Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem routera Netgear WNR3500L. Z tego co wiem można wgrać inne dystrybucje Linuksa i uruchomić różne ciekawe usługi.
Mnie jest potrzebny... serwer www, PHP i MySQL. Gdyby router dawał radę to i obsługą poczty (serwer IMAP) nie pogardzę. Dane chcę trzymać na nośniku podłączonym przez USB (pen drive albo dysk zewnętrzny). Proszę o radę gdzie szukać. Która dystrybucja oferuje taką funkcjonalność?
uuuu kolego to trzeba bylo kupic jakis nettop bo ty chcesz zrobic z niego calkiem niczego sobie serwer!!
Pamietaj ze to tylko router i ma swoje granice ktorymi napewno sa predkosc usb (max 6.5MB/s) oraz ram (64MB).
co do serwera www+php+mysql to lighttpd powinien sie spisac. Ew w ostatecznosci mozna postawic apache.
O poczcie to zapomnij. Jeszcze serwer poczty wychodzacej da rade zrobic (jest np postfix) ale o serwerze poczty przychodzacej zapomnij, tym bardziej imap (przeciez to musi byc predkosc transmisji z dysku duza) nie ma ani couriera ani dovecota.
Pamietaj ze to tylko router. Mozna na nim wiele postawic ale w granicach rozsadku. Do twoich potrzeb lepiej nada sie nettop na atomie niz netgear z 64MB ram i dyskiem na usb.
Proxmox VE:i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD, Intel X710-DA2 SFP+ VM Router:OpenWRT 22.03.4 VM NAS:Synology SA6400 VM VPS:Debian, WWW, Home Assistant Switch:Netgear MS510TXPP Switch:Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2 Wi-Fi:Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
Transfer do/z pamięci masowej na poziomie kilku MB/s będzie w zupełności wystarczający. Jednak czemu twierdzić, że USB zapewnia maksymalnie 6,5 MB/s? Specyfikacja USB 2.0 przewiduje maksymalny transfer na poziomi 480 Mb/s, czyli 60 MB/s.
Lighttpd będzie chyba optymalnym rozwiązaniem. Znam i lubię ten serwer. Jaką dystrybucję Linuksa powinienem wgrać? Czytałem informacje o Tomato, OpenWRT oraz DD-WRT.
Pocztę, ewentualnie, mogę sobie darować. GMail oferuje podpięcie własnej domeny. Jednak nie ukrywam, że fajnie byłoby mieć własny serwer. Jeżeli dałby się uruchomić to i tak obsługiwałby tylko kilka kont.
Edycja: nettopa lub tradycyjny komputer ma większą wydajność, ale też trochę kosztuje i zabiera sporo miejsca. Router Netgear WNR3500L już mam, więc chcę z niego wycisnąć jak najwięcej. 64 MB pamięci operacyjnej powinny wystarczyć.
Edycja 2: Znalazłem informacje, że DD-WRT oficjalnie wspiera mój router. Ktoś przygotował OpenWRT dla Netgear WNR3500L, ale to jakaś indywidualna przeróbka. Co z Tomato? Czy instalacja nie będzie wymagał ingerencji w sprzęt?
Edytowany przez Kas dnia 23-05-2010 23:02
1. OpenWRT kusi mnie opkg do zarządzania pakietów. Jak wygląda instalacja oprogramowania w Tomato i DD-WRT?
wiki-tomato -> optware
dd-wrt.com -> wiki -> optware
Cytat
2. Czy operacja instalacja alternatywnego systemu routera jest w pełni odwracalna?
oczywiscie
Cytat
3. Które oprogramowanie jest najbezpieczniejsze (najmniejsze ryzyko trwałego uszkodzenia sprzętu)?
nie ma takiego. Nawet wgrywajac oryginalny soft moze pojsc cos nie tak i sprzet uwalisz Pamietaj ze netgear zacheca do wgrywania alternatyw, wiec jak uwalisz to odsylasz poprostu na gwaracje i wymieniaja
Cytat
4. Czy wszystkie (czyt. DD-WRT/Tomato/OpenWRT) pozwolą na instalację lighttpd/PHP/MySQL?
Tak
Proxmox VE:i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD, Intel X710-DA2 SFP+ VM Router:OpenWRT 22.03.4 VM NAS:Synology SA6400 VM VPS:Debian, WWW, Home Assistant Switch:Netgear MS510TXPP Switch:Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2 Wi-Fi:Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
W ostatnich dniach sporo czytałem na temat alternatywnego oprogramowania sprzętu sieciowego. Chyba zdecyduję się, przynajmniej na razie, na DD-WRT.
Czytałem instrukcję instalacji za pośrednictwem WebGUI. Według ogólnej instrukcji powinienem zresetować ustawienia, wykonać twardy reset 30-30-30, wgrać DD-WRT, wyczyścić nvram i znów zresetować 30-30-30. Dobrze rozumiem?
Jednak na myopenrouter.com znalazłem instrukcję instalacji DD-WRT na Netgear WNR3500L z której wynika, że wystarczy... wgrać DD-WRT poprzez WebGUI. Czy ten sposób jest bezpieczny? Czy porady z myopenrouter.com są wiarygodne?
Jest poważny problem. Zainstalowałem DD-WRT z pliku o nazwie dd-wrt.v24-14311_NEWD-2_K2.6_mini-WNR3500L.chk. Wszystko przebiegło bez zarzutu. Zalogowałem się do panelu WebGUI DD-WRT, poprosił o podanie nowego loginu i hasła...
Żadne zmiany się nie zapisują. Po wprowadzeniu nowych ustawień WebGUI przekierowywuje mnie na stronę http://192.168.1.1/apply.cgi, która jest... pusta. Po ponownym przejściu do panelu widzę, że zmiany nie zostały zapisane. Zgodnie z FAQ wykonałem reset 30-30-30. Bez zmian. Pomocy! :-)
Edycja: Okazuje się, że WebGUI nie działa poprawnie z Mozillą Firefox. Moja przeglądarka to:
Przed chwilą zrobiłem reset 30-30-30. Miałem nadzieję, że to przywróci domyślne ustawienia DD-WRT. Niestety, bez zmian.
Edycja: Dodam, że próbowałem z dwóch różnych komputerów. Mojego z Ubuntu Linux 10.04 na pokładzie i mojej dziewczyny z (jeszcze) Windows Vista. Oba, bez problemu łącza się z siecią bezprzewodową routera, oba nie mogą połączyć się z WebGUI ani przez telnet.
Edycja 2: Zrobiłem mu zimny start, a następnie reset 30-30-30 i pomogło. Przynajmniej mogę się połączyć z WebGUI. Zaraz zobaczę co dalej.
Edytowany przez Kas dnia 28-05-2010 20:14
Nie działa! Po zimnym starcie i restarcie 30-30-30 udało mi się zobaczyć WebGUI i znowu problem. Tak jakby wbudowany serwer www odmówił współpracy. Mogę przewodowo i bezprzewodowo nawiązać połączenie z routerem. Pingi działają. I na tym koniec. Telnet i WebGUI nie działa. Pomocy!
Edycja: Po wielu próbach udało mi się przywrócić ustawienia fabryczne routera i skonfigurować go na nowo. Jak zainstalować potrzebne mi pakiety: lighttpd, PHP i MySQL.
Edytowany przez Kas dnia 28-05-2010 21:21
Jak zainstalować potrzebne mi pakiety: lighttpd, PHP i MySQL.
zrobic partycje ext2/3 na dysku. Zamontowac partycje pod /opt (polecam zamontowac manualnie przez skrypt firewall zamiast przez automount).
Pozniej instalujesz optware. Link masz na wiki ddwrt (w google wpisz optware ddwrt wiki) i tam masz wszystko opisane jak zainstalowac ipkg.
Pozniej to juz tylko instalacja linghttpd i konfiguracja. W dziale tomato w temacie o rutorrencie masz jak skonfigurowac lighttpd + php. Wystarczy dodac do tego jeszcze mysql
btw niestety na ddwrt nie pracuje trylko na tomato wiec czasami moje porady moga nie byc 100% trafne. Poprostu preferuje tomato, ten system polecam innym i pod ten system robione sa wszystkie moje opisy.
Edytowany przez shibby dnia 29-05-2010 08:14
Proxmox VE:i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD, Intel X710-DA2 SFP+ VM Router:OpenWRT 22.03.4 VM NAS:Synology SA6400 VM VPS:Debian, WWW, Home Assistant Switch:Netgear MS510TXPP Switch:Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2 Wi-Fi:Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
Zainstalowałem DD-WRT build 14311 z plikudd-wrt.v24-14311_NEWD-2_K2.6_std_usb_ftp.bin. Doinstalowałem ipkg-opt, a następnie pakiety lighttpd php php-xmlrpc xmlrpc-c php-fcgi mysql. Proszę o dalsze sugestie.
1. Łączę się po protokole http z moim routerem z zewnątrz (tzn. podając IP publiczne) i dostaję stronę główna DD-WRT. Jak to zmienić?
Mam trochę problem z konfiguracją lighttpd. Mianowicie po wpisaniu adresu IP routera, zarówno przy łączeniu przez LAN i WAN, pojawia się okienko logowania. Jak to zmienić? Chcę aby panel administracyjny pojawiał się na innym poracie/w podkatalogu, a wpisanie adresu IP routera kierowało do server.document-root usługo lighttpd.
## deny access the file-extensions
#
# ~ is for backupfiles from vi, emacs, joe, ...
# .inc is often used for code includes which should in general not be part
# of the document-root
url.access-deny = ( "~", ".inc" )
##
# which extensions should not be handle via static-file transfer
#
# .php, .pl, .fcgi are most often handled by mod_fastcgi or mod_cgi
static-file.exclude-extensions = ( ".fcgi", ".php", ".pl", ".py", ".rb" )
######### Options that are good to be but not neccesary to be changed #######
## bind to port (default: 80)
server.port = 8081
## bind to localhost (default: all interfaces)
#server.bind = "grisu.home.kneschke.de"
## error-handler for status 404
#server.error-handler-404 = "/error-handler.html"
#server.error-handler-404 = "/error-handler.php"
## to help the rc.scripts
server.pid-file = "/var/run/lighttpd.pid"
###### virtual hosts
##
## If you want name-based virtual hosting add the next three settings and load
## mod_simple_vhost
##
## document-root =
## virtual-server-root + virtual-server-default-host + virtual-server-docroot
## or
## virtual-server-root + http-host + virtual-server-docroot
##
#simple-vhost.server-root = "/home/weigon/wwwroot/servers/"
#simple-vhost.default-host = "grisu.home.kneschke.de"
#simple-vhost.document-root = "/pages/"
##
## Format: .html
## -> ..../status-404.html for 'File not found'
#server.errorfile-prefix = "/home/weigon/projects/lighttpd/doc/status-"
#### include
#include /etc/lighttpd/lighttpd-inc.conf
## same as above if you run: "lighttpd -f /etc/lighttpd/lighttpd.conf"
#include "lighttpd-inc.conf"
#### include_shell
#include_shell "echo var.a=1"
## the above is same as:
#var.a=1
# Configuration from other optware packages
include_shell "cat /opt/etc/lighttpd/conf.d/*.conf"
Widzę, że port serwera to 8081, ale próba połączenia na tym porcie kończy się niepowodzeniem.
Edycja: wyłączyłem emotikony w tym poście.
Edytowany przez shibby dnia 09-06-2010 23:23
serwer dziala na porcie 8081 i na tym musi ci odpowiedziec. Jestes pewien ze ci usluga wogole wstaje? Zobacz logi lighttpdopt/var/log/lighttpd/access.log i error.log
nie podoba mi sie tez wpis z fastcgi. Ty go dodawales/odhashowales? Jak sie z optware zainstaluje odpowiedni pakiet to co samo powinno sie doinstalowac z configiem w conf.d.
Rzuc okiem na tutorial rtorret + rutorrent. Tam masz opisaną instalację lighttpd
Proxmox VE:i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD, Intel X710-DA2 SFP+ VM Router:OpenWRT 22.03.4 VM NAS:Synology SA6400 VM VPS:Debian, WWW, Home Assistant Switch:Netgear MS510TXPP Switch:Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2 Wi-Fi:Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
2010-06-02 16:18:06: (log.c.166) server started
2010-06-02 16:18:06: (server.c.1105) fdevent_init failed
2010-06-09 21:32:44: (log.c.166) server started
2010-06-09 21:32:44: (server.c.1105) fdevent_init failed
· Łącznie użytkowników: 24,115 · Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.
overflow2
30-09-2024 20:53
Jaki aktualnie najtańszy router do tomato do openvpn?
maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach
maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności", więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.
servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.
maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?