Witajcie, chciałem Was zapytać czy DD-WRT umożliwia dobrą i pewną prioryteryzację QoS na telefon IP, tzn. tak aby nie tylko uzyskiwał najwyższy priorytet wtedy, gdy zainicjuje komunikację, ale także wtedy, gdy połączenie z WAN przyjdzie? Widziałem jedno DD-WRT z 2005 roku w internecie, którym można było manipulować i tamtejsze QoS nie zrobiło na mnie wielkiego wrażenia zwłaszcza na przykład zestawiwszy je z Open-Wrt, ale może się coś zmieniło od tamtego czasu, na co zresztą częściowo wskazywałby opis konfiguracji QoS zawarty na stronach DD-WRT, którego jednak nie mogę sprawdzić nie mając tego oprogramowania... Dlatego prosiłbym Was o możliwie dokładne wyjaśnienia. Tzn. na przykład czy istnieje tam możliwość prioryteryzacji wedle IP wychodzących i przychodzących oraz portów wychodzących i przychodzących?
QoS w dd-wrt można ustawiać na kilka sposobów 1-priorytet poszczególnych usług-porty ustawione z automatu, 2-priorytet IP, 3-MAC adresu, dwa ostatnie można ustawić na 2 sposoby-przypisując na stałe poszczególnym urządz. pasmo dow-upl, bądz gwarantując pasmo np. tel.ip 128/128, reszta wolna dzieli się dynamicznie między np.komputery-osobiście kożystam z tego 2-go, bo mam 2taryfy neta a poza tym provider nie gwarantuje mi aż tak szywnego pasma i jak nie kożystam z tel. ip a mam ich 2 w swojej sieci domowej to rozbija się to dynamicznie na komputery. Podsumowując QoS ,przekierowanie portów w dd-wrt jest proste w ustawieniu,działa dobrze, a przy rozpisaniu pasma na klientów sieci b.dobrze( sprawdzałem to na testach łącz i router-Airlive WLA-9000AP dzielił mi pasmo dokładniej niż router providera), obsługa dd-wrt jest o wiele łatwiejsza nisz tomato-chociaż aby pozbyć się problemów ze stabilnością dobrze ustawić sobie funkcje w routerze auto reboot i po problemie
Dzięki za szybką odpowiedź. OK., czyli w takim razie ja bym ustawił na MAC telefonu IP najwyższy priorytet i przypisał tak jak Ty pewną wartość gwarantowaną na upload i download, co prawda, nawiasem mówiąc nie wiem do końca jaką, bo z różnymi notacjami wymaganego pasma/przepustowości dla różnych kodeków się spotkałem.
Ale jest w takim rozwiązaniu QoS coś, co mnie osobiście niepokoi, jeśli chodzi o telefon IP. Mianowicie, zapewne da się tą drogą uzyskać dobrą prioryteryzację dla takiego urządzenia w przypadkach, kiedy ono zainicjuje komunikację, ale co z rozmowami przychodzącymi? Czy Ty osobiście uzyskujesz jeszcze w jakiś sposób priorytet na komunikację rozpoczynaną z WAN? Czy uważasz, że te ustawienia to zapewniają?
Cytat
jarek7714 napisał/a: 1-priorytet poszczególnych usług-porty ustawione z automatu
Zastanawiam się jeszcze co tu miałeś na myśli, czy może często spotykaną, ale niestety najprostszą i potencjalnie mogącą coś pominąć prioryteryzację wedle typu danych, np. Voip, Video, Bittorrent, http itp.?
PS. Też sądzę, że w Tomato, te ustawienia QoS są trudniejsze i moim zdaniem cała koncepcja tamtego Quality Of Service powinna być zmieniona, bo jest bardzo nieprzejrzysta.
Dla czytających ten wątek, którzy tak jak ja niewiele jeszcze wiedzą na temat QoS w DD-WRT: znalazłem dwie dobre strony poświęcone temu tematowi: http://solosoft.org:81/projects/qos/ (gdzie można także zobaczyć dobre zrzuty ekranu, jednakże pochodzące niestety z przed kilku lat) oraz http://dd-wrt.com/wiki/index.php/QoS#Prioritizing_by_Application_.28Skype.2C_Http.29_or_Port_Range_.28P2P.29(gdzie zawarto poza ogólnym wprowadzeniem w QoS pod DD-WRT również sporo praktycznych kwestii związanych z wprowadzaniem konkretnych ustawień).
Z tej ostatniej strony jeszcze cytat odnośnie tego, co napisałem w ostatnim poście, jeśli chodzi o prioryteryzowanie przez MAC:
Cytat
This method works via the source MAC address only so traffic is only properly prioritized if the connection was initiated from this address. Traffic initiated from somewhere else will not be properly marked even if it is destined for one of the listed MAC addresses.
Czy ktoś w takim razie wie jak to zrobić, aby dzwonienie Voip kogoś z WAN też było prioryteryzowane?
Może z pomocą przekierowywania portów lub tej sekcji "port triggering" da się to zrobić? Poza tym, ten cytat powyżej sugeruje wręcz, że metodą "priorytet na MAC" nic się już tu nie da uzyskać, więc wtedy pozostaje sztywne IP, ale z kolei jakieś bug'i raportuje odnośnie innych metod ten artykuł, do którego drugi link podałem. Ponadto, jak się przekieruje pewne porty zewnętrzne Voip na konkretny adres wewnętrzny IP czy MAC, to co wtedy z innymi odbiorcami w "sieci domowej" ? Tzn. czy jest w DD-WRT możliwość przekierowania danych portów zewnętrznych na kilka urządzeń wewnętrznych czy tylko na jedno?
Ponadto nawet jeśli da się to zrobić, to jeszcze przydałaby się prioryteryzacja tych portów, ale czy jest prioryteryzacja portów zewnętrznych tutaj?
Z tego, co widzę na tej wersji z 2005 roku, to może da się to zrobić jeszcze inaczej - tzn. poprzez tą opcję "Netmask Priority" w zakładce QoS (http://www.informatione.gmxhome.de/DDWRT/Standard/V23final/QoS.html), mianowicie wpisując tam IP provider'a VOIP? Tylko znów czy to nie będzie czasem prioryteryzacja tylko wychodząca na ten adres, a nie również przychodząca z niego? Jak uważacie?
trochę się pogubiłeś, QoS ustawiasz na WAN-ie(tu wpisujesz parametry łącza dowl-uplo), jak pisałem wcześniej w dd-wrt są 3 opcje QoS, w 2 ostatnich przypisujesz pasmo dla IP i MAC, najłatwiej i najlepiej jest podzielić pasmo na sztywno między każdego użytkownika twojej sieci lokalnej, ale trzeba do tego mieć zasobne łącze, ja aż tak zasobnego nie mam, dlatego przypisuję priorytet dla usługi sip i pasmo dla MAC, IP i tu ważna informacja najbardziej wymagający kodek G711 potrzebuje 128 kb/s, G729 ok 50-60 kb/s i nie sugeruj się gołymi opisami tych kodeków np.G729 8kb/s ale to jest samo pasmo głosu, mam 2 telefony w sieci na których są ustawione po 4 konta różnych operatorów, porty komunikacji ustawione między 5060-5074 , a porty udp transmisji głosu podzielone 16382-16430-1 tel., a 16440-16484 2tel., stun serwer dla 1tel na porcie 3478, dla 2tel port 10000 i do tego ustawiam przekierowanie na ww porty-bez przekierowania z niektórymi serwerami sip mogą być problemy (z logowaniem, z dodzwonieniem się...) w statusie telefonu miewałem komunikaty typu-blokada NATu, restrykcje na portach, a od kiedy mam zewnętrzne IP i przekierowanie w routerze zero jakichkolwiek problemów z komunikacją w obie strony, ale przy okazji nie polecam robić przekierowania dla programów p2p bo wyjdą jaja z QoS- chyba że przypiszesz pasmo na stałe komputerowi który ma uruchomiony taki program
Super, dzięki
Wiesz, ten mój sprzęt pod DD-WRT ma być używany w podróży, dlatego nie będzie tam raczej możliwości ustawiania tych danych download/upload WAN w QoS. W związku z tym jak myślisz czy to będzie miało znaczenie jeśli tam się nic nie wpisze? (zwłaszcza dla tej prioryteryzacji telefonu IP, o której tu mówimy, bo tylko na niego będzie ona ustawiana).
QoS w dd-wrt można ustawiać na kilka sposobów 1-priorytet poszczególnych usług-porty ustawione z automatu, 2-priorytet IP, 3-MAC adresu, dwa ostatnie można ustawić na 2 sposoby-przypisując na stałe poszczególnym urządz. pasmo dow-upl, bądz gwarantując pasmo np. tel.ip 128/128
W jakiej wersji DD-wrt można przydzielac pasma na IP lub MAC ?
ja mam DD-WRT v24-sp2 (08/07/10) std - build 14896 i nima takiego cos
Na routerze Buffalo, który zamierzam kupić właśnie ze względu na DD-WRT przewidziana jest wersja V24-SP2 build 14998. Nie wiecie czy ona jest płatna? Poza tym czy da się zrobić w niej to, o czym pisaliśmy odnośnie telefonu IP?
jarek7714 napisał/a: mam 2 telefony w sieci na których są ustawione po 4 konta różnych operatorów, porty komunikacji ustawione między 5060-5074 , a porty udp transmisji głosu podzielone 16382-16430-1 tel., a 16440-16484 2tel.,
Czy to przekierowanie wygląda w takim razie u Ciebie tak: w zakładce "Port Forwarding" porty zewnętrzne 5060-5074 masz przekierowane na porty wewnętrzne telefonów pierwszego i drugiego, czyli odpowiednio 16382-16430 oraz 16440-16484? Nawiasem mówiąc te dwa ostatnie przedziały portów dla poszczególnych telefonów to są porty telefonów przypisane fabrycznie przez te telefony czy jeszcze jakieś inne przypisane przez Ciebie?
staram się za dużo nie kombinować jeżeli idzie o przekierowanie portów i przekierowuje porty zewnętrzne na konkretny adres ip telefonu np. 5058-5062 na siemensa ip-470 bo on ma w ustawieniach autoryzację na porcie 5060 na wszystkich możliwych do ustawienia 6liniach telefonicznych, a z kolei grandstream gxp-2000 przypisuje autoryzację oddzielnie dla każdego z 4kont-porty 5064-5074 (tcp-udp) i do tego daję jeszcze wsparcie stun servera-ale uwaga różny dla każdego telefonu- 1-szy komunikuje się na porcie 3478-std, a 2 na porcie 10000-tcp-udp, a poty z przedziału 16382-16492 to porty transmisji głosu udp- w telefonach domyślnie były inne ustawione, ale nasi operatorzy sip używają zazwyczaj portów z przedziału 10000-20000-udp
Super, dzięki:)
Pozwól, że podsumuję: masz przekierowanie portów 5058-5062 na IP telefonu Siemensa 470IP oraz portów 5064-5074 na IP drugiego telefonu; następnie jeśli chodzi o stun serwery, masz przekierowanie portu 3478-std, znów na IP telefonu Siemensa 470IP oraz portu 1000-tcp-udp na IP drugiego telefonu.
Zgadza się?
Natomiast, jeśli chodzi o porty transmisji głosu to znów masz w tej samej zakładce "Przekierowywanie portów" przekierowanie portów zewnętrznych 16382-16430(udp) na IP telefonu Siemensa oraz porty 16440-16492(udp) na IP tel. Grandstream? Czy gdzieś indziej? Poza tym w telefonach też je ustawione masz chyba, bo pisałeś, że fabrycznie były ustawione inne?
dokładnie tak jak napisałeś, mam ustawione to w 2 zakładkach: 1-przekierowanie portów, 2-przekierowanie zakresu portów, zakładkę rezerwacja portów zostawiam pustą
jarek7714 napisał/a:
a od kiedy mam zewnętrzne IP i przekierowanie w routerze zero jakichkolwiek problemów z komunikacją w obie strony,
Przekierowanie jest już dla mnie zupełnie jasne, ale nie rozumiem jeszcze co miałeś na myśli z tym zewnętrznym IP tutaj? Czy chodziło Ci o IP usługodawców VOIP?
zewnętrzne ip(to adres routera w sieci-port wan) to podstawa jeżeli chodzi o przekierowanie portów, w zależności z jakiego dostawcy internetu korzystamy: jeżeli usługi adsl neostrada, netia, dialog to mamy go przydzielanego przez router dostawcy z automatu (zmienne dynamicznie), jeżeli mamy np.lokalnego isp to z reguły mamy lokalne ip typu 10.10.....,192.168...,172..,a za zewnętrzne provider z reguły każe nam płacić 5-15zł za m-c, wyjątkiem są np. w łodzi toya(musimy napisać podanie do czego nam jest potrzebny), mnc-tu mamy za free na żądanie, jeszcze inne rozwiązanie jest jeżeli ktoś ma iplusa-tu klient dostaje ip zewnętrzne z automatu, ale jest trochę ograniczone przez serwer proxy iplusa (dynamiczne można kupić za 5złm-c) w przeciwnym razie jeżeli nie mamy zew. ip na routerze to aby to przekierowanie miało sens to musi być powtórzone na routerze providera na nasze ip- ale nie wierze w to aby chciał się tym zajmować-chyba że jest kumplem z pubu
Wielkie dzięki za te informacje. A jak już się ma zewnętrzny IP, to robi się na/z niego jakieś przekierowanie, czy tylko trzeba go sobie załatwić i to wszystko?
Poza tym, jeśli Cię dobrze zrozumiałem, to przy dynamicznie przydzielanym/zmienianym IP (jak w neostradzie czy netii) nie ma potrzeby wykupywania/załatwiania specjalnego IP, bo to, które otrzymujemy, jest już właśnie IP zewnętrznym i nawet jeśli będzie się ono zmieniało, to i tak nasze przekierowanie będzie działać?
bogmarcin napisał/a:
Wielkie dzięki za te informacje. A jak już się ma zewnętrzny IP, to robi się na/z niego jakieś przekierowanie, czy tylko trzeba go sobie załatwić i to wszystko?
Poza tym, jeśli Cię dobrze zrozumiałem, to przy dynamicznie przydzielanym/zmienianym IP (jak w neostradzie czy netii) nie ma potrzeby wykupywania/załatwiania specjalnego IP, bo to, które otrzymujemy, jest już właśnie IP zewnętrznym i nawet jeśli będzie się ono zmieniało, to i tak nasze przekierowanie będzie działać?
tak będzie działać
Edytowany przez jarek7714 dnia 01-11-2010 20:06
bogmarcin napisał/a:
rozumiem, że żadnych przekierowań się nie robi z tym zew. IP?
nie łapiesz bazy z tym przekierowaniem portów-przecież nie kupujesz sobie np. neostrady żeby do niej tylko i wyłącznie podłączyć telefon ip lup bramkę telefoniczną voip, zewnętrzne ip jest 1-dno, czyli jeżeli podłączysz telefon ip bezpośrednio do modemu to będzie go miał telefon, aby miało więcej urządzeń dostęp sieci tworzysz swoją siec lokalną i stawiasz router np. z oprogramowaniem dd-wrt i wtedy on jest widoczny na zewnątrz, a router poprzez NAT i serwer DHCP przydziela swoje adresy urządzeniom podpiętym do niego przez ethernet i wifi, a przekierowanie stosuje się do tego aby zapewnić konkretnym urządzeniom sprawną komunikację pomijającą zaporę NAT
· Łącznie użytkowników: 24,115 · Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.
overflow2
30-09-2024 20:53
Jaki aktualnie najtańszy router do tomato do openvpn?
maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach
maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności", więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.
servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.
maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?