18 Maja 2024 10:03:01
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· Takedown 2000
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [30]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.145.89.60
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Netgear
 Drukuj wątek
netgear wnr3500l i kilka pytań
szczemp
dobry wieczór
zamierzam kupić sobie taki router i wgrać tomato, jaką wersję to myślę, że mi doradzicie jak sprecyzuję na czym mi zależy:))
pierwsza sprawa chcę zrobić dwie sieci wifi
jedna własnie z tego routera a druga z jakiegoś innego accesspointa (mam linksysa jakiegoś ale nie wiem czy sprawny), który będzie podłączony do netgeara
w netgearze będzie tomato i będzie ono limitowało pasmo internetowe do tej drugiej sieci
krótko mówiąc do netgeara będzie podpięty linksys
netgear będzie mi tworzył jedną sieć wifi a linksys drugą
może się przyda jeszcze to że mam net 6 mega
i tu pytanie czy w tomato jest taka opcja żeby zalimitować pasmo temu linsysowi powiedzmy do 1 Mb a reszta zostaje dla netgera
tzn nie chcę żeby netgearowi zostało 5 Mb
jak np w linksysie ktoś zajął powiedzmy 0,5 Mb pasma to w netgearze chcę mieć 5,5 Mb
druga sprawa to czy do usb netgeara mogę podpiąc jakiś hub usb i do niego dysk i drukarkę
trzecie pytanie czy mogę na netgearze w tomato ustawić jakąś stronę www, która będzie się wyświetlać jeśli ktoś nie będzie znał hasła do sieci?
czwarte pytanie powiązane z trzecim czy jak ktoś podłączy się po wifi z tamtym linksysem to może być przekierowany na tą właśnie stronę

z góry dzięki za odpowiedzi i pomoc w doborze wersji tomato

jeszcze jedno pytanie
czy można postawić na nim sesję irca?

jeszcze pytanie związane z dyskiem
jak będzie na usb to czy on będzie dostępny z każdego komutera w sieci netgeara i sieci linksysa

Połączony z 23 luty 2012 09:36:42:
aktualizuję pytania:
pierwsze
mam już netgera i do niego po kablu tego linksysa (jakiś stary accespoint ale działa)
w tomato dałem mu stałe ip ale limitowanie pasma coś nie działa
jak podłączę się do sieci linksysa po wifi to speedtest.pl podaje mi pełną prędkość pobierania i wysyłania a nie taką jak podałem w limiterze pasma
ktoś coś wie na ten temat?
drugie
gdzieś czytałem, że można
trzecie
domyślam się, że trzeba postawić jakiś serwer, ale skoro wifi jest na hasło to nie potrzeba mi tego
przydałoby się tylko wtedy gdybym miał filtrowanie maców i gdy jakiegoś maca nie mam w tablicy to pokazuje mu tą stronę
powiem szczerze że myślałem nad tym bo to pewniejsze niż wep i wpa ale na razie rzadko jestem w domu, żeby aktualizować tablicę maców
chociaż jak to limitowanie pasma by działało tak jak trzeba to otworzyłbym linksysa dla każdego a netgeara otworzył tylko dla wybranych maców i ustawił takie coś
jak ktoś już tak robił to proszę o instrukcję
czwarte
nieaktualne
piąte i szuste
nadal aktualne
sesja irc, żeby podłączyć się przez putty z dowolnego miejsca na świecie
i ten dysk i drukarka na usb czy są dostępne dla każdego
chciałbym żeby były dostępne tylko dla konkretnych komputerów z sieci netgeara (może być po mac lub po ip)
Edytowany przez szczemp dnia 23-02-2012 09:36
 
hermes-80
Ad. 1 Jeśli chcesz dać pasmo na jeden IP dla jakiejś puli adresowej to musisz stworzyć druga podsieć, czyli nie może to być AP ale router z NAT, inne rozwiązanie to wszystkie twoje urządzenia muszą mieć przypisany IP po MAC (w DHCP statick) i wrzucane w zakres np: 192.168.1.100 - 192.168.1.150 limitowania 5M, a wszystkie inne nieznane (ustawione na DHCP) w zakres np: 192.168.1.200 - 192.168.1.254 1M wszystko w tej samej podsieci.

Ad. 2 Tak można podpiąć HUB-a
Jeśli ustawisz ftp na dysku to z każdej podsieci będzie dostęp do dysku w sambie tylko w obrębie jednej podsieci.

Drukarka w obrębie jednej podsieci dostępna dla wszystkich a w różnych podsieciach należy zrobić przekierowanie portów.

Ad. 3 Niby jest to wykonalne teoretycznie ale wiąże się z instalacja optware i doinstalowaniem innych usług i ich konfigurowaniem , a przy twojej wiedzy to realnie niewykonywalne.

Ad. 5 Zainstalować Optware i sprawdzić czy jest paczka serwera IRC bo chyba o to chodzi.

Znalazłem takie paczki:

Cytat

bitchx - 1.1a-final-1 - Text mode IRC client
bitlbee - 3.0.3-1 - A gateway between IRC and proprietary IM networks
ctrlproxy - 3.0.8-1 - An IRC server with multiserver support.
dircproxy - 1.1.0-1 - IRC proxy server
eggdrop - 1.6.19-3 - Eggdrop is a popular Open Source IRC bot
ii - 1.6-1 - ii is a minimalist FIFO and filesystem-based IRC client.
ircd-hybrid - 7.2.2-1 - IRCD Hybrid
irssi - 0.8.14-1 - A terminal based IRC client for UNIX systems.
miau - 0.6.4-2 - The MIAU IRC Bouncer (Proxy)
weechat - 0.3.5-1 - (Wee Enhanced Environment for Chat) is a fast and light IRC client.

Edytowany przez hermes-80 dnia 23-02-2012 11:12
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
szczemp

Cytat

hermes-80 napisał(a):

Ad. 1 Jeśli chcesz dać pasmo na jeden IP dla jakiejś puli adresowej to musisz stworzyć druga podsieć, czyli nie może to być AP ale router z NAT, inne rozwiązanie to wszystkie twoje urządzenia muszą mieć przypisany IP po MAC (w DHCP statick) i wrzucane w zakres np: 192.168.1.100 - 192.168.1.150 limitowania 5M, a wszystkie inne nieznane (ustawione na DHCP) w zakres np: 192.168.1.200 - 192.168.1.254 1M wszystko w tej samej podsieci.

Może trochę nie jasno wyżej napisałem
jedna sieć jest 192.168.1.1 - ta mnie nie interesuje bo nie moja
do niej jes podpięty netgear z tomato i tworzy druga sieć 192.168.2.1
do netgeara jest linksys WRT54GCv3 i on tworzy koleją sieć 192.168.3.1
w netgearze mam statyczne przypisywanie ip dla linksysa i na to ip położone ograniczenie
teraz jak połączę się z wifi linksysa to mi to ograniczenie jakby nie działa

Cytat

hermes-80 napisał(a):
Ad. 2 Tak można podpiąć HUB-a
Jeśli ustawisz ftp na dysku to z każdej podsieci będzie dostęp do dysku w sambie tylko w obrębie jednej podsieci.

Drukarka w obrębie jednej podsieci dostępna dla wszystkich a w różnych podsieciach należy zrobić przekierowanie portów.

a można jedno i drugie jakoś udostępnić tylko komputerom z sieci netgeara albo wybranym ip/mac?

Cytat

hermes-80 napisał(a):
Ad. 3 Niby jest to wykonalne teoretycznie ale wiąże się z instalacja optware i doinstalowaniem innych usług i ich konfigurowaniem , a przy twojej wiedzy to realnie niewykonywalne.

żaden problem
jak będę miał dysk to się może pobawię
Trochę serwerów już skonfigurowałem więc może sobie poradzę

Cytat

hermes-80 napisał(a):
Ad. 5 Zainstalować Optware i sprawdzić czy jest paczka serwera IRC bo chyba o to chodzi.

Znalazłem takie paczki:

Cytat

bitchx - 1.1a-final-1 - Text mode IRC client
bitlbee - 3.0.3-1 - A gateway between IRC and proprietary IM networks
ctrlproxy - 3.0.8-1 - An IRC server with multiserver support.
dircproxy - 1.1.0-1 - IRC proxy server
eggdrop - 1.6.19-3 - Eggdrop is a popular Open Source IRC bot
ii - 1.6-1 - ii is a minimalist FIFO and filesystem-based IRC client.
ircd-hybrid - 7.2.2-1 - IRCD Hybrid
irssi - 0.8.14-1 - A terminal based IRC client for UNIX systems.
miau - 0.6.4-2 - The MIAU IRC Bouncer (Proxy)
weechat - 0.3.5-1 - (Wee Enhanced Environment for Chat) is a fast and light IRC client.

nie chcę serwera irca tylko jakiegoś klienta który będzie mi działał na netgearze i ja będę mógł z niego korzystać z różnych miejsc na świecie
 
hermes-80
Mam nadzieje, że ten limit przypisujesz na IP WAN-owe tego linksysa??

Skoro chodzi ci o klienta IRC to sam widzisz, że przynajmniej 4 paczki z tego co podałem to klient IRC - kwestia tylko konfiguracji.

Na pewno wybranym IP/MAC nie można udostępnić drukarki i dysku bo skoro będą widoczne w podsieci to dla wszystkich no chyba że jakoś przez iptables polokujesz przychodzące połączenia z konkretnych IP na port routera.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
szczemp
się wie że na wanowe
od netgeara statycznie linksys dostaje ip 192.168.2.99 i na to mam limitowanie mieć
co gdzie powpisywać bo szczerze mówiąc to już mnie trochę złości to limitowanie bo ludzie z sieci linksysa zajmują całe pasmo

trochę lipa z tym udostępnianiem drukarki i dysku
chcę je udostępnić tylko mojemu kompowi, siostry i ojca a z sieci korzystają jeszcze inne komputery
nie można utworzyć jakiegoś użytkownika który z tego mógłby korzystać?

z ircami narazie nic nie będę robił dopóki nie będę miał dysku
 
hermes-80
Co to masz za wersje softu wgraną i jaka wersja WNR3500??
Zrobiłeś czyszczenie NVRAM po wgraniu Tomato??
BW Limiter powinien działać pokaż konfig/screen z konfigu BW.
Edytowany przez hermes-80 dnia 23-02-2012 17:44
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
szczemp
tomato-K26USB-1.28.RT5x-MIPSR2-083V-PL-Big-VPN
wnr3500l v1
zrobiłem reset 30-30-30
teraz nie mam dostępu do routera
 
hermes-80
Wrzuć najnowszą wersję 84v bo w 83v były błędy - poza tym zrób ręczne czyszczenie NVRAM Administracja/konfiguracja/powrót do ustawień domyślnych/wyczyść NVRAM.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
szczemp
zrobię czyszczenie pamięci jak będę miał dostęp do sprzętu
jeszcze mnie ciekawi jak są oznaczone interfejsy w tomato
zauważyłem w liście urządzeń jak jestem połączony po wifi to obok mojego ip jest eth1
przy kompie siostry i ojaca jest coś innego chyba br0
wszystkie 3 kompy dostają statyczne ip
przy jeszcze jednym kompie który nie dostaje statycznego ip a jest podłączony kablem chyba też jest br0
 
kille72
LAN->br0
WLAN->eth1

Jak bedziesz miec wiecej VLANow to beda sie nazywac br1, br2 itd.
 
szczemp
po wyczyszczeniu nvramu działa limitowanie:))
teraz mi tak przyszło do głowy nietypowe rozwiązanie
zamiast kupować dysk i na nim stawiać aplikacje z optware i udostępniać pliki innym komputerom, to lepiej kupić pendrajwa
bo i taniej i nie trzeba mi wiele miejsca
stąd pytanie czy można podzielić pendrajwa na dwie partycje?
czytałem o takich mykach ale to dawno było i różnie systemy sobie radziły z widzeniem podzielonego pendrajwa
jak będzie w przypadku tomato?
zobaczy obydwie partycje?

druga sprawa
odnośnie filtrowania maców
czy w tomato jest tylko filtrowanie wifi?
znalazłem taką zakładkę w podstawowe
tam bym pozwolił na dostęp tylko zaufanym komputerom ale nie wszystkie mam z wifi
jestem zdecydowany postawić serwer www i niezaufanym komputerom pokazywać jakiś plik html
ale zanim zacznę się w to bawić (bo nie mam jeszcze dysku/pendrajwa) to zapytam czy można doinstalować jakiś pakiet i niezufane komputery przenosić na stronę gdzieś na zewnętrznym serwerze?
bez względu na to co dany komputer chce obejżeć w internecie zawsze miałaby mu się pokazywać jedna strona
mam już serwer na którym mam różne strony i nie stoi nic na przeszkodzie aby postawić tam jeszcze jedną
tab byłoby prościej i nie obciążałoby tak routera
 
shibby

Cytat

stąd pytanie czy można podzielić pendrajwa na dwie partycje?
czytałem o takich mykach ale to dawno było i różnie systemy sobie radziły z widzeniem podzielonego pendrajwa
jak będzie w przypadku tomato?
zobaczy obydwie partycje?


bez problemu dzielisz pendrive jak dysk na partycje.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
szczemp
ok dzięki
jeszcze mam problem z iptables
wpisuję w firewall dla testów

iptables -t nat -A PREROUTING -d jakieś_ip_zewnętrzne -p tcp --dport 80 -j REDIRECT --to ip_mojego_serwera_w_internecie:80

i mi to nie chce działać
chcę docelowo zrobić tak, że jeśli ktoś (zakres ip) chce otworzyć jakąś stronę internetową to przekieruje go na moją
tyle że na serwerze są różne strony
można w regułach iptables używać nazw domenowych?
chcę też zabronić komputerom z tego zakresu łączyć się z jakąkolwiek usługą w internecie (odbieranie poczty, komunikatory, ftp, ssh i reszta)

Połączony z 25 luty 2012 12:39:03:
kombinuję z tymi regułami i nie ma wiele postępu
jeśli ręcznie w konsoli dodam regułę
iptables -t nat -A PREROUTING -d jakieś_ip -p tcp --dport 80 -j DNAT --to ip_mojego_serwera:80
to działa
i przenosi każdego kto chce otworzyć stronę, która jest na 'jakies_ip' na stronę która jest na 'ip_mojego_serwera'
a jak mam to w skrypcie firewalla to już nie działa
trzeba robić restart routera po aktualizacji skryptów?
prośba do kogoś obeznanego, żeby przerobić (może napisać) nową regułę, która komputery z podanego zakresu zawsze przekieruje na www_jakaś_strona_pl
do tego może odmówić połączenia z innymi usługami w internecie
Edytowany przez szczemp dnia 25-02-2012 12:39
 
marcinek1992
Witam
Podłączę sie do tematu bo mam taki sam router.
Chciałbym się was spytac czy któreś z tych funkcji zwiększa sygnał nadawania sygnału wi-fi?
screenshooter.net/data/uploads/im/oz/oger.jpg
screenshooter.net/data/uploads/ca/vq/afom.jpg
 
kamilj
Po pierwsze zmień sobie Kraj/Region na Polskę a dwa że moc nadawania zmieniasz za pomocą opcji moc transmisji, tylko nie wiem czy coś ci to da jeżeli w pobliżu masz więcej sieci które cię zakłócają. Po testuj również różne kanały.
------------------------------------------------------------------------------
[b]RegulaminOpenlinksys.info v0.1
[url=http://openlinksys.info/forum/viewthread.p
 
marcinek1992
jeszcze takie pytanie czy jeżeli dam 251 to nic sie nie stanie?
 
kille72
W związku z ochroną widma elektromagnetycznego wprowadzono pewne regulacje prawne, mające na celu jak najlepsze wykorzystanie tego naturalnego dobra. W przypadku urządzeń przeznaczonych do komunikacji za pomocą fal radiowych - urządzeń radio-nadawczych, określono pewne kluczowe parametry, takie jak: szerokość zajętego pasma, maksymalne dopuszczalne moce, czy też maksymalny poziom generowanych zakłóceń.

W równym stopniu regulacje te dotyczą urządzeń CB, telefonii bezprzewodowej GSM, radiotelefonów, mikrofalowych łączy radiowych, zbliżeniowych urządzeń identyfikacyjnych RFID, systemów opartych na standardzie Bluetooth, czy też stacji nadawczo-odbiorczych wykorzystywanych do bezprzewodowej transmisji danych w paśmie 5.8/2.45 GHz - zwanych potocznie kartami radiowymi lub kartami WLAN 802.11a/b/g.

W większości krajów europejskich, w tym i w Polsce, celem zapewnienia kompatybilności elektromagnetycznej, określono maksymalną dopuszczalną moc promieniowania urządzenia nadawczego.

Limit ten, w przypadku lokalnych radiowych sieci komputerowych RLAN-2.45GHz, wynosi 100 mW EIRP.
 
szczemp
jeszcze takie pytanie odnośnie usb w netgearze
znajomemu spodobał się ten sprzęt i oprogramowanie tomato więc chce dokonać zakupu
chce natomiast podłączyć dość duży dysk (jeszcze go nie ma), ale zależy mu żeby dysk był bez zasilacza
czy gniazdo usb w netgearze zasili dysk powiedzmy od 500GB do 1TB?
tu na forum czytam różne wątki i widzę, że macie popodpinane najróżniejsze dyski ale domyślam się, że są zasilane z zewnątrz
pendrajwy działają, ale pendrajw nawet 32GB nie potrzebuje tyle prądu co dysk 500GB
 
kille72
Dzialaja nawet dyski 2TB podpiete pod ten router. Wszystko zalezy od modelu, jak ma jeden kontakt usb to nie powinno byc problemu, jak 2 to moze byc problem. Rozwiazanie to hub z dodatkowym zasilaniem.

Ja osobiscie uzywam WD My Passport Essential 2.0 500GB i dziala.
 
szczemp
zapytam tu, bo w ruchliwym wątku post zaginął..
czy można w tomato tak skonfigurować zapisywanie logów, żeby każdy dzień był osobnym plikiem?
chcodzi o logi systemowe, monitorowanie przepustowości i iptrafic
i czym można przejrzeć logi np z iptrafic?
tomato generuje plik gz, po rozpakowaniu plik bez rozszerzenia i notatnik sobie nie radzi
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 11

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
12-05-2024 18:22
Ma ktos sim Plus lub Plush? Mam kod to terabajta danych na 30 dni z blikomanii Smile

RaTaJ
10-05-2024 15:43
Czy intel n100 4x 3,40Ghz z Intel HD i DDR5 byłby dobry, widziałem za 550zł z 8gb ram i ssd 512gb?

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

72,070,375 unikalnych wizyt