19 Kwietnia 2024 10:28:26
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [15]
· dodatkowe złącz... [4]
· konfiguracja rout... [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.137.218.230
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Testy i recenzje
 Drukuj wątek
Dir-600 + DD-WRT Spory TEST działania funkcji QOS/rózne tryby/torrent/flashget
fcarter
Właściwie ten post powinien chyba być w dziale testy i recenzje, wrzucę go też tutaj, w razie gdyby zostało to uznane za flood, proszę skasować watek w dziale DD_WRT a zostawić ten w dziale Testy i Recenzje.

Witam, długo szukałem routera ze sprawnym qos dla siebie, padło na Dir-600 + DD-WRT.

Będę sprawdzał jak radzi sobie ta funkcja w rzeczywistości.
Chcę stworzyć poradnik dla osób takich jak ja, bo 3 noce spędziłem szukając informacji i wiem jak to jest.

Do testu użyte:
- Nowiuśki D- link DIR-600 / cena 119
- Laptop podpięty kablem.
- Stacjonarny pc podpięty kabłem
- Dialnet 10mb, połączenie typu PPOE
- Konto Hotfile Premium,
- Plik 100mb.

- Ta sama wersja Flashgeta na obu komputerach
- Programy NetWorx(mierzenie prędkości), Catcher(screeny)
Będzie trochę rzeczy wiadomych, ale i tak je napiszę.

1. Instalacja DD-WRT, w tym routerze jest banalnie prosta,
odbywa się po przed GUI - czyli przez przeglądarkę. Ja skorzystałem z tego opisu instalacji http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/...hp/DIR-600a dla tych co english nie kaman, prosty opis krok po kroku pod spodem.

-----===== pomiń ten etap jeśli wiesz jak wrzucić DD-WRT na swój router=====------.

1. Pobieramy odpowiedni soft ze strony http://dd-wrt.com/site/support/router...r-database wybieramy model dir-600.Są tam dwa pliki, do naszej instalacji pobieramy wersję factory o nazwie

dlink-revb-factory-webflash.bin
.
2. Otwieramy http://192.168.0.1
3. Przechodzimy do zakładki Maintenace -> Firmware Update.
4. Klikamy BROWSE po czym wybieramy pobrany wcześniej na komputer plik, następnie klikamu UPDATE.
5. Powinno pojawić się odliczanie 90 secund, jeżeli nie, odczekaj 2-3 minuty. Po Aktualizacji wyskoczy okienko że nie można połączyć się z routerem.
6. Zmienił się adres routera, żeby się zalogować należy wpisać http://192.168.1.1/
7. Wgrywanie oprogramowania jest zakończone, skonfiguruj swoje połączenie :)

! pod żadnym pozorem nie odłączaj prądu, nie wyłączaj zasilania routera, najlepiej nie rób nic dopóki aktualizacja się nie zakończy.
-----===== koniec opisu instalacji r=====------.

2. Konfiguracja PPOE jest prosta, w zakładce SETUP wybieramy PPOE, uzupełniamy login, hasło, zapisujemy. Aby połączyć router z internetem przechodzimy do STATUS> WAN> Connect/Disconnect.



3. Konfiguracja QOS. Ja do testu użyłem prostej konfiguracji priorytetów na dresach mac. Należy Pamiętać aby dobrze podać wartość downloadu i uploadu w ogolnych ustawieniach QOS - Przykładowo, 10mb to 10240 kb - Ja podałem 10000 kb dla pewnośći.

--------------------------WŁAŚCIWY TEST----------------------------


1. Qos wyłączony plik 100 Mb.
Pc, Średnia prędkość 469,72

img29.imageshack.us/img29/629/bezqospc.jpg

Laptop średnia prędkość 467,58
img337.imageshack.us/img337/3112/bezqos.jpg

# RESULTS: Prędkość w sumie taka sama, czas pobierania identyczny.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. Oos Włączony, Laptop Exempt, Pc Bulk. - Widać zdecydowaną różnicę.
Pc: BULK, avg 417 kb(nadrobił potem) czas pobierania 4:05
img413.imageshack.us/img413/239/pcqosbulk.jpg


Laptop w trybie Exempt, średnia prędkośc pobierania 736 kb/s czas 2:19
img35.imageshack.us/img35/716/lappominiety.jpg

#RESULTS: QOS Działa, BULK 417, 4:05/Exempt 736 , 2:19
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

# aby mieć pewność co do wyniku, zamieniłem priorytetowanie,

3. Lap:BULK, PC EXEMPT
Pc: EXEMPT , średnia prędkośc 592 kb/s, czas 2:53
img196.imageshack.us/img196/4481/pcqosexempt.jpg
Lap:BULK avg 490 kb/s czas 3:29
img263.imageshack.us/img263/5003/lapqosbulk.jpg

#RESULTS: QOS Działa, BULK 490, 3:29/Exempt 592 , 2:53

# różnica w prędkości pobierania przy zamianie trybów, jest mniejsza, bo najprawdopodobniej moja wbudowana karta sieciowa w pc fiksuja -mimo to QOS dał radę.

# Już na tym etapie testu widać, że QOS DZIAŁA

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sprawdzam kolejne kombinacje ustawień



4. Lap: PREMIUM, Pc: STANDARD
PC STANDARD: avg 457 kb/s, czas 3:44
img715.imageshack.us/img715/2865/pcstandard.jpg

Lap: PREMIUM avg 528 kb/s, czas 3:14
img843.imageshack.us/img843/6242/lappremium.jpg

#RESULTS: QOS Działa, STANDARD 457, 3:44/PREMIUMt 528 , 3:14

# W przypadku tych podziałów, obciążenie procesora nie przekracza 4%.

5. Lap: EXPRESS, Pc BULK KU MOJEMU ŹDZIWIENIU NAJLEPIEJ DZIAŁAJĄCY QOS
PC:BULK avg 321, czas 5:19 (moja karta faktycznie ma jakiś problem)
img715.imageshack.us/img715/2865/pcstandard.jpg
Lap: EXPRESS avg 770kb/s, czas 2:13
img843.imageshack.us/img843/6242/lappremium.jpg

#RESULTS: QOS Działa, BULK 321, 5:19/EXPRESS 770, 2:13


# aby mieć pewność co do tej metody/wadliwej karty sieciowej puściłem test w druga stroną.

6. Lap: BULK, PC:EXPRESS # tu niestety nie jest tak dobrze ;( - podzieliło prawie na pół, wydaje mi się że PC po prostu nie zgłasza zapotrzebowania na większy transfer przez flashgeta, dlatego tak
PC:EXPRESS avg 519 kb/s czas 3:19
img821.imageshack.us/img821/9969/pcexperess.jpg

Lap: BULK avg 495kb/s, czas 3:27
img12.imageshack.us/img12/9902/lapbulk.jpg

#RESULTS: QOS Działa, BULK 495, 3:27/EXPRESS 519, 3:19

# tak słaby wynik dla pc w trybie express jest niewątpliwie wynikiem problemów z moim pc, niemniej jednak nawet mimo tego QOS działa. Jutro wrzucę nową sieciówkę i puszczę test w tą stronę jeszcze raz.

Koniec testów Flashget vs Flashget na dzisiaj. Po podsumowaniu Flasget vs Torrent
--------------------------------------------------------------------podsumowanie---------------------------------------------------------------------


Router D-link Dir-600 + Oprogramowanie DD-WRT test funkcji QOS.

1. Działa, to chyba wszystkich potencjalnych nabywców, którzy nie mieli z tym wcześniej kontaktu, interesuje.
2. Różnice w prędkości poszczególnych pobierań są wyraźnie widoczne, najlepszy wynik QOS osiągnęło w konfiguracji Laptop: EXPRESS, PC:BULK
Stosunek na korzyść Express 770kb/s/321kb/s Co prawie idealnie daje 2/3 prędkości łącza na tryb z wyższym priorytetem, przy jednoczesnym pobieraniu tego samego pliku.
Był to prosty acz męczący test tylko z priorytetowaniem na adresy mac,ale zrobienie go zajęło mi 3 godziny,

[img]----------------------------------------- FlasGET Vs Torrent---------------------------------------------[/img]

# mam nadzieję wyeliminować błedy pc, gdyż torrent zawsze osiąga max, tj dl 1mb.

Test Przebiega,
-Uruchamiam torrent, chodzi do osiągniecia max speedu, i trochę dłuzej aby się ustabilizował,
- uruchamiam flashgeta z tym samym 100mb plikiem.

Pc z torrentem BULK, Laptop + FlashGet, EXPRESS # taka konfiguracja gdyż w niej qos osiągnał najlepsze wyniki przy dwóch flashgetach

@ups, padł prywatny tracker z którego była dobra prędkość, szukam czegoś publicznego.

EDIT:// Ok, wykonałem test, oto rezultat
img149.imageshack.us/img149/3015/torren2t.jpg

Legenda znajduje się na obrazku, ale wrzucam ja raz jeszcze w postaci tekstowej.

Cytat

1 Sekcja 1, torrent rozpędza się.
2 Sekcja 2, włączony flasghet na laptopie QOS WYŁĄCZONy-mimo to spadek prędkości torrenta na korzyść flashgeta
3 Sekcja 3, plik we fleszgecie się ściągnał, torrent się odbuowuje, po odbudowaniu, zmiana ustawień QOS na włączone
, laptop: EXPRESS, Pc(torrent) BULK, spadek do zera
4 Sekcja 4 torrent się odbudowuje
5 Sekcja 5, start pobierania na laptopie(flashget), spadek torrenta na pc.
6 Sekcja 6 flashget zakończył pobieranie, torrent się wspina aż do ponownej zmiany konfiguracji QOS, tym razem, laptop(flashget) BULK, pc (torrent) EXPRESS
- spadek do zera
7, Torrent się odbudowuje, do predkosci powyzej 400 kb/s
8 Sekcja 8, uruchamiam sciaganie flashgetem na laptopie z BULKiem, efekt? Plik na lapku sciąga się błyskawicznie, a torrent spada drastycznie
chociaż jest lepiej niż bez QOS./ nieznacznie lepiej i jest to porażka QOS w priorytetowaniu torrenta poprzez adresy mac.
9, laptop(flasget) pobał plik, torrent się odbudowuje.



# W moim teście torrenta, QOS spisał się prawie identycznie jak gdy go nie było, różnica w czasie pobierania pliku wyniosła około 10 sekund, ale test był wykonywany na publicznym trackerze, w związku z czym nie ma co do niego pewności, chociaż mimo wszystko widać wahania prędkości. Być może z większymi plikami po obu stronach /mam na myśli, 400mb plik flashget na lapie i prywatny tracker z max speedem na pc/ Różnica między wyłączonym QoS a Włączonym będzie większa.


!! Natomiast jeżeli chodzi o wyższy priorytet na komputerze z torrentem(EXpress), a niższy na na lapie z flashgetem(BULK) -w moim teście Qos nie dał rady. Prędkość torrenta spadła prawie do prędkości jakie były przy odwrotnej konfiguracji. Prawie,bo z wysokim priorytetem na laptop, torrent na pc spadał do 150 kb, a w przypadku wysokiego priorytetu na torrent, walczył on w granicach 190-240. - Czyli przy tej prędkości łącza, działanie QoS było znikome.

PODSUMOWANIE OGÓLNE


__________________---------------------------____________________


Jest to moja opinia na podstawie przeprowadzonych przeze mnie testów, tylko na podstawie priorytetowania za pomoca adresów mac.
[u]
1. QoS, w routerze D-link Dir-600, po wgraniu softu DD-WRT - Funkcjonuje dobrze- osiągając stosunek nawet 2/3 do 1/3 przy pobieraniu tego samego pliku, na korzyć komputera z wyżej ustawionym priorytetem. / trzeba znaleźc optymalne ustawienia, u mnie było to Express & bulk
2. Torrent vs Flashget po adresach mac, - działa na korzyść komputera z flashgetem, chociaż nie było dużej różnicy między wyłączonym a włączonym qos'em, i tak FG pobierał plik w minutę, miażdząc torrent(.900 kb flashget 100 kb torrent.)
2.1 Przy wysokim priorytecie na komputer z torrentem, a niskim na ten z Fg i tak Fg pobieral plik w minutę, a torrent siadał do 200 kb/s - jednak walczył by nie spaść poniżej.
3. Ogólne wrażenia, w obecnej chwili jestem zadowolony, gdyż router był mi potrzebny do ograniczenia priorytetu utorrenta, aby nie blokowal mi Bad Company 2 (tego jeszcze nie sprawdzałem ale mam nadzieję że będzie dobrze)
4. Nie miałem wcześniej styczności ani z routerem dlinka, ani z linksysem wrt54, chciałem kupić ten drugi, nigdzie nie mogłem go dostac od ręki, więc wziąłem dir-600. Mam nadzieję że okaże się równie solidny i niezawodny jak owy linksys, bo pod względem konfiguracji i działania QoS, wydaje się być nieźle :)
5. Jeżeli przeczytałeś cały test, a nie tylko rezultaty, mam nadzieję że Ci pomógł i dzięki :) (zajęło mi to 5 godzin)
6. Za router zapłaciłem 119 zł, moj poprzedni biedny pentagram kosztował 165. 119 zł za możliwości dd-wrt i sprawny QoS, wydaje mi się ze przystępnca cena :)


#ewentualne błędy lub pytanie, proszę wytknąć w komentarzach.
Edytowany przez fcarter dnia 20-11-2010 05:52
 
SynC
noo kawał roboty zrobiłeś,
czy możesz coś nie coś napisać o samej konfiguracji qos w dd-wrt?
co i jak ustawić,

chciałbym ustawić qos by trzymał w ryzach transmission uruchomione na routerze, by móc bez problemu przeglądać net na pc, oraz dodatkowo by bramka voip działała w każdej chwili Smile
 
fcarter
Moja Aktualna konfiguracja ograniczyła się do minimum. Na razie jest to są to tylko priorytety po ustawieniach mac. Wygląda to tak. W konfiguracji konkretnych usług póki co nie poustawiałem nic, bo znacznie podnosiło to użycie procesora, jak znajdę chwilę to przetestuję i sprawdzę czy faktycznie cokolwiek to daje bo nie warto zapychać procka jesli nie będzie rezultatu.
img545.imageshack.us/img545/4622/screen2y.jpg

Dla ciekawskich również screen, jak wyglądają parametry routera przy tej konfiguracji i zerowym obciążeniu łącza na 3 podpiętych komputerach.
img94.imageshack.us/img94/7639/screen3pb.jpg

przy wczorajszym teście z dwoma podłączonymi po kablu komputerami, niezależnie od obciążenia łącza, czy flasghetami czy torrentem, użycie procka nie wyszło po za 4%.
Dzisiaj utrzymuje się przy zerowym użyciu w okolicach 15 %, a w stresie dochodzi do 30%, być może bo laptop idzie bezprzewodowo, być może bo są trzy komputery poustawiane na qos.

Dodam że przy tej konfiguracji po Macu, gdy pc w bulk, szedł flashget z max prędkością, i uruchomiłem film z youtube na pc w express, (spory filmik 12 minut w hd) plik ładował się wystarczająco płynnie i ani razu się nie zaciął. Nie było jednak oszłamiającej róznicy. Nie mniej , pozwaloliło mi to spokojnie oglądać film mimo iż na drugim pc szło sciąganie.
Edytowany przez fcarter dnia 20-11-2010 19:11
 
shibby
sync nie mozesz ograniczac QoSem routera. Router to twoja brama i przez nia wychodzi wszystko!

Musisz ograniczyc transmission w nim samym. Ustal w dzien poprostu takie wartosci by nikomu nie przeszkadzalo i ew skonfiguruj predkosc alternatywna wyzsza np w nocy gdy nikt z lacza nie korzysta.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
SynC
ale zauważyłem że nie zawsze się to sprawdza,
mimo ściągania z mniejszą prędkością niż prędkość łącza, strony ciężko się wczytują

ale nie wiem dlaczego tak się dzieje
 
anonim747874734

Cytat

SynC napisał/a:
ale zauważyłem że nie zawsze się to sprawdza,
mimo ściągania z mniejszą prędkością niż prędkość łącza, strony ciężko się wczytują

ale nie wiem dlaczego tak się dzieje


ilość sesji tcp... za dużo...
 
SynC
w którym miejscu jest w konfigu o sesjach tcp?
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 16

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,158,883 unikalnych wizyt