Mam problem z połączeniem między routerem na tomato (1.27 - Ovislink 1600GL) a AP w trybie klienta do którego podłączony jest komputer czyli Router---wifi-->APClient--LAN-->komputer.
O ile po zestawieniu połączenie wszystko śmiga idealnie to po jakimś czasie (parę godzin, dzień) zaczynają się problemy. Dodam, że radio w routerze jest często wyłączane jak nie potrzebuje tego kompa za AP.
Problem jest taki, że po włączeniu radia połączenie z AP jest nawiązywane bo widzę go na liście urządzeń natomiast nie jestem w stanie ani dobić się do AP ani do komputera. Dodam, że zdarzyło się nawet, że po całej nocy, gdzie wifi było ciągle włączone nie mogłem się dobić do AP i komputera a sam komputer miał neta więc to chyba nie ma związku z wyłączaniem radia.
W części przypadków rozwiązaniem jest podanie na sztywno w routerze MAC AP i nagle komunikacja powraca. Na innym komputerze w lanie muszę też dodać statycznie MAC kompa (tego za AP) bo też nie jest w stanie go zlokalizować.
Czasem jednak i to nie pomaga i jedynym wyjściem pozostaje restart routera, wyłączenie i włączenie wifi (nie radia tylko wifi w zakładce basic-> network) albo nawet tylko samo kliknięcie "save" w zakładce. Powoduje to chyba restart jakiś usług i połączenie wraca do normy.
Teraz pytanie czy ktoś wie co to może być? Wygląda jak by się wieszała jakaś usługa albo router ma problem z zapytaniami ARP.
Drugie pytanie co za usługi w przypadku kliknięcia "save" się restartują i jak to samo wywołać z konsoli? Bo samo "save" pewnie robi też zapis do flasha a tego za często nie chciał bym robić bo chyba jest ograniczona jego żywotność (chyba, że się mylę). Ustawił bym sobie skrypt, który restartuje jakąś usługę przy włączaniu radia tylko nie wiem jaką i jak bo jestem zielony w te klocki
Edytowany przez gof dnia 14-05-2010 22:36
komputery za APClientem sa widoczne na routerze z mac`iem APClienta! Tak to w dziwny sposob dziala. Ja zrobilem tak ze komputerom za APClientem nadalem statyczne adresy ip.
Druga sprawa to taka ze APClient nieuzywany przechodzi w stan wstrzymania. W tym czasie pingi moga nie dochodzic lub dochodzic z duzym opoznieniem. Przewaznie widac to jak APClient jest nieuzywany i zaczynasz go pingowac. Pierwszy ping moze zginac, drugi byc ok 300, pozniej jeszcze pare wysokich i po ok 4-5 pingach czasy sie stabilizuja.
Takie problemy zauwazylem u siebie (router asusrt-n16, apclient ovislink 5460). Sasiad prawie codzienne narzekal na brak neta. Postawilem wiec sobie mrtg z wykresem pingu co 10min do APClienta by to monitorowac. Ku mojemu zdziwieniu co jakis czas byly przerwy lub duze skoki. Zrobilem wiec tak by najpierw 4 pierwsze pingi lecialy w "kosmos" po to by wzbudzic APClienta ze stanu wstrzymania a kolejne 4 do wykresu. Wykres pieknie sie ustabilizowal a a sasiad przestal narzekac na zaniki internetu.
Rozwiazanie wiec dosc proste. Dodaj do shedulera skrypt by pingowal co 10min APClienta.
Tylko na pewno to APClient się usypia nie a nie wifi na routerze? Bo jestem w stanie przez wył/wł wifi (lub jak pisałem przez sam zapis konfiguracji) przywrócić połączenie z APClientem bez jego dotykania. Przy wyłączonym radiu w routerze APClient ciągle wyszukuje daną sieć a po włączeniu radia od razu się łączy tylko, że nie dostanę się do APclienta i kompa za nim mimo, że jest to świeże połączenie. Potrzeba wtedy albo dodania na sztywno MAC APClienta albo reset bo już pingi tu nic nie pomogą i nawet po pól godz nie będzie odpowiedzi. Sam restart APclienta tez nie pomaga więc chyba to nie po jego stronie jest problem.
Jakim poleceniem można wyłączyć/włączyć czy zrestartować wifi w tomato? Nie chodzi tu o radio on|off|toggle. Ewentualnie jak i które usługi zrestartować z konsoli tak jak się to dzieje przy zmianie konfiguracji. Widać wtedy jak czyszczona jest tablica arpów i wszystko zaczyna działać jak powinno.
Ps. Chciałem zmienić też, żeby pakiety WOL szły broadcastem a nie unicastem jak to jest domyślnie (czyli dodanie przełącznika -b do ether-wake) Czy jest jakiś plik konfiguracyjny do tego czy potrzeba zmienić to w źródłach i kompilować od nowa tomato?
· Łącznie użytkowników: 24,115 · Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.
overflow2
30-09-2024 20:53
Jaki aktualnie najtańszy router do tomato do openvpn?
maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach
maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności", więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.
servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.
maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?