30 Maja 2024 17:20:39
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Brak dostępu do ust...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Takedown 2000
· Switch zasilany prze...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· [Howto] Xpenology na...
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Firewall nie zawsze ...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [876]
· [MOD] Tomato64 (x... [41]
· Takedown 2000 [5]
· Brak dostępu do ... [4]
· Switch zasilany p... [1]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.215.16.238
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Testy i recenzje
 Drukuj wątek
Asmax NAS Print serwer
obsy
Jak dorosnę chcę być NASem
by obsy

Test Asmax NAS Print serwer

W moje ręce wpadło małe pudełko szumnie nazwane "NAS". Z jednej strony złącze USB 2.0 z drugiej strony złącze ethernet. Ma pełnić dwojaką rolę - albo printserwera, po podłączeniu drukarki, albo urządzenia NAS po podłączeniu dysku. O ile usieciowienie drukarki może się przydać, to czy takie urządzenie może działać jako NAS? Tym bardziej że ma udostępniać ftp, sambę, serwer DLNA oraz jeszcze ściągać torrenty?

Oficjalnie sprzęt nosi logo Asmax i nazywa się NAS Print serwer, jednakże na pierwszy rzut oka widać że to klon innego produktu. Po krótkim szpiegowaniu w sieci okazało się, że na świecie sprzedane są podobne urządzenia pod nazwami: Conceptronic CHDDLANU, 8level NAS-USB, Addonics USB NAS Adapter (nazwy zapewne znane Wam, były już te urządzenia wspominane na portalu). Oryginalnym producentem wydaje się być WANSER-R, przynajmniej do niego prowadzą wszystkie sznurki.

Specyfikacja
- możliwość pracy jako NAS lub printserwer
- udostępnia serwer DHCP
- możliwość uruchomienia serwera FTP
- możliwość uruchomienia serwera SMB (samba)
- możliwość pobierania torrentów (wbudowany klient)
- wbudowany serwer mediów dla XBOX360/PS3/iTunes
- printserwer
- kilka narzędzi - ustawienie daty, możliwość formatowania dysku, tworzenie użytkoników i nadawanie uprawnień

Oficjalna specyfikacja:

Model: WANSER-R
Product name: NAS Dongle
Interface: RJ45 (LAN)
Connector:
1x USB2.0
1X RJ45
1X Power Jack
Data transfer rate: Up to 100Mbps (Networking)
Power supply: External Power adapter 5V 1.2A
System file support: FAT32
Operation Temperature: 0 ? ~ 35 ?
Operation Humidity : 10~90RH
Storage Temperature: 0 ? ~ 50 ? ,
Storage Humidity: 5~95RH
Product Dimension: 70(L)x 32(W) x 24(H) mm (Main body)
Weight: 130g
Certification: CE, FCC Certified
Package content:
1x NAS Dongle
1x Ethernet Cable
1x External Power Adapter
1x Utility CD (User's manual, Syncquick Backup software)

Oczywiście zero wsparcia dla linuksa...

Pudełko

openlinksys.info/images/photoalbum/album_24/1_t2.jpg

openlinksys.info/images/photoalbum/album_24/2_t2.jpg

W pudełku znajdzie się samo urządzenie, króciutki kabel ethernet, zasilacz oraz płyta CD z oprogramowaniem do backupu (dla Windows) oraz dokumentacją. Urządzenie które zostało mi przysłane do testów po rozpakowaniu sprawia dziwne wrażenie - wygląda jak przerośnięta paczka gum. Jest bardzo małe, niepozorne i jakoś nie pasuje do niego nazwa NAS, zwłaszcza jak ktoś jest przyzwyczajony do wielodyskowych "potworów". Obudowa z taniego plastiku, masówka o dość ostrych nie obrobionych krawędziach. Samo urządzenie umieszczone jest w pudełku podobnie jak nowe telefony czy inne gadżety - ma podkreślać wyjątkowość produktu.

Sprzęt

openlinksys.info/images/photoalbum/album_24/3_t2.jpg

openlinksys.info/images/photoalbum/album_24/4_t2.jpg

Pudełeczko ma rozmiary 7x2x3 cm. Z jednej strony złącze portu ethernet (RJ45, 10/100Mbps) i gniazdo zasilania (5V), z drugiej strony złącze portu USB 2.0; z boku dwie diody led sygnalizujących pracę (power - niebieska i lan - pomarańczowa) oraz przycisk reset. Teoretycznie w środku znajduje się procesor RDC3210 (zgodny z x86), natomiast krążą też plotki że to urządzenie ma tylko 1MB flash i nie ma RS232C. Więc raczej o OpenWrt można zapomnieć (chyba że zrobi się roota na podłączonym nośniku, ale wtedy odpada możliwość wymiany dysku)

Parametry zasilacza to 5V 1.2A. Ponieważ urządzenie też wymaga zasilania to należy pamiętać o ew problemach przy podłączeniu wymagającego, wysokoprądożernego dysku na USB.

openlinksys.info/images/photoalbum/album_24/5_t2.jpg

NAS Print serwer na tle Asusa WL-500gP.

Zużycie energii

W stanie jałowym, bez podłączonego kabla ethernet i dysku USB urządzenie pobiera 2,3W. Po podłączeniu dysku oczywiście wartość wzrasta, ale to i tak w sumie połowa tego co biorą normalny rutery. Podczas pracy jest lekko ciepłe - nie parzy, ale czuć ciepło przez plastikową obudowę.

Oprogramowanie

Jak już wspomniano na wstępie urządzenie posiada dwa tryby pracy - jako printserwer lub NAS. Po podłączeniu drukarki można uruchomić drukowanie.Niestety nie wszystkie drukarki będą chciały działać w taki sposób. Drugi tryb pracy - NAS - wymaga podłączenia dysku lub pendrive do złącza USB. Należy pamiętać, że urządzenie obsługuje tylko nośniki z FAT32, w związku z czym może być problem jeżeli chcemy przechowywać pliki większe niż 4GB. Konfiguracja dostępu do nośnika przechowywana jest także na dysku a nie w urządzeniu.

Na dysku domyślnie tworzone są dwa katalogi - o nazwie PUBLIC i BT. Ten pierwszy jest wykorzystywany jako ogólny katalog dostępny dla wszystkich użytkowników, natomiast ten drugi - do przechowywania danych ściągniętych przy pomocy wbudowanego klienta Bittorrent. Dostęp do zgromadzonych danych można uzyskać przy pomocy protokołu smb (samba, w nieznanej wersji i implementacji), ftp (nieznany typ serwera) lub bezpośrednio przy wykorzystaniu serwera DLNA zgodnego z XBOX360/PS3/iTunes.

Standardowo dostępne jest konto gościa w trybie tylko-do-odczytu do katalogu PUBLIC. Zakładając nowego użytkownika tworzony jest katalog o takiej samej nazwie do którego ma dostęp (jak również do katalogu PUBLIC); możliwe jest przypisane innych katalogów.

Po podłączeniu wszystkiego razem możemy podłączyć się do urządzenia. Ponieważ urządzenie może korzystać z adresu przypisanego przez DHCP (o czym dalej), może być problem z jego ustaleniem. Można to zrobić w dwojaki sposób
- skorzystać z aplikacji SDisk Utility napisanej w języku Java, dołączonej na płycie CD. Odszukuje ona urządzenie w sieci i pozwala na połączenie z nim
- wywołać urządzenie po nazwie hosta (o ile znamy - w tym przypadku było to "STORAGE-19d4")

Jeżeli znajdziemy adres urządzenie, po połączeniu przywita nas okno logowania (login: admin, hasło: admin) i można przejść do opcji konfiguracyjnych.

Oprogramowanie jest w języku angielskim (chociaż dla innego klona - 8level dostępne jest języku polskim). Oprogramowanie jest proste, w miarę intuicyjne. Po lewej stronie mamy listę menu, resztę ekranu zajmuje konkretny konfigurator. Nie ma żadnych kolorowych wizardów, zwykłe proste menu. Do poszczególnych opcji dostajemy się klikając odpowiedni odnośnik.

Ustawienia urządzenia

openlinksys.info/images/photoalbum/album_24/1_t2.png

Zakładka "Status" - podaje informacje o nazwie urządzenia, nazwie grupy roboczej samby, bieżącej dacie a także informacje o numerze firmware oraz podłączonym dysku - wolnej przestrzeni oraz całkowitej wielkości.

openlinksys.info/images/photoalbum/album_24/2_t2.png

Część informacji można zmienić w następnej zakładce "Identification". Tu także ustawia się hasło administratora.

openlinksys.info/images/photoalbum/album_24/3_t2.png

W zakładce "Date/Time" możemy ustawić bieżący czas (zsynchronizować go z PC) lub włączyć możliwość wykorzystania serwera czasu. Niestety nie można ustawić strefy czasowej (więc urządzenie samodzielnie nie uwzględni np. czasu zimowego)

openlinksys.info/images/photoalbum/album_24/5_t2.png


"Disk Utility" pozwalają na formatowanie dysku oraz sprawdzenie jest stanu (skan).

openlinksys.info/images/photoalbum/album_24/6_t2.png

Z kolei w zakładce "Maintenance" możemy zaktualizować oprogramowanie, przywrócić ustawienia domyślne lub po prostu zrestartować urządzenie

Ustawienia sieci

openlinksys.info/images/photoalbum/album_24/6_t2.png

Urządzenie ma możliwość ustawienia adresu IP na stałe, skorzystać z adresu przyznanego przez DHCP lub być samodzielnym serwerem DHCP. Jest to dość przydatne jeżeli w sieci nie mamy serwera DHCP, lub po prostu bezpośrednio podpinamy urządzenie ethernetem np. pod nowoczesny telewizor. Następną ciekawostką jest fakt, że jeżeli mamy serwer dhcp w sieci i NAS wykryje go - zostaje wyłączony wbudowany serwer dhcp i urządzonko samo pobierze adres z zewnętrznego serwera.

"IP Config" to nic innego jak ustawienia adresu i i włączenia serwera DHCP. Nie możliwości ustawienia zakresu przyznawanych adresów ip.

SMB Server

openlinksys.info/images/photoalbum/album_24/7_t2.png

openlinksys.info/images/photoalbum/album_24/8_t2.png

Włączenie statusu serwera, dodanie nowego użytkownika, przypisanie mu hasła i uprawnień. Sama podstawa niezbędna do utworzenia nowego konta.

FTP Server

openlinksys.info/images/photoalbum/album_24/9_t2.png

Podobnie jak dla samby mamy możliwość włączenia statusu serwera ftp, ustawienie kodowania dla nazw plików na serwerze oraz tworzyć i modyfikować użytkowników. Dodatkowo dodano możliwość zmiany portu na którym nasłuchuje serwer ftp.

Użytkownicy ftp są oddzielnymi użytkownikami i nie mają nic wspólnego z użytkownikami samby! Można za to przypisywać im widoczność tych samych katalogów.

Serwer multimediów

openlinksys.info/images/photoalbum/album_24/10_t2.png

Możemy udostępnić zdjęcia, muzykę oraz filmy przy pomocy tego wbudowanego serwera zgodnego z DLNA. Po podłączeniu do kompatybilnych urządzeń powinien być widoczny dostęp do tych danych. Oczywiście nie ma możliwości udostępnienia filmu z napisami.

Print Server

openlinksys.info/images/photoalbum/album_24/11_t2.png

jest prostym mechanizmem opartym na LPR i pozwalającym na udostępnienie podłączonej drukarki przez sieć TCP/IP. Oczywiście wiele drukarek nie będzie chciało działać w ten sposób (zwłaszcza tych GDI), więc należy o tym pamiętać.

BitTorrent

openlinksys.info/images/photoalbum/album_24/12_t2.png

openlinksys.info/images/photoalbum/album_24/13_t2.png

Domyślnie urządzenie zezwala na transmisję na porcie 6881, można go zmodyfikować. Do ustawienia jest także katalog do którego będą pobierane dane oraz limit wysyłania (pobieranie domyślnie jest całą szerokością łącza). Jedną z ciekawostek jest możliwość ustawienia powiadamiania na mejla o zakończeniu pobierania. Plik *.torrent należy wskazać z dysku, pobierane są jednocześnie tylko 4 torrenty z kolejki.

I niemiła niespodzianka - pliki z kolejki są usuwane jeżeli zostanie odłączony dysk czy zrestartowane urządzenie. O tym też należy pamiętać.

Wydajność
Od razu uprzedzam, że nie należy oczekiwać od takiego urządzenia super wydajności. Prawdopodobnie procesor taktowany jest zaledwie 150MHz, więc nie będzie to urządzenie plasujące się na szczytach list sprzętu. Ale diabeł tkwi w szczegółach.

FTP
Oto zapis logu wysyłania i pobrania 1.1GB pliku danych


$ ftp 169.254.0.1
Connected to 169.254.0.1.
220 NET Disk FTP Server ready.
Name (169.254.0.1:user): testftp
331 User name okay, need password.
Password:
230 User logged in, proceed.
Remote system type is UNIX.
Using binary mode to transfer files.
ftp> ls
200 Command okay.
150 File status okay; about to open data connection.
drw-rw-rw-   1 user     group           0 Jan  1 00:15 test
drw-rw-rw-   1 user     group           0 Jan  1 00:16 testftp
226 Closing data connection.
ftp> cd test
250 Requested file action okay, completed.
ftp> mput data.bin
mput data.bin? y
200 Command okay.
150 Opening BINARY mode data connection for data.bin.
226 Closing data connection.
1172564629 bytes sent in 103.34 secs (11080.8 kB/s)
ftp> quit
221 Goodbye.
$ wget ftp://test:test@169.254.0.1/test/data.bin -O /dev/null
--2010-02-04 16:15:17--  ftp://testftp:*password*@169.254.0.1/test/data.bin
           => `/dev/null'
Łączenie się z 169.254.0.1:21... połączono.
Logowanie się jako test ... Zalogowano się!
==> SYST ... zrobiono.    ==> PWD ... zrobiono.
==> TYPE I ... zrobiono.  ==> CWD (1) /test ... zrobiono.
==> SIZE data.bin ... 1172564629
==> PASV ... zrobiono.    ==> RETR data.bin ... zrobiono.
Długość: 1172564629 (1,1G) (nie autorytatywne)

100%[=======================================================================================================================================>] 1.172.564.629 9,59M/s   w  1m 57s 

2010-02-04 16:17:15 (9,58 MB/s) - zapisano `/dev/null' [1172564629]

Jak widać zapis/odczyt to odpowiednio 10.8 i 9.5 MB/s. Czyli wysyca całe łącze ethernet! Całkiem miłe zaskoczenie.

SMB
Podobnie wykonane zostały testy zapisu na dysk przy użyciu samby

$ smbclient -I 169.254.0.1 -U test  \\\\169.254.0.1\\test
Enter test's password:
Domain=[R] OS=[R] Server=[R]
smb: \> ls
  .                                   D        0  Wed Dec 31 17:15:56 2008
  ..                                  D        0  Wed Dec 31 17:15:56 2008
  data.bin                            A 1172564629  Wed Dec 31 17:19:30 2008

      3578 blocks of size 16777216. 3508 blocks available
smb: \> mput data1.bin
Put file data1.bin? y
putting file data1.bin as \data1.bin (8795,4 kb/s) (average 8795,4 kb/s)

Czyli 8.5MB/s zapisu. Odczyt wahał się od 6.8 do 7MB/s co tak jest dość dobrym wynikiem.

Pobieranie plików przez torrenty.

Tu nie ma zbyt dużych powodów do radości. Po prostu jest plik pobierany. Nie potrafi wysycić łącza, nie potrafi rozwinąć skrzydeł. Ale potrafi pobierać. Możliwości konfiguracyjne też są nie za bogate, wiec próżno tu szukać jakiś zaawansowanych ustawień.

Serwer multimedii
Urządzenie jest oficjalnie kompatybilne z XBOX360/iTunes. W celach testowych na dysku umieściłem: kilka zdjęć JPG, plik ogg, plik mp3 (ze spacją w nazwie i bez), film w formacie mkv, film w formacie avi, napisy w formacie srt. Po podłączeniu do PlayStation3 bez problemu udało się odnaleźć urządzenie jak serwer DLNA, niestety dostępne był tylko film w formacie avi. Oczywiście napisy nie były odtwarzane. Co dziwniejsze nie było dostępu także do zdjęć i muzyki. Po podłączeniu netbooka z systemem Ubuntu, uruchomiony Totem (dla nieświadomych - to jeden z odtwarzaczy multimedialnych w linuksie) bez problemy wykrył serwer DLNA w sieci i możliwy był dostęp zarówno do zdjęć, można było odtwarzać mp3 (ogg był niewidoczny) a także film avi (mkv również był niewidoczny). Odtwarzanie odbyło się bez problemów, nie było rwania obrazu czy innych problemów.

Ograniczenia urządzenia

Urządzenie ma liczne ograniczenia, które wyszły po kliku dniach użytkownika
- obsługa tylko jednego dysku, tylko jednej partycji. Można podłączyć HUB USB i kilka dysków, ale tylko pierwszy z nich zostanie rozpoznany i tylko pierwsza partycja będzie dostępna.
- obsługa tylko systemu plików FAT32. Nie jest obsługiwany ntfs, ext2/ext3.
- obsługa tylko 4 torrentów na raz. Nieważne więc jakie mamy łącze i tak zostają pobierane tylko 4 na raz.
- podstawowe ustawienia. Urządzenie umożliwia ustawienie naprawdę tylko kilku podstawowych parametrów. Reszta jest domyślna, bez możliwości zmiany. Czasami bardzo tego brakuje.
- brak możliwości ustawienia strefy czasowej
- brak opcji pozwalającej na "bezpiecznie" odłączenie dysku

Podsumowanie (subiektywne)

Bardzo małe urządzenie, świetne dla kogoś kto nie chce kupować następnego rutera z usb (bo ma taki) lub potrzebuje po prostu mieć możliwość udostępnienia danych ze swojego dysku w sieci. Oczywiście urządzenie ma ograniczenia (nawet duże) - ale do normalnego, domowego użytkowania może zaspokoić nasze potrzeby. Wydajność też nie jest powalająca, w większości przypadków szybciej będzie jeżeli dysk na usb po prostu podłączymy do normalnego komputera, tym bardziej że po usb będzie zapewne szybciej niż po sieci z tym urządzeniem. Ale - jeżeli chcemy usieciowić drukarkę, ściągnąć w nocy trailer nowego filmu w HD, pobrać następną wersję beta ubuntu do testowania czy udostępnić rodzinie kolekcję zdjęć z wakacji - urządzenie jak najbardziej się do tego nadaje. Głównym zadaniem tego urządzenia jest "usieciowienie" dysku usb i w tej roli funkcjonuje znakomicie.

Urządzenie jest fajne. Małe, proste, robi to co powinno (nawet dość sprawnie). Czy warto - jako jedyne urządzenie myślę że nie. Za słabe, za mało wydajne, za wolne, za mało ustawień. Jako drugie, pomocnicze, jako printserwer, do zabrania w podróż - tak, jak najbardziej. Możliwość ściągania plików w nocy bez udziału komputera może być dobrym atutem, tym bardziej że cena urządzenia jest stosunkowo mała (ok 100zł).

Testowanie urządzenie zostało dostarczone do testów przez firmę MOUSE Systemy Komputerowe, która m.in. prowadzi sklep internetowy ze sprzętem sieciowym dostępny pod adresem http://sieci.sklep.pl/, a także dostępna jest na allegro (szukajcie użytkownika gsrw005 - to jednocześnie użytkownik naszego forum). Serdecznie dziękujemy.

Linki

Demo GUI (wersja Addonis): http://www.addonics.com/products/nas/...u2_gui.asp
Strona pierwotnego producenta: http://www.mrt-communication.com/WANS...NSER-R.htm
Oryginalne firmware do ściągnięcia: http://www.embeded-systems.net/firmwa...rmware.htm
Edytowany przez obsy dnia 06-02-2010 14:53
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
shibby
trasnfery mile zaskakuja. Pamietam jak mialem wrt54gs to chcialem wlasnie kupic sobie Addonics USB NAS Adapter ale jego cena wtedy odstraszała (ok 200zł). Fajna recka Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
obsy
Szczerze mówiąc nastawiłem się na małe wyniki. Poczytałem w sieci że wydajność jest na poziomie 1-2MB (stąd tytuł), podłączyłem swój dysk i leciało ile fabryka dała.

Dlatego tez napisałem "jest fajne". Mimo że prymitywne aż do bólu i prosi się o zaaplikowanie jakiegoś fajnego GUI, to jednak do podręcznych zastosować jest jak znalazł.

PS. 8level jest tańszy o kilka złotych od asmaxa i powinien mieć firmware po polski (przynajmniej wg instrukcji).
PS2. Oba produkty można zakupić oczywiście u gsrw005 Smile
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
Art79
Dzięki za test Smile Kiedyś myśłałem o kupnie tego urządzenia, później zdecyodowałem się na 8level NAS-100 ale chyba pracuje on na tym samym (czyt. o ubogich możliwościach) oprogramowaniu w związku z tym dalej będę szukał jakiegoś niedrogiego a dobrego NASa.
ART
 
obsy
@Art79: rozebrał byś pudełko to się dowiemy.

Ja asmaxa na razie nie potrafię rozebrać (przynajmniej tak żeby obudowy nie uszkodzić), więc nie wiem co jest w środku.
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
Yorg
Mam to ustrojstwo już parę miesięcy, ogólnie ma problemy z pamięciami flasz usb, na początku niby działa wsio poprawnie a po zaniku napięcia komunikuje że brak miejsca na dysku (pendraki jakie testowałem to 4GB i 16GB) nie ma problemu z równoczesnym używaniem jako NAS i Print Serwer, mam podłączony hub usb i śmiga drukarka oraz dysk. Aha jeśli wpadniecie na pomysł by zapytać suport bo macie jakiś problem to zapomnijcie, pomoc ze strony Asmax ZEROWA
 
obsy
Bo to nie ich produkt. Pewnie sami nie wiedzą jak to działa Smile
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
obsy
Niespodzianka!

Dostałem do rąk ten sam produkt, tylko podpisany 8level. Ale tym razem rozebrałem go. Co w środku?
Bifferboard proszę panów! http://bifferos.bizhat.com/ (kliknijcie na link o mmc to zobaczycie).
Faktycznie ma to 1MB flash (cfeon en29lv800c) oraz 16MB ram (Nanya NT5SV8M16FS-6K). Sam procesor to RDC S3282, bardzo często spotykany w kieszeniach do dysków (zresztą kilka razy już to wspominany).

Oficjalnie jest to wspierane przez openwrt (z repo są najnowsze poprawki), ale także debiana czy slackware, jako że to jest komatybilne z x86.
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
kacperw
Potrzebuję czegoś taniego do 320GB dysku USB Segate.
Myślicie, że 1MB wystarczy na prosty NAS na OpenWrt?
W opisie pod podanym linkiem jest 8MB.


Potrzebuję czegoś co pozwoli totalnie odciąć zasilanie dysku (przez USB) gdy nie korzystam >=10 minut i da możliwość włączenia dysku po zalogowaniu się na WWW.
______________________________________
WRT54GL v1.1 - Tomato v1.27
TL-WR1043ND - Gargoyle v1.3.11
______________________________________
 
obsy
Żaden linux nie odcina napięcia od magistrali USB...
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
kacperw
Szkoda,
Ten dysk to służy głównie do trzymania kopii zapasowych zdjęć + mp3 + divx. Korzystam z tego rzadko więc nie potrzebuję by dysk pracował ciągle.

Pozostaje mi szukać dalej.


______________________________________
WRT54GL v1.1 - Tomato v1.27
TL-WR1043ND - Gargoyle v1.3.11
______________________________________
 
obsy
To go uśpij po prostu.
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
kacperw
Chyba kupię drugi dysk i tak zrobię jak piszesz.
Ten główny za cenne dane ma by pracował non stop (albo spał 24/h).

Co myślisz o tym "gwizdku" - chyba nic tańszego nie ma a możliwości z OpenWrt duże. Tylko czy ten 1MB to nie za mało na eksperymenty (chcę zacząć zabawę z OpenWRT by docelowo przesiąść się na TP-Link WR1043ND.

Może lepijej dołożyć 50 PLN i kupić TP-Link WR1043ND i narazie używać jako NAS a potem jak już oswoję się z OpenWRT zamienić leciwego WRT54GL na TPLINKA.
______________________________________
WRT54GL v1.1 - Tomato v1.27
TL-WR1043ND - Gargoyle v1.3.11
______________________________________
 
obsy
Kup tplinka już lepiej. Cena lekko większa, ale możliwości bez porównania.
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
witer30
Hej,
Może mi powiecie co może być nie tak...
Kupiłem to cudeńko no i mam problem bo drukarka śmiga ale niestety na dysk usb nie mam dostępu...
Mam win 7 home premium...

asmax jest podłączony przez RJ do ruterka wifi i przez wifi drukarka działa natomiast dysk nie...

Proszę doradźcie co robić...?
 
kojot146
witam mam takiego asmax-a ale mam problem nie wykrywa mi dysku samsung 500g inne wykrywa pendrivy itd tylko z tym dyskiem jest problem próbowałem na paru firmware i lipa prosze o pomoc dziekuje
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 8

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
12-05-2024 18:22
Ma ktos sim Plus lub Plush? Mam kod to terabajta danych na 30 dni z blikomanii Smile

RaTaJ
10-05-2024 15:43
Czy intel n100 4x 3,40Ghz z Intel HD i DDR5 byłby dobry, widziałem za 550zł z 8gb ram i ssd 512gb?

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

72,449,104 unikalnych wizyt