Witam
Przetestowałem wczoraj sygnał wifi z mojego asusa i powiem szczerze że się nieco zawiodłem , to na asmaxie miałem lepszy sygnał w domu.
Powiedzcie mi proszę czy powyższe rady opisane w tym temacie jesli chodzi o podniesienie poziomu sygnału są nadal aktualne i dotyczą także routerów z data producji wrzesień 2008 ?
A może inaczej - czytam i czytam o innych kartach montowanych w tych tunerach.
Jakie to karty i co daje wymiana takiej karty ?
Dzięki za wszelaką pomoc
o błędach montażowych na WL-500gP wyprodukowanych przed lipcem 2007
. Więc Twój z racji wyprodukowania we wrześniu jest z pełnosprawnym radiem. Jeśli faktycznie masz problem z sygnałem poczytaj w sieci czy na 100% - może coś być z elektroniką. Ewentualnie może to wina oprogramowania , bo gdzieś czytałem że na kamikaze 8.09 jest dużo słabsza jakość sygnału (moc nadawania) radia...... Niech inni się wypowiedzą.
@iroc chyba już nikt nie używa asusa , bo nie widzę żadnych dodatkowych uwag jeśli chodzi o jakość sygnału B)
Nie zmieniałem jescze oprogramowania na inne niż openwrt , więc nie mam porównania jak jest na innych , ale u Ciebie w podpisie widzę że "Asus WL500gp v1 będzie openwrt" więc może Ty byś napisał co masz wgrane i jak tam radio u Ciebie się sprawuje. ?
A tak z innej beczki - można wykręcić antenkę z tyłu i wkręcić jakąś inną antenę ?
Poprawi się wtedy zasięg/sygnał wifi ?
witam was odświeżę trochę temat. nie dawno kupiłem asusa tylko nie wiem jak sprawdzić czy mam z wyprodukowany przed lipcem 2007 czy jakoś po numerze seryjnym sprawdzę to?? pozdrawiam
udało mi się ostatnio zakupić na Allegro jedyną wersję WL-500GP v1, jaka była w ofercie. Paczka przyszła, po pomiarach siły sygnału w domu i poza, sygnał faktycznie jest dużo słabszy, niż chociażby na RT-N10u.
Rozebrałem, okazało się, że prawdopodobnie mam kartę wifi z nieprawidłowymi rezystorami. Wygląda dokładnie tak, jak na ta na I zdjęciu z tego forum:
Czy obydwa zaznaczone rezystory musze usunąć i wstawić odpowiednie 62ohm w miejsca zaznaczone strzałkami na II zdjęciu? Czy wystarczy dolutować w ścieżce poziomej tylko ten na dole?
Co trzeba ogólnie zrobić, żeby sprzęt faktycznie zaczął chodzić jak na Asusa przystało?
Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam!
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza
Dzięki za odpowiedź, właśnie przeglądałem aukcje, widzę, że nie brakuje póki co jeszcze kart mini pci, żeby jeszcze sprzedawcy chcieli przy każdej napisać, czy jest na chipsecie Broadcoma.
Router ma pełnić zadanie głównego nadajnika do rozdzielenia Internetu z dynamicznym podziałem łącza na 10 klientów przez Wifi, zależy mi na dobrej, jakościowej karcie z dobrą czułością przede wszystkim (górzysty teren i klienci rozsiani;p). Taka z notebooka będzie taką kartą o dobrych parametrach?
Jakie ewentualnie polecacie do tego sprzętu?
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki!
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza
Ok, dzięki maxikaaz, a jak wygląda sprawa z mocą nadawania, jest ona taka sama dla każdej takiej karty, czy różnią się zarówno mocą, jak i czułością? Na aukcjach jak i w ogóle w Sieci ciężko znaleźć coś na ten temat. A chciałbym zakupić naprawdę dobrą kartę z dobrymi parametrami, gdyż nie tylko ja będę z tego sprzętu korzystał;p
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza
W opcjach zaawansowanych Wifi nie zmieniałem wyboru anteny nadawania/odbierania, oczywiście jest na auto.
Możliwe, że przy trybie auto w Tomato karta może nadawać przez drugie złącze u.fl, do którego nie jest podpięty konektor RP-SMA?
U mnie jest prawidłowo wpięty, czyli do konektora MAIN.
Aż z ciekawości pobawię się zmianą ustawień anten w opcjach i sprawdzę, czy będzie różnica, przepnę też RP-SMA do drugiego u.fl-a;p zobaczymy;p
Połączony z 03 czerwiec 2012 17:11:25:
Właśnie jestem po szybkim teście i co ciekawe, po przełączeniu na antenę B w opcjach Tomato, moc odbioru i nadawania taka sama, czyli z tego wynika, że korzysta z tej samej anteny MAIN.
Potwierdza się to, gdy przełączę opcje na A, wtedy router traci połączenie (mam go teraz chwilowo jako Bridge Wifi-Ethernet). Po jakimś czasie znajduje, ale baaardzo słaby sygnał, więc przy Antenie A korzysta z drugiego, "wewnętrznego" złącza u.fl.
Edytowany przez pablo170 dnia 03-06-2012 17:11
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza
Pod względem wersji trochę starszy model, a problem z nią występuje i opisywany jest na forum, do którego link podałem w tym poście (rezystory).
Tak jak pisałem wcześniej, po przełączeniu anteny na A w Tomato, router traci połączenie, po czym po chwili łączy się i ma bardzo słaby sygnał jak i odbiór, tak jakby nie miał anteny. Wnioskuję, że A jest jednak ustawione na antenę wewnętrzną, na karcie. W wolnej chwili spróbuję połączyć ścieżkę do u.fl-a drugiego konektora, jak będę miał jakieś rezultaty, dam znać.
Połączony z 03 czerwiec 2012 18:26:46:
Właśnie zrobiłem dokładniejsze testy. Potwierdzam to, co napisałem wcześniej. Przełączyłem antenę na A w Tomato i odkręciłem od RP-SMA, nic się nie zmieniło, nadawał, ale słabo. Postanowiłem potem zmienić na B bez dokręcania anteny, i faktycznie, teraz praktycznie zero zasięgu, czyli wynika z tego, że z B nadaje przez MAIN na antenę zewnętrzną, a na A ma antenę wewnętrzną.
Płytki moja i twoja referencyjna różnią się, więc możliwe, że po prostu konektory mogą być odwrotnie nazwane albo podpięte na odwrót na karcie.
Pytanko, twoja karta referencyjna Broadcoma w zasięgu i czułości ma podobne parametry przy takiej samej antenie, jak inne "zwykłe routery" np. tez Asusa, RT-N?
Edytowany przez pablo170 dnia 03-06-2012 18:26
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza
maxikaaz napisał(a):
Gdyby ktoś z Administracji tu zaglądał - może warto sprecyzować temat wątku poprzez nadanie mu innego tytułu, np."WL-500gP - wada karty WiFi" ?
Gotowe
Edytowany przez kille72 dnia 03-06-2012 19:10
Hehe, masz rację, jasne, lecz przy kupnie nowej karty, mam choć trochę większą pewność, że nie była ona montowana i demontowana x razy przy jakimś laptopie przez dzieciaka, gdzie mogło dojść do uszkodzenia lub np. wyrwania elementów elektronicznych na karcie. Ze względu na to, że m.in od niej będzie będzie zależało działanie całej sieci i Internetu w domu każdego klienta, wolałem wsiąść już tą nową. Po za tym jakaś gwarancja tam jest, ale wiadomo jak z tego typu elektroniką, albo działa, albo nie działa. 0v1 ;p
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza
Apropo jeszcze oryginalnej karty Asusa w tym sprzęcie, planuję z ciekawości przelutować kondensatory wedle niniejszego modu, (referencyjna zamówiona, więc mogę pobawić się na tej podanego również na pierwszej stronie tego postu:
Router na miejscu, netbook z programem InSidder za ścianą. Pomiar wstępny, bez jakichkolwiek modów: -60dBm +-4
1. Nadlutowanie R17 rezystorem 62OHM - lekkie zwiększenie do -57, ale za to wachnięcia do -64dBm. Z ciekawości zwarłem na krótko, spadek do -70 i jeszcze większe wachnięcia.
2. Odlutowanie rezystora 62OHM i dolutowanie drugiej strony kondensatorów do ścieżki, jak w modzie. UWAGA: nie odwracałem kondensatorów, jedynie połączyłem ścieżkę z jego odpowiednią stroną, co nie zmienia dotychczasowego starego połączenia. Kondensatory są połączone zarówno ze starą jak i nową ścieżką. - w InSidder'ze nie zauważyłem większych zmian, możliwe, że się czułość zmieniła.
3. Mod kondensatorów z pkt 2 oraz ponowne dolutowanie kondensatora: lekkie zwiększenie mocy do -56dBm w RSSI, ale niestabilnie. Szczególnie podczas zwiększania odległości - sygnał zaczął skakać ( za 2ma ścianami: -82 do -91), ping 12-115ms - czyli słabo.
Po pkcie trzecim złożyłem V1nkę w całość i podłączyłem do anteny kierunkowej yagi, zmieniając tryb na Ethernet Bezprzewodowy WiFi. I tutaj zdziwienie, bo o ile nadawał w miarę powiedzmy, tak w tym trybie nie mógł wyszukać żadnej sieci ( antena nadawcza 20m od yagi ASUSA), czyli stracił całkowicie czułość.
4. Po tej operacji sprawdzenia rozebrałem ponownie i rozlutowałem ścieżki przy kondensatorach (powrót bo oryginału bez modu), zostawiłem nadlutowany rezystor 62OHM. Wynik? Znalazł sieć, polączył się, działa normalnie (na głównym AP widać lekkie zwiększenie mocy o kilka dBm) z tym wyjątkiem, że czułość odbioru po stronie ASUSA znacznie pogorszyła się teraz.
Wniosek z mojego dzisiejszego projektu:
Mocy nie zyskałem wiele, natomiast straciłem na czułości dość sporo, co w tym fachu jest istotniejszą sprawą;p
Proszę brać pod uwagę, że przy modzie z kondensatorami, nie odlutowywalem ich z oryginalnej pozycji. Każdemu wyniki takiej bądź podobnej operacji mogły wyjść nieco inne.
Czekam teraz na kartę referencyjną, zobaczymy, jaki będzie przyrost mocy oraz czułości.
Jeżeli ktoś poradził sobie w inny sposób z zasięgiem w tym sprzęcie, niech napisze.
Pozdrawiam.
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza
Jestem już po wymianie wadliwej karty w WL-500GP na kartę referencyjną Broadcoma (BCM94318MPG). Wymiana została przeprowadzona starannie, wraz ze sprawdzeniem wcześniej pigtaila oraz dociśnięciem masy U.fl'a (był trochę luźny na gnieździe. Slot mini pci dodatkowo przedmuchałem, żeby mieć pewność łączenia każdego pinu karty.
Po montażu i złożeniu routera, przystąpiłem do testu, i tak:
Mam akurat na stanie 2 maszyny, na myśl których nieco szybciej bije serce;p:
1. Legenda: Ovislink 5460 (chipset Ralink), ustawionego na moc 20dBi
2. Legenda: Asus WL-500GP (chipset Broadcom), na temat którego jest ten niniejszy post. Ustawiony TX na wartość domyślną w Tomato (42mW) - na temat regulacji mocy będzie trzeba chyba kolejny post napisać, nie za bardzo to działa.
Oba routery uruchomione w trybie AP, ustawione na biurku w równej odległości od siebie i netbooka (2m) z programem pomiarowym.
Rezultaty?
Podsumowanie:
1. Po wymianie karty na referencyjną, jest nieco lepsza moc nadawania, ale zaledwie o góra kilka dB.
2. Pod względem mocy nadawania pomiędzy Ovislinkiem (niebieski wykres) a Asusem z wymienioną kartą (czerwony wykres) jest kolosalna różnica, Ovis bije na głowę ASUSa aż o 12-16dB!!!
3. Wykres sygnału Wl-500GP jest nieco poszarpany, podczas gdy Ovisa jest idealnie prosty, brak skoków mocy nadawania.
4. Czułość Asusa jest w zasadzie taka sama (sprawdzane na innym trybie)
Zapytania:
1. Dlaczego Asus tak licho nadaje, do tego moc nadawania nie jest stała, a skacze?
2. W takim wypadku czy jest sens udostępniania Internetu przez WiFi Asusa, w terenie górzystym, gdzie nieraz każdy decybel ma znaczenie?? Może robić problemy podczas ciągłej pracy?
Pozdrawiam!
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza
· Łącznie użytkowników: 24,115 · Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.
overflow2
30-09-2024 20:53
Jaki aktualnie najtańszy router do tomato do openvpn?
maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach
maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności", więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.
servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.
maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?