27 Kwietnia 2024 07:03:46
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [2]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.118.9.146
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Jaka antena do WRT54GL ?
Mad Jaro
Witam, w którym miejscu i jaką antenę zastosować, aby mieć internet w zaznaczonych na zielono miejscach ?

Obecnie mam wykierowaną YAGI 12dbi w dom z miejsca WRT'ka, ale mam jedynie internet w miejscach zaznaczonych na 0.

Priorytetem są miejsca oznaczone na 1 z tym, że z 1 koło WRT'ka to nie problem ale już na oddalonych nie ma.

img59.imageshack.us/img59/6763/dscf6354.png
 
kubasob
Objęcie takiego obszaru jednym AP to ciężkie zadanie, nawet jeśli Ci się to uda to stabilność nie będzie zadowalająca(nie twierdzę, że na pewno ale prawdopodobieństwo duże).
Jeżeli już to próbowałbym postawić AP w jednym z pomieszczeń na parterze znajdujących się nad "wolną przestrzenią". Na pewno yaga nie jest dobrym wyborem, mogę Ci polecić Senao EAG-2408 (zysk pewnie okaże się taki jak twojej yagi, a antena dookólna z dużym kontem promieniowania w pionie).

Z tym umieszczeniem anteny to najlepiej jak pokombinujesz bo wiele czynników ma wpływ na fale radiową i może okazać się, że miejsce teoretycznie beznadziejne będzie najlepszym wyborem.
 
shibby
nie tendy droga.

chociazbys zamontowal takie anteny do wrtka (foto nizej), nie zmieni to faktu ze notebook ze swoimi malutkimi wbudowanymi antenkami nie odesle sygnalu do APka. A jak wiadomo zeby miec siec potrzebna jest transmisja dwukierunkowa.

www.proconnect.pl/img/sektor_duzy.jpg

Ja ci proponuje Asmax ClickNet powerline i na pieterku drugi AP.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Mad Jaro
Tak właśnie się zastanawiałem, a dokładniej o postawienie antenki do-okólnej w miejscu "styku" dwóch budynków mniej więcej środek i gdzieś tak w połowie pięter.

Możliwe, że sprawdziła by się taka opcja tylko gdybym miał możliwość sprawdzenia takiej antenki...bo kupowanie w ciemno trochę mija się z celem
 
eRd
a mnie ciekawi czy jakbys nie przebil stropu i nie dal jednej antenki na kablu powyzej stropu to czy by nie dzialalo B) Oczywiscie kabel powinien byc jak najkrotszy, ale tez bez przesady.
WRT54GL v 1.1 Tomato Firmware 1.28.0005 108 ND VPN + 11 użyszkodników na kablu + 1 wifi Wink
Netgear WNR3500L v1 @500MHz Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-108 K26 USB BTgui-VPN
PAP2T soft 5.1.6 LS / IPFON
Zotac HD-ID11 (ION2),
 
kubasob
I tak w wrt'eku działa max jedna antena jednocześnie, dlatego lepiej postawić ap zaraz przy antenie żeby uniknąć strat na kablu.
 
eRd
To, że działa tylko jedna antena to wiem, ale to w tym przypadku nie ma znaczenia, bo i tak urządzenie działa jako ap tylko po prostu raz korzysta z jednej anteny, a raz z drugiej. Nawet jak taki WRT stoi sobie normalnie to i tak tego nie widzisz, a on raz odbiera lub nadaje jedną, a raz drugą, więc jest to naturalne.
Dlatego nie mówię żeby użyć 10m kabla tylko np 0,5m i ewentualne straty na kablu zawsze można "wspomóc" anteną o większym zysku np. Ovislinkiem 10dBi (WAI-101 za jakieś 50zł z przesyłką), ale to dopiero po wykonaniu testu, bo być może na standardowej by działało.
Po pierwsze to bym przeniósł WRT na piętro i zobaczył czy tam gdzie sieci nie było to już jest.
WRT54GL v 1.1 Tomato Firmware 1.28.0005 108 ND VPN + 11 użyszkodników na kablu + 1 wifi Wink
Netgear WNR3500L v1 @500MHz Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-108 K26 USB BTgui-VPN
PAP2T soft 5.1.6 LS / IPFON
Zotac HD-ID11 (ION2),
 
Mad Jaro
Właśnie zastanawiam się czy jest sens bawić się w antenkę, jak za te 50 można kupić już jakiegoś TPlinka z wifi spiąć go kablem z WRT'kiem postawić w tym większym domu.

Tylko powiedzcie mi tylko jak wtedy poustawiać dzielenie łącza oraz QOS'y w WRT i takim TPlinku.

W WRT'ku sobie poradzę, ale w przypadku TPlinka dzielił by jeszcze już podzielone łącze z WRT'ka ?

Mniej więcej wyglądało by to tak:
W mniejszym domu WRT:
-1 komp na wifi
-2 komp na kablu
-i spięty z nim TPlink na kablu
W dużym domu TPlink:
-2 kompy na wifi
-1 kompy na kablu
-spięty z WRT na kablu
Edytowany przez Mad Jaro dnia 18-06-2010 12:54
 
kubasob
Sorki ale tą anteną(Ovislinkiem 10dBi WAI-101) to za bardzo zasięgu nie zwiększysz bo jej rzeczywiste wzmocnienie to niewiele ponad połowa tego co podaje producent. Nie pamiętam jak to jest dokładnie z tymi antenami w wrt'teku, ale jak zastosujesz jedną o znacznie większym zysku, to druga na pewno nie będzie wykorzystana, zastosowanie dwóch anten miałoby sens ze sprzętem posiadającym dwa oddzielne radia, jest to jakieś wyjście ale niestety nieopłacalne (za względu na cenę).
 
Jericho
Witam!
Czy moze ktos z Was zaproponowac konkretna antenke do tego WRT-ka.
Jak siedze na balkonie to zasieg mi spada do 1-2 kresek i predkosci tez skacza. Czasem na parkingu tez by mi sie zasieg przydal a mam go na przeciwko okien. W Tomato ustawienie mocy anteny niewiele daje.
Po przetestowaniu na innym routerze antenki 12dBi z allegro wiem, ze te najtansze nic nie daja, chociaz kolega od ktorego ja pozyczylem twierdzi ze mu duzo poprawila zasieg.

Gdzies wyczytalem (chyba na elktrodzie) ze nie warto brac od Wassermana.
http://www.wasserman.pl/
Edytowany przez Jericho dnia 01-08-2010 13:12
 
eRd
@Jericho dobrze przeczytałeś, bo jest wiele opinii złych na temat tego sprzedawcy, pewnie mają cokolwiek dobrego w ofercie, ale w większości jest to niestety badziew oklejony super hiper naklejkami producenta i tyle.
Te antenki patykowe po kilka złotych też się do niczego nie nadają, ale to już sam sprawdziłeś. Ja bym zaczął od tego czy balkon masz po tej samej stronie co parking i czy na tym samym poziomie. Jeśli parking i balkon jest po tej samej stronie to może wystarczy ustawić WRT gdzieś na parapecie przy balkonie - mieszkanie powinno pokryć zasięgiem i balkon. Dodatkowo jeśli parking jest niżej (bo np mieszkasz na 2 piętrze) to pochyl jedną z anten tak aby była w miarę prostopadle ustawiona do linii parking-router. Często najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze Wink
WRT54GL v 1.1 Tomato Firmware 1.28.0005 108 ND VPN + 11 użyszkodników na kablu + 1 wifi Wink
Netgear WNR3500L v1 @500MHz Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-108 K26 USB BTgui-VPN
PAP2T soft 5.1.6 LS / IPFON
Zotac HD-ID11 (ION2),
 
Jericho
Dzieki za info.

Balkon jest prostopadle do parkingu, ale router i tak jest po drugiej strony mieszkania. Jak zgadles 2-ie pietro Wink.

Router stoi na szafie pod sufitem. Mam Tomato 1.27PL, zmienilem moc nadajnika na 84, i transmisje na B. Zasieg w mieszkaniu poprawil sie o jedna kreske, ale na balkonie dalej skacze pomiedzy 1-3kreski.

Czy kupienie jakiejs antenki Tp-Linka badz Pentagrama 5-9dBi poprawi zasieg?
Edytowany przez Jericho dnia 19-06-2010 12:56
 
Mad Jaro
Wracając do mojego zapytania, to da się tak spiąć te dwa routerki, żeby podzielić łącze jak pisałem kilka postów wyżej ?
 
Jericho
Router przenioslem do drugiego pokoju, bo zmnienilem operatora i mam szybsze lacze - teraz 8/2Mb. Na sztywno z routerem wyciagam ok 1,2MB, natomiast po WiFi ok 1MB - tak pokazuje program DuMeter. Strona speedtest.net pokazuje przyblizone wartosci deklarowane przez dostawce - testy robilem tylko na WiFi.

Ale do rzceczy - mieszkam na 2 pietrze i niestety kolega ktory mieszka w tej samej klatce na parterze po ukosie, lapie tylko 1 kreske zasiegu mojego linksysa, ktora i tak nie wystarcza na ustanowienie polaczenia. Czy inwestycja w jakies antenki Tp-Linka badz Pentagrama 5-9dBi poprawi zasieg?
Linksys WRT54GL v.1.1 na Tomato 1.27PL
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 15

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,397,648 unikalnych wizyt