Niech żyje król? by obsy
Wstęp
Asus RT-N16 jest obecnie topowym produktem w segmencie routerów w ofercie Asusa, a tak się składa że jest także jednym z najlepiej wyposażonych ruterów w ogóle w segmencie SOHO. Producent połączył znane już rozwiązania sprzętowe i programowe tworząc produkt mający na celu zaspokojenie wymagań zwykłych użytkowników domowych, stawiając na prostotę obsługi i funkcję najczęściej potrzebne do życia w cyfrowym świecie. Na pudełku Asus chwali się, że ten produkt otrzymał 3056 nagród w 2008 roku. Czy jest faktycznie tego warty? Czy mamy nowego króla? Przekonajcie się sami.
Asus RT-N16 w pełnej okazałości
Oficjalna specyfikacja ze strony producenta
LAN Ports: WAN x 1, LAN x 4 RJ-45 for 10/100/1000 Base T
Support Ethernet and 802.3 with max. bit rate 10/100/1000 Mbps and auto cross-over function(MDI-X)
Antenna 3 x external antenna
USB port: USB2.0 x 2
Power Adapter: AC input: 100V ~ 240V(50~60HZ)
DC output: 12V with max. 1.25A current
Size: 216 x 161.9 x 40.5 mm
Weight: 470g
Operating Frequency: 2.4GHz ~ 2.5GHz
Data Rate :802.11n Draft: up to 300Mbps ;
802.11g: 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54Mbps;
802.11b: 1, 2, 5.5, 11Mbps
Output Power: n mode: 15.8~19.5dBm
g mode: 15.5~16.5dBm
b mode: 15.8~19.5dBm
Sensitivity: at 54Mbps data rate
ANT0 -75dBm
ANT1 -75dBm
Encryption Supports 64/128-bit WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise, Radius with 802.1x
Management
* EZQoS (Easy Quality of Service): Allow multiple network activities (FTP, Game, P2P) to work smoothly at the asame time.
* DHCP Server: Supports up to 253 IP addresses; Changeable DHCP lease time, IP pool, domain name; Static mapped IP
* Web-based administration: Support IE 5.5 or later, Firefox 2.0.0.1 or later; Managed from LAN and Internet; Password Setting
* System Event Log
* Firmware Upgrade: Web Interface, Bootloader
* Save/Restore Configuration File
Network Protocol: Automatic IP ,Static IP, PPPoE(MPPE supported), PPTP, L2TP
Security Firewall: NAT and SPI (Stateful Packet Inspection), intrusion detection including logging
Logging: Dropped packet, security event, Syslog
Filtering: Port, IP packet, URL keyword, MAC address
Zawartość opakowania
O ile Linksys nastawia się na ekologię jeżeli chodzi o opakowanie, o tyle mam wrażenie że Asus stoi po drugiej stronie barykady. Całe opakowanie jest barwne, z bielonego papieru, dość duże (100% większe niż sam router). Po zdjęciu kolorowego opakowania i otworzeniu białego pudełka w środku znajdziemy:
- sam router RT-N16, zapakowany w plastikową torebkę
- dwie wielojęzyczne instrukcje - Quick Start Guide (w tym także po polsku)
- płytę CD zwierającą Utility & Manual
- zasilacz 12V 1.25A
- trzy białe anteny RP-SMA (odkręcane)
Anteny - od lewej: TP-Link TL-WR1034ND, Asus RT-N16, Linksys WRT160NL
- kabel RJ45 ok 1m długości (kat 5e)
Sama instrukcja dość przejrzyście przedstawia sam proces podłączenia rutera, proces konfiguracji ułatwia natomiast wirtualny asystent Dr Surf, o którym napiszę za chwilę.
Samo urządzenie przypomina znanego już Wam Asusa WL-500g Premium czy WL-500W - ta sama obudowa, tego samego kształtu i wielkości. Zmieniły się tylko piktogramy z przodu obudowy oraz kolor diod podświetlających (tym razem są niebieskie).
Asus RT-N16 na górze, Asus WL-500g Premium v1 na dole. Kopia?
Z tyłu urządzenia znajdziemy:
- trzy złącza anten RP-SMA
- standardowe gniazdo zasilania
- dwa przyciski - czerwony oznaczony "WPS" oraz czarny oznaczony "Restore"
- dwa złącza USB, położone jedno nad drugim - i identycznie jak w pierwowzorze górne złącze jest tuż pod krawędzią obudowy, co uniemożliwia umiejscowienie tam np. grubszego pendrive
- złącze RJ45 oznaczone WAN, koloru niebieskiego
- 4 złącza RJ45 oznaczone LAN1 do LAN4
Zrobiło się więc trochę bardziej kolorowo, ale niestety nie rozwiązali problemu ze złączem USB, więc w niektórych przypadkach trzeba będzie się posiłkować kablem - przedłużką USB, którego nie standardowo w zestawie.
Dla porównania Asus RT-N16 jako podstawa dla czarnego Linksysa WRT160NL. Inny rozmiar, inny styl...
Specyfikacja sprzętowa
- CPU: Broadcom BCM4718 @ 533MHZ
- RAM: 128MB (2x64MB)
- Flash: 32MB
- Ethernet: 10/100/1000 (4xLAN + 1xWAN)
- Switch: Broadcom bcm53115skfbg
- Wifi: Broadcom B,G,N
Sam chipset radiowy to Broadcom Intensi-fi XLR 802.11n Simultaneous Dual-Band (2.4/5 GHz), czy dwu zakresowy, ale w Asusie jest to zablokowane i dostępny jest tylko jeden zakres: 2,4GHz.
Zwykły linux wykrywa procesor jako BCM4716 rev 1 taktowany 480 MHz. Wynika to z faktu, że w całej rodzinie układów Broadcoma rdzeń jest ten sam i wykrywany właśnie jako BCM4716. Teoretycznie nie ma jeszcze metody na odróżnienie BCM4718, ale zobaczymy co czas przyniesie.
Jak widać sprzętowo jest to dość silna jednostka. Słusznie taktowany procesor, czterokrotnie więcej pamięci flash i ram w stosunku do routerów innych producentów powinien postawić ten router w czołówce klasyfikacji jeżeli chodzi o wydajność.
Firmowe Oprogramowanie
Po wpisaniu adresu rutera do przeglądarki (http://192.168.1.1 lub http://RT-N16, login: admin, hasło: admin) naszym oczom ukaże się trochę inny firmware niż oferują inni producenci w swoich rozwiązaniach. Kluczowym ekranem jest "
Mapa sieci" która reprezentuje połączenia Asusa z elementami zewnętrznymi - siecią, USB, podłączonych klientów.
Prawie wszystko jest linkiem - klikając daną ikonę zostaniemy automatycznie przekierowani do odpowiedniej strony umożliwiającej konfigurację danego elementu czy usługi. Oczywiście mamy możliwość konfiguracji wszystkiego po kolei w menu "Ustawienia zaawansowane".
Router wpiera języki: angielski, chiński tradycyjny i uproszczony, czeski, polski, rosyjski, niemiecki i francuski. Bieżące problemy (odłączenie kabla, odłączenie dysku USB, nawiązanie połączenia itd) sygnalizowane są przez wirtualnego doradcę zwanego tu Dr.Surf (i slogan: Auto detection, no more setups). Przy pomocy jego podpowiedzi można tez szybko dostać się do danej opcji konfiguracyjne co generalnie ma ułatwić konfigurację sprzętu.
Główne zakładki to omawiana już "Mapa sieci", "UPnP Media Server", "AiDisk", "EzQoS Management Przepustowości" (nie do końca po polsku :)) oraz "Ustawienia zaawansowane".
"
UPnP Media Server" jest niczym innym jak serwerem multimedii, pozwalającym na udostępnienie plików multimedialnych dla konsol czy nowoczesnych odtwarzaczy/telewizorów.
"
AiDisk" jest znaną już usługą wprowadzoną już w Asusie WL-500gP v2. Jest to proste połączenie serwera ftp z usługą DynDNS nadzorowaną przez Asusa i pozwalającą na dzielenie plików z przyjaciółmi nie zależnie od tego gdzie w danym momencie znajduje się użytkownik. Użytkownik może podłączyć swój dysk pod USB, a następnie wskazać które pliki mają być udostępnione. Natomiast usługa ASUS DDNS pozwala na rejestrację nazwy w systemie Asusa, dzięki czemu będzie można dostać się do własnych zasobów wykorzystując nazwę ftp://twojanazwa.asuscomm.com, bez konieczności pamiętania adresów IP.
"
EzQoS Management Przepustowości" to prosty sposób na przydzielenie priorytetów w sieci. Domyślnie aplikacje p2p mają możliwość wykorzystania 100% dostępnej przepustowości. Klikają na jedną z ikon: "Gaming blaster", "Aplikacje internetowe", "AiDisk - server ftp" lub "Strumieniowe Video i aplikacje VoIP" można ograniczyć pasmo i przydzielić wybranej kategorii większy priorytet. Niestety, nie ma sposobu aby dowiedzieć się, jakie porty czy adresy kryją się pod daną kategorią, wiec można mieć nadzieję że będzie to działało poprawnie. Same ustawienia QoS można także wyklikać korzystając z odpowiedniej zakładki w Ustawieniach zaawansowanych.
"
Ustawiania zaawansowane" są natomiast tym, co widzimy u innych producentów - zbiorem linków do konfiguracji poszczególnych elementów systemu.
Wireless, LAN, WAN, Firewall, Administracja czy System Log są dokładnie tym co sugerują nazwy. W podmenu "Aplikacje USB" można natomiast zdefiniować dostęp do zasobów - domyślnie zarówno ftp jak i samba są uruchomione po podłączeniu nośnika USB i udostępniają anonimowo pełną zawartość dysku (!). Można przypisać określonych użytkowników i prawa dostępu do poszczególnych katalogów.
W roli "Udostępnianie otoczenia sieciowego" osadzono sambą 3.0.25b:
$ smbclient -I 192.168.1.1 -L \\\\RT-N16\\part0
Enter user's password:
Domain=[WORKGROUP] OS=[Unix] Server=[Samba 3.0.25b]
Sharename Type Comment
--------- ---- -------
part0 Disk USB Disk's part0
IPC$ IPC IPC Service (RT-N16)
Domain=[WORKGROUP] OS=[Unix] Server=[Samba 3.0.25b]
Server Comment
--------- -------
RT-N16 RT-N16
Workgroup Master
--------- -------
WORKGROUP RT-N16