16 jest dłużej na rynku i przez to lepiej przetestowany a i samo oprogramowanie już penie dawno nie posiada wad.
Ech, żeby ten RT-N16 był chociaż w czarnym kolorze ... Smile

G
 
shibby
1) chodzi o diodę LAN? Jest tylko jedna i do tego statyczna. Informuje więc tylko o tym ze jakikolwiek kabel został podłączony do portu któregokolwiek z portów LAN. Mało znacząca informacja więc tematu nie drążyłem. Dioda power swieci, dioda WAN zapala sie gdzy jest net (równiez nie mruga, jest statyczna i tak ma byc). Dioda usb tez dziala no i dioda wifi mruga poprawnie.

2) nie sprawdzalem ale raczej bez zmian czyli 100Mbps i to wina tego ze tomato nie wspiera fastNAT`u.

3) Zadne. Używałem go przez jakis czas zamiast RT-N66u i przy łączu 64Mbps nie widziałem zadnej różnicy. Nawet radio pomimo wbudowanych anten sieje lepiej niż tplink 1043nd z gargoyle (testowałem tydzien temu)!!

Ja z uzytkowania N15u byłem zadowolony. Ty też będziesz (powinienes być).
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Gikey

Cytat



2) nie sprawdzalem ale raczej bez zmian czyli 100Mbps i to wina tego ze tomato nie wspiera fastNAT`u.



Dzięki za info.
Już zamówiłem sprzęt.
Mi to do szczęścia chyba nie będzie potrzebne bo mam łącze 15Mbit ale tak z ciekawości, to masz plany aby włączyć do Tomato fastNat?
G
 
shibby
tu nie chodzi o zmianę słówka off na on tylko o dopisanie sporego kawałka kodu by FastNAT w ogóle był obsługiwany przez tomato. Pamiętaj też że fastnat działa tylko przy wyłączonym QoS i HTB. Tak więc włączenie QoSa nawet na OFW powoduje spadek przepustowości WAN-LAN do poziomu jakie uciągnie tomato.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 10

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

70,421,026 unikalnych wizyt