Bardzo przepraszam za archeologię, ale mam podobny problem, w dodatku Modecom nie wstał mi po aktualizacji softu(downgrade, bo chciałem spróbować różnych softów) i muszę czekać na nowy, wiec na wprowadzenie w życie teorii muszę poczekać...
Karta sieciowa na czas konfiguracji:
192.168.1.11
255.255.255.0
192.168.1.1
DNS
8.8.8.8
4.4.4.4
Router A
Internet mam ADSL na modemorouterze TP-link TD-W8960N
IP 192.168.1.1
DHCP włączone
Zakładka Wireless/Wireless Bridge
AP Mode ustawione na Access Point
Bridge Restrict ustawione na Enabled
Remote Bridges MAC Address Wpisujemy MAC Modecom MC-WR22(odczytałem go przez WiFianalizer na smartphone)
Zakładka Advanced
Zapisujemy sobie te dane, bądź robimy printscreen, ponieważ te same ustawienia wpisywać będziemy w Modecoma. Osobiście mam tu ustawiony tryn 11BG, bo N wymaga dwuch anten, a moje obydwa routery mają wykręcone po jednej antenie i przykręcone zewnętrzne.
Zakładka Security
WPS Disabled
Network Authentication na Open (zabezpieczenia wyłączone na czas zestawiania połączenie, później oczywiście należy je włączyć na możliwie najwyższe na jakich będzie działać).
Zakładka Basic
Wpisujemy SSID i go pamiętamy, będziemy wpisywać go w Modecomie
Zapisujemy BSSID jest to nic innego jak adres mac TP-linka
Konfigurację można oczywiście dalej komplikować QOS, filtrowaniem MAC, przypisywaniem IP i paroma innymi rzeczami, jednak na potrzeby prostego zestawienia WDA nie jest to konieczne.
Router B
Tytułowy Modecom MC-WR22
Tryb działania nie powinien mieć żadnego znaczenia, a jak to będzie w praktyce.... Ustawmy na odczepnego Bridge.
Lan Zmieniamy adres IP na inny poza 6(działa na nim jakiś tryb serwisowy do wgrywania firmware przez tftp tu o tym pisze).
Ja ustawiłem 192.168.1.9. W moim przypadku jest to IP z poza puli DHCP, wiec jeśli Modecom będzie chwilowo wyłączony to inne urządzenie nie dostanie tego IP.
Zakładka Wireless(piszę z pamięci gdyż mój model zaliczył zgon). Wybieramy WDS. Przypominam to tryb mostu i z tego routera będzie zasięg sieci wifi macierzystej sieci(w moim przypadku z tp-linka).
Należy tu wpisać dane z wcześniej zrobionego printscreen ustawienia Routera A łącznie z tym samym SSID(nazwą sieci).
Zakładka WDS/Zabezpieczenia na none(wyłączamy je). Wpisujemy jeszcze BSSID(adres MAC) pierwszego routera. możemy dodać opis.
Po zaakceptowaniu powinien być internet.
To moment do którego szło mi wszystko dobrze.
Trzeba teraz jeszcze wyłączyć DHCP na Modecom, tak by działał tylko jeden serwer DHCP na Routerze A.
I tu pojawiają się u mnie problemy... Urządzenie po wyłączeniu DHCP oczywiście się restartuje, ale już niestety nie mogę się zalogować przez HTTP.
Pingi przechodzą na router A 192.168.1.1, przechodzą na Router B 192.168.1.9 internet na PC z kartą ustawioną na sztywno działa(nie zdążyłem dać na auto by sprawdzić co dostaje z DHCP po lanie), a przez HTTP nihuhu nie da się zalogować do Modecom. Tablet się łączy, jednak bez ręcznego wpisania mu paramterów nie mial łączności z internetem.
Oczywiście wielokrotnie przywracałem ustawienia fabryczne i wprowadzałem ustawienia ponownie i po wyłączeniu DHCP sytuacja powtarzała się, aż postanowiłem zrobić downgrade formware, bo to ewidentny błąd oprogramowania, nie ustawień i biedak nie wstał już po tej operacji... A może to kiepska sztuka mi się trafiła...
Komuś to WDS na Modecom MC-WR22 działa jak standard przewiduje?
Gdyby nie padł testy robił bym nadal. Być może trzeba zrestartować oba urządzenia jednocześnie, może poczekać dłużej(2 kawy 3 papierosy ;P).
Być może w filtrach na Routerze A trzeba dodatkowo przypisać MAC do IP 192.168.1.9(choć z pingiem problemów nie było).
Tak czy siak wdzięczny będę za sugestie. Na nowy router i tak bedę czekał, więc jest czas na refleksje i doczytywanie o konfiguracjach sieciowych...
Na wr22 przywróć ustawienia fabryczne.
Przez wizard ustaw:
- Operation mode: Bridge
- Time Zone: Enable NTP client update
- LAN Interface:
IP Address - Jeśli router ma 192.168.1.1 to wr22 ustaw spoza adresowania DHCP np. 192.168.1.2 Przedział DHCP ustaw na routerze np. 192.168.1.10-50
Subnet Mask - 255.255.255.0
- WAN Interface: Static IP
IP: 192.168.1.2
Subnet: 255.255.255.0
Gateway: 192.168.1.1
DNS: 192.168.1.1
- Wireless Basic Setting: (Ustawiasz takie same parametry jakie masz na routerze)
Band: 2.4 GHz (B+G+N)
Mode: Client
Network: Infrastructure
SSID: nazwa_sieci_wifi_do_której_się_łączysz
channel width: taka wartość jaka jest na routerze (optymalne na 2,4GHz to 20MHz)
Wireless Serurity Setup: (Ustawiasz takie same parametry jakie masz na routerze. Optymalne to WPA2 AES Passphrase, ponad 14 znakowe, nie słownikowe)
- Finished
Po restarcie zaloguj się na wr22 przez adres 192.168.1.2
Możesz zmienić wartość MTU na taką jaką masz ustawioną na routerze. WAN Setup -> MTU i wpisujesz wartość np. 1492
Sprawdź czy masz poprawne wartości w LAN Setup -> LAN Interface:
- IP: 192.168.1.2
- Subnet: 255.255.255.0
- Gateway: 192.168.1.1
- DNS: 192.168.1.1
- DHCP: Disabled
Services Setup -> UPnP: Enable
Wireless Setup -> WPS -> Disable WPS
System -> Password - zmień hasło dostępu do wr22
Jeśli chcesz dodatkowo przedłużyć sieć wifi to:
- Wireless Setup -> Basic -> Enable Universal Pepeater Mode
- SSID of Extender Interface: nazwa_dodatkowej_sieci_wifi
- Wireless Setup -> Security -> Wireless Security Setup
- Select SSID : Repeater AP - nazwa_dodatkowej_sieci_wifi
- Encyption: WPA2, Personal, AES
@robertnik, najlepiej ustaw w trybie Access Point. W trybie WDS dużo z przepustowości tracisz, oraz ten tryb nie zawsze jest kompatybilny między różnymi urządzeniami.
Do routera wr22 będzie podpięte 1-3 urządzenia. Przy podpiętym jednym na WDS speedtest.net osiągam pełen zakres łącza. W LANie będzie NAS, a jak się uda to i dekoder M-T 5000(ale z tym powalcze jak poskładam działającą sieć).
WDS jest mi potrzebny, ewentualnie uniwersal repeater(ten tryb podczas testów też mi działał), nie odnotowałem spadków prędkości, ale i po lanie niczego nie kopiowałem. Mam problemy z DHCP i logowaniem do wr22 po jego wyłączeniu. Stąd pytanie czy komuś działa WDS lub uniwersal repeater z DHCP. Oczywiście interesuje mnie przedłużenie sieci, z routera działającego w client nie ma żadnych korzyści tym bardziej że zajmie miejsce działającej karty bezprzewodowej.
Połączony z 18 lipiec 2013 23:55:08:
Według wcześniejszych moich opisanych tu ustawień udało mi się zestawić działające połaczenie między TP-link a Modecom z działającym DHCP jednak z szyfrowaniem maksymalnie WEP, a to i za mało i klucz jest nie do spamiętania dla śmiertelników.
Kupie drugiego Modecoma i albo uda mi się zestawić w pełni działające połączenie WDS z szyfrowaniem co najmniej WPA, lub jak proponował kolega wyżej jeden będzie pracował jako AP client, a drugi już zwyczajnie standardowo siał co trzeba niestety z inną podsiecią....
CDN
Połączony z 20 lipiec 2013 01:05:59:
Padł mi kolejny router, jednak tym razem zmienialem oprogramowanie na polecenie serwisu, który przesłał konfigurację co prawda nie WDS, a działającego reapetera.
Problem w tym że na routerze miałem najnowsze oprogramowanie z strony producenta WR104x-V1.25.07MC.bin, a na nim po wylistowaniu sieci brakuje 2 istotnych kolumn Signal(wskazania siły sygnału) i Select w której można wybrać sieć i przejść do trybu jej zabezpieczeń. Zostałem poproszony o zmianę firmware na drugie od góry(tak, podając jego nazwę upewniłem się że chodzi o WR1044NS-V10021MC.bin z 7 grudnia 2010r.
Operacja jak poprzednio zakończyła się powodzeniem(wskaźnik doszedł do końca, zrobiłem sobie jeszcze kawę i ją wypiłem by upewnić się że czasu jest dostatecznie dużo) i jak poprzednio świecą diody a na router nie da się zalogować, zapingować, nie ma nowej sieci wifi....
Piszę to ku przestrodze.
Jeśli macie Modecom MC-WR22 to nie zmieniajcie firmware na najnowsze WR104x-V1.25.07MC.bin. Da się je wgrać prawidłowo, jednak router traci na funkcjonalności, a przy próbie downgrade zabijecie go.
W obu przypadkach nie udało mi się odratować sprzętu przez awaryjne odpalenie i próbę wgrania firmware przez tftp.
Teraz zaczął się wekend, wiec nie spodziewam się odpowiedzi z strony supportu(który muszę pochwalić za szybkość odpowiedzi), po wekendzie CDN...
Dodam tylko że zamówiłem jeszcze jeden taki router... To puki nie zostanie rozwiązany problem oprogramowania psującego sprzęt zdecydowanie nie było moim najlepszym pomysłem....
Może tylko dodam że router nie jest moją własnością, tylko użytkownika w mojej malutkiej sieci. Zapewne zdajecie sobie sprawę na jakiego admina wyszedłem...
Pozdrawiam
Połączony z 24 lipiec 2013 11:50:26:
Serwis Modecom schował głowę w piasek, nie odpisał na maile. Bardzo nieładnie. Po mojej telefonicznej rozmowie(środa) zostałem poinformowany o konieczności reklamacji u sprzedawcy...
Jako że zakupiłem jeszcze jeden router i skonfigurowałem go moge przyznać że reapater działa.
Wskazówka dla zainteresowanych:
W zakładce Wireless Setup/ Site Survey(drugi printscreen).
Gdy nie widzimy kolumny select należy kliknąć myszką w wybraną siec, następnie na klawiaturze strzałkę w prawo(mimo że suwak się nie pojawia, to ta kolumna jest, niestety ukryta).
Jako że będę miał 2 takie routery, jak już wróci z reklamacji, to opiszę czy udało mi się uruchomić WDS.
Pozdrawiam.
Edytowany przez robertnik dnia 24-07-2013 11:50
po TFTP pójdzie, ale trzeba wyłączyć zaporę systemu Windows. Męczyłem się z tym prawie 2 dni myśląc ze router nie chce wejść w tryb serwisowy. Już przymierzałem się do kupna programatora i próby wylutowania pamięci celem zaprogramowania (wsadu nie miałem,ale można użyć obrazu firmware, ze strony modecoma i wyciąc pierwsze bity), aż w końcu wyłączyłem Zaporę Systemu Windows i od razu zahulało.
Zapora blokuje tftp i trzeba ją wyłączyć, wtedy zadziała. Sam miałem taki sam przypadek jak kolega wyżej i udało się po tftp ale zapora na off, antywiry również !
· Łącznie użytkowników: 24,115 · Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.
overflow2
30-09-2024 20:53
Jaki aktualnie najtańszy router do tomato do openvpn?
maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach
maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności", więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.
servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.
maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?