Niech sobie zobaczą jak to wygląda w konkurencyjnym studiu foto. Takim, które łapie lepszych klientów i więcej zarabia. Jeżeli tam mają lepszą sieć, to niech sobie zrobią jeszcze lepszą. Jeżeli to konkurencyjne studio ma gorszą sieć, a mimo to więcej zarabia, to trzeba się zastanowić, czy to w ogóle do czegoś potrzebne.
Wiesz co, robilem tez troche w konkurencyjnych studiach i tam wygladalo to jeszcz gorzej. Przypadkowe urzadzenia i domyslna konfiguracja. Zdziwilbys sie ile raz trafiam na siec w przynoszacej imponujace zyski firmie oparta na liveboxie. Wsrod ludzi, ktorzy kumaja troche to nie do pomyslenia, ale to mozna porownac do stanu technicznego przecietnego auta starszego niz 5 lat
Ja bym nie patrzyl na zarobki przez pryzmat sieci komputerowej w firmie. Najwyzej ta sama czynnosc zajmuje 5 razy wiecej czasu i wymaga posiadania pendrajwa Klienta to zuplenie nie interesuje. Nikt tez raczej nie chwali sie dochodami/obrotami/posiadana siecia. W przypadku sieci pewnie tez dlatego, ze nie ma czym
Sieć to jest narzędzie pracy. Jeżeli ma kosztować więcej niż firma może sobie pozwolić, a przy tym nie podnieść wydajności pracy, nie podnieść jakości (mniej czasu poświęcone na przegrywanie zdjęć na pendrive -> więcej czasu pozostaje na realną pracę nad zdjęciami), to nie ma sensu na siłę nic robić.
Jestem po "modernizacji" sieci. Uzylem jednodyskowy NAS Synology i tani gigabitowy switch 8portowy. Co do NAS, to nie bede sie rozpisywal, ale dla mnie rewelacja pod wzgledem mozliwosci. Na razie zainstalowalem tylko antywirus, ale widze ze system ma potencjal i jest bajecznie prosty w obsludze. Co do szybkosci dzialania to nie jestem w stanie sie wypowiedziec, ale nie mam zastrzezen puki co.
Zastanawiam sie, jakie uslugi wartoby uruchomic? Ponoc jest kilku klientow, ktorzy wrzucaja swoje fotki hurtem przez ftp na firmowy hosting, wiec az sie prosi, zeby wrzucali na NAS, na ktorym odpale serwer FTP.
Co jeszcze moze przydac sie w studiu foto? Widze, ze oni czesto robia cos takiego: fotki zgrywaja do folderu na komputerze (zwykle na pulpit), potem obrobka, (obracanie, przycinanie, gamma itp), jak caly folder jest gotowy to wgrywaja na serwer do stosownego katalogu i z serwera fotki popbiera juz maszyna, ktora wywoluje (na maszynie trzeba cos tam wyklikac). Teraz pytanie czy ma sens praca w chmurze albo cos podobnego. W sumie dodatkowe obciazenie sieci i NAS, ktore sie z tym wiaze nie jest problemem. Niestety jesli chodzi o nazywanie katalogow, to sa to straszni balaganiarze. Tworza nowy folder, ktory dostaje na koncu kolejny numerek (jest ich juz ponad 100 w glownym katalogu) i posluguja sie numerem.
Warto ulatwiac im zycie, czy zostawic tak jak jest? Chcialbym zeby synchronizowalo sie to na 3 komputerach ale troche sie boje, ze jak zaczne im wprowadzac "zaawansowane" rozwiazania, to jak cos sie sknoci ciezko bedzie dojsc do ladu.
Myslalem tez nad przelaczeniem Routera ADSL w tryb mostu i zeby funkcje DHCP pelnil NAS, ale nie wiem czy nie strzele sobie tym w kolano. Jak by padl NAS, to bede mial wtedy duzy problem. Bezprzewodowki nie maja i nie planuja, ale nie wiem, czy im sie nagle nie odwidzi i wtedy caly wlozony trud na marne.
Wszystkie opinie i rady mile widziane. Dziekuje tez za pomoc w wyborze urzadzenia.
Osobiście uważam, że lepiej było wziąć NAS dwudyskowy i załadować do niego jeden dysk. Cena jest taka sama, a w przyszłości jednym ruchem można rozbudować do macierzy z redundancją danych. Przy zastosowaniu w firmie, to moim zdaniem jest minimalny poziom bezpieczeństwa danych. Ale co ja się będę wtrącał.
Oczywiście możesz uruchomić serwer FTP dla klientów i pracowników łączących się z zewnątrz. Będziesz musiał zapanować nad systemem kont, dostępu/ograniczenia dostępu do odpowiednich zasobów. Plus takiego rozwiązania w stosunku do serwera FTP na hostingu - kiedy już pliki są załadowane, to w LANie są dostępne z przepustowością LANową. Minusem jest to, że trzeba samemu tego pilnować i płacić za prąd 24/365. Przy jednodyskowym NASie może się także okazać, że momentami nie wyrabia się, jeżeli będzie jednoczesna praca kilku użytkowników, który będą zapisywać/odczytywać pliki. Dwudyskowiec znacznie lepiej by sobie z tym poradził.
Dalej - możesz uruchomić serwer WWW, na którym będzie wszystko co potrzeba. - np. blog firmowy. Bardzo popularny profesjonalny program do obróbki zdjęć Adobe Lightroom ma taką fajną funkcję tworzenia galerii zdjęć. Bardzo ułatwia prezentowanie dużej ilości zdjęć klientom (i nie tylko klientom, także a może nawet bardziej wewnątrz firmy) do wyboru. Zapisujemy galerię w katalogu udostępnionym przez WWW i mailem wysyłamy linka.
Jeżeli w tym studio mają aparaty fotograficzne z kartami WiFi, to w trakcie sesji zdjęcia z aparatu mogą być zapisywane od razu w odpowiednim katalogu na NASie.
Akurat dostepny byl jednodyskowy w hurtowni, backup danych nie jest priorytetem, bo widze ze na NAS trzymaja pliki od wielu lat, do ktorych nikt nie zaglada i nie zajrzy. To co jest wazne jest tez na stacjach roboczych. Jak by szlag trafil NAS, to bylby problem, jesli tylko dane na dysku to nie byloby tragedii.
Serwer FTP bedzie tak jak mowisz. Mysle ze wydajnosci starczy, szczegolnie, ze wiekszosc klientow jest z okolic a tu przodujacym prowiderem jest TP ze swoja nerwostrada Koszt pradu jest nieistotny. Nie wiem ile ciagnie maszyna do wywolywania zdjec, ale w zime sie tu nie dogrzewaja
Hosting juz maja u mnie i szczegolnie nie ogranicza mnie powierzchnia dyskowa, wiec nawet kilka gb nie jest problemem na galerie, wiecej na razie nie mieli. W kazdym razie dzieki za rade, jesli pomysl by sie rozwinal, to mysle ze skorzystam.
Aparaty niestety nie maja wifi. Ponoc nie ma takiej potrzeby.
Uwarzasz ze chmura ma sens, czy tylko niepotrzebnie obciazy serwer?
Czyli to jest bardziej foto-lab, niż studio - tak?
Studio, to takie miejsce gdzie przede wszystkim odbywają się sesje fotograficzne na zamówienie klienta firmowego. Uczestniczy w tym modelka (model, modele/ki), stylistka, charakteryzatorka, asystent, jest sporo lamp, odpowiednie tła i/lub elementy scenografii. Obróbka komputerowa wykonanych zdjęć może się odbywać w tym samym studio, ale całkiem niekoniecznie.
Foto-lab, to takie miejsce, gdzie klienci detaliczni przynoszą wykonane przez siebie zdjęcia na kartach pamięci, pendrive itp. lub przysyłają mailem, ładują przez FTP, lab robi lekką obróbkę, albo nie i na maszynie typu Fuji Frontier robi odbitki. Od czasu do czasu pojawi się klient, któremu trzeba na miejscu zrobić zdjęcie do paszportu/dowodu/legitymacji.
Studio i foto-lab będą miały nieco inne potrzeby i idealne rozwiązania sieci.
W pierwszym przypadku potrzeba jest taka, żeby klient detaliczny miało możliwość przysłania mailem lub załadowania przez stronę dużo zdjęć w dobrej jakości. Raczej nie wyobrażam sobie, żeby typowy klient detaliczny uploadował fotki przez FTP. Musi być interfejs WWW do tego celu i pojemna skrzynka mailowa.
W drugim przypadku raczej nie potrzeba rozwiązań dotyczących uploadu, tylko serwer FTP i/lub WWW przez który klient, odbiorca zdjęć wysokiej jakości, będzie mógł po podaniu hasła obejrzeć i pobrać zdjęcia w postaci ciężkich plików.
Edytowany przez Kontrolny dnia 12-04-2013 16:34
Do prostego backupu nie potrzeba wykosztowywać się na drugiego NASa, wystarczy zwykły dysk USB i odpowiednie ustawienie w GUI NASa, żeby robił w zadanych odstępach czasu backup na ten dysk. Przynajmniej w ReadyNASie tak jest.
· Łącznie użytkowników: 24,115 · Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.
overflow2
30-09-2024 20:53
Jaki aktualnie najtańszy router do tomato do openvpn?
maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach
maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności", więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.
servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.
maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?