25 Kwietnia 2024 13:24:19
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· nju swiatło pytania
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.17.186.218
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Asus
 Drukuj wątek
OpenWrt + X-Wrt i miliony pytań ;-)
Yano
Kupiłem WL500gP i zniechęcony nieco (o ironio!) możliwościami oryginalnego softu zainstalowałem a routerze OpenWrt preRC6 i X-Wrt, potem poprawiłem ręcznie parę wpisów dotyczących WAN żeby internet zaczął działać. Zaczęło to mieć ręce i nogi powoli. Ale o ile w oryginalnym sofcie aplikacje USB były łatwe w obsłudze i łatwo dostępne to w Open Wrt z X-WRT wygląda że jest inaczej.
Poklikałem sobie trochę ... jeden problem mi się rozwiązał, a mnóstwo pozostało:

Sukcesy:
- doinstalowałem nas żeby było bezpiecznie (WPA2 i AES). Wygląda na to że działa dobrze.
-zainstalowalem openssh-sftp-server i mogę się zalogować do niego przez SSH i pogrzebać w katalogach i plikach na routerku, także po restarcie routerka.

to koniec sukcesów :|

Porażki:
-zainstlowałem: kmod-usb-core, kmod-usb-printer, kmod-usb-storage, kmod-usb2 żeby porty usb zaczęły działać, ale nie wiem czy to wszystko czy coś pominęłem? Czy coś trzeba dodatkowo konfigurować z palca? Bo samba jakby mi nie działała, patrz niżej.

- zainstalowałem sambę aby w otoczeniu sieciowym WinXP zobaczyć zawartość pendrive'a włożonego w port usb routera. Niestety po wpisaniu w shellu polecenia "smbd -D" nic się nie dzieje, a w otoczeniu sieciowym nic nowego się nie pojawia. Znów coś ręcznie trzeba skonfigurzyć?

- nie mogę ustawić strefy czasowej timezone na Pragę w Czechach, bo po restarcie zawsze ustawia się coś innego. Ale to chyba błąd w X-WRT. Można by to ominąć ręcznie wpisując co trzeba w jakimś pliku konfiguracyjnym. Tylko w którym?

- zainstalowałem na próbę gmediaserver , nie wiem tylko jak go uruchomić ani jak go wykorzystać Wink Z czym to się je?

- zachęcony wizją taniej bramki VOIP zainstalowałem też asteriska, ale tylko dla ciekawości bo wygląda na to że jego uruchomienie, skonfigurowanie i wyposażenie w odpowiedni sprzęt to temat na oddzielne forum dyskusyjne.

- doinstalowałem też z ciekawości webif-lang-pl ... Bez komentarza. "Przejżyj"- Sam sobie poprawiłem żeby mnie w oczy nie dźgałoFrownusr/lib/webif/lang/pl Ale to całe tłumaczenie jest tak jakby go nie było... Nie wiem czy ćwierć interfejsu jest spolszczona...

i to koniec porażek :|

Zatem....
- Gdzie i jak ustawić żeby: sterowniki do usb i samby ładowały się wraz ze startem routera, demonicznie? A może się ładują tylko jakoś nie potrafię z nich skorzystać?

- Który ze pakietów jest konieczny i wystarczający aby zadziałało podstawowe PHP5: php5-cgi czy php5-cli czy php5-fastcgi?

- Jak zmusić openssh-sftp-server aby dał anonimowy dostęp przez przeglądarkę: ftp://192.168.1.1 ?

- Ostatnie pytanie... co polecacie odinstalować z pakietów standardowo zainstalowanych żeby zwolnić zapchaną prawie na maksa pamięć? B)
 
SlyT
Ad. usb - nie doinstalowales sobie pakietu do obslugi systemu plikow.
U mnie po zainstalowaniu sterownikow do usb2.0 oraz systemu plikow bez problemu rozpoznaje sticka i po restarcie mount'uje partycje ext2 do /mnt/disk0_1

Ad. samby - tu czegos nie rozumiem. Albo zawartosc pendrive jest widoczna w otoczeniu sieciowym i smbd dziala albo nie. A czy smb.conf edytowales juz ? Moze poczytaj cos nt. samby zanim zaczniesz konfiguracje, documentacja jest ogolnie dostepna.

Ad. strefa czasowa - a moze Sztokholm to ta sama strefa czasowa co Praga ?

Ad. anonimowego dostepu sftp. Tutaj vftpd powinien rozwiazac twoj problem.

Ad. tlumaczenia webif. Nie jest tak zle (pomijajac blad ortograficzny). Oczywiscie bardzo chetnie wszyscy zainstalujemy sobie pelne tlumaczenie jakie przygotujesz ...

Ad. pakietow do odinstalowania - asterisk oraz gmediaserver w twoim wypadku zalatwiaja sprawe.
Linksys E2000 Tomato 1.28 shibby's compilation
Linksys EA6700 FreshTomato
 
Yano

Cytat

SlyT napisał/a:
Ad. usb - nie doinstalowales sobie pakietu do obslugi systemu plikow.
a który to pakiet?

Cytat

Ad. samby - tu czegos nie rozumiem. Albo zawartosc pendrive jest widoczna w otoczeniu sieciowym i smbd dziala albo nie. A czy smb.conf edytowales juz ? Moze poczytaj cos nt. samby zanim zaczniesz konfiguracje, documentacja jest ogolnie dostepna.
smb.conf wyedytowalem. Samby nie mogę uruchomić bo nie widzę nigdzie pliku wykonywalnego. w /etc/init.d jest plik samba ale jak go uruchamiam to wyskakuje że "not found". W katalogu /etc/samba też nie ma pliku wykonywalnego. Nie wiem gdzie jest.

Cytat

Ad. strefa czasowa - a moze Sztokholm to ta sama strefa czasowa co Praga ?
a którą strefę ustawić dla Polski?
 
arteq
Witaj!

Lubię tematy dot.OpenWrt, bo sam go używam od prawie roku :] Po pierwsze zainstaluj stabilną nowa świeżą RC6 :]

Od razu wyjaśnie ze PL wersje robiłem Ja, wiec sory za ortografy, robiona była na szybkiego bez słownika :] Pozatym powstanie nowa wersja pod X-Wrt :] Cierpliwosci...

W X-Wrt jest takie coś jak Status -> USB. Jak tu widzisz wpis w tabelce to znaczy ze Pen działa.

Co do samby :] Mi tez to nie działa :] plik S50samba ma wygladać tak:

#!/bin/sh
/usr/sbin/smbd -D -l /opt/var/log/smbd.log -s /etc/samba/smb.conf
/usr/sbin/nmbd -D -n myasus -o -l /tmp -s /etc/samba/smb.conf

'myasus' zamień na nazwę rutera.

Timezone, proszę w ssh wpisać:
echo "CET-1CEST-2,M3.5.0/02:00:00,M10.5.0/03:00:00" > /etc/TZ
[enter]
mamy Polska strefę czasaową. Aby czas był uaktualniany instalujemy ntpclient i ustawiamy Polski serwer czasu.

Co do mediaserwer - ten pakiet działa - odpala sie, ale ze nie miałem jak tego użyć więc wywaliłem i zainstalowałem serwer DAAP(iTunes)

USB odpala sie same jest siedzi cos w USB, osobiście robie sztywne mountowanie do /opt dysku 12GB.

Jako serwer ftp użyj vsftpd.

Jako prostego serwera z php użyj tutoriala :http://www.macsat.com/macsat/content/...iew/17/30/ lub http://www.macsat.com/macsat/content/...iew/19/30/

Jak cos nie działa lub masz problemy wal na forum lub IRCa.
Edytowany przez arteq dnia 07-11-2006 18:38
Pozdrawiam, Artur
http://digi-led.pl Elementy elektroniczne | urz?dzenia sieciowe | us?ugi informatyczne
http://openwrt.pl - Polskie Centrum OpenWrt
o p e n (your) r o u t e r . p l
 
SlyT
A co do pakietow to
kmod-vfat
kmod-ext2
kmod-ext3
nie zalecam instalowania wszystkich chyba ze zamierzasz korzystac (z jakichs powodow) z tych systemow plikow. Ja zostawilem tylko ext2 jako ze tak mialem sfotmatowanego pendrive'a.

A co do strefy czasowej - nie trzeba tego robic z shella. Wystarczy ze wybierzesz ta Prage i zastosujesz zmiany. Co prawda w okienku pojawi sie Szkotholm i jest to zmyła, ale ustawienia zostana zapisane wlasciwe.
Edytowany przez SlyT dnia 07-11-2006 22:46
Linksys E2000 Tomato 1.28 shibby's compilation
Linksys EA6700 FreshTomato
 
Yano

Cytat

ArteQ napisał/a:plik S50samba ma wygladać tak:
#!/bin/sh
/usr/sbin/smbd -D -l /opt/var/log/smbd.log -s /etc/samba/smb.conf
/usr/sbin/nmbd -D -n myasus -o -l /tmp -s /etc/samba/smb.conf
'myasus' zamień na nazwę rutera.
a która z poniższych zmiennych z nvram jest nazwą routera?
device_name = ASUS WL-500g Premium
machine_name = WL500gP
productid = WL500g.Premium

Cytat

USB odpala sie same jest siedzi cos w USB
A u mnie, ciekawostka: jak miałem firmware Asusa to aparat foto na USB1.1 był widzialny w Otoczeniu Sieciowym bez problemu (czyli pojawiał się w /dev -> był mountowany -> samba go udostępniała - i to wszystko bez grzebania w plikach konfiguracyjnych linuksa). A teraz dla odmiany gdy mam OpenWRT i X-WRT - mój aparat foto nie pojawia się nawet w /dev więc nie ma czego mountować. I dlaczego? :(
Natomiast z pendrivem USB 2.0 sprawa wygląda lepiej: jest w /dev, jest mountowany (bo mogę go przeglądać przez klienta SFTP), lecz samba oczywiście mi go nie udostępnia. Jeszcze...

ArteQ i SlyT - czy możecie wkleić na forum zawartość swoich plików:
/etc/samba/smb.conf
Albo może powiedzcie mi co jest nie tak z tym moim plikiem:

[global]
 netbios name = WL500gP
 syslog = 0
 syslog only = yes
 workgroup = WORKGROUP
 server string = OpenWrt Samba Server
 encrypt passwords = yes
 smb passwd file = /etc/samba/smbpasswd
 security = user
 map to guest = Bad User
 guest account = nobody
 local master = yes
 name resolve order = lmhosts hosts bcast
 character set = ISO8859-2
 client code page = 852

 [USB_lower]
 path = /mnt/disc0_1
 guest ok = yes
 write ok = yes

 [router_www]
 path = /www
 guest ok = yes
 write ok = yes


Z utęsknieniem czekam aż w OpenWRT czy w X-WRT będzie można sobie tą sambę wyklikać tak jak w firmware Asusa.

I jeszcze jedno.. Jakie pakiety są potrzebe do drukowania? Wystarczy samba i kmod-usb-printer, czy potrzeba czegoś więcej np cups lub p910nd? Posiadam HP 6L.
 
SlyT
A gdzie przy udzialach parametry browseable i public ? Dlaczego security = user a nie share ? Wyglada mi to wszystko na dzialanie po omacku a na stronie ktora podal ci ArteQ jest calkiem niezly przewodnik.
P.S. Nie mam zainstalowanej samby - ftp jest o wiele szybszym rozwiazaniem.
Edytowany przez SlyT dnia 09-11-2006 07:35
Linksys E2000 Tomato 1.28 shibby's compilation
Linksys EA6700 FreshTomato
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 33

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,326,634 unikalnych wizyt