07 Maja 2024 18:47:00
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Takedown 2000
· [Howto] Xpenology na...
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [HOWTO] Kompilacj... [67]
· [Howto] Xpenology... [25]
· nju swiatło pytania [4]
· Takedown 2000 [2]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.191.223.123
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Wątpliwości co do zakupu routera
tomekkg
Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum, choć bywam tu już od jakiegoś czasu. Od jakiegoś czasu przymierzam się do zmiany routera i dziś zamierzam coś zamówić do pary dla Speedstreama 4100.
I w tym momencie pojawia się kilka kwestii, w których potrzebował bym pomocy.

Wiem, że temat był wałkowany wielokrotnie - zarówno na polskich forach, jak i na angielskojęzycznych ale muszę jednak potwierdzić kilka rzeczy...

Pierwotnie miałem kupować 1043ND i wgrać do niego dd-wrt, później przez myśl przeszło korzystanie z coraz bardziej rozwiniętego Gargoyle. Jednak wyszło na to, że pasjonatem linuksa nie jestem i nie wiem czy bym się w tym odnalazł. Po lekturze tego i innych forów postawiłem jednak na Tomato.
I tu się zrobił dylemat - WNR3500L czy legendarny RT-N16. O nich powiedziane było już wszystko, ale jednak wybór jest ciężki i nie spałbym spokojnie gdybym nie skonsultował tego ze specjalistami w tych klockach.
Mieszkam w domu jednorodzinnym, parter + piętro (metraż jednej kondygnacji myślę, że spokojnie ponad 100m/2), gniazdko telefoniczne na piętrze, multimo 6mb na bardzo słabej linii (stąd zakup Speedstream'a 4100). Dotychczas internet dzielił Cerberus 6331-6 - zasięg był na piętrze bardzo dobry, a na parterze internet dostępny tylko gdzieniegdzie.
Nie wiem jak moc radia bądź to RT-N16 czy WNR3500L przełoży się na pokrycie zasięgiem takiego metrażu, czy styknie bez użycie repeater'a (którym osobiście nie ufam) bądź AP połączonego po kablu (tu z kolei konieczność ciągnięcie kabla na dół - ciężki temat). Czy dopłacenie do RT-N16 dla samo faktu posiadania odkręcanych antenek ma jakikolwiek sens?
Czy pamięć flash 8mb Netgear'a w przypadku dalszego rozwijania Tomato wystarczy na kilka najbliższych lat ?
I również pytanie już poza całym tym wyborem, czy router może stać w zamykanej szafie drewnianej? a także czy lepiej, żeby leżał na ziemi czy był "podwieszony" pod sufitem?

Za wszelką pomoc z góry dziękuję i przepraszam, bo trochę się rozpisałem Smile

pozdrawiam Tomek
 
shibby
masz kase to jej nie żałuj i bierz rtn16.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
zilog
Niestety -ale anteny w RT-N16 to jednak nie atrapa i zasięg routera z doświadczenia jest wyraźnie większy.
RT-AC-68u
RT-N16+ Linksys E2000 jako band 5GHz

Synology DS110j (DSM5)
WDTVLive

Linksys PAP2T-EU
 
tomekkg
Asus zamówiony, pozostaje jeszcze kwestia umiejscowienia routera...
 
anonim747874734

Cytat

tomekkg napisał(a):

Asus zamówiony, pozostaje jeszcze kwestia umiejscowienia routera...


najwyżej jak się da + wymiana anten = na leżaku w ogrodzie bedziesz mógł wertować nasze forum Smile
nie zamykaj go w szafkach bo będziesz tłumił sygnał - niech ograniczają go jedynie ściany...
 
iroc
Jak przyjdzie skonfiguruj i zapomnij, niech moc będzie z asusem.
-asus rt-n18u-
tomato,ddwrt,gargoyle
 
tomekkg

Cytat

iroc napisał(a):

Jak przyjdzie skonfiguruj i zapomnij, niech moc będzie z asusem.


Hehe, moc musi być Smile Zanim "zapomnę" kilka rzeczy zamierzam wgrać, oczywiście liczę na waszą pomoc.

Cytat

house napisał(a):

Cytat

tomekkg napisał(a):

Asus zamówiony, pozostaje jeszcze kwestia umiejscowienia routera...


najwyżej jak się da + wymiana anten = na leżaku w ogrodzie bedziesz mógł wertować nasze forum Smile
nie zamykaj go w szafkach bo będziesz tłumił sygnał - niech ograniczają go jedynie ściany...



jakie antenki do tego w takim razie ? i jeszcze jedna sprawa - czy stosować się do takiego zalecenia z manuala :

img849.imageshack.us/img849/4496/antenyasus.jpg
 
shibby
tak
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
waporek
witam a jak chce zastosowac do tego routera antenke dookolna na dachu to do ktorej z tych 3 antenek podlaczyc trzeba kabelek :-) i czy tak jak w wrt54gl wybieramy ktora antena ma byc nadawcza i odbiorcza pozdrawiam
 
shibby
musialbys potestowac ale to co jest pewne to tracisz Nke. Musisz wymusić wtedy max G.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
tomekkg
Czy ktoś z was wymieniał fabryczne antenki w Asusie ? house zabił mi ćwieka z tymi antenami... dobrze w necie piszą o antenkach tp-linka 5db, ale czy gra warta uwagi ?
 
buniaczek
Zobacz TUTAJ
-------------------------
Netgear WNR3500L || Tomato-K26USB-1.28 RT5x MIPSR2 101V Big-VPN ||
Asus RT-N56U || Asus firmware 3.0.0.3.135 - wygrania w konkursie na openlinksys.info||
[b]Asus RT-N10U v.B1 [small]
 
tomekkg


No tak, ale tam nie ma odpowiedzi na moje pytanie....
Mi chodzi konkretnie o doświadczenia odnośnie wymiany anten w tym asusie, czy przynosi to jakiś zysk...
Edytowany przez tomekkg dnia 18-05-2011 16:14
 
shibby
nie mysl o wymiane. Ja puszczam sygnal przez 2 sciany na 20m i asus daje rade na oryginalnych antenach.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
tomekkg

Cytat

shibby napisał(a):

nie mysl o wymiane. Ja puszczam sygnal przez 2 sciany na 20m i asus daje rade na oryginalnych antenach.


Nie no jasne, że najpierw przetestuje na fabrycznych antenkach jak to wygląda. O zasięg na piętrze się nie martwie, boję się o parter. Mam leciwego DIR-300 z wgranym dd-wrt, który w ostateczności postawię na parterze jako AP. Jak inwestować to na całego, jak będzie trzeba to dokupie antenki, tylko muszę mieć pewność, że to coś da.
 
tomekkg
Cały czas czytam i mam mętlik w głowie. Jak pisałem wcześniej - mam słabą linię i fajnie było by mieć wgląd w informacje o synchronizacji, ale jak ustawie modem w tryb bridge i zrobi się "transparentny" to nie będę miał do niego dostępu przez www, chyba, że uda się go ustawić jako half bridge wg. sposobu pokazanego tutaj :

http://openlinksys.info/forum/viewthread.php?thread_id=8681

Czy takie rozwiązanie jest w jakiś sposób gorsze od czystego bridge'a ?


ps. Kurier dzwonił i będzie za pół godziny z RT-N16 Smile
 
shibby
kolega musi zaczac czytac tutoriale i uzywac wyszukiwarki Wink

http://openlinksys.info/forum/viewthread.php?thread_id=11959
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
tymej
A ja mam pytanie do tego obrazka: taka jest zasada we wszystkich routerach z trzema antenkami?
 
shibby
tak, chodzi o to by siebie nie zagluszaly i lapaly jak najwiecej odbic. Router z dwoma antenami dla odmiany ustawia sie w ksztalt V. Daje to lepsze efekty niz tradycyjnie dwa pionowe sterczace pałąki Wink
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
tomekkg

Cytat

shibby napisał(a):

kolega musi zaczac czytac tutoriale i uzywac wyszukiwarki Wink

http://openlinksys.info/forum/viewthread.php?thread_id=11959



Rzeczywiście nie doczytałem - dzięki. Myślę, że temat do zamknięcia - tomato już na pokładzie, czekam na Speedstream'a (ma być w poniedziałek) i ruszam z konfiguracją.

Wielkie dzięki za pomoc Smile
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 24

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,617,223 unikalnych wizyt