Często na forum pada pytanie: linksys ma dwie anteny, czy mogę jedną odbierać sygnał, a drugą rozprowadzać go po domu? Nie, w ten sposób nie można. Linksysy mają jeden układ radiowy; o ile jedno radio może pracować w trybie tzw. VAP i uzyskanie takiego trybu pracy jest możliwe o tyle nie jest to polecane rozwiązanie. Zwykle więc pada odpowiedź: kup drugiego AP. Na rynku powoli ukazują się już urządzenia fizycznie wyposażone w dwa układy radiowe, pozwalające na bezproblemową realizację w/w zagadnienia. Jednym z takich urządzeń jest AirLive G.DUO korporacji OvisLink.
Router ten wyposażony jest w dwa niezależne tory radiowe pracujące w standardzie b/g oraz czteroportowy przełącznik 10/100. Pozwala to na na realizację różnych trybów pracy i powinno pokryć zapotrzebowanie wielu różnych użytkowników: od tych, którzy chcą podzielić istniejące już połączenie radiowe w domu a na hotelach skończywszy, gdzie należy pokryć jak największą przestrzeń.
Pierwsze instalacje testowe na tym urządzeniu wykonane były u nas w kraju już mniej więcej pół roku temu. Samo G.DUO dostępne jest w sprzedaży od kilku tygodni.
Opisywane urządzenie wyposażone było w firmware w wersji B14 (nowsze jest już dostępne na stronie producenta)
Specyfikacja
Sprzęt:
- dwa radia 11g/b
- pamięć Flash 4MB
- pamięć SDRAM 32MB
- zgodny z unijną dyrektywą RoHS
- 4 porty Ethernet 10/100 Mbps, Auto MDI/MDI-X
- 12-woltowy pasywny port PoE (LAN1)
- port sieci WAN (LAN1)
- Radio1: 26dBm (Ameryka Południowa) lub 20dBm (Unia Europejska)
- Radio2: 26dBm (Ameryka Południowa) lub 20dBm (Unia Europejska)
- siedem diod LED
- gwinty w obudowie umożliwiające montaż naścienny
- przycisk reset
Anteny:
- dwa przyłącza antenowe R-SMA
- dwie dipolowe anteny 2dBi
Tryby funkcjonowania:
- WISP + AP
- AP + AP
- AP klient + AP
- Router + AP
- WDS + AP
Funkcje zaawansowane:
- analiza sieci i określenie siły sygnału
R11; site survey
- manager pasma z kontrolą jego szerokości / zarządzanie przesyłem danych
- WiFi wspierający PSK/TKIP/AES oraz WPA2
- separacja klientów
- możliwość ukrywania SSID
- zasilanie przez PoE
- regulacja czasu oczekiwania na sygnał (ACK Timeout)
- zabezpieczenia bootloadera + opcja przywracania ustawień fabrycznych
- usługa Radius
- stałe wpisy do tablicy ARP (40) przy włączonym DHCP
- możliwość upgrade'u i konfiguracji oprogramowania przez Internet
- możliwość selektywnego backupowania ustawień Radia 1 i Radia 2 ( WAN/LAN)
Wymiary i masa:
- wymiary: 154x130x316mm
- masa punktu dostępu: około 280g
- masa opakowania: około 686g
Zasilanie:
- wejście: 100~240V ac/50~60Hz
- wyjście: DC 12V/1A
- 12-woltowy pasywny port PoE (bez iniektora DC)
Certyfikaty:
- CE
- FCC
Zawartość pudełka
Znajdziemy tu dokładnie to samo co u innych producentów:
- sam ruter G.DUO
- dwie anteny RP-SMA (2dBi)
- zasilacz sieciowy 12V 1A
- kabel ethernet RJ45
- płytę CD
- kilka ulotek i instrukcji
Sam router jest białym błyszczącym pudełkiem, ale o nie spotykanym gdzie indziej wyglądzie. Crystal Synegry, bo tak się nazywa projekt wzornictwa, ma zapewnić przyjemne wrażenia estetyczne z codziennego używania urządzenia, a sam kształt obudowy ma też na celu zapewnienie optymalnego chłodzenia układu. Sam ruter przymocowany jest do plastikowej przezroczystej podstawki, co sprawia wrażenie "wiszenia" całości w powietrzu.
Na przednim panelu dostępne jest 7 niebieskich led: cztery oznaczone lan1/wan, lan2, lan3, lan4, dwie rf1, rf2 - radio, oraz power. Na tylnej ściance natomiast dwa gniazda RP-SMA (na skrajnych końcach), cztery porty RJ45, przycisk reset oraz gniazdo zasilania. Jeden z portów RJ45 pełni potrójną funkcję: lan1, wan (w zależności od wybranego trybu pracy) oraz PoE.
Możliwe jest podłączenie zewnętrznych, innych anten dzięki wykorzystaniu złącz RP-SMA. Daje to możliwość lepszego wykorzystania radia czy utworzenie optymalnej instalacji dzięki pozycjonowaniu anten.
Zasilacz jest standardowym elementem produkcji DVE, spotykanym także w innych produktach.
Należy zaznaczyć, że urządzenie można zasilać także wykorzystując PoE (brak jest odpowiedniego adaptera w zestawie) co może przyczynić się do zmniejszenia ilości kabli w docelowej instalacji.
Zużycie energii
Urządzenia w czasie pracy pobiera 4,3W. Jest to średnia wartość także dla innych routerów, wyposażonych w pojedyncze radio. Używając więc G.DUO zamiast tandemu dwóch innych urządzeń oszczędzamy 50% energii, co może mieć znaczenie przy większych instalacjach.
Tryby pracy
Fizycznie mamy do dyspozycji: dwa układy radiowe b/g oraz czteroportowy przełącznik 10/100, w którym jeden z portów może pracować jako wan (odseparowany logicznie od pozostałych trzech). Odpowiednia kombinacja tych interfejsów pozwala G.DUO na pracę w jednym z pięciu trybów:
- WISP + AP
Tryb najbardziej interesujący użytkowników - jednym radiem odbieramy sygnał, następuje translacja adresów (NAT), drugi układ radiowy rozprowadza sygnał dalej. Oprócz tego oczywiście możemy podłączyć komputery po kablu.
- AP + AP
Dwa niezależne punkty dostępu, bez NATowania, połączone razem z czteroportowym switchem
- AP klient + AP
Podobny do pierwszego trybu, ale nie następuje translacja adresów. Jedno radio łączy się bezprzewodowo z istniejącą siecią, drugie radio rozprowadza sygnał dalej. A do całości dołączone są cztery porty switcha.
- Router + AP
Klasyczna konfiguracja - internet doprowadzany jest do portu wan/lan1, następuje translacja adresów, internet rozprowadzany jest przez dwa niezależne radia lub trzy porty switcha.
- WDS + AP
Tryb spotykany w niektórych urządzeniach, ale tu zrealizowany przez dwa niezależne układy: jeden pracuje trybie mostu WDS, drugi rozprowadza sygnał.
Te pięć podstawowych ustawień powinno zaspokoić wymagania większości użytkowników. Możemy podłączyć się do istniejącej sieci i zrobić własną. Możemy "przedłużyć" istniejącą sieć. Możemy rozprowadzać sygnał na dwie anteny, umieszczając jedną np na piętrze drugą na parterze budynku, ew jedną z nich umieścić w ogródku czy skierować w stronę sąsiada. Możliwości jest sporo.
W pudełku dołączona jest także ulotka sugerująca odpowiednie ustawienie anten. Należy o tym pamiętać - jeżeli pracują niezależnie dwa układy radiowe należy anteny odsunąć jak najdalej od siebie (rozchylić lub ułożyć płasko). Należy też wybrać dwa pasma dość daleko oddalone od siebie (o co najmniej 6 kanałów) żeby uniknąć ewentualnych problemów z zakłóceniami.
Oprogramowanie
Po zalogowaniu się do routera (ip domyślne: 192.168.1.254 (!)), ukazuje się ekran pozwalający na wybór trybu pracy.
Czytelne animacje przedstawiają sposób działania układów radiowych, więc nie powinno być problemów z wyborem. Później mamy już normalnie opcje do ustawienia, ale zrealizowane trochę inaczej - np. aby ustawić hasło wlan należy wybrać najpierw przycisk "Wireless", zostanie otworzone osobne okno i tam możemy je dopiero wpisać.
Opcję są w miarę standardowe, ale można doszukać się też elementów nie często spotykanych przez innych dostawców:
- kontrola pasma
Podzielone jest na kilka części:
- sztywne określenie pasma, czyli wprowadzamy ile całe urządzenie będzie miał na wan i ile na lan. Robi się to na pierwszym radio (RF1)
- określenie przepustowości bazujące na IP lub/i MAC komputera. Można wprowadzić dla poszczególnych adresów podział całego pasma.
- kontrola/filtrowanie po URL
Proste filtrowanie po słowie kluczowym w adresie witryny
- kontrola/filtrowanie po MAC/IP,portach
Proste blokowanie po adresach MAC, IP lub portach i protokołach
- możliwość włączenia demona telnet i ssh
Aczkolwiek po tej opcji należy oczekiwać innej funkcjonalności niż nam się wydaje. Włączenie dostępu przez telnet nie oznacza że mamy pełny dostęp do filesystemu. Dostajemy za to dostęp do kilku pre definiowanych poleceń, pozwalających na zarządzenia konfigurację urządzenia z poziomu konsoli (ukłon w kierunku nieklikających). Dzięki temu możemy na przykład zautomatyzować pewne czynności konfiguracyjne, automatycznie nadzorować i konfigurować urządzenia, co może mieć znaczenie przy większej instalacji i zdalnym systemie nadzorowania.
Trying 192.168.1.254...
?Invalid command
Connected to 192.168.1.254.
Escape character is '^]'.
Welcome !!!
AirLive G.DUO> ls
Valid commands are:
-------------------
? help reboot save factorydefault sys ip wlan wan exit ddns dos
qos rip sroute
- SNMP
Czyli możliwość włączenia systemu nadzoru parametrów urządzenia. Bardzo przydatne jeżeli chcemy na bieżąco monitorować zachowanie sieci.
Urządzenie ma naprawdę dość spore możliwości konfiguracyjne. Poniżej kilka obrazków prezentujących możliwości konfiguracyjne.
Oprogramowanie można aktualizować przez stronę www; sam proces trwa ok 2 minuty i pozwala na zachowanie istniejącej już konfiguracji.
Sprawa polska
W firmware mamy możliwość wyboru języka angielskiego (domyślnie) oraz m.in. polskiego. W najnowszej wersji firmware oznaczonej B15C dostępnej na stronie producenta poprawiono kilka błędów językowych, ale i tak znalazłem kilka dziwacznych sformułowań. Nie wiem kto tłumaczył firmware ale chyba jedno jest pewnie - nie sprawdził jak to wygląda w docelowym urządzeniu. Zakładka która po angielsku nazywa się "Log" i pozwala na włączenie zbierania informacji o zdarzeniach w systemie została przetłumaczona na "Komunikat". Bardzo mylące, tym bardziej że pierwszym moim skojarzeniem było to, że jest możliwe zdefiniowanie komunikatów wyświetlanych dla podłączonych klientów. Czasami zdarzają się się także nadmiarowe dwukropki i inne problemy stylistyczne. Czasami zdarzają się też angielskie nazwy, zwłaszcza przy wyborze parametrów. Ale ogólnie nie jest źle i należy tylko cieszyć się że coraz więcej produktów jest lokalizowanych na nasz rynek.
Jakość polskiego tłumaczenia
Zakończenie
G.DUO działało stabilnie przez kilka dni testów, nie było z nim żadnych problemów. Urządzenie lekko nagrzewa się podczas normalnej pracy ale nie parzy, więc nie ma się czego obawiać.
Technicznie urządzenie nie jest w szczycie rozwiązań (brak USB, brak N), ale należy pamiętać, że to pudełko ma trochę inne przeznaczenie. Zawiera doskonale znane nam technologie - radio b/g, switch 100Mbps; dołączenie drugiego układu radiowego, pracującego niezależnie, powoduje już że warto zainteresować się tym urządzeniem. Nie trzeba już inwestować w dwa AP, możemy zakupić jednio, oszczędzić na kablach, energii i cieszyć się działającym rozwiązaniem. Urządzenie może przydać się też w innych punktach, gdzie trzeba pokryć większy obszar lub połączyć kilka urządzeń w jedną sieć (sklepy, hotele). Nie należy zapominać o możliwości dołączenia zewnętrznych anten, co w takich rozwiązaniach (lub domowych, kiedy jedną antenę mamy np. za oknem) jest bardzo przydatne.
Stylistyka urządzenia jest sprawą osobistą i albo się ją polubi albo nie. Rozmiar urządzenia nie przeszkadza w jego zawieszeniu czy położeniu na półce. Mimo że plastik jest błyszczący to dzięki jego barwie nie widać odcisków palców i kurzu; pewnie do czasu, ale za krótki okres testowałem sprzęt żeby się o tym naocznie przekonać.
Urządzenie powinno się sprawdzić przy niektórych specyficznych instalacjach, ale także może służyć jako normalny router, więc zakup tego produktu może być przyszłościowym rozwiązaniem. Na razie brak jest informacji o jakichkolwiek alternatywnych firmware. Wg informacji na sieci (trzepak.pl) cpu jest autorskim rozwiązaniem zaprojektowanym na potrzeby Ovislinka i zrealizowanym przez Realteka. Czy będzie alternatywa - trudno powiedzieć, zależy od tego jak sprzęt się rozpowszechni i na ile to jest kompatybilne z istniejącymi rozwiązaniami.
Jeżeli ktoś potrzebuje dwóch niezależnych układów radiowych, to opisywane urządzenie wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Małe, nie niszczące portfela, realizujące to co chcemy z dość bogatymi opcjami konfiguracji. Cena urządzenia jest dość przystępna (stan na luty 2010r): 170-200zł i jest niższa niż sumaryczna cena dwóch osobnych urządzeń (pomijam jakieś niszowe noname urządzenia).
---
Sprawca testów
Opisywany sprzęt został przekazany do testów przez firmę MOUSE Systemy Komputerowe, która m.in. prowadzi sklep internetowy ze sprzętem sieciowym dostępny pod adresem http://sieci.sklep.pl/, a także dostępna jest na allegro (szukajcie użytkownika gsrw005 - to jednocześnie użytkownik naszego forum). Oczywiście u niego też możecie dokonać zakupu tego urządzenia. Serdecznie dziękujemy.
Nikt nie chwali ?? Fajna recka. Szkoda ze nie znamy jaki procek tam jest uzyty ;] Moze dało by sie zreformować
Pozdrawiam, Artur http://digi-led.pl Elementy elektroniczne | urz?dzenia sieciowe | us?ugi informatyczne http://openwrt.pl - Polskie Centrum OpenWrt o p e n (your) r o u t e r . p l
Taaa. Na trzepaku po Cezare (z ovislinka) co niektorzy jechali jak po lysym koniu. Ale przeciez to produkt za mniej niz 200 zl, wiec nie ma co przesadzac z "przestarzala tecjnologia" itd ...
Witam.
Otrzymałem nagrodę i "rozbebeszyłem"
Dla ciekawskich "co w środku piszczy" zapraszam na FTP (foto większej rozdz.): (ftp://jambi.mine.nu/foto/Airlive/)
Sorki za słabe łącze..
Edytowany przez kabal dnia 04-03-2010 12:25
Asus wl-500gP v1 TP-Link WR1043ND ver 1.4 (PCB Rev:1.1) 64MB mod Netgear WNDR3800 - OpenWrt in progress...
------------------------------------------------------- http://kabal.one.pl ftp://jambi.mine.nu
[
napewno produkt potrzebny na rynku, zapewnia pewną lukę, a i producent jest znany z jakości wykonania sprzętu, szczerze mówiąc to trochę nie pasuje do otoczenia opisywanego na tym forum, ale najbardziej mnie przekonuje zdjęcie producenta w ulotce, gdzie jest zastosowany w holu hotelowym jako podwójny ap, lub jeżeli ktoś ma neta radiowego i np. laptopa w domu i z nigo korzysta w sposób "niedzielny"-a takich użytowników też jest dużo , ja osobiście korzystam z neta radiowego już 3,5roku i testowałem już takie rozwiązanie ze sprzętem z wyższej półki i z bardziej rozbudowanym softem airlive wl-9000ap i jak z netu tak naprawdę się korzysta-2laptopy + 2 telefony voip to tego typu sprzęt się wogóle nie nadaje, nawet jeżeli jest tylko jeden komp ale ktoś intensywnie korzysta z netu, mnie o tyle się poszczęściło bo dd-wrt jest na wl-9000ap i wgrałem go i mam wydajny router z b.dobrymi radiami 2,4/5 ghz a jako klient bridge 5ghz robi mikrotik na maszcie komina, dlatego dla tych którzy kożystają z netu radiowego i chcą mieć dobry i wydajny sprzęd w cenie econo: 1-na klienta Ubiquiti LiteStation2-2,4ghz lub Ubiquiti LiteStation5-5ghz ewentualnie mikrotik, 2-w domu jako ap i wydajny router airlive wl-1600gl z tomato lub dd-wrt, 3-jak już ma być to jeden sprzęt z siecią n to Ubiquiti Router Station-Pro
Witam
Zamierzam zakupić G.Duo. Mam tylko jedno małe pytanko. Odpaliłem sobie demo konfiguracji routera i nie widzę ustawień np Virtual Server dla urządzeń połączonych kablem. Czy może ustawienia ,np Virtual Server konfigurowane na stronie konfiguracyjnej radia odnoszą się też do komputerów połączonych kablem?
Jak spisuje się to urządzenie?
Zależy mi przede wszystkm na trybie WISP + AP po domu.
Jest opcja clonowania MACa przy WISPie, bo musiałbym wprowadzić MAC przydzielony przez sprzedawcę żeby mu głowy nie zawracać.
Da to radę przy WISPie z panelówką na dachu + ten patyczek po domu? Nie ma żadnych zakłóceń? Jak się spisują te dwa niezależne radia?
Rozważałem opcję kupna dwóch "skrzyneczek" ale po co skoro można mieć jedną!
Pozdrawiam i dzekuje za odpowiedzi
ISP WiFi 5GHz >><< Ubiquiti NanoStation M5 <---> FRITZ!Box Fon VoIP <---> AP+BT+FTP+SAMBA OVISLINK WMU-6500FS i C009-M2 by JKR >><< 3 Kompy po WiFi
· Łącznie użytkowników: 24,115 · Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach
maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności", więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.
servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.
maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?
servee
25-07-2024 09:22
W routerze RT-N18u siadły mi wszystkie porty LAN oraz WAN. Działa tylko radio. To jest naprawialne?
ptyku
29-06-2024 15:16
hi, mam problem z routerkiem RT-AC88u a dokładniej z wgraniem nowego firmware.
tamtosiamto
03-06-2024 16:24
poszlo w koncu -najpierw przez restoration jakies stare ddwrt, potem z menu update plik ac66u z art o zmianie 868l->ac66u
tamtosiamto
02-06-2024 21:44
trx size 44560384 > memory size 33554432 nigdy czegos takiego nie widzialem podczas flashowania rutera
tamtosiamto
02-06-2024 21:37
wgrywanie ddwrt z opisu zmiany softu z dlinka na asusa nic nie daje, dalej startuje tomato, wgranie ddwrt dla ac66u wchodzi, ale z niego tez nie da sie wgrac ofw asusa i merlina, kicha
tamtosiamto
02-06-2024 19:57
Probowal ktos wrocic z tomata do OFW ASAUSa na przerowbionym DIR868l -> rt-ac66u ? Ni cholery nie moge dac sobie rady.