18 Maja 2024 07:13:43
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· Takedown 2000
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [30]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.191.218.130
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Netgear
 Drukuj wątek
NETGEAR WNR3500L/WNR3500U - kilka pytań o konfigurację i firmware
Krystek
Witam serdecznie. To będzie mój pierwszy post na tym forum. Zachęcony opiniami w Internecie zakupiłem router NETGEAR WNR3500L. Dobra cena i możliwości konfiguracyjne, a przede wszystkim gigabitowe porty w routerze o takiej cenie to był argument. Mam okablowane mieszkanie niczym jama pająka i chcę przyspieszyć przede wszystkim transfer po kablu, żeby 100 MBps nie było wąskim gardłem. Sieć WiFi ma być jako dodatek. Do tej pory w domu korzystaliśmy z solidnego i niezłego, tyle że bez sieci bezprzewodowej routera Edimax BR-6104K.

NETGEAR WNR3500L mam w wersji kompranetowej, czyli brązowe pudło kartonowe bez oznaczeń z routerem z dystrybucji jakiegoś operatora, produkowanego dla niego przez NETGEAR (foto).Skonfigurowałem to, co chciałem na standardowym firmware, ale podczas konfiguracji nasunęło mi się kilka pytań do bardziej obeznanych użytkowników tego sprzętu na forum OpenLinksys. W zasadzie to, co jest mi wystarcza, opcji jest sporo, ale brakuje mi pewnych rzeczy - dodatków, dla których może zdecydowałbym się zmienić firmware WNR3500L.

Ale do rzeczy. Standardowo, po wyjęciu z pudełka i konfiguracji przez kabel ethernetowy router oznajmiał, że ma w sobie firmware V1.2.2.30_34.0.37NA. Po skonfigurowaniu wszystkiego i podpięciu routera do Internetu wszedłem na zakładkę Router Upgrade. Router wyświetlił mi następujący komunikat:

Cytat

A new version has been found. Do You want to upgrade to the new version now?
Current GUI Language Version: 1.2.2.34_2.1.9.1
New GUI Language Version: 1.2.2.44_2.1.12.1
Current Firmware Version 1.2.2.30NA
New Firmware Version 1.2.2.44NA
Release Notes:
1. Update to version v1.2.2.44


Kliknąłem Yes i po około dwóch minutach router zaktualizował sobie oprogramowanie. Teraz router w zakładce Router Status przedstawia się tak:

Cytat

Hardware Version WNR3500L
Firmware Version V1.2.2.44_35.0.53NA
GUI Language Version V1.2.2.44_2.1.12.1


I teraz mam kilka pytań - najpierw technicznych. Czy da się w tym routerze wgrać taki (na razie mam na myśli oryginalny) firmware, żeby dało się zmienić w zakładce Wireless Settings ustawienie sieci na Europe? Mam zaciemnione pole wyboru rozwijanego menu i nie mogę tego zmienić. Wygląda to tak:

img685.imageshack.us/img685/1767/netgearwnr3500lwireless.png

Poza tym nie wiem co zrobić, by komputery łączyły się bezprzewodowo z największą możliwą dla nich prędkością. Mam netbooka SAMSUNG N140 z bezprzewodową kartą sieciową Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (w wersji AR5008 obsługującej standard N), ale udało mi się połączyć z routerem jedynie przy prędkości 54 MBps. Szyfrowanie ustawione na tryb WPA2-PSK z AES, bo przy mieszanym WPA2 router podawał, że jest ono niedostępne dla trybu 802.11n.

Druga sprawa to konfiguracja LAN z DHCP i statycznymi adresami IP. Dawno, dawno temu, w jednej firmie podpiętej do Internetu Neostradą ADSL 1 MBit, miałem dostęp do modemu SIEMENS/THOMSON SppedTouch 510. Dało się w nim po włączeniu serwera DHCP dodatkowo na stałe przypisać adresy IP dla wybranych maszyn widocznych w tabeli połączeń routera, żeby za każdym razem były im przydzielane te same adresy IP. Inne komputery i sprzęt sieciowy dostawały(by) numer automatycznie. W tym Netgearze widzę, że jest albo, albo. Mimo, że ustawiłem sobie rezerwację adresów IP dla maszyn z wybranym MAC i nazwą sieciową to i tak router przydziela mi pierwsze wolne. Da się to jakoś zmienić? Czy alternatywny soft firmware pozwala na takie rzeczy jak SpeedTouch 510?

img718.imageshack.us/img718/9743/netgearwnr3500llansetup.png


Czytałem, że są różne hacki na standardowe firmware. Można rozszerzyć możliwości routera instalując dodatkowe paczki (link). Przyznam, że przydałaby się możliwość tworzenia osobnych podsieci (VLAN) czy synchronizacja czasu NTP. Czy do tych zabiegów niezbędne jest podłączenie do płyty głównej routera przez ten magiczny kabelek USB, czy może jest jakaś wersja softu do wgrania z tymi dodatkami?

IPv6. Czy ktoś z Was konfigurował tunel 6to4 z gogoNET Freenet6 albo SixXS dla tego routera?

Dopiero zaczynam przygodę z routerami i chciałbym jak najlepszy soft do niego wgrać, by potem móc go skonfigurować i zapomnieć. Myślałem o DD-WRT, bo o Tomato można przeczytać, że ma problemy z obsługą większych prędkości po sieci bezprzewodowej, ale nie wiem które DD-WRT z tych wszystkomających by było odpowiednie dla tego modelu routera? W poradnikach na DD-WRT piszą, żeby nie ufać router database, bo na forum są wymieniane lepsze i stabilniejsze buildy, niż te w bazie. Doradzicie?
 
Nakon
Zmień jezyk na polski mysle ze bedzie wtedy region europejski
a co do statycznego ip w zakladce konfiguracja sieci lan na samym dole masz rezerwacje klikasz dodaj wybierasz urzadzenie i zmieniasz adres na taki jaki cie interesuje potem zapisz
pozdrawiam
 
hermes-80
Tutaj nikt nie używa OFW, co do wifi i Tomato - musisz sam sprawdzić bo jedni chwalą drudzy narzekają - ja osobiście nie używam wifi na tym routerku. Tomato daje ci wszystko to co potrzebujesz ustawiane z GUI w języku polskim + bonusy.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
Krystek
Minęło kilka dni, podczas których zajęty byłem innymi sprawami. A co do poprzedniego wpisu to tak jest, gdy się siedzi i pisze po nocy. Znalazłem kilka informacji i linków. A więc tak: pokrótce odpowiem sam sobie, a nuż komuś te informacje się przydadzą.

Cytat

Krystek napisał(a):

Teraz router w zakładce Router Status przedstawia się tak:

Cytat

Hardware Version WNR3500L
Firmware Version V1.2.2.44_35.0.53NA
GUI Language Version V1.2.2.44_2.1.12.1


Nie zwróciłem uwagi na te dwie literki przy nazwie firmware. A NA to po prostu North America i pewnie dlatego pole zmiany kraju dla sieci WiFi jest zaciemnione. Wersja europejska ma pewne dodatki w opcjach, np. obsługę PnP-x. Na stronie internetowej modelu WNR3500L w serwisie NETGEAR można znaleźć najnowsze firmware dla modelu WNR3500L w wersji międzynarodowej. Na rosyjskojęzycznym forum (w tym poście) jest link do pobrania paczki archiwum z użytecznymi plikami.

Cytat

3500_256.dll
bec46d50-1b40-47f8-b762-2e71029d3299.devicemetadata-ms
delta.cat
detectUtility.exe
DnDns.dll
FirmwareRecovery.exe
nbt.exe
readyshare.exe
wn3500l.inf
WNR3500L-V1.2.2.44_35.0.53.chk
WNR3500L-V1.2.2.44_35.0.53NA.chk

Cytat

Krystek napisał(a):
Druga sprawa to konfiguracja LAN z DHCP i statycznymi adresami IP. Dawno, dawno temu, w jednej firmie podpiętej do Internetu Neostradą ADSL 1 MBit, miałem dostęp do modemu SIEMENS/THOMSON SppedTouch 510. Dało się w nim po włączeniu serwera DHCP dodatkowo na stałe przypisać adresy IP dla wybranych maszyn widocznych w tabeli połączeń routera, żeby za każdym razem były im przydzielane te same adresy IP. Inne komputery i sprzęt sieciowy dostawały(by) numer automatycznie. W tym Netgearze widzę, że jest albo, albo. Mimo, że ustawiłem sobie rezerwację adresów IP dla maszyn z wybranym MAC i nazwą sieciową to i tak router przydziela mi pierwsze wolne. Da się to jakoś zmienić?

Na początku to nie działało, nie wiem czemu. Widać router musiał przegryźć nową konfigurację. Teraz już przydziela adresy tak jak powinien. Gra i buczy.

Na razie nie uporałem się z problemem niższej prędkości transmisji po WiFi. Co prawda połączenie przyspieszyło z 54 MBps do całych 65 MBps (a raz nawet udało się osiągnąć 72 MBps), ale nie mam pomysłu jak bardziej przyspieszyć transfer. Wgranie najnowszego międzynarodowego (europejskiego) firmware wiele nie pomogło. Twardy reset 30/30/30 całej maszynki również po wgraniu międzynarodowego firmware. Jeśli ktoś będzie w stanie doradzić jakie opcje należy ustawić w routerze, by WiFi śmigało z największą możliwą prędkością 150 / 300 MBps to będę wdzięczny.

hermes-80: może nikt tutaj nie używa OFW, ale na pewno porównuje opcje wszystkich wersji oprogramowania z innymi. Zerknąłem sobie na demo webpaneli różnych wersji DD-WRT. Fajne, ale jak dla mnie to są rozbudowane kombajny. Aż tylu funkcji nie potrzebuję. Zerknę jeszcze na Tomato i może mnie coś w nim zainteresuje, by zechcieć znowu zmieniać firmware w routerze, ale na razie korzystam z najnowszej wersji OFW.

Połączony z 19 styczeń 2012 17:20:55:
I znowu odpowiem sam sobie. WiFi mi przyspieszyło do 150 MBps. Wyłączyłem router na kilka minut, a później po jego włączeniu włączyłem netbooka i złapał sieć po 150. W końcu praca routera się ustabilizowała.
Edytowany przez Krystek dnia 19-01-2012 17:20
 
zibi_74
nie jest prawdą, że nikt nie używa OFW, zakupiłem ten model z Tomato, jednak miałem problemy z obsługą WPA i wróciłem na OFW, doskwiera mi brak obsługi DLNA. problem z WPA polegał na tym, że po 3600 sekundach następowało odświeżanie klucza i wtedy wszystko się sypało.
 
Krystek
Zajmowałem się jeszcze później konfigurowaniem sprzętu, by mieć jak najszybsze połączenie WiFi z routerem. Na netbooku uruchomiłem program inSSIDer i przeskanowałem okoliczne sieci bezprzewodowe, by sprawdzić na jakich kanałach nadają. Udało mi się znaleźć wolny kanał, nieużywany przez inne sieci WiFi i ustawiłem go w routerze przez panel administracyjny. Od teraz nadajnik WiFi pracuje na tym kanale (oraz kanale współdzielonym, dodatkowym) i nie koliduje mi z innymi sieciami bezprzewodowymi. Dzięki temu bez problemu da się uzyskać szybki transfer (pod warunkiem, że ma się kartę sieciową z obsługą protokołu 802.11n).
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 9

· Użytkowników online: 1
Eleonor

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
12-05-2024 18:22
Ma ktos sim Plus lub Plush? Mam kod to terabajta danych na 30 dni z blikomanii Smile

RaTaJ
10-05-2024 15:43
Czy intel n100 4x 3,40Ghz z Intel HD i DDR5 byłby dobry, widziałem za 550zł z 8gb ram i ssd 512gb?

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

72,067,024 unikalnych wizyt