25 Kwietnia 2024 03:53:08
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· nju swiatło pytania
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.21.93.44
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Netgear
 Drukuj wątek
Drugi AP (IAPP, roaming), co, gdzie i jak?
shibby
ja kupowałem 3 zyxele NWA-3100. Nie potrzeba żadnego kontrolera.

Zamontowałem je w niewielkim magazynie gdzie z racji na mnogość metalowych regałów nie było pokrycia dla terminali bezprzewodowych. APki zwyczajnie spięte skretką. Włączony roaming i podane adresy MAC pozostałych APków z którymi roaming ma byc realizowany. Na wszystkich ustawiłem to samo SSID, to samo szyfrowanie i różne kanały, wifi w trybie b/g. Przełączanie było płynne, bez utraty pingu, roaming działał wyśmienicie. Zyxele działają bez przerwy już ponad 1.5 roku. Oddział jest w Łodzi (ja Wrocław) więc je byłem tam od czasu montażu ale też pracownicy na nic się nie skarżyli od czasu zamontowania Smile

Cytat

tylko zastanawiam się, co zrobi laptop gdy znajdzie się pomiędzy dwoma AP. Pewnie będzie utrzymywał połączenie z jednym dopóki nie straci zupełnie sygnału, no chyba że co minutę będzie przełączał się na przeciwny. Oczywiście to sytuacja ekstremalna, ale biorę pod uwagę. Oczywiście APeki będa tak rozmieszczone by nie było dziur. Ale ciekawi mnie kwestia zachowywania się róznych konfigruacji kart wifi w laptopach, smartfonach, netbookach...


Po pierwsze będzie widział wiele sieci (nawet jak ustawisz to samo ssid). O przełączaniu nie ma mowy chyba ze klient straci polaczenie z jednym to bedzie szukał innego APka wsród listy APkow preferowanych. Dodatkowy minus jest taki, że trzeba mieć wtedy dodane wszystkie APki na liscie preferowanych.

Cytat

NWA-3100 czyżby tam był do wyboru albo a albo g?),

tak, model 3100 ma radio a/b/g z tym że albo b/g albo a. Nie ma jednoczesnego dualbanda.

Na głównym magazynie mamy 10APków motoroli w roamingu (potężna hala z regałami 2piętrowymi) ale modelu nie będę ci podawał bo koszt to 2500zł za sztukę Wink
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
qubek
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Podejrzewam, że APki nie są zbyt obciążone (kilka terminali), zastanawiam się czy one potrafią (mowa o NWA-3100) zbalansować obciążenie (przy większej ilości klientów), ale takie rzeczy to chyba tylko w sprzęcie z najwyżej półki cenowej.

Cytat

Mam 2 x TP-Link WR1043ND @ OpenWRT na dwóch różnych piętrach (drugi jako AP + switch). Na obu to samo SSID i szyfrowanie, tylko różne kanały. Żadnej specjalnej konfiguracji.

To jak to jest, skoro komp i tak widzi osobno sieci, to po co im nadawać ten sam SSID? A może jednak w win xp faktycznie zapisywany jest sam ssid (sprawdzę dopiero w weekend)

Oczywiście, koniecznie chciałbym osiągnąć to, by po pierwszym połączeniu klienta z dowolnym APekiem, nie musiał już więcej wyszukiwać sieci i wpisywać hasła. Jeżeli zapewni to tylko roaming w APekach (a nie winxp/vista/seven/ mac/iphony/smartfony) to sprawa jest jasna już dla mnie. Tylko gdzie teraz dostanę te zyXELe... w podobnej cenie...

EDIT
Zostaje więc model NWA-3500. Może nawet lepiej, jednocześnie odpalony będzie a/g. Ok. 750 zł szt. Shibby, pamiętasz czy NWA-3100 (pewnie mają podobne mocowania) da się montować na ścianie?

PS: Jakby ktoś miał namiar gdzie mógłbym jeszcze kupić NWA-3100 (ostatnia cena ~550 zł) lub NWA-3500 w dobrej cenie to proszę o info na PW Wink
Chętnie dowiem się także o zastosowaniu tych dwóch modeli w praktyce, jakie obciążenia, ilu klientów łączy się do jednego, jakie transfery...
Edytowany przez qubek dnia 15-06-2011 14:51
 
shibby

Cytat

Shibby, pamiętasz czy NWA-3100 (pewnie mają podobne mocowania) da się montować na ścianie?


tak, powiedziałbym że tylko na ścianie Wink
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
qubek

Cytat

hermes-80 napisał(a):

Jako, że jestem w posiadaniu dwóch starych AP (różnych firm) z niskiej półki, z funkcją IAPP (pozostałości po punktach klienckich moich ISP - 2.4GHz)
- Edimax EW 7209APg
- WL 5450AP
Postanowiłem sprawdzić jak w tak leciwym sprzęcie różnych producentów działa ta funkcja.

Karta sieciowa wifi (w laptopie) - Atheros AR5B91

Ustawienia AP:
SSID: GG
Kanał: 1
Szyfrowanie: WPA2/AES

Eksperyment przedstawia filmik:

http://www.youtube.com/watch?v=M6p1qRNzd8g

Wnioski jakie można wyciągnąć z eksperymentu są takie, że:

Połączenie jest utrzymywane z AP dopóki jego sygnał nie spadł do poziomu -71dB - -73dB w tych granicach dopiero jest zainicjowana funkcja wyszukania mocniejszej sieci i przełączenie się na nią z tym, że jej sygnał optymalny musiał być w granicach < -69dB.
Widać wyraźna utratę połączenia (jednego pinga) - po wyłączeniu inSSIDer-a (gdy już nie obciążał karty).

Dodam jeszcze, że sama karta wifi przy próbach 4 krotnie zafiksowała i aby ja pobudzić do życia konieczny był restart systemu.

Wszystko było testowane w pomieszczeniach gdzie każdy punkt ma inne wartości obu sieci z racji przeszkód i odbić.

Nie wiem jak się to zachowuje na wolnej przestrzeni - Wink niestety nie miałem tyle kabla sieciowego Wink.

Ciekaw jestem wyników AP-ków wyszperanych przez Shibbiego Wink mam nadzieje że będą jakieś testy.

-EDIT-

Dorzucę jeszcze obserwacje z wyłączoną opcją IAAP na obu AP-kach:
Karta sieciowa trzymała połączenie tylko z jednym AP nawet gdy straciła sygnał nie chciała się przełączyć.


@hermes-80, sprawdzałeś co się działo, gdy APeki miały rózne kanały ustawione?

Cytat

b3rok napisał(a):

@hermes-80 - dzieki za ciekawy test

@shibby - jestem z Cieszyna (na granicy z Czechami), co 2gi weekend jestem w Katowicach, ale nie ma problemu, żebym przesłał pocztą. Zamówiłem 2 egz. z Komputronika, cena internetowa 93,90 zł

http://www.komputronik.pl/product/118658/Sprzet_komputerowy/Sieci_i_komunikacja/MODECOM_bezprzewodowy_szroko_pasmowy_router_MC_WR22.html

I jak testy wypadły?
 
shibby
narazie nijak bo brak czasu Wink sprzęt leży i czeka na czas by się nimi zając.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
qubek
Tak na szybko z testu dwóch AP:
-WRT54GL z tomato v1.28.1816
-Asus WL-500G Premium v1 z OpenWrt Backfire 10.03
Ten sam SSID, różne kanały, ten sam rodzaj szyfrowania i klucz.
Asus spięty z Linksysem switchem (jeden serwer dhcp, brama itd.)

Karta kliencka w laptopie 1: Intel 3945ABG win7 64bit
Karta kliencka w laptopie 2: jakiś Broadcom b/g (stary hp nc6000) win xp sp3
Obie karty mają w konfiguracji roaming, więc pewnie w jakimś stopniu go wspierają . Obie karty skonfigurowane przez Windows Zero Config (ciekawe co w wypadku programu producenta)

Test 1 - przejście między jednym a drugim AP
Przy przechodzeniu między AP, karta Intela przełączała się gdy sygnał spadał blisko -90 (dokładne pomiary jak będzie więcej czasu), żaden ping się nie zgubił. (Broadcom nie sprawdzałem w tym teście jeszcze)

Test 2 - wyłączenie z prądu AP, do którego karta aktualnie była podłączona
W tym przypadku na karcie Intela gubił sie 1 ping (niestety nie sprawdziłem już bez wyłączonego inSSIDera), podobnie w przypadku Broadcoma (tutaj inSSIDer i tak nie działał). Radio grało cały czas (~160Kbps).

Test 3 - różne SSIDy
Tutaj karta Intela potrzebowała już znacznie więcej czasu by przełączyć się na drugą sieć (obie były już zapisane w konfiguracji), zgubiło się 3 pingi. Radio przestało grać na chwilę Wink

Więcej i szczegółowiej posprawdzam z czasem.

Wnioski
-Przy ustawieniu tych samych SSID i zabezpieczeń wystarczy raz połączyć się z którymkolwiek AP, a potem karta sama przełączała się na drugi i trwało to dopuszczalnie szybko (pomijając voipy itp.).
-Karta Intela miała domyślne, zbalansowane ustawienia odnośnie roamingu, podobnie karta Broadcoma.
-Jeśli większość karty klienckich działa tak jak testowana karta Intela (w co wątpię, niestety) to opcja roamingu w AP nawet dla voip'a była by niemal zbędna. Ale roaming to pewnie także balansowanie obciążenia, tylko jak to w praktyce działa z całym wachlarzem sieciówek w przeróżnych mobilnych urządzeniach

Pytania
-Czy większość kart w laptopach i smartfonach zachowuje się podobnie?
-Jaki wpływ na takie działanie miały zastosowane APeki (roamingu pewnie nie obsługują, ale nie doczytywałem ich specyfikacji)?
-Czy APeki z roamingiem (choćby wymienione Zyxela) wymuszają w jakiś sposób na kartach klienckich wcześniejsze przełączanie się pomiędzy APekami w celu zachowania jak najwyżej przepływności?
Edytowany przez qubek dnia 19-06-2011 20:52
 
TF
@qubek
Czyli wnioski masz podbne do moich - na dobrych kartach (sterownikach?) działa dobrze bez roamingu Smile (u mnie Intel 5100 i 2x TP-Link WR1043ND).

Co do roamingu w AP to działa to, jeśli dobrze rozumiem, działa to na nieco innej zasadzie ()niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę):
Wszystkie AP pracują na tej samej częstotliwości. W momencie przełączania pakietów z karty słuchają oba AP. dogadują się między sobą, że należy przełączyć (bo np jeden słyszy kartę lepiej niż drugi) i jeden przestaje wysyłać pakiety do karty (wysyłając, powiedzmy, pakiet n) a drugi natychmiast zaczyna wysyłać (rozpoczynając od pakietu n+1). Karta nie musi nawet wiedzieć, że została przełączona (ona nadal nadaje w eter w ten sam sposób i nadal słyszy pakiety nadawane w ten sam sposób).
2 x TP-Link WR1043ND (Gargoyle PL by obsy) + SpeedStream 4101
 
qubek

Cytat

TF napisał(a):
Co do roamingu w AP to działa to, jeśli dobrze rozumiem, działa to na nieco innej zasadzie ()niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę):
Wszystkie AP pracują na tej samej częstotliwości. W momencie przełączania pakietów z karty słuchają oba AP. dogadują się między sobą, że należy przełączyć (bo np jeden słyszy kartę lepiej niż drugi) i jeden przestaje wysyłać pakiety do karty (wysyłając, powiedzmy, pakiet n) a drugi natychmiast zaczyna wysyłać (rozpoczynając od pakietu n+1). Karta nie musi nawet wiedzieć, że została przełączona (ona nadal nadaje w eter w ten sam sposób i nadal słyszy pakiety nadawane w ten sam sposób).


A jednak nawet w instrukcji wspominanego w temacie Zyxela napisano, żeby zadbać o ustawienie różnych, niezachodzących kanałów (jest nawet opcja automatycznego wyboru kanału).

I teraz mam znów wątpliwości. Czy lepiej zainwestować w większą ilość np. EAP-9550/UniFi z trybem N oraz wbudowanym PoE i przyjaznym montażem także na suficie, np. po jednym na piętro. Czy zamiast nich trochę mniejszą ilość NWA-3500 z trybem a/g i roamingiem, którego działanie i tak w dużej mierze zależy od kart klienckich. W przypadku UniFi producent twierdzi, że

Cytat


Yes. Roaming is supported per 802.11. UniFi doesn't do anything to assist or influence the station's roaming decision.

In our testing using WPA-PSK, we send flood ping from the laptop to a PC on the wired side:
- from the last ping to the original AP until association completion to the new AP is 45-155ms
- from the last ping to the original AP until the first ping to the new AP is ~ 1s

For most internet applications, it should be seamless. For VoIP, observable delays may be noticed.

IAPP nie obsługuje. Pytanie, kiedy więc widać różnicę na korzyść APeków wspierających IAPP? Czy w przypadku ~20 klientów na 1 AP, x4-5 szt. APeków (razem max 100 naraz korzystających z internetu osób) - wszystkie AP wpięte kablem do switcha, będzie widoczna różnica na korzyść tych z IAPP i jak duża to różnica... Podejrzewam, że oba rozwiązania spełniają swoją rolę, więc ostatecznie chyba skuszę się na UniFi, bo 1. ma n (który ponoć znacznie lepiej działa w budynku niż sam g), 2. jest 2,5x tańszy 3. ma wbudowane PoE i uchwyt na sufit. Nie wspiera zaś IAPP i nie ma 5GHz (i znów pytanie, lepiej mieć tryb a czy n w budynku)

@shibby, mógłbyś podać model karty i wersje systemu op. komputera, który widział sieci z tym samym ssid osobno? Był to zero config czy program producenta karty? Podejrzewam tylko, że identyfikacja APeków była w tym wypadku na poziomie MACków, co za tym idzie, nawet przy sieci w roamingu widziała by kilka sieci z tym samym ssid, bo każde radio ma inny MAC. Oczywiście mogę się mylić.
Edytowany przez qubek dnia 20-06-2011 13:29
 
shibby
nie mam teraz możliwości tego sprawdzic. nie mniej jednak jakby IAPP byl zbedny to by go nei robili.

Moze i obecne systemy i sterowniki potrafia scalac sieci o tym samym ssid i traktowac je jako jedną ale co w przypadku gdy pojawi się gość ze starszym notebookiem? Pamiętaj, że wifi to nie tylko notebook. Masę ludzi korzysta z wifi w telefonie. Co z takimi klientami?

wg mnie taki preudo-roaming bez IAPP to mozna sobie w domu robic gdzie ma sie pewnosc że każde urządzenie zadziala. Ale w firmie, biurze itd gdzie codziennie pojawiać się będą nowe sprzęty to trochę ślizga sprawa. Takie moje zdanie.

Bede mial chwilke to sprawdze jak to u mnie wyglada.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
qubek
Jak tylko będziesz miał możliwość, sprawdź też czy nwa-3100 pracują na jednym kanale czy odległych, dla zaspokojenia ciekawości Wink
Ja jeszcze potestuję działanie kilku telefonów z wifi w pseudo roamingu oraz kilku innych laptopów. Spróbuję też znaleźć coś więcej na temat widoczności i zapamiętywania AP przez karty wifi z urządzeniach przenośnych.
 
shibby
moje szybkie pomiary:

jako sprzęt testowy posłuzył mi poczciwy Notebook HP nx7400 z kartą broadcom 11g.

1) Dwa routery z tomato (asus wl500gp i netgeat 3500L)
ustawione to samo ssid, szyfrowanie i różne kanały. Oba routery spiete kablem.

podczas przepięcia zawsze ginał jeden ping, nie mniej jednak transmisja (w tle telnet) nie zwywał połączenia.

2) Dwa routery z modecom mc-wr22 (IAPP wyłączone)
ustawione to samo ssid, szyfrowanie i różne kanały. Oba routery spiete kablem.

podczas przepięcia potrafiło zginąć 1-4 pingi. Transmisja potrafiła być przerwana chociaż nie zawsze. Jak ginał 1 ping to telnet sesji nie rozłączał.

3) Dwa routery z modecom mc-wr22 (IAPP włączony)
ustawione to samo ssid, szyfrowanie i różne kanały. Oba routery spiete kablem.

w tej konfiguracji ani razu nie zginął mi ping. Potrafił on w chwili przepięcia wzrosnąć z 2 do nawet 60ms ale lossa żadnego nie miałem.

To takie moje pomiary na szybko.

Cytat

sprawdź też czy nwa-3100 pracują na jednym kanale czy odległych,


napewno na różnych. Tego wymaga roaming.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
qubek
Duże piwo za testy Smile

Czyli jednak ten cały IAPP na coś się przydaje. A pamiętasz, czy karta broadcoma, której użyłeś, ma jakieś opcje odnośnie roamingu w sterowniku?

Jeszcze mój krótki test z telefonem nokia 5800xm (symbian) - dwa APeki: WRT54GL i Asus vP500 - to samo ssid, rózne kanały, brak IAPP - cały czas pingowałem telefon z kompa - efekt: ani jeden ping nie zgubił się a telefon ładnie przełączał się między APekami, gdy sygnał spadł, niestety nie byłem w stanie zmierzyć do ilu, ale nie mniej zaskoczyło mnie to na plus.

Potestowałbym chętnie kartę, która nie wspiera ani trochę roamingu (o ile są takie).
 
hermes-80

Cytat

Potestowałbym chętnie kartę, która nie wspiera ani trochę roamingu (o ile są takie).
Moja nie chciała się bez IAAP'u przełączać Atheros AR5B91 - no chyba, że wynikało to z konfiguracji systemu ale w sterownikach nie było żadnego wsparcia dla roamingu
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
qubek
Rozmawiałem z monterem, który instalował jakiś czas temu wifi w hotelu - 14 APeków TP-link 340 (jako AP, spięte kablami) - i twierdzi, że działa to poprawnie i nikt się jeszcze nie skarżył.

Jestem ślepy albo nie widzę nic pomiędzy Zyxelem NWA-3500 za 800 zł a Modecomem mc-wr22 za 100 zł, co wspierałoby IAPP.

Przydałby się jeszcze jakiś test modecoma na obciążalność i stabilność, w tym pod wpa2. Czy będzie się to sprawowało nie gorzej niż tplinki... Chyba kupię ze 3 szt. na testy.

edit
A jeszcze Kozumi Air Force One 2 V3 http://www.kozumi-usa.com/polish/prod...FO2v3.html za ok. 170

edit2
@shibby, mógbłyś jeszcze napisać jak wygląda konfiguracja IAPP w tych modecomach? Wystarczy zaznaczyć ptaszek, czy trzeba wpisywać MACki pozostałych AP - jesli tak, to ile miejsc jest na liście?
Czy ww. testy wykonywałeś z włączonym szyfrowaniem WPA2, innym czy bez?
Edytowany przez qubek dnia 28-06-2011 21:07
 
shibby
zaznaczaz IAPP, ustawiasz takie samo ssid i szyfrowanie i gotowe.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
b3rok
Offtop
@shibby lub inna osoba z uprawnieniami - może by zmienić tytuł tego wątku (IAPP, roaming)? Żeby był adekwatny i łatwiejszy do wyszukania w przyszłości?
I. Huawei HG8240 + 1x Netgear r7000 @FreshTomato + Synology DS1512+
II. TP-Link TL-WDR4300 @Obsy OpenWRT Gargoyle
III. TP-Link TL-WDR3600 @Obsy OpenWRT Gargyle
 
shibby
słusznie - zmienione.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
qubek
Przeglądając sieć trafiłem na takie oto spojrzenie na problem roamingu http://nuke.freenet-antennas.com/docu...raWAPs.pdf
Akurat w tym wypadku autor zwraca uwagę na wsparcie ze strony UltraWAP (wygląda znajomoWink ) co pewnie oznacza wsparcie protokołu IAPP, bo w specyfikacji tenże AP rzeczywiście go posiada. Czy na tym właśnie polega IAPP, co opisuje autor?

Zauważyłem, że większość tanich AP wspierających IAPP bazuje na Realteku (procesor jak i moduł radiowy).

Może warto było by stworzyć listę access pointów z IAPP, do tej pory w cenie do ok. 550 zł znalazłem m.in.:
* Linksys WAP2000-G5 http://www.cisco.com/en/US/products/p...index.html
* LinksysWAP200 i WAP200-EU http://www.cisco.com/en/US/products/p...index.html (w obu tych linksysach w live demo (http://ui.linksys.com/files/) nie widzę jednak tej opcji, więc pewnie mają ją zaszytą, skoro w specyfikacji jest)

W cenie do ok. 150 zł:
* WA-2204B - ciekawostka, znalazłem tutaj http://www.atel.com.pl/produkt.php?ha...hash=06058 )
* Modecom mc-wr22
* Ovislink WL-5460 v2
* Kozumi Air Force One 2 ver. 3. 0


Ciekawi mnie, dlaczego ubiquiti nie wspiera tego protokołu w modelu UniFi, który przecież stworzony jest do sieci "rozległych". Czytając ich forum, część osób skarżyło się właśnie na problemy z tym związane.

edit
Jeszcze jeden ciekawy artykuł http://features.techworld.com/mobile-...he-basics/
Edytowany przez qubek dnia 29-06-2011 21:05
 
Walor
Witam,
Odgrzewam stary post, sorki!!
Mam problem z postawieniem 2x AP Modecom WR22 w ramach jednolitej sieci przy wykorzystaniu iapp. Rozkład sieci prezentuje rysunek załączony poniżej.


Internet rozdziela router ADLS linksys
Router Linksys:
Local IP Address 192.168.1.1
Subnet Mask: 255.255.255.0
DHCP: Włączone
Starting IP Address: 192.168.1.1
Max Number of DHCP number: 50

Sygnał idzie skrętką do Switch-a a następnie do AP-ków Modecoma.

Jak powinienem ustawić AP, żeby współpracowały w trybie roamingu.
Poniżej opis ustawień standardowych z AP-ka. Wyłączyć DHCP? Co w takim razie wpisać, w LAN i w WAN w każdym z AP? Czy nie trzeba spiąć je adresami MAC?
Proszę o pomoc i wyrozumiałość bo nie jestem specjalistą w tej dziedzinie

System Information
Uptime 0day:0h:0m:50s
Firmware Version v1.02.10G
RF Type 2T2R
Build Time Wed Apr 27 01:05:11 HKT 2011
Wireless Configuration
Mode AP
Band 2.4 GHz (B+G+N)
SSID 80211N-AP
Channel Number 11
Encryption Disabled
BSSID 00:e0:61:42:b7:a7
Associated Clients 1
LAN Configuration
IP Address 192.168.1.1
Subnet Mask 255.255.255.0
DHCP Server Enabled
MAC Address 00:e0:61:42:b7:a7
WAN Configuration
Attain IP Protocol Getting IP from DHCP server...
IP Address 0.0.0.0
Subnet Mask 0.0.0.0
Default Gateway 0.0.0.0
MAC Address 00:e0:61:42:b7:a8
Walor załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 38

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,311,220 unikalnych wizyt