20 Kwietnia 2024 03:18:24
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Szukam zaproszenia n...
· konfiguracja router ...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [16]
· dodatkowe złącz... [4]
· konfiguracja rout... [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.133.160.156
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Testy i recenzje
 Drukuj wątek
Edimax Edimax AR-7084gA - mini test.
rafal007
W tym roku Mikołaj nie zapomniał o mnie i podrzucił mi taki oto sprzęcik Edimax AR-7084gA.

1.Otwieramy pudełko i ...
Edimax AR-7084gA jest to router "kombajn" pełniący funkcję modemu ADSL2, routera, czteroportowego switcha i AP w jednym pudełku, standardowych rozmiarów jak każdy tego typu sprzęt.
Po otwarciu pudełka w zestawie znajdziemy: router, zasilacz, odkręcaną antenkę, kabelek Ethernetowy zakończony wtykami RJ45, kabelek telefoniczny zakończony wtykami RJ11, płytę CD i instrukcję obsługi w języku angielskim oraz stopki do przyklejenia pod router. Jednym słowem wszystko to co potrzebne do zapewnienia dostępu do Internetu na dwóch stanowiska typu komputer stacjonarny i laptop np. w mieszkaniu czy niewielkim sklepie, firmie. Jeśli chodzi o wyposażenie to moją uwagę natychmiast przyciągnęły dwa elementy zasilacz i antenka. W temacie zasilacza chciał bym wspomnieć że jakiś czas temu spotkałem się z tym że Edimax do AP EW-7206APg załączał dwa rodzaje zasilaczy impulsowe lub transformatorowe. Niestety zdarzało się że impulsowe były na styk jeśli chodzi o wydajność prądową i urządzenia pracujące w trybie APC miały problemy podczas łączenia się z bazą, a zasilacz wyraźnie się grzał. W otrzymanym routerze zasilacz impulsowy osiąga znaczną temperaturę po dłuższej pracy lecz nie sprawiał problemów jak w wspomnianym AP. Co do antenki to jest ona trochę wyższa niż standardowe patyki 2dbi niestety nie udało mi się znaleźć czy jej zysk jest większy od standardowych patyków.

openlinksys.info/images/edimax_adsl/komplet.jpg
Zawartość pudełka.

openlinksys.info/images/edimax_adsl/antenki.jpg
Porównanie antenek.

2. Pierwsze uruchomienie.
Router zgłasza się pod adresem 192.168.2.1 z loginem: admin i hasłem: 1234. Oprogramowanie niczym nie odbiega od standardowego softu w tego typu sprzęcie i bardzo przypominał mi budową soft do identycznego routera konkurencyjnej firmy Ovislink, bez zagłębiania się w szczegóły powiedział bym że podstawowa różnica to kolorystyka. Konfiguracja przebiega bardzo sprawnie i nie powinna przynosić większych problemów, a do uruchomienia w minimalnej podstawowej konfiguracji wystarczy skonfigurować zakładkę Interface Setup ->Internet odpowiedzialną za połączenie z dostawcą Internetu i zabezpieczyć połączenie bezprzewodowe w Interface Setup ->Wireless. Poruszanie się po zakładkach jest płynne widać że soft został poprawiony w stosunku do starszych wersji z którymi miąłem styczność w Edimax AR-7024A. Wśród zakładek nie znajdziemy coraz częściej pojawiającej się zakładki QoS będącej np. w podobnym sprzęcie firmy Tp-Link, może to i dobrze bo obecne wersje są tak RskomplikowaneR1; że trudno pojąć o co tam naprawdę chodzi. Przeglądając strony konfiguracyjne zaciekawiło mnie ograniczenie do 8 wpisów adresów MAC przy zastosowaniu zabezpieczenia filtracji MAC adresów. Dla RkombinatorówR1; w dziedzinie sprzętu sieciowego bardzo przydatna okazać się może funkcja Bridge Mode pozwalająca na podłączenie innego routera, a z obecnego wykorzystanie jedynie opcji modemu ADSL.
Trzy najważniejsze strony konfiguracyjne: Internet, LAN, Wireless.

openlinksys.info/images/edimax_adsl/internet.jpg
Strona Internet.

openlinksys.info/images/edimax_adsl/lan.jpg
Strona LAN

openlinksys.info/images/edimax_adsl/wlan.jpg
Strona Wireless.

openlinksys.info/images/edimax_adsl/ovislink.jpg
Scren strony konfiguracyjnej z konkurencyjnego modelu firmy Ovislink model WT2000ARM, zakładka Wireless.

3.Trochę testu.
Ponieważ router raczej przeznaczony jest dla klientów domowych korzystających z usług takich operatorów jak: TP, Netia, Multimo itp. To w takich warunkach sprawdzimy jego działanie.
Po załączeniu zasilania router jak dla mnie rozpoczyna pracę dość szybko o połączeniu ADSL z dostawcą powiem tyle że następuje bez problemów, dlatego ze mieszkam prawie w centrum miasta i dość blisko centrali to mam dobre parametry linii i żaden z posiadanych wcześniej routerów z modemem nie sprawiał mi problemu. Jeśli chodzi o tryb Bridge Mode bez problemu współpracuje np. z routerem RB750 i Linksys WRT54GL.
Test połączenia bezprzewodowego przeprowadziłem w dwóch punktach w mieszkaniu. Punkt R to miejsce gdzie został umieszczony router , stał on na komodzie o wysokości około 1,5m. Punkty A, B to miejsca gdzie korzystałem z połączenia na karcie bezprzewodowej zainstalowanej w laptopie i standardowej antence wewnątrz laptopa. Pomiar sygnału wykonany został programem NetStumbler, a prędkości NetMeter . W pierwszym przypadku test został wykonany w taki sposób że do routera został podłączony kablem komputer stacjonarny na którym został udostępniony RnijakiR1; plik pobrany ze strony noc.gts.pl. plik został przesłany w obie strony . Drugi przypadek to do routera zostały podłączone oba komputery bezprzewodowo. Literą S zostało oznaczone miejsce gdzie znajdował sie komputer stacjonarny z kartą bezprzewodową wyposażoną w antenkę patykowa 2dbi. Czerwonymi prostokątami oznaczone szafy o wysokości około 2m.

Wyniki testu.

openlinksys.info/images/edimax_adsl/sch1.jpg
Miejsca rozmieszczenia urządzeń.
R- router Edimax AR-7084gA
S- komputer stacjonarny z kartą TP-Link WN321G
A, B- laptop z kartą Asus WL-120G

openlinksys.info/images/edimax_adsl/tabela1.jpg

openlinksys.info/images/edimax_adsl/tabela2.jpg

openlinksys.info/images/edimax_adsl/tabela3.jpg

openlinksys.info/images/edimax_adsl/tabela4.jpg

Podsumowanie
Podczas całego testu występowały ciągłe wahania prędkości karta bez przerwy negocjowała prędkość połączenia z routerem, choć mimo tego nie następowało zerwanie połączenia. W przypadku gdy oba komputery były połączone bezprzewodowo na komputerze stacjonarnym będącym w tym samym pomieszczeniu co router karta wynegocjowała prędkość 48Mb i utrzymywała ją sztywno. Za słabe osiągi możemy obarczyć to że karta której użyłem w laptopie była używana do różnych innych testów i nie jest najnowsza, ma już 4 lata. Połączenie było realizowane w standardzie IEEE 802.11g przy którym często zdarza się że AP pracują z mniejszą mocą wyjściową, sytuację może poprawić zestawienie połączenia w standardzie IEEE 802.11b.

3. Na koniec.
Po zakupie routera Edimax AR-7024A zraziłem się dość mocno do tej firmy bo sprzęt nie dość że miał różne dziwne zachowani pod czas konfiguracji to potrafił się zwiesić tylko pod czas RlataniaR1; po stronach konfiguracyjnych. Drugim mankamentem który mnie bolał to że, w trybie Bridge Mode odstawiały się różne dziwne rzeczy np. po dłuższej pracy łącze zaczynało zamulać i router aż prosił się o reset. W obecnym Edimaxe mamy poprawione strony konfiguracyjne które są proste i nie zawieszają się, w konfiguracji nie ma dziwnych wynalazków wobec czego każdy powinien sobie z nim poradzić. Instrukcję w języku polski znajdziemy na płycie CD, a trochę szkoda bo spotkałem się że TP-Link wrzucał czarno-białą w wersji minimum instrukcję po polsku do swojego sprzętu. Router raczej jest przeznaczony dla nie wymagających użytkowników typu : kupić, skonfigurować, zapomnieć , korzystać. Dla mnie osobiście przydatną opcją była by wyraźnie zaznaczona możliwość przełączenia w tryb Bridge Mode. Opisany model występuje również w opcji dla lnii Annex B i tu ciekawostka w konkurencyjnym modelu firmy Ovislink, aby przejść z Annex B na A wystarczy wymienić oprogramowanie. Cena, w sklepie z którego podkradłem scren softu Ovislinka okazało się że ów Ovislink jest tańszy o prawię 45zł więc Edimax nie wyszedł konkurencyjnie.
Na koniec link do danych technicznych według producenta:
No i żeby nikogo nie kordziło.

openlinksys.info/images/edimax_adsl/p%b3yta1.jpg

openlinksys.info/images/edimax_adsl/p%b3yta2.jpg

Układ związany z modemem ma radiator więc nie wiem co to jest.
Switch- RTL8305SC
Procesor Trendchip TC3162P2-PQ208G
Pamięci Zentel A3V65S40ETP-G6 (prawdopodobnie RAM) i MX29LV1600DBTI 70G (Flash tu siedzi soft)
Radiem rządzi RT2561ST i RT2527L
No i jak widać Edimax poszedł w oszczędności i nie za ekranował radia.

Dziękuję za miły prezent rafal007.
Edytowany przez rafal007 dnia 22-12-2010 14:42
Linksys WRT54GL Tomato 1.25
Omni 6dbi w?asnej roboty i 3 u?yszkodnik?w + ja.
1024/256 kb/s
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 9

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,181,783 unikalnych wizyt