Na dzień dzisiejszy nie ma bardziej uniwersalnego, ogólnodostępnego i przede wszystkim sprawdzonego routera bezprzewodowego w tak przystępnej cenie. Firma Linksys cieszy się wyjątkowo dobrą sławą, ze względu na to że jest marką Cisco - jest to swego rodzaju znak jakości.
Dostępne w internecie opracowania sprzętowych modyfikacji tego urządzenia są zdecydowanie niedokładne i w dużej części niekompletne. Niewyraźne i niejednoznaczne zdjęcia oraz niepełne opisy znacznie utrudniają przeprowadzanie wszelkich ulepszeń, zmuszając do pracy z kilkoma instrukcjami na raz, a niejednokrotnie konieczne jest wręcz domyślanie się "co poeta miał na myśli".
Dlatego postanowiłem stworzyć manual przejrzysty i porządny, zawierający w swej treści wszystko to, co sam chciałbym znaleźć w instrukcji tego typu.
WYBÓR ALTERNATYWNEGO OPROGRAMOWANIA
Wybór alternatywnego oprogramowania jest bardzo ciężki dla nowego użytkownika, jako że w Internecie brak jest dokładnych opisów i poradników dotyczących tej kwestii. Dlatego też, przygotowałem diagram który pomoże Ci wybrać sobie coś odpowiedniego .
CO BĘDZIE POTRZEBNE
Zakładam, że czytając ten poradnik posiadasz już router Linksys WRT54GL i podstawową wiedzę w zakresie jego eksploatacji przy użyciu alternatywnego oprogramowania, takiego jak OpenWRT czy DD-WRT. Wskazane są także podstawowe zdolności manualne.
Musisz posiadać lutownicę i osprzęt do niej, w tym nieduży grot. Przyda się także kawał skrętki sieciowej - jako źródło "drutów" i śrubokręt krzyżakowy.
BUDOWA LINKSYSA
ELEMENTY NA PŁYCIE GŁÓWNEJ
Wszystkie elementy (prawidłowo rozebrany Linksys):
OTWIERANIE
Linksysa otwiera się poprzez oddzielenie niebieskiego frontu od czarnej obudowy. Przód obudowy trzyma się na 2 plastikowych zatrzaskach. Są one dość pancerne, dlatego do otwarcia trzeba użyć siły. Należy to robić z wyczuciem, żeby nie wyłamać zatrzasków.
W przypadku niepowodzenia (najczęściej wyłamuje się jeden z zatrzasków) obudowa nie trzyma się kupy, konieczne jest podklejenie jej taśmą klejącą. Ku pokrzepieniu: dzięki temu raz na zawsze znika problem z otwieraniem routera.
Otwierałem już dziesiątki Linksysów, z doświadczenia wiem, gdzie z grubsza przyłożyć siłę, żeby zatrzaski pozostały całe. Przedstawiam to na rysunku strzałkami.
MOD NA SD
Producent Linksysa wyposażył go jedynie w 4MB pamięci flash. W przypadku standardowego użytkowania jest to wielkość w 100% wystarczająca, jednak gdy chcemy uruchamiać dodatkowe usługi lub programy (albo nawet przenieść system operacyjny na kartę pamięci) musimy wykonać tę modyfikację. Nawiasem mówiąc: jest to najczęściej wykonywana modyfikacja Linksysa WRT54GL.
Potrzebne będą: adapter z microSD na SD, karta microSD (pojemność teoretycznie dowolna, choć nie testowałem kart większych niż 4GB SDHC), a także kabelki ze skrętki.
Wykonanie:
· Otwieramy Linksysa,
· Odkręcamy płytę główną od podstawy (ma zostać sama płyta główna, bez żadnych elementów obudowy),
· Przygotowujemy kabelki (dł. Około 30cm, potem odpowiednio przytniemy) i sprzęt do lutowania,
· Przylutowujemy kabelki do miejsc wskazanych na zdjęciu,
· Wybierz miejsce, gdzie przylutujesz kartę, i przytnij odpowiednio kabelki,
· Porównaj swój adapter z tym pokazanym na zdjęciu. Przylutuj kabelki wg kolorów oraz stwórz połączenie pokazane na zdjęciu karty.
· Włóż kartę w adapter, złóż Linksysa,
· Przeczytaj instrukcję uruchomienia karty odpowiednią dla Twojego oprogramowania,
· GOTOWE - możesz cieszyć się ze zwiększonych możliwości Linksysa.
MOD NA CHŁODZENIE
Wielu użytkowników Linksysa odczuwa potrzebę podkręcania procesora urządzenia albo zwiększenia mocy modułu radiowego. Router nie będzie jednak stabilny bez odpowiednich modyfikacji - konieczne jest zapewnienie lepszego chłodzenia. Część osób wywierca w obudowie dodatkowe otwory - wpływa to jednak na estetykę urządzenia, a także zwiększa ryzyko dostania się do środka niepożądanych paprochów.
Ja proponuję inne rozwiązanie. Odznacza się ono tym, że nie naruszamy obudowy routera, ponadto jest to sposób używany przez producentów i bardzo skuteczny.
Potrzebne będą: radiator na CPU, radiator na układ WLAN, taśma klejąca termoprzewodząca albo klej termoprzewodzący. Jeżeli radiatory są "z odzysku", należy je dokładnie wyczyścić.
Wykonanie:
· Otwieramy Linksysa,
· Zdejmujemy metalowy ekran (zaznaczony na zdjęciu) przez odgięcie metalowych klamerek,
· Sprawdzamy czy radiatory będą pasować (na razie bez nakładania kleju czy taśmy) do odpowiednich układów (zaznaczone na zdjęciu),
· Jeśli rozmiar jest OK, sprawdzamy czy radiatory są na pewno czyste od spodu (czyli od strony która będzie się stykać z układem),
· Nakładamy klej termoprzewodzący (lub naklejamy taśmę termoprzewodzącą) na radiator i powolnym ruchem staramy się jak najdokładniej przykleić radiator zwracając uwagę na właściwe dociśnięcie go do układu (nie może być wolnych przestrzeni między radiatorem a układem),
· Czekamy kilka chwil,
· GOTOWE - możesz cieszyć się z lepszego chłodzenia i możliwości dalszych modyfikacji urządzenia.
INFORMUJĘ SPRAGNIONYCH INFORMACJI UŻYTKOWNIKÓW ŻE TUTORIAL PO ZAKOŃCZENIU KONKURSU BĘDZIE DALEJ ROZWIJANY, W TRAKCIE REALIZACJI JEST NP. MOD NA PORT RS-232 .Edytowany przez haker305 dnia 22-01-2010 16:56
Nalezy zaznaczyć, że wszystkie modyfikacje wrt54gl są opisane w książce "Linksys WRT54G Ultimate Hacking". Jak poszperacie to znajdziecie pdf z nią, nie przytoczę tu miejsca gdzie on jest bo jego legalność jest dla mnie wątpliwa.
· Łącznie użytkowników: 24,115 · Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.
overflow2
30-09-2024 20:53
Jaki aktualnie najtańszy router do tomato do openvpn?
maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach
maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności", więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.
servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.
maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?