19 Kwietnia 2024 02:48:20
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [15]
· dodatkowe złącz... [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.189.178.34
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Asus
 Drukuj wątek
RT-N16 - Tomato
marolman
w najbliższym otoczeniu (do 5m) nie ma żadnego innego router.

Komputer widzi 7 inne sieci, z czego 1 na poziomie bardzo dobrym (nie moja, tylko sąsiada) 2 na poziomie dostatecznym (w tym moja) reszta bardzo słaba.

Ustawienia mojej sieci wi-fi
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c...0805e.html

Nie rozumiem jednej rzeczy, na ovislink jest jedna antenka a w asus 3 anteny a zasięg jest taki sam, czy to jest normalne?
Edytowany przez marolman dnia 05-02-2012 12:20
..::Linksys WRT54GL::..

..::Ovsilink WL-1600GL::..

..::D-Link DIR-320::..
 
foooox
W zaawansowanych ustawieniach zmień moc radia na 60mW, bo domyślnie po wgraniu Tomato by shibby jest ustawione na 17mW.
 
tristan

Cytat

marolman napisał(a):

w najbliższym otoczeniu (do 5m) nie ma żadnego innego router.

Komputer widzi 7 inne sieci, z czego 1 na poziomie bardzo dobrym (nie moja, tylko sąsiada) 2 na poziomie dostatecznym (w tym moja) reszta bardzo słaba.



Nie rozumiem jednej rzeczy, na ovislink jest jedna antenka a w asus 3 anteny a zasięg jest taki sam, czy to jest normalne?


0. 3 anteny w Asusie są na potrzeby standardu N. Ovislink WL-1600 miał tylko G, dlatego wystarcza mu jedna. 3 anteny nie równa się 3x większy zasięg.
1. Zasięg/jakość nie zawsze idzie w parze z MOCĄ. Jaką masz powierzchnię do pokrycia? Ile ścian po drodze i jakie, ile m2 a jakie wymiary "całości" szer x długość łączna. Nie zmieniaj na pałę mocy, bo właśnie dlatego się często okazuje, że zwiększając moc wyłapuje się dalej oddalone APki, które zaczynają siać, a których "nie widać" lub widać "śladowo" przy mniejszej mocy.
2. Wybierz kanał 1, 6 lub 12, regulując dostępne kanały parametrem "Pasmo przenoszenia". IMHO Asus najlepiej chodzi na kanale 1.
3. Jak ustawiłeś anteny? Skrajne mają być pod kątem od mniej więcej 40-45 do nawet 60 st. pochylone na zewnątrz w stosunku do środkowej, która powinna być pionowo. Na większości awatarów (np. moim) anteny są ustawione źle Smile.
Czy przykręcając anteny sprawdziłeś, czy nie ma jakichś paproszków wewnątrz złącza? Było parę przypadków że drobinki styropianu zostawały w środku i router cuda wyczyniał do spalenia się włącznie. Najlepiej przed montażem przedmuchać sprężonym powietrzem, ewentualnie dobrze dmuchnąć z płuc.
4. Jak masz ustawioną kartę w laptopie/PCie i jaka to karta (model)? Niektóre karty produkcji Intela nie radzą sobie z "Fat channels" czyli kanałami 40MHz. Ze screenu wynika, że używasz tych kanałów. Jaki standard WiFi obsługuje Twoja karta w laptopie? Jeśli nie obsługuje "n" to nie ma sensu używać kanałów 40Mhz.
Edytowany przez tristan dnia 05-02-2012 13:03
Był: Asus RT-N16 + Tomato PL v1.28.9054 MIPSR2 116PL K26 USB VPN mod shibby
Jest: Asus RT-AC68U + AsusWRT-Merlin 380.62_1 DualWAN+ Huawei E1820 + 2.5" HDD 500GB Lenovo + Brother HL-1430
 
marolman
Ad1.
Router stoi na poziomie 0, chce żeby sygnał dochodził do poziomu 1 i 2, obecnie testuje na poziomie 1 i sygnał jest Dostateczny lub Dobry. Sygnał musi się przebić przez jeden strop i jedną ściankę działową. Testuje to na dwóch laptopach, jeden ze standardem n (częściej - dobry) a drugi g (przeważnie - dostateczny). Na poziomie 2 jest lipa bardzo często rozłącza. Powierzchnia do pokrycia poziomu 1 to 9m x 8m.

Ad2.
Na kanale 1 i 6 są inne sieci ustawione (obce), najlepiej to wygląda na kanale 12

Cytat

regulując dostępne kanały parametrem "Pasmo przenoszenia"


Nie wiem za bardzo o jaką regulację Ci chodzi

Ad3.
Zastosowałem się do twoich zaleceń ale efekt mizerny


Anteny odkręciłem i sprawdziłem, wygląda że wszystko z nimi OK


Ad4.
Karta sieciowa ze standardem n to - Atheros AR9285 Wireless Network Adapter


Obecnie mam ustawione:
-Standard wifi - Automatyczne (lepiej wtedy wygląda połączenie na karcie sieciowej ze standardem n, jak przestawię na g to podobnie na obu)
-Kanal 12 2.467
-Szerokość kanału 20MHz

W ustawieniach zaawansowanych ustawiłem moc na 60, wydaje mi się że jest najlepiej

Jestem rozczarowany że na tym asusie zasięg jest taki sam jak na ovislink, liczyłem na więcej, znacznie więcej, czy ktoś może pomóc mi to ustawić.





Karta ze standardem n to Atheros AR9285 Wireless Network Adapter

Połączony z 07 luty 2012 22:34:23:
Obecnie mam wgrane tomato
tomato-K26USB-1.28.RT5x-MIPSR2-083V-PL-AIO


Czy wersja ENG może być bardziej stabilna i mieć lepsze krycie wifi
tomato-K26USB-1.28.RT5x-MIPSR2-083V-AIO
Edytowany przez marolman dnia 07-02-2012 22:34
..::Linksys WRT54GL::..

..::Ovsilink WL-1600GL::..

..::D-Link DIR-320::..
 
krott
Żartem mówiąc

ovislink ustaw jako AP, porzeczy zasięg sieci Wink
Netgear WNR3500L v2 + Tomato 1.28.0000 MIPSR2-108 K26 USB AIO
Synology DS110j + 1TB Sasmung
(VPN)
Asus 500gP v2 + 1.28.0905 MIPSR1-079V K26 USB BT-VPN by shibby
Qnap TS101 + 750 GB Samsung
 
foooox
Wersja angielska będzie się sprawować tak samo jak PL. Wychodzi na to, że musisz zainwestować w mocniejsze antenki...
 
tamtosiamto

Cytat

tristan napisał(a):


2. Wybierz kanał 1, 6 lub 12, regulując dostępne kanały parametrem "Pasmo przenoszenia". IMHO Asus najlepiej chodzi na kanale


A nie mialo byc 1, 6, 11Wink? Bo pełna separacja jest już między 6 a 11 kanałem a 12 i 13 nie jest wspierany przez niektore urządzenia klienckie.

Połączony z 07 luty 2012 23:18:03:

Cytat

marolman napisał(a):


Jestem rozczarowany że na tym asusie zasięg jest taki sam jak na ovislink, liczyłem na więcej, znacznie więcej, czy ktoś może pomóc mi to ustawić.


tomato-K26USB-1.28.RT5x-MIPSR2-083V-AIO


Z czego są stropy-nie gdybaj tylko dowiedz się bo to ważne? Jak masz żelbetowe nie pomoże najlepszy sprzęt - postaw ruter na poziomie 1.
Edytowany przez tamtosiamto dnia 07-02-2012 23:18
 
aszhan
Cześć,

Chce przejść z dd-wrt na tomato i moje pytanie dotyczy tego czy moge przez web gui instalować tomato posiadając DD-WRT w wersji DD-WRT v24-sp2 (05/08/11) mega czy lepiej wrócić do fabrycznego ustawienia i zainstalować wg instrukccji z pierwszych postów. Czy można w miare bezpiecznie wrócić do fabrycznych ustawień?
 
foooox
Możesz wgrywać bezpośrednio z GUI. A najbezpieczniej przez Firmware Restoration z płyty albo ze strony Asusa.
 
aszhan
Próbowałem przez asus restoration tool ale router nie odpala się w trybie serwisowym (5sek przycisk reset + podłączenie zasilania + po okolo 30 sek puszczam przycisk). Jedynym efektem jest to, że router wyłącza wi-fi. Asus restoration tool pokazuje że nie znaleziono urządzenia w trybie serwisowym. Ostatnio miałem problem z wirusem kb91021753 (http://www.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopic.php?p=620344).
Przywróciłem ustawienia dd-wrt do fabrycznych (poprzez stronę). Coś możecie doradzić w kwesti wgrania tomato w mojej sytuacji?
 
foooox
To wgrywaj przez GUI.
 
marolman
Dalej wałkuje problem z działaniem wifi na RT-N16.

Od dłuższego czasu nie zmieniałem ustawień w router ale ostatnio zauważyłem poprawę jakości sygnału z niskiej na dobrą, pewnie dostane odpowiedz, że mniej zakłóceń przez co lepszy sygnał, nie można tego wykluczyć. Dodatkowy problem to taki ze na komputerze gdzie karta sieciowa jest w standardzie g nie mogę wejść na router, pojawia się okno logowania, po wpisaniu loginu i hasła nic się nie wyświetla. Na inny sprzęcie z kartą w standardzie n nie ma tego problemu. Na routerze - WIFI w opcji Standard WIFI mam ustawiony na Automatyczny. Czy ktoś z was również miał taki problem, wie ktoś jak go rozwiązać?
..::Linksys WRT54GL::..

..::Ovsilink WL-1600GL::..

..::D-Link DIR-320::..
 
kille72
Jak na tym kompie masz Windows XP to rozwiazanie jest tu:
http://openlinksys.info/forum/viewthr...post_90789
 
marolman
Zrobiłem zgodnie z opisem i jest ok. Z ciekawości zapytam dlaczego jest z tym problem akurat z tym routerem i firmware, z innymi nie miałem problemu, czy tak samo się dzieje na oryginalnym firmware.

@kille72
może podpowiesz jakie najlepsze ustawienia dla WIFI zastosować na router żeby zasięg zwiększyć, bo jestem bardzo rozczarowanym tym sprzętem pod tym względem no chyba że złe ustawienia mam na nim.

Nie wiem czy dobrze zrobiłem, że zamieniłem Netgear WNR3500L v2 na tego Asusa, jak u Ciebie jest zasięgiem na tych Netgear WNR3500L?
..::Linksys WRT54GL::..

..::Ovsilink WL-1600GL::..

..::D-Link DIR-320::..
 
kille72
RT-N16 nie mam, mam 3500Lv1 i v2 bez zewnetrznych antenek i radio uwazam ze jest dobre.

Moze sasiedzi zaklocaja Ci WiFi? Ustaw na inny kanal. Sprawdz Inssiderem wolne kanaly.

Moje ustawienia/zmiany to:
Advanced-Wireless Settings-Country / Region: Sweden
Basic-Wireless Mode: Access Point, Wireless Network Mode: Auto, Channel: 13, Channel Width: 40 Mhz, Security: WPA2-Personal/AES.
 
marolman
Cos w tym może byc bo sąsiad ma siłe sygnału taką że u mnie jest full, a ja swoją mam na poziomie dostatecznym, próbowałem innych kanałów ale nie było rewelacji, ustawiałeś coś może w opcjach Zaawansowane -> WiFi?

Korzystasz może z tunelowanie VPN?
..::Linksys WRT54GL::..

..::Ovsilink WL-1600GL::..

..::D-Link DIR-320::..
 
kille72
Nie korzystam z VPN, w zaawansowanych tylko region zmienilem. Pokaz screena z Inssidera ile masz sieci w poblizu itp.
http://www.metageek.net/products/inssider/
 
marolman
http://www.fotoload.pl/index.php?id=4...d224974624


Bywa, że jest więcej tego, tylko musi zbierać z dalszych okolic, bo w promieniu 10m jest sa tylko 3 router w tym moj
Edytowany przez marolman dnia 24-02-2012 23:44
..::Linksys WRT54GL::..

..::Ovsilink WL-1600GL::..

..::D-Link DIR-320::..
 
kille72
RSSI -70dBm, w jakiej odleglosci jestes od routera, jakie masz przeszkody? Uzywasz szyfrowania WPA2 Enterprise? Testowales inne kanaly oprocz 1?

Ja mam ok 10m do routera i siedze pietro wyzej, ale nie ma duzo betonu tylko cegla/gips/drewno i mam RSSI -55dBm.
 
marolman
Odległość od routera 7m, jeden strop i jedna ścianka działowa. Używam WPA / WPA2 Personal. Tak testowałem, jeśli jest poprawa to bardzo mała.


A tutaj ciekawostka, włączyłem przed chwilą program inSSIDer i znaczna poprawa jakości sygnału
http://www.fotoload.pl/index.php?id=0...e3db078536, nie wiem dlaczego tak się dzieje, na router mam ustawiony Kanał Auto więc pewnie od wybiera najlepsze ustawienia. Jestem ciekaw jak długo będzie sie utrzymywało duże krycie.
Edytowany przez marolman dnia 25-02-2012 10:43
..::Linksys WRT54GL::..

..::Ovsilink WL-1600GL::..

..::D-Link DIR-320::..
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 8

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,149,633 unikalnych wizyt