05 Maja 2024 15:00:56
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [HOWTO] Kompilacja "...
· [Howto] Xpenology na...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [HOWTO] Kompilacj... [65]
· [Howto] Xpenology... [22]
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.119.111.9
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Tutoriale
 Drukuj wątek
Antena dookolna - zrob sam, tanio i dobrze 19dBi...!!!
jazeck
Intro...
Czytaj uwaznie!!! Mam nadzieje, ze w miare czytelnie i dokladnie - wg poslkich zasad pisowni - uzylem przecinkow, kropek i nawiasow... (pl znaki typu: żźćąćęłóś, etc. nie uzywam - wygodniej dla mnie, przepraszam polonistow).

Post tyczy sie dookolnej 19dBi?, duzo TANIEJ OD SKLEPOWEJ - dB przeliczone wg spostrzezen do pomiarow podanych w dalszej czesci postu...
Wprowadzenie...
Prowadze mala siec (glownie zdalnie, przez to ze sie przeprowadzilem po zalozeniu jej) siec w ciezkim zadrzewionym terenie od 4 lat bez wiekszego przylozenia do dalszej rozbudowy, oczywiscie ciagle problemy... Tyle o mnie...B)

Moje testy polegaja na dolozeniu kolejnych "słupków" w domowej roboty antenie dookolnej - tym razem jako "klient"(w mieszkaniu na parterze, przez stare okno - nowe maja gazy typu np.argon, lub prozniowe, ktore bardzo utrudniaja prace wi-fi, a mnie jeszcze nie stac na nowe tongue.gif), miejsce to parter w innej lokalizacji niz moja siec - nie ma najmniejszych szans na polaczenie bezposrednie - tak nawiasem.


Ale dosyc o mnie...
Wyczailem, ze jest jakies biuro na jakims 4tym pietrze ok 4 bloki za mna... osiedle stare i zadrzewione, bloki 4 pietrowe... Lapie tego kogos z partetu z odbicia (bo z obu stron bloku mam to samo i sprawdzilem adres firmy w google Wink )... Skoro daja specjalnie za free jako hot spot - to czemu nie...? - oby Takich wiecej!!! Wink



Konkrety testow:
Antena budowana na podstawie tego zapozyczonego linku: http://www.fotosik.pl/showFullSize.ph...84f7dbe8b6
Porownanie na karcie wi-fi pci sparklan - nastepca kanciaka (100mW / TX 100% na sztywno) podane nizej punkty od 1-3, to dane podane wg producenta - dostepne chociazby na allegro, a ceny wziete z mojej slabej pamieci Wink.

Polaryzacja pozioma (czyli anteny samorobki postawione oczywiscie w pionie, reszta z oznaczeniami producentow - pozioma strzalka), moja wersja anteny oczywiscie na surowo przymocowana dwoma skrawkami gafry (objasnienie - tej fajnej uniwersalnej tasmy samoprzylepnej do wszystkiego, zazwyczaj szarej Wink), do nizej podanej anteny nr3 (by wygladala na prosta i dzialala ok - inaczej bez usztywnienia poprostu sie lamie na laczeniach), to potrzebuje jeszcze tylko:
- kilka trytytek (objasnienie - takie fajne samozaciskowe spinki uniwersalne Grin)
- sjakies 1m rurke pcv o malej srednicy - np do kabli jak chociazby w kablowce (tak zeby Nasza antena po wlozeniu byla prosta i nieruchoma Wink
- no i 2 korki z wypitych 2 szampanoof - taki moj krejzi pomysl Grin - wazne by zatkac szczelnie - dluzej pozyje antenka




No to jedziemy...:
1. panel 14dB - jakies 40pln = sila do 18% max
2. sektor junior 17 h - mikropasek 16,6 dBi jakies 70pln = sila do 23% max
3. panel mikropasek ceres 19hv - 19dBi - jakies 60pln - wymiary jakies 30/30cm = sila 23 - 26%max
4. dookolna samorobka na 2m 155 belden + 8 "paleczek" = 23% max
5. j.w. tyle ze juz 11 "paleczek" = sila 37% max


Czyzby antena miala jakies 19dBi...? Jeszcze to nie do konca rozumiem... (sprostowanie mile widziane...)
Oczywiscie jakosc sygn. adekwatnie - najgorzej na ant. nr1 - 50-60%... przy ostatniej antenie nr5 do 90%, net juz nie rwie na radiu internetowym nawet przy ciaglym sciaganiu wiekszych plikow i speedtest wporzadku...
Dolozylem staran do dokladnosci wykonania wg. mozliwosci technicznych (biurko, lutownica transorm., pasta lut. cyna, ostre male obcazki, noz do tapet, metrowka, swiatelko i checi Grin




Element po obrobce gotowy do zlutowania czyli nr5 ma wymiary:
- 50-52mm - slupek mierzony z zyly srodkowej
- 48-50mm - slupek mierzony po gotowym do zlutowania ekranie
- 508mm - od pierwszego ekranu do szczytu anteny (czyli licze koniec 2metrowego ekranu kabla polaczonego wtykiem rpsma od karty pci, do ostatniego elementu - czyli ten z 25mm wystajacym drutem ze zlutowanym ekranem).
Wg. starych i chyba dobrych zasad: staralem sie zachowac jak najmniej laczen miedzy antena a radiem = zrobilem antene sam, to moge zrobic bezposrednie laczenie do AP (bez lacza N) = zyskac sygn.i kilka pln w kieszeni B)


Fotek nie chcialo mi sie umieszczac bo len ze mnie - ale foto na mmsa zrobilem, na zyczenie moge zrobic i wyslac np na mmsa - bo najlatwiej Grin gg811941

Niebawem przetestuje jako AP... Napisze oczywiscie jak to w testach wyszlo u mnie...


Pomoglem...? :]
Pozdrawiam...!!!
Edytowany przez shibby dnia 09-06-2010 09:22
linksys wrt54gl
tomato: na bierzaco
2048 / 256 / 8-12 user's w skali roku
 
arteq
za duzo chaosu i nie bardzo czaje o co ci chodzi :-)
Edytowany przez arteq dnia 18-03-2010 08:07
Pozdrawiam, Artur
http://digi-led.pl Elementy elektroniczne | urz?dzenia sieciowe | us?ugi informatyczne
http://openwrt.pl - Polskie Centrum OpenWrt
o p e n (your) r o u t e r . p l
 
jazeck
Domyslam sie arteq... Wink, Thnx za uwage... Nie czesto przygotowuje takie rzeczy... Trzeba wszystko spokojnie przeczytac... To co w nawiasach zazwyczaj to mniej istotne dla calosci tekstu - objasnienie do danego zdania, ktore w pierwszej wersji czytania najlepiej pominac... Z polskiego bylem slaby, ale zapamietalem zasade uzywania znakow interpukcyknych, a ort. juz nie hihi Wink.

Powodzenia... Jesli beda duze problemy ze zrozumieniem tego mojego haotycznego postu, to napisze jeszcze raz... Wystarczy jeszcze 2 osoby, ktore nie zrozumieja glownego przeslania... Wybaczcie...Wink
linksys wrt54gl
tomato: na bierzaco
2048 / 256 / 8-12 user's w skali roku
 
arteq
no i dodaj fotki, nie widz aby ktos o godzinie 00:00 chciał od ciebie mmsa :-)
Pozdrawiam, Artur
http://digi-led.pl Elementy elektroniczne | urz?dzenia sieciowe | us?ugi informatyczne
http://openwrt.pl - Polskie Centrum OpenWrt
o p e n (your) r o u t e r . p l
 
spychu14
1. Te panele chyba jakieś kiepskie.
2. Branie sygnału z odbicia to czysty fart i na jego podstawie nie ma co gdybać o jakości anteny.
3. Nie mierzymy sygnału w procentach.
4. Nie używamy anten dookólnych jako klientów !!!
5. Tą antenkę pół-falową warto wykonać używając grubszego kabla koncentrycznego i rurek miedzianych - większa trwałość.

Kup sobie panelik z interline'a i wtedy porównaj
 
jazeck
0 - foto na zyczenie... gg 811941 czy pw...
1 - anteny - podalem nazwy - na allegro mozna znalezc... To sprzedawcy typu yagi.pl, glownie z tarnowa - sprzet wyglada profesjonalnie i zachowuje sie rownie dobrze... Kilka niby tanich profesjonalnych anten (po rozebraniu - samorobek juz przeszedlem)
2 - testy trwaly kilka dni, nie minut... pomino sygn. z odbicia moje przerobki polepszaly sygn.- napisalem ze sprawdze jako AP, wtedy dam znac czy warto sie w to bawic (narazie pomoglo jako klient)
3 - pokazalem w % dla mniej zaawansowanych - moge tez na zyczenie w dB (netstumbler), lub inny proponowany
4 - wiem ze nie do tego jest ta antena przeznaczona, ale na aktualna chwile tylko tak moge to sprawdzic i w tej konfiguracji wykazala tylko poprawe, sam jestem w szoku...
5 - czytalem rowniez o wykozystaniu chociazby h-1000 - nieomieszkam sprawdzic - mam gdzies skrawek :]
linksys wrt54gl
tomato: na bierzaco
2048 / 256 / 8-12 user's w skali roku
 
BaGRoS
Znalazłem inne długości i na podstawie obliczeń powinno się zgadzać: http://wireless.gumph.org/articles/homemadeomni.html co o tym myślicie?
8) BaGRoS 8)
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,584,749 unikalnych wizyt