14 Maja 2024 12:13:26
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· Takedown 2000
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [27]
· Takedown 2000 [3]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.149.26.169
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Netgear
 Drukuj wątek
Wybór taniego i dobrego routera
dymion
Witam i mam nadzieję, że podzielicie się trochę doświadczeniem i wiedzą bo jestem noga jesli chodzi o sprawy sieciowe.

Chcę kupić router, który w mieszkaniu (55m2) zapewni mi szybki internet i stabilny dla kilku komputerów (wifi). Wolałbym zamknąć się w kwocie 300 zł za całość.

Jeśli się takie coś da zrobić to chciałbym:
a) Wykorzystać router do podłączenia drukarki sieciowej (czy tu wystarczy podłączyć pod usb czy coś jeszcze musiałbym dokupić?)
b) Szybki transfer i wymianę plików między komputerami w sieci (najlepiej tak aby z zewnątrz nie były te pliki widoczne ale każdy komputer w sieci mógłby te pliki czytać i modyfikować)
c) Nie wiem, czy to możliwe ale jeśli taki router oparty jest na tomato to może jest możliwość zainstalowania pewnej aplikacji (dodawarki do katalogów stron) aby sobie siedział na routerze zamiast na jednym z komputerów (czyli coś w rodzaju serwera).

Bardzo proszę o poradę co wybrać i czy te rzeczy da się ogarnąć czy z czymś będzie problem.

Wstępnie podoba mi się router np Netgear WNR3500L - nie wiem jaki stabilny modem adsl dla "słabego" łącza (aktualnie 6-7mbit ale może niebawem będzie więcej) wybrać. Często polecacie np Speedstream 4100 (czy wersja 5100 jest gorsza czy można brać w ciemno), czy to najlepszy wybór na tani, stabilny modem na niezbyt dobre łącze? Jaki router polecacie do moich wymagań?

Jaki soft najlepiej tam wrzucić? Tomato czy coś innego będzie bardziej pasowało do moich głównych wymagań (a, b, c) ?

Czy jedyną opcją jest modem i router osobno czy np taki Netgear DGN2200 też warto brać pod uwagę? Tutaj na chłopski rozum takie zastosowanie ma 2 przewagi:
- nie ma "ruchu" po kablu 100mbit modem-router i straty pewnie na szybkości łącza
- większe zużycie prądu Smile
Czy jednak na ich sofcie można coś bardziej zaawansowanego ustawić (a,b, c)?

Poradźcie bo siedzę, czytam ale im więcej tego wchłaniam to tym mniej chyba wiem Smile
 
koralm

Cytat

dymion napisał(a):
Jeśli się takie coś da zrobić to chciałbym:
a) Wykorzystać router do podłączenia drukarki sieciowej (czy tu wystarczy podłączyć pod usb czy coś jeszcze musiałbym dokupić?)
b) Szybki transfer i wymianę plików między komputerami w sieci (najlepiej tak aby z zewnątrz nie były te pliki widoczne ale każdy komputer w sieci mógłby te pliki czytać i modyfikować)
c) Nie wiem, czy to możliwe ale jeśli taki router oparty jest na tomato to może jest możliwość zainstalowania pewnej aplikacji (dodawarki do katalogów stron) aby sobie siedział na routerze zamiast na jednym z komputerów (czyli coś w rodzaju serwera).


WNR3500L spokojnie wystarczy + tomato shibbiego.
drukarki działają od razu; jest kilka modeli HP z serii 10xx i chyba 20xx przy których trzeba dodatkowe pliki ładować na port USB (gdzieś o tym było na forum).
Nie bardzo wiem co masz na mysli w pkt. c.

Cytat

dymion napisał(a):
Czy jedyną opcją jest modem i router osobno czy np taki Netgear DGN2200 też warto brać pod uwagę? Tutaj na chłopski rozum takie zastosowanie ma 2 przewagi:
- nie ma "ruchu" po kablu 100mbit modem-router i straty pewnie na szybkości łącza
- większe zużycie prądu Smile


Oryginalne softy nic w sobie zazwyczaj ciekawego nie maja, a co do straty szybkości łącza to chyba sobie jaja robisz...
Masz net 6Mb to w jaki sposób łącze modem-router 100Mb zwolni ci prędkość internetu? Rozumiem jak byś miał 150Mb to wtedy tak, kicha zawęża się do 100Mb.
Proud winner of Netgear WNR3500L
 
dymion

Cytat

koralm napisał(a):

WNR3500L spokojnie wystarczy + tomato shibbiego.
drukarki działają od razu; jest kilka modeli HP z serii 10xx i chyba 20xx przy których trzeba dodatkowe pliki ładować na port USB (gdzieś o tym było na forum).
Nie bardzo wiem co masz na mysli w pkt. c.

Oryginalne softy nic w sobie zazwyczaj ciekawego nie maja, a co do straty szybkości łącza to chyba sobie jaja robisz...
Masz net 6Mb to w jaki sposób łącze modem-router 100Mb zwolni ci prędkość internetu? Rozumiem jak byś miał 150Mb to wtedy tak, kicha zawęża się do 100Mb.


c) Chodzi o program (skrypt) pod linuksa, który zamiast na jednym laptopie (windows + wirtualny serwer linuksowy) by mógł chodzić na routerze . Czy takie rzeczy da się odpalać na ruterze jak na hostingu? Smile

Odnośnie strat to chodziło mi bardziej o opóźnienie bo jest dłuższa droga do pokonania niż o faktyczne zmniejszenie szybkości.. no ale może faktycznie przesadzam z domysłami i to nie ma znaczenia.
 
koralm

Cytat

dymion napisał(a):
c) Chodzi o program (skrypt) pod linuksa, który zamiast na jednym laptopie (windows + wirtualny serwer linuksowy) by mógł chodzić na routerze . Czy takie rzeczy da się odpalać na ruterze jak na hostingu? Smile

Odnośnie strat to chodziło mi bardziej o opóźnienie bo jest dłuższa droga do pokonania niż o faktyczne zmniejszenie szybkości.. no ale może faktycznie przesadzam z domysłami i to nie ma znaczenia.

Może chociaż powiedz co ten skrypt ma robić, to będzie prościej odpowiedzieć na pytanie.
0,5m kabel router-modem ma się nijak do km odległości okablowania w infrastrukturze sieci/netu.
Proud winner of Netgear WNR3500L
 
dymion
jest to dodawarka do katalogów stron > aplikacja która dodaje strony www do katalogów (killkaset plików i około 50MB) i korzysta z bazy danych na plikach.
 
koralm
jeśli się uda w ogóle to uruchomić to i tak będziesz potrzebował zewnętrznego nośnika danych np. pena, no i wtedy przydały by się 2 x USB skoro chcesz także podpiąć drukarkę na USB (printserwer).
Proud winner of Netgear WNR3500L
 
dymion

Cytat

koralm napisał(a):

jeśli się uda w ogóle to uruchomić to i tak będziesz potrzebował zewnętrznego nośnika danych np. pena, no i wtedy przydały by się 2 x USB skoro chcesz także podpiąć drukarkę na USB (printserwer).


no tak zewnętrzny dodatkowy pendrive biorę pod uwagę. Z tymi 2xusb to jest możliwość aby z routera 1zusb zrobić wyjście na kilka portów usb - są takie rozgałężniki i nie będzie tu problem aby to działało?

Dzięki za wskazówki
 
shibby

Cytat

są takie rozgałężniki i nie będzie tu problem aby to działało?


to się nazywa HUB usb i działają bez problemu. Pamiętaj tylko że jeżeli będziesz podpinał urządzenia które czerpią zasilanie z usb to kup odrazu HUB aktywny (czyli taki z zasilaczem)
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
dymion

Cytat

shibby napisał(a):

to się nazywa HUB usb i działają bez problemu. Pamiętaj tylko że jeżeli będziesz podpinał urządzenia które czerpią zasilanie z usb to kup odrazu HUB aktywny (czyli taki z zasilaczem)


aha Smile ok więc wezmę aktywny choć przy podłączeniu drukarki i pendriva dodatkowego pradu nie trzeba (no ale chyba lepiej mieć w razie czego mozliwość podłączenia kabla).

Mam jeszcze do was pytanie o modem adsl. Przejechałem tu tyle wątków i nadal ciężko cokolwiek wybrać Smile

Polecacie często SpeedStream 4100 że niby jest stabilny ale już też były opinie, że synchronizuje się na niższym poziomie niż w teorii jest możliwe.
Na co postawić więc bo zdecydowałem się już na Netgeara WNR3500L (zamówiony już).

Czy SpeedStream 4100, czy może EDIMAX AR-7084A, czy TP-LINK TD-8840T ? Wszystkie używki są w cenie już od około 45-60zł więc zależy mi głównie na tym który będzie stabilny i synchronizował się korzystając z wszystkiego co moje łącze aktualnie daje. Chyba, że jeszcze coś innego warto wziąć aktualnie ale jak widzę to te modemy chyba najczęściej są polecane. Czy ktoś je miał i może je porównać jak to w realu wygląda i który z nich jest najlepszy?
 
punkl
Mam TP-LINK TD-8840T i jestem zadowolony. Ale tez jestem ciekaw, co poleca inni.
 
shibby
tplinki sa dobre. Ogolnie kazdy modem (czy nawet modemorouter) ktory da sie ustawic w tryb bridge sie nada. Nawet taki tepsiany ZTE sie nada.

Stawialem parę siemensow 4100 i dzialaja bardzo stabilnie. To znany i sprawdzony sprzet bo te modemy tepsa montowala przez (i chyba nadal montuje) do swoich DSL`i. Dlatego tez ten sprzet się nadal ceni.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
dymion
Mam już nówkę (refurbrished ale nie pykana Smile ) Netgear WNR3500L, czekam na tplinka ale chcę już zacząć działać i mam jeszcze do Was kilka pytań:

Jakie Tomato - czy tomato-K26USB-1.28.905xRAF-ML-MIPSR2-075V-Mega.trx będzie ok? Chciałbym aby obsługiwało:
1 obsługa drukarki sieciowej
2 udostępnianie plików (na początek wystarczy mi nawet kilka plików udostępnić typu kilka arkuszy exela, worda o wadze w sumie do 300-500kb). Chciałbym aby dostęp do tych plików był możliwie prosty - np poprzez zrobienia sobie skrótów do plików, katalogu z plikami na komputerach w sieci z Widnowsami. Czy tu coś szczególnego się robi? Czytałem coś o sambie i mapowaniu dysku - wtedy każdy komputer z sieci by widział dodatkowy dysk, który by był dostępny w całej sieci ale nie na zewnątrz? Jeśli tak to to by było idealne rozwiązanie.
3 Czy do udostępniania plików mogę wykorzystać wolne miejsce na Netgearze (na początku potrzebuję tylko kilka plików najbardziej istotnych współdzielić) czy lepiej od razu wrzucić np pena jeśli zabieranie miejsca będzie miało niekorzystny wpływ na działanie routera?
4 Nie będę ściągał nic z torrentów ale mam kilka programów, które sprawdzają coś i przez krótkie okresy czasu jest bardzo wiele połączeń i wątków. Dobrze by było więc aby mi router i soft to odpowiednio obsługiwał a nie zamulał w tym czasie (np strony www przestają chodzić) lub restartował router.

Połączony z 15 wrzesień 2011 23:58:52:
choć z drugiej strony jeśli nie używam torrentów to wystarczy wersja tomato-K26USB-1.28.905xRAF-ML-MIPSR2-075V-Ext.trx ? Nie wiem czy wersja pod torrenty ułatwia tylko ściąganie torrentów czy jest też zoptymalizowana do wielu połączeń w jednym czasie.
Edytowany przez dymion dnia 15-09-2011 23:58
 
hermes-80
W twojej sytuacji lepiej jest wrzucić wersje MEGA-VPN: http://tomato.groov.pl/K26/build5x-07...ga-VPN.trx bo możesz kiedyś zapragnąć serwera VPN.

Najpierw wgrywasz DD-WRT przez GUI potem Tomato z DD-WRT zapisując hasło pobrane z konsoli - opisy wgrywania znajdziesz bez problemu na portalu.

Ad 1. Wszystkie wersje TomatoUSB obsługują drukarki.
Ad 2. Tak
Ad 3. Tak, możesz wykorzystać miejsce na routerze (formatując jffs i podmontowując ja pod npFrownnas) ale lepiej od razu zaopatrzyć się w pen lub najlepiej jakiś dysk USB 2,5' - pen + drukarka = zakupienie HUB-a USB aktywnego (z własnym zasilaniem).
Ad 4. Nie ma żadnego problemu z tym - konfigurujesz QoS lub limiter jeśli by jakieś problemy wystąpiły bez zarządcy pasma.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
dymion
Myślałem, że można wgrać tomato od razu bezpośrednio a nie po dd-wrt. No ale w takim razie zaraz będę buszował za wiedzą i poszerzeniem horyzontów Smile

A2. Tak sobie teraz myślę, że mając zewnętrzny dysk jako backup mogę go podpiąć pod routera przez usb i będzie robił za dysk sieciowy na większe rzeczy. Jednak będzie on tylko czasem potrzebny więc na codzień będzie wyłączony z prądu. Dla kilku plików, do których muszę mieć dostęp cały czas mam nadzieję że będę mógł sobie np zrobić nowy napęd (mapowanie) o wielkości np 1MB > czyli sformatować jffs (cokolwiek to jest Smile ) o danej wielkości.

Połączony z 16 wrzesień 2011 11:12:43:

Cytat

hermes-80 napisał(a):
= zakupienie HUB-a USB aktywnego (z własnym zasilaniem).


hmm z tym hubem to musi być faktycznie aktywny i włączony do prądu? Skoro drukarka ma własne zasilanie (1 port usb) i dysk zewnętrzny twardy też ma swoje zasilanie (2 port usb) to chyb nie musi być aktywnego? (tzn aktywny chyba kupię ale miałem nadzieję, że to nie musi siedzieć w prądzie cały czas)
Edytowany przez dymion dnia 16-09-2011 11:12
 
hermes-80
Ja na buildzie 75v Big-vpn mam tylko tyle wolnego jffs więc będziesz musiał wgrać wersje jak najbardziej obkrojoną aby uzyskać to 1MB na jffs: http://tomato.groov.pl/K26/build5x-07...5V-Ext.trx - jeśli to w ogóle jest możliwe.

Cytat

Całkowite / Dostępne miejsce 128.00 KB (nie podłączony)

Cytat

hmm z tym hubem to musi być faktycznie aktywny i włączony do prądu? Skoro drukarka ma własne zasilanie (1 port usCool i dysk zewnętrzny twardy też ma swoje zasilanie (2 port usCool to chyb nie musi być aktywnego? (tzn aktywny chyba kupię ale miałem nadzieję, że to nie musi siedzieć w prądzie cały czas)

Nie rozumiem tego ?? WNR 3500L ma tylko 1 USB więc jak chcesz mieć podpięty naraz drukarkę i dysk/pendriwe
Pamiętaj że max transfer z dysku przez sambę będziesz miał w granicach od 5MB/s -6MB/s na więcej nie ma szans na tym routerku.

Drukarka to wiadomo - ma swoje zasilanie ale skoro dysk również go posiada to nie zaszkodzi kupić USB aktywny i niepodłączanie do do prądu wtedy będzie robił za pasywny a na wszelki wypadek gdyby wystąpiły problemy z zasilaniem będziesz zabezpieczony.
Edytowany przez hermes-80 dnia 16-09-2011 13:49
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
dymion
Dzięki wszystkim za rady - udało się wszystko wgrać według tutka. Mam już też nowego tplinka i widzę, że mój stary modem ograniczał mi prędkość internetu (teraz mam 3-4mbit więcej Smile. Wszystko teraz już działa choć miałem chwilę zwątpienia gdy robiłem restore aby załapać ip itd do wanu Smile 20 minut restartowałem po czym dopiero zobaczyłem, że mam odłączony kabel modem-router Smile lol

Póki co net mi działa - teraz jeszcze zabezpieczenia, ustawianie routerka, dodanie drukarki itd. Tu gdyby były problemy to już w innym wątku w dziale tomato napiszę. Dzięki.
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
12-05-2024 18:22
Ma ktos sim Plus lub Plush? Mam kod to terabajta danych na 30 dni z blikomanii Smile

RaTaJ
10-05-2024 15:43
Czy intel n100 4x 3,40Ghz z Intel HD i DDR5 byłby dobry, widziałem za 550zł z 8gb ram i ssd 512gb?

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

71,782,161 unikalnych wizyt